united kingdom
ukraine
Ukraina
W czwartek 24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę. Za naszą wschodnią granicą trwa wojna, a prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dziękuje Polsce za wsparcie. Pomoc ma różny wymiar, od pomocy wojskowej, po humanitarną. Tysiące Ukraińców przekracza naszą granicę i szuka pomocy. Od czwartku informujemy gdzie ją mogą znaleźć, jakie kroki prawne podejmuje rząd, ale także o międzynarodowych działaniach i sankcjach, które mają powstrzymać Rosję. W Prawo.pl jesteśmy na bieżąco!
Prawnicy i sądy

Wolters Kluwer Polska oficjalnym partnerem Fundacji Sunflowers

Ukraina

Wolters Kluwer Polska został partnerem Fundacji Sunflowers, której misją jest wspieranie organów powołanych do badania i orzekania o zbrodniach prawa międzynarodowego. Fundacja realizuje projekt Sunflowers, którego celem jest zbieranie, analiza i archiwizacja dowodów zbrodni wojennych w Ukrainie. W jego ramach uruchomiono aplikację do zbierania informacji o dowodach i szkodach poniesionych w związku z wojną.

01.07.2024

Czy ekstradycja w celu odbycia służby wojskowej w Ukrainie jest możliwa?

Ukraina

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński podpisał ustawę obniżającą wiek osób podlegających mobilizacji z 27 do 25 lat. Pojawia się więc pytanie o sposób działania władz ukraińskich w tym zakresie i możliwość podjęcia kroków mających na celu zmuszenie swoich obywateli przebywających poza granicami kraju do powrotu i odbycia służby wojskowej - pisze Paweł Gołębiewski, radca prawny z Kancelarii Kopeć Zaborowski.

01.05.2024

W Warszawie o prawnych i społecznych skutkach zbrodni w Ukrainie

Ukraina

14 grudnia w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa dotycząca prawnych i społecznych skutków zbrodni prawa międzynarodowego w Ukrainie. Data jest nieprzypadkowa, tego dnia przypada 75. rocznica uchwalenia Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa. Konferencja będzie transmitowana również online.

06.12.2023

UE chce przeznaczyć zamrożone rosyjskie aktywa na odbudowę Ukrainy

Prawo europejskie Ukraina

Komisja Europejska pracuje nad propozycją wykorzystania części zysków pochodzących z zamrożonych rosyjskich aktywów państwowych, aby pomóc Ukrainie w jej powojennej odbudowie - poinformowała w piątek przewodnicząca KE Ursula von der Leyen na konferencji prasowej po dwudniowym szczycie UE. zamrożonych rosyjskich aktywów wynosi 211 mld euro.

27.10.2023

Już w środę pokaz filmu dokumentalnego o walce Ukrainy o wolność

Prawnicy Ukraina

21 czerwca po raz pierwszy w Polsce będzie można zobaczyć nagradzany film "Freedom on Fire: Ukraine's Fight for Freedom", dokumentujący pierwsze miesiące wojny w Ukrainie. Bezpłatny pokaz online organizuje Project Sunflowers oraz EU Project Pravo-Justice. Nadal można się na niego zarejestrować. Po pokazie w dyskusji weźmie udział również reżyser filmu, Evgeny Afineevsky.

19.06.2023

Sejm: Nadzwyczajna komisja zaczyna prace nad zmianami w konstytucji

Administracja publiczna Ukraina

Możliwość konfiskowania majątków osób, które wspierają działalność Rosji, oraz opodatkowanie firm, które nie wycofały się z tamtejszego rynku - to jedna z proponowanych zmian w konstytucji. Inna miałaby pozwolić na finansowanie armii bez konieczności przejmowania się zadłużaniem państwa. Prace na tym projektem rozpoczęła w czwartek sejmowa komisja nadzwyczajna.

09.02.2023

Prawnicy zbierają dane o zbrodniach na Ukrainie. Oraz pieniądze na zabezpieczenie świadków i dokumentów

Prawo karne Prokuratura Ukraina

Informacje o świadkach zbrodni na Ukrainie i dokumenty tych zdarzeń to łakomy kąsek dla ludzi Kremla. Wszelkie takie dowody i świadkowie są dla nich niewygodne. Dlatego prawnicy z inicjatywy Sunflowers ogłosili społeczną zbiórkę pieniędzy na oprogramowanie i sprzęt najwyższej klasy, które ma chronić zgromadzone dane o tych zbrodniach.

23.12.2022

Od meczów Ligi Mistrzów do przetargów na odbudowę. Tak współpracują polscy i ukraińscy prawnicy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe Ukraina

Piłkarze Szachtara Donieck i Dynama Kijów zagrają mecze pucharowe na polskich stadionach, a kijowska uczelnia medyczna przeniesie działalność na Śląsk. W takich przypadkach nie obejdzie się bez współpracy polskich i ukraińskich prawników. Zresztą ci ostatni mają w Polsce sporo pracy także przy mniej spektakularnych sprawach dotyczących uchodźców.

26.07.2022

Magdalena Bartosiewicz: Działalność pro bono rozwija prawnika

Prawnicy Ukraina

Wspieranie innych, działalność pro bono bardzo mocno wpływa na nasze życia, w tym zawodowe, ale też sprawia, że stajemy się lepszymi prawnikami i bogatszymi wewnętrznie ludźmi - mówi radca prawny Magdalena Bartosiewicz z OIRP w Warszawie, jedna z laureatek tegorocznego Kryształowego Serca Radcy Prawnego. Nagrodę otrzymała m.in. za wspieranie i koordynowanie pomocy dla uchodźców wojennych.

10.06.2022

Dr Piotr Cybula: Prawnicy mają potrzebę niesienia pomocy

Prawnicy Ukraina

Bardzo się cieszę, że podczas już prawie 100 dni akcji "Książki prawnicze z autografami - pomoc dla Ukrainy" udało się uzyskać tak duże wsparcie środowiska prawniczego, a także pewną satysfakcję z niesienia pomocy w tej formie. Nie spodziewałem się, że aukcje spotkają się z takim zainteresowaniem. To już jest kwota prawie 240 tys. zł - mówi radca prawny dr Piotr Cybula.

08.06.2022

Tłumacz przysięgły ukraińskiego pilnie poszukiwany, na nowych trzeba będzie poczekać

Wymiar sprawiedliwości Ukraina

Masowy napływ do Polski uchodźców wojennych spowodował, że tłumacze przysięgli języka ukraińskiego z dnia na dzień znaleźli się na top liście poszukiwanych specjalistów. I choć dwoją się i troją, nie są w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb - a chodzi o sprawy sądowe, tłumaczenia dokumentów, w tym np. medycznych. Dziury można łatać wolontariuszami - ale o błędy nietrudno.

19.04.2022

MS szkoli udzielających pomocy uchodźcom z Ukrainy

Prawnicy Ukraina

Ministerstwo Sprawiedliwości zorganizowało szkolenie dla osób udzielających wsparcia w placówkach ogólnopolskiej Sieci Pomocy Osobom Pokrzywdzonym oraz systemu Nieodpłatnej Pomocy Prawnej i Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego. W szkoleniu, w którym uczestniczyli również kuratorzy sądowi, wzięło udział prawie 3 tys. osób.

12.04.2022

Nowelizacja opublikowana - uprawnienia także dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli przez inne granice

Ukraina

Opublikowana została nowelizacja ustawy o wspieraniu obywateli Ukrainy, którzy przed wojną schronili się w Polsce. Dzięki temu specustawa ma obejmować także osoby, które przybyły do Polski przekraczając inne granice niż polsko-ukraińska. Nadal jednak regulacja dotyczyć będzie tylko osób posiadających ukraińskie obywatelstwo, ewentualnie ich małżonków bez takiego obywatelstwa.

26.03.2022

Będzie rejestr ukraińskich dzieci "bez opieki" - ustawa opublikowana

Pomoc społeczna Wymiar sprawiedliwości Ukraina

Ukraińskie dzieci, które wjechały do Polski bez opieki lub zostały przeniesione z ukraińskich domów dziecka trafią do specjalnej ewidencji prowadzonej w systemie teleinformatycznym - zakłada nowelizacja specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Powiatowe centra pomocy rodzinie zapewnią pomoc prawną, organizacyjną i psychologiczną opiekunom tymczasowym i przebywającym pod ich opieką dzieciom ukraińskim.

26.03.2022

Wyznaczanie opiekunów dla ukraińskich dzieci może "położyć" sądy rodzinne

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Ukraina

Polskie sądy rodzinne będą musiały zająć się tysiącami spraw dotyczących opieki nad ukraińskimi dziećmi. Wiele z nich przez granicę przedostało się z rodzicami, ale wielu towarzyszyły babcie, ciocie lub znajomi bez prawnych podstaw do sprawowania nad nimi pieczy. I choć w specustawie znalazły się chwalone przez prawników narzędzia, problem jest zasadniczy - wydziały rodzinne mogą tych nowych spraw nie udźwignąć.

18.03.2022

Odpisy ukraińskich dokumentów, sprawy bankowe - notariusze pomagają obywatelom Ukrainy

Prawo cywilne Prawnicy Ukraina

Wiele kancelarii notarialnych od samego początku wojny na terenie Ukrainy deklaruje chęć bezpłatnej pomocy Ukraińcom, którzy szukają schronienia w Polsce. Obecnie najczęściej są to prośby o poświadczenie dokumentów, umowy i aktów notarialnych, mających istotne znaczenie z punktu widzenia zabezpieczenia bytu i umożliwienia pobytu i podjęcia pracy w Polsce.

17.03.2022

Vladimir Ivanov: Pracujemy zdalnie, ale pełną parą. Doceniamy bezinteresowną pomoc Polaków

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Ukraina

W pierwsze dni agresji Rosji na Ukrainę byliśmy w szoku, potem udało nam się przywrócić pracę redakcji w trybie zdalnym. Trudno się skupić słysząc alarmy przeciwlotnicze, ale w tym szczególnym okresie prawo zmienia się niezwykle dynamicznie, a naszym zadaniem jest szybkie dostarczanie precyzyjnych informacji. Dzięki współpracy z Wolters Kluwer Polska i Prawo.pl piszemy też o polskim prawie dla obywateli Ukrainy.

17.03.2022

Specustawa nie dla wszystkich z Ukrainy, a ochrona czasowa nie wiadomo, jak zadziała

Administracja publiczna Ukraina

Uciekinierzy z Ukrainy niecierpliwie czekali na polską specustawę legalizującą ich pobyt. Problem w tym, że obejmuje ona głównie tych, którzy przedostali się bezpośrednio ze swojej ojczyzny. Spod jej działania wyłączeni są np. rodzice dziecka z ukraińskim obywatelstwem, którzy sami go nie mają. Polscy urzędnicy zapewniają, że działa tu ochrona czasowa, ale jej przepisy - zdaniem prawników - są nieprecyzyjne.

16.03.2022

By wycofać wniosek o status uchodźcy, wystarczy napisać do UdSC

Administracja publiczna Ukraina

Specustawa zakładająca m.in. uproszczoną legalizację pobytu obywateli Ukrainy, którzy przedostali się do Polski szukając schronienia przed wojną, nie obejmuje osób, które ubiegają się o status uchodźcy. Można jednak - zgodnie z jej zapisami taki wniosek lub deklarację wycofać. Urząd do Spraw Cudzoziemców informuje, że wystarczy zrobić to pisemnie.

16.03.2022

Ukraińcy, którzy złożyli wnioski o status uchodźcy, mogą być objęci specustawą

Ukraina

Obowiązująca już ustawa o pomocy dla obywateli Ukrainy, którzy schronili się w Polsce przed wojną, zawiera też furtkę dla tych, którzy po przekroczeniu granicy złożyli wnioski o status uchodźcy lub zadeklarowali ich złożenie. Będą mogli skorzystać z uproszczonej legalizacji pobytu na 18 miesięcy, jeśli wycofają taki wniosek lub deklaracje.

13.03.2022

Radcowskie Centrum Koordynacji pomoże obywatelom Ukrainy

Prawnicy Ukraina

Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych działało na granicy polsko-białoruskiej, teraz będzie pomagać obywatelom Ukrainy. Do współpracy zaproszone zostały wszystkie samorządy prawnicze, a prezes Włodzimierz Chróścik planuje zaangażować w prace centrum ukraińskich prawników. Zapowiada dla nich szkolenia i wsparcie merytoryczne.

11.03.2022

Fala uchodźców to też zagrożenie handlem ludźmi, więc specustawa zmieni kodeks karny

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Ukraina

Sytuację ukraińskich kobiet i dzieci, uciekających przed wojną, próbują wykorzystywać handlarze ludźmi - to sygnały, które już płyną z granicy. Rząd zakasał więc rękawy i specustawą chce zaostrzyć kary m.in. za nakłanianie do prostytucji, ale i utrudnianie korzystania z mieszkania. Ma to obowiązywać w czasie trwania konfliktu zbrojnego. Zdaniem prawników to sprawców nie odstraszy, a problem powinny rozwiązać służby i prokuratura.

10.03.2022

Będą wyższe kary za nakłanianie lub zmuszanie kobiet z Ukrainy do prostytucji

Prawo karne Ukraina

Nawet 25 lat pozbawienia wolności za zmuszanie do prostytucji i tyle samo za czerpanie z niej korzyści finansowych jeśli pokrzywdzonym jest dziecko - to przykładowe propozycje zaostrzenia kar, które znalazły się w autopoprawce do ustawy o wspieraniu obywateli Ukrainy, uciekających przed wojną. Problem jest realny, bo pojawia się coraz więcej sygnałów, że trudną sytuację Ukrainek i ukraińskich dzieci próbują wykorzystać handlarze ludźmi.

08.03.2022

Wojna w Ukrainie testuje polski system ochrony dzieci

Pomoc społeczna Prawo rodzinne Ukraina

Polską granicę przekraczają obecnie setki tysięcy obywateli Ukrainy, którzy szukają schronienia przed wojną. To głównie kobiety i dzieci. Część spośród tych ostatnich przekracza granicę bez jakichkolwiek dokumentów i nie zawsze z rodzicami. Prawnicy obawiają się, że sytuację mogą wykorzystywać handlarze ludźmi i podziemie adopcyjne. Tym bardziej, że już uaktywnili się chętni "do opieki" nad dziećmi/sierotami.

05.03.2022

Uproszczony legalny pobyt dla Ukraińców na 18 miesięcy, czas na wniosek 60 dni

Ukraina

Obywatele Ukrainy, którzy przekroczą polską granicę chroniąc się przed wojną, będą mogli pozostać tu legalnie przez 18 miesięcy. Data początkowa dla ułatwień w legalizacji pobytu to 24 lutego, a czas na złożenie odpowiedniego wniosku - do 60 dni. Nie będzie to dotyczyć m.in. osób posiadających zezwolenia na pobyt stały, rezydenta, pobyt czasowy, status uchodźcy czy ochronę uzupełniającą.

03.03.2022

Prawnicy, pracownicy sądów, prokuratur, sędziowie - coraz więcej inicjatyw dla Ukrainy

Pomoc społeczna Wymiar sprawiedliwości Ukraina

Zbiórki potrzebnych rzeczy, zabezpieczanie miejsc noclegowych, wsparcie prawne na granicy i w razie potrzeby w innych rejonach Polski, licytacje książek o tematyce prawnej z dedykacjami autorów - środowisko prawnicze mocno angażuje się w pomoc dla obywateli Ukrainy. Także na portalach społecznościowych powstają coraz to nowe grupy i reaktywowane są też te, które pomagały w walce z covidem.

03.03.2022

Książka prawna "w służbie" Ukrainie - można licytować i wspierać

Wymiar sprawiedliwości Ukraina

Prawnicy w różny sposób wspierają Ukraińców. Na Facebooku powstała właśnie grupa „Książki prawnicze z autografami – pomoc dla Ukrainy (aukcje)”. Wystawiane są na niej różnego rodzaju publikacje prawnicze - także kodeksy, komentarze, wzory pism procesowych i... białe kruki. Dochód z licytacji ma trafiać do organizacji, które pomagają Ukrainie.

03.03.2022

Czy składać wnioski o status uchodźcy? Prawnicy radzą Ukraińcom poczekać

Administracja publiczna Prawo europejskie Ukraina

Polski rząd zapowiada, że intensywnie pracuje nad zmianami w zakresie ochrony cudzoziemców. Wszystko po to, by wspomóc napływających do Polski Ukraińców. Dla samych obywateli Ukrainy najistotniejsze jest teraz to, czy mają składać na granicy wnioski o status uchodźcy. Prawnicy mówią wprost - trzeba się z tym wstrzymać do momentu wydania nowych przepisów. Na taką decyzję mają minimum 15 dni.

02.03.2022

MS: Fundusz Sprawiedliwości na pomoc dla ofiar wojny na Ukrainie

Pomoc społeczna Wymiar sprawiedliwości Ukraina

Wszystkie osoby pokrzywdzone przestępstwem, w tym ofiary działań wojennych uciekające z Ukrainy, mogą liczyć na natychmiastowe i bezpłatne wsparcie ze środków Funduszu Sprawiedliwości - poinformowało we wtorek Ministerstwo Sprawiedliwości. Strona Funduszu Sprawiedliwości działa już w języku ukraińskim - www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/ua/.

01.03.2022

Adwokaci i radcy prawni wspierają osoby z Ukrainy

Prawnicy Ukraina

Adwokaci i radcy prawni od ubiegłego tygodnia angażują we wspieranie pro bono osób z Ukrainy. W akcję włączają się też m.in. notariusze z całego kraju. Są gotowi za darmo poświadczać podpisy na dokumentach, m.in. tych potrzebnych dla ukraińskich dzieci. Naczelna Rada Adwokacka i Krajowa Rada Radców Prawnych zamieściły na swoich stronach dane koordynatorów takiej pomocy w poszczególnych izbach.

01.03.2022

Dzieci z Ukrainy na granicy - kuratorzy sądowi apelują o tłumaczy

Wymiar sprawiedliwości Ukraina

Ogólnopolski Związek Zawodowy Kuratorów Sądowych zwrócił się do Ministerstwa Sprawiedliwości z prośbą o udzielenie informacji, czy dopuszcza ono możliwość udziału tłumacza, który nie jest biegłym sądowym, w czynnościach przeprowadzanych przez kuratorów sądowych w przypadku obcokrajowców, którzy nie znają języka polskiego.

01.03.2022

Szef adwokatury apeluje o czasową ochronę dla obywateli Ukrainy

Prawnicy Ukraina

Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, zwrócił się do premiera o niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do udzielania czasowej ochrony cudzoziemcom masowo przybywającym do Polski z Ukrainy, wykorzystując mechanizm wskazany w art. 106 i 107 ustawy z 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

28.02.2022

Porady prawne, bezpłatne poświadczenia dokumentów - prawnicy pomagają Ukraińcom

Prawnicy Administracja publiczna Ukraina

Dedykowane grupy wsparcia na portalach społecznościowych, informacje o udzieleniu porad pro bono, specjalne szkolenia dla prawników z przepisów dotyczących cudzoziemców - adwokaci i radcy prawni podejmują szereg działań, których wspólnym mianownikiem jest pomoc dla obywateli Ukrainy. W akcje włączają się też m.in. notariusze z całego kraju. Są gotowi za darmo poświadczać podpisy na dokumentach m.in. tych potrzebnych dla ukraińskich dzieci.

25.02.2022

#pomagamy - adwokaci i radcy razem dla obywateli Ukrainy

Wymiar sprawiedliwości Ukraina

Naczelna Rada Adwokacka stanowczo potępiła agresję militarną Federacji Rosyjskiej na Ukrainę oraz zaapelowała do polskich władz o podjęcie wszelkich właściwych oraz solidarnych ze wspólnotą międzynarodową działań mających na celu jej przerwanie. Z kolei Włodzimierz Chróścik prezes KRRP zwrócił się do ukraińskich adwokatów i zadeklarował udzielenie wszelkiego możliwego wsparcia.

24.02.2022
Podatki

CIT albo VAT – firmy pomagające Ukrainie mają problem z jednym lub drugim

CIT VAT Doradca podatkowy Ukraina

Spółki składające zeznanie CIT za 2022 r. mogą mieć duży kłopot z rozliczeniem darowizn na cele pomocy Ukrainie. Fiskus już teraz w trakcie kontroli „wyrzuca” z kosztów uzyskania przychodów darowizny pieniężne oraz wsparcie dla podmiotów spoza listy uprawnionych. W VAT jest odwrotnie - darowizny pieniężne są neutralne, a w przypadku rzeczowych wszystko zależy od tego, do kogo trafiły.

13.06.2023

Darowizna z Ukrainy dla córki w Polsce bez podatku, ale po spełnieniu warunków

Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn Ukraina

Darowizna środków pieniężnych od matki i babki z Ukrainy dla córki przebywającej w Polsce nie będzie podlegała podatkowi od spadków i darowizn. Konieczne jest jednak, aby w chwili zawarcia umowy darowizny podatniczka nie miała miejsca stałego pobytu w Polsce, lecz wyłącznie zezwolenie na pobyt czasowy. Potwierdza to wydana właśnie interpretacja podatkowa.

07.01.2023

MF: Jeśli uchodźca jest polskim rezydentem, musi płacić w Polsce podatki

PIT Ukraina

Przepisy podatkowe dotyczące Ukraińców pracujących w Polsce nie zmienią się - deklaruje Ministerstwo Finansów. Zastrzega też, że nie można manipulować liczeniem 183 dni pobytu w Polsce, obligującym do rozliczeń z polskim fiskusem. Daje też wyraźnie do zrozumienia, że wspomagamy uchodźców niebagatelną kwotą 16 mld złotych. Eksperci wskazują, że Ukraińcy powinni liczyć się z kontrolami ich rozliczeń.

10.10.2022

Wydatki na rzecz osób przyjeżdżających z Ukrainy bez prawa do zaliczenia w koszty

CIT PIT Ukraina

Zaliczenie wydatków na rzecz uchodźców z Ukrainy w koszty podatkowe możliwe jest tylko na zasadach ogólnych wynikających z ustaw o CIT i PIT, czyli pod warunkiem wykazania, iż zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów - pisze Urszula Zielińska, doradca podatkowy w kancelarii LTCA Zarzycki Niebudek Kubicz Sp.k.

26.09.2022

Dla uchodźców polski PIT bywa korzystniejszy od ukraińskiego

PIT Ukraina

Zaledwie za kilka dni, 20 września, minie termin wpłaty zaliczki na polski PIT dla wielu Ukraińców, którzy przyjechali do Polski na początku wojny i tu do dziś pracują. Jak przekonują eksperci, polski system PIT, mimo wielu swoich wad, może się okazać nawet korzystniejszy dla uchodźców, niż ten obowiązujący w ich ojczyźnie.

13.09.2022

Apel o przywrócenie amortyzacji mieszkań na wynajem - obniżyłaby ceny

CIT PIT Budownictwo Polski Ład Ukraina

Trzeba wprowadzić ulgi, które przywrócą równowagę na rynku wynajmu - apelują do Ministerstwa Finansów organizacje deweloperów i właścicieli mieszkań. Zwracają uwagę, że do Polski trafiło wielu ukraińskich uchodźców, co ograniczyło dostępność mieszkań na wynajem i podbiło ceny. Chodzi o przepisy tzw. Polskiego Ładu, które pozbawiły właścicieli mieszkań i budynków możliwości ich amortyzacji.

12.09.2022

RPO wystąpił do MF w sprawie problemów podatkowych obywateli Ukrainy w Polsce

PIT Ukraina

Niektórzy obywatele Ukrainy przebywający w Polsce po agresji Rosji na ich kraj mogą mieć problemy podatkowe. Mogą być bowiem uznani za rezydentów podatkowych zarówno w Ukrainie, jak i w Polsce. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do ministra finansów w sprawie dodatkowych działań dla pomocy uchodźcom z Ukrainy w sprawach podatkowych.

05.09.2022

Wydatki na rzecz uchodźców nie do odliczenia, bo nie realizują przesłanek społecznej odpowiedzialności biznesu

CIT Doradca podatkowy Ukraina

Uznanie wydatków na pomoc uchodźcom z Ukrainy za koszty podatkowe możliwe jest na podstawie przepisu szczególnego wprowadzonego ustawą z 12 marca br. o pomocy obywatelom Ukrainy. Preferencja ta nie obejmuje jednak wydatków na zakup towarów i dokonanie świadczeń przekazanych bezpośrednio na rzecz obywateli Ukrainy - wynika z najnowszej interpretacji.

30.08.2022

Niektórzy Ukraińcy pracujący w Polsce mogą zapłacić podwójny podatek dochodowy

PIT Doradca podatkowy Ukraina

Po 183 dniach wojny - ten ważny moment to czwartek 25 sierpnia - wielu ukraińskich uchodźców może mieć problem z podwójnym opodatkowaniem. Będą bowiem musieli zacząć rozliczać się z polskim fiskusem. Teoretycznie wciąż obowiązuje międzynarodowa umowa o unikaniu takich podwójnych obciążeń, ale nie przewidziano w niej masowej ucieczki Ukraińców do Polski.

25.08.2022

Ustalanie rezydencji podatkowej osób fizycznych w relacjach Polska-Ukraina nie takie oczywiste

PIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Ukraina

Rozpoczęta 24 lutego br. inwazja Rosji na Ukrainę trwa już prawie 183 dni. Zdarza się, że w tym okresie obywatel Ukrainy nie może opuścić Polski, a miejsce stałego pobytu członków jego rodziny pozostaje poza RP. Powstaje wtedy problem ustalenia jego rezydencji podatkowej. Wokół tego tematu narosło wiele mitów, które szkodzą bezpieczeństwu rozliczeń podatkowych osób fizycznych.

18.08.2022

Zamówionego towaru nie można wysłać na Ukrainę, ale zaliczka podlega VAT

VAT Rachunkowość Ukraina

Przepisy ustawy o VAT nie przewidują szczególnych rozwiązań pozwalających na zastosowanie 0-proc. stawki VAT do otrzymanej zaliczki na poczet dostawy, która nie doszła do skutku. Wystąpienie siły wyższej i wojna to za mało. Po upływie sześciu miesięcy od otrzymania zaliczki, rozliczenie VAT trzeba skorygować i zastosować stawkę krajową dla takiej dostawy. Potwierdza to skarbówka i eksperci.

22.07.2022

Import towarów ratujących życie dla Ukraińców bez cła i VAT

VAT Prawo europejskie Ukraina

Komisja Europejska podjęła w piątek decyzję, która umożliwi państwom członkowskim tymczasowe zniesienie ceł i VAT od importu z państw trzecich żywności, koców, namiotów, generatorów prądu i innego sprzętu ratunkowego, przeznaczonego dla Ukraińców dotkniętych wojną. Zwolnienie ma obowiązywać z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku.

01.07.2022

Polska opuści Międzynarodowy Bank Współpracy Gospodarczej

Finanse publiczne Doradca podatkowy Administracja publiczna Finanse Ukraina

Prezydent podpisał ustawę, według której Polska nie będzie dłużej udziałowcem Międzynarodowego Banku Współpracy Gospodarczej (MBWG). Pozostali unijni członkowie banku – Czechy, Bułgaria, Rumunia i Słowacja – podjęli taką samą decyzję. To odpowiedź Polski i państw unijnych na agresję Rosji na Ukrainę. Jest to wspólnie uzgodnione, solidarne i skoordynowane działanie państw europejskich.

14.06.2022

Senat proponuje zmiany podatkowe w związku z wojną w Ukrainie

CIT PIT Rachunkowość Ukraina

Senat podjął we wtorek uchwałę w sprawie wniesienia do Sejmu projektu ustawy o zmianach podatkowych w związku wojną w Ukrainie. Chodzi m.in. o wprowadzenie zwolnienia z PIT obywateli Ukrainy i Białorusi, którzy zamieszkali w Polsce po ataku Rosji na Ukrainę. Zmiany miałyby dotknąć także rozliczeń podatku od spadków i darowizn.

13.04.2022

Apel o zerowy VAT na darowizny dla organizacji pomagających uchodźcom

Pomoc społeczna VAT Ukraina

Grupa organizacji pozarządowych zwróciła się do rządu z apelem o objęcie 0 proc. stawką VAT nieodpłatnych dostaw towarów i usług na rzecz organizacji pozarządowych, działających na rzecz uchodźców. Tę prośbę poparł też rzecznik praw obywatelskich prof. Marcin Wiącek. RPO chwali to zwolnienie z VAT, ale dziwi się, dlaczego nie objęto nim organizacji niosących pomoc humanitarną.

11.04.2022

MF: Rezydencja podatkowa obywatela Ukrainy na podstawie oświadczenia

PIT Ukraina

Podatnik będący obywatelem Ukrainy może potwierdzić przeniesienie na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych poprzez złożenie oświadczenia - poinformowało Ministerstwo Finansów. I zaznaczyło, że złożenie oświadczenia pracodawcy lub innemu płatnikowi powoduje, że od pierwszego dnia przybycia do Polski podatnik zostanie uznany za polskiego rezydenta podatkowego.

11.04.2022

Sejm przyjął zmiany - Ukrainiec szybciej stanie się polskim rezydentem podatkowym

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Ukraina

W czwartek późnym wieczorem Sejm przyjął nowelizację specustawy dotyczącej wsparcia dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski. Zakłada ona zmiany w rozliczaniu kosztów uzyskania przychodów przez pomagające firmy, a także w rozliczaniu PIT przez Ukraińców. Chodzi m.in. o zasady ustalania rezydencji podatkowej dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych.

08.04.2022

Przekazanie 1 procenta PIT pomoże Ukraińcom już teraz

Domowe finanse PIT Ukraina

Darowizny przekazywane na cele charytatywne można odliczyć w rocznym rozliczeniu PIT. Wpłaty przekazane w tym roku, będzie można rozliczyć jednak dopiero w zeznaniu podatkowym składanym w przyszłym roku. Już teraz jednak można wesprzeć fundacje i stowarzyszenia, niosące pomoc Ukraińcom, przekazując im 1 proc. podatku.

15.03.2022

Tarcza inflacyjna przedłużona, dodatkowo tarcza antyputinowska

Ukraina

Tarcza antyinflacyjna zostanie przedłużona zapowiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Poinformował również, że trwają pracę nad tarczą antyputinowską. Ochrona przed inflacją weszła w życie 1 lutego, jej celem była obniżka podatków i akcyzy na paliwa, gaz, energię elektryczną. Zmniejszyły się również stawki, którymi objęte zostały podstawowe produkty żywnościowe.

12.03.2022

Zerowy VAT na pomoc dla Ukrainy nie dla fundacji i stowarzyszeń

VAT Doradca podatkowy Ukraina

Ogólnopolska Fundacja Doradców Podatkowych zwraca uwagę, że z ulgi podatkowej, która miała ułatwić niesienie pomocy ofiarom wojny na Ukrainie, nie skorzystają polskie fundacje i stowarzyszenia - nawet te, które są zarejestrowane jako organizacje pożytku publicznego. Zostały one bowiem pominięte w rozporządzeniu.

10.03.2022

Ukraińcy jednak bez zwolnienia z podatku od spadków i darowizn

CIT PIT Podatek od spadków i darowizn Ukraina

Sejm przyjął w środę ustawę dotyczącą pomocy uchodźcom z Ukrainy. Z projektu wynikało, że możliwe będzie zwolnienie Ukraińców z podatku od spadków i darowizn do końca 2022 roku. Przyjęta wersja nie zawiera jednak tego przepisu. Firmy dostały jednak możliwość rozliczania w kosztach podatkowych wydatków związanych z pomocą.

10.03.2022

Firmy wspierają ukraińskich pracowników - nie wiedzą jednak, co z podatkiem

PIT Rachunkowość Ukraina

Wybuch wojny w Ukrainie spowodował, że wielu polskich pracodawców zdecydowało się wesprzeć finansowo zatrudnianych przez siebie Ukraińców. Wypłacają im zapomogi finansowe, które mają przynajmniej częściowo pomóc w tym trudnym czasie. Mają jednak wątpliwości, jak tę pomoc traktować. Dotyczą one wykazywania przychodu do opodatkowania u pracowników, ale też firmowych kosztów podatkowych.

09.03.2022

PwC uruchomiło specjalną infolinię dla Ukraińców

Doradca podatkowy Ukraina

Firma doradcza PwC uruchomiła pomocową infolinię dla Ukraińców. Pod specjalnym numerem telefonu eksperci po polsku, ukraińsku i angielsku będą doradzać w szczególności w kwestiach związanych m.in. z legalizacją pobytu i zatrudnienia w Polsce i formalnościami związanymi z tranzytem do innych krajów Unii Europejskiej.

08.03.2022

Zamoyska: Polski system podatkowy nie wspiera w sposób szczególny pomocy dla ofiar wojny

PIT Podatek od spadków i darowizn Ukraina

Nie każda pomoc dla Ukrainy wiąże się z zachętami podatkowymi. Wprost przeciwnie, niektóre działania mogą nieść za sobą wątpliwości. Chociaż podatki są jednym z ostatnich czynników motywujących pomoc, nie można ich nie brać pod uwagę, w szczególności jeżeli pomoc jest udzielana przez przedsiębiorcę, który musi wszystkie zdarzenia ująć w rozliczeniach podatkowych – pisze Magdalena Zamoyska.

03.03.2022

Certyfikat rezydencji podnosi koszty zatrudnienia Ukraińców

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Ukraina

Zniesienie czasowego obowiązku posiadania certyfikatów rezydencji przez ukraińskich uchodźców obniżyłoby ekonomiczny koszt zawierania umów zleceń, które są dogodną formą współpracy w takich sytuacjach. Obecnie zleceniodawca musi pobierać 20-procentowy podatek dochodowy od wypłaconych kwot obywatelom Ukrainy, którzy nie posiadają takiego certyfikatu. A w czasie wojny będzie on trudny do uzyskania.

03.03.2022

Kubiesa: Ułatwienia w rozliczeniach podatkowych będą zachętą do jeszcze większej pomocy

CIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Ukraina

Wojna na Ukrainie to kolejna po COVID-19 sytuacja, kiedy ewidentne jest, iż ustawy wymagają nowelizacji w tak trudnych sytuacjach. Konieczne jest bezwzględnie wprowadzenie umożliwienia zbierania środków przez firmy od pracowników środków finansowych i przekazywanie ich dalej organizacjom. Konieczne jest wprowadzenie zwolnień z VAT z równoczesnym umożliwieniem odliczenia podatku.

03.03.2022

Ministerstwo Finansów informuje o opodatkowaniu pomocy humanitarnej

VAT Ukraina

Ministerstwo Finansów opublikowało na swojej stronie zasady zwolnienia z cła i VAT towarów przewożonych do Polski spoza UE w ramach pomocy humanitarnej dla obywateli z Ukrainy. Zwolnieniu podlegają towary importowane przez organizacje państwowe, społeczne lub uprawnione organizacje charytatywne lub dobroczynne.

02.03.2022

Potrzebne zmiany podatkowe dla firm i osób wspierających Ukrainę

CIT PIT VAT Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn Ukraina

Przedsiębiorcy i doradcy podatkowi apelują o zmianę przepisów podatkowych. Chodzi o wsparcie dla pomagających Ukraińcom i Ukrainie. Potrzebne są nie tylko zmiany w rozliczaniu kosztów i podatku od spadków i darowizn. Nowelizacji wymagają przepisy o VAT, a także wymogi dotyczące posiadania przez Ukraińców certyfikatu rezydencji.

02.03.2022

Transport z Ukrainy zwierząt zagrożonych wyginięciem według specjalnej procedury

Ordynacja Administracja publiczna Transport Ukraina

Na przejściach granicznych z Ukrainą została skrócona procedura w przypadku przywozu do Polski okazów zwierząt gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES). Konieczne jest jednak wcześniejsze zawiadomienie o transporcie Służby Celno-Skarbowej, Straży Granicznej i inspekcji weterynaryjnej.

02.03.2022

Zbiórki publiczne i wpłaty na pomoc Ukrainie można odliczyć i zmniejszyć PIT

Ordynacja Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn Ukraina

W związku z trwającą od kilku dni wojną na Ukrainie, Polacy zaangażowali się w pomoc uchodźcom i ofiarom. W internecie organizowanych jest m.in. wiele finansowych zbiórek. Pieniądze zbierają także organizacje pożytku publicznego. Wpłacający i otrzymujący w ich ramach wpłaty muszą jednak wziąć pod uwagę skutki podatkowe. A tych jest całkiem sporo.

01.03.2022

Skarbówka pomaga w wysyłaniu pomocy humanitarnej na Ukrainę

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Ukraina

Ukraina nie należy do Unii Europejskiej. Organizując transport, trzeba więc pamiętać o formalnościach wynikających z prawa celnego. W każdej izbie administracji skarbowej wyznaczeni zostali koordynatorzy ds. pomocy humanitarnej. Będą oni koordynować działania organów celnych w zakresie objęcia towaru procedurą wywozu w oddziale celnym, jak i awizacji planowanego konwoju w oddziale celnym na przejściu granicznym.

01.03.2022

Polscy księgowi deklarują pomoc ukraińskim

Rachunkowość Ukraina

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce wydało w piątek oświadczenie w sprawie ataku Rosji na Ukrainę. Oferuje pomoc ukraińskim księgowym. Planuje także wystąpić do polskich władz o zwolnienie z podatku dochodowego przychodów ze świadczeń rzeczowych lub pieniężnych tych osób, które z powodu wojny na Ukrainie znalazły się na terytorium Polski.

25.02.2022
Kadry i BHP

Publiczny grosz nie dla pracowników z Rosji

Zamówienia publiczne Prawo pracy Ukraina

Przedsiębiorcy zasadniczo mogą zatrudniać Rosjan, a także nawiązywać z nimi współpracę B2B. Muszą jednak uważać, gdy korzystają z państwowych pieniędzy, biorąc udział w procedurach zamówień publicznych jako oferenci albo podwykonawcy. Unijne sankcje spowodowały, że publiczne środki nie powinny trafiać do podmiotów wrogich Ukrainie. Zamawiający mają wręcz obowiązek to kontrolować.

09.11.2023

Kłopoty obywateli Ukrainy z zasiłkiem pielęgnacyjnym

Pomoc społeczna Ukraina

Kilkoro seniorów-uchodźców wojennych z Ukrainy poskarżyło się Rzecznikowi Praw Obywatelskich na odmowę przyznania zasiłku pielęgnacyjnego. Po interwencji RPO resort rodziny i polityki społecznej przypomniał Śląskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu, że nie ma przepisu uzależniającego przyznanie tego zasiłku komukolwiek - w tym obywatelowi Ukrainy, który ukończył 75. rok życia - od tego, czy wychowuje własne dzieci w Polsce.

23.10.2023

Uproszczenia w zatrudnianiu obywateli Ukrainy cały czas obowiązują

Prawo pracy Ukraina

Pracodawcy mogą nadal zatrudniać obywateli Ukrainy według uproszczonych zasad. Ułatwienia te obejmą nie tylko osoby, które wjechały do Polski po 24 lutego 2022 roku. Procedura dotyczy wszystkich legalnie przebywających w Polsce Ukraińców. To oznacza, że wystarczające jest, aby pracodawca powiadomił w terminie 14 dni od dnia podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy powiatowy urząd pracy - pisze dr Michał Szypniewski.

21.07.2023

Zmienia się struktura obywateli Ukrainy przebywających w Polsce

Rynek Prawo pracy Ukraina

Masowy napływ uchodźców wojennych do Polski, jak i powrót części ukraińskich mężczyzn w celu wsparcia obrony swojego kraju, istotnie wpłynął na statystyczny profil obywateli Ukrainy przebywających nad Wisłą. Jednocześnie niezmiennie wysoki jest wskaźnik związany z aktywizacją zawodową ukraińskich obywateli w Polsce - wynika z IV edycji badania EWL oraz Studium Europy Wschodniej UW.

12.05.2023

„Normalna” praca i życie w Ukrainie toczą się mimo wojny

Rynek Prawo pracy Ukraina

Według szacunków Narodowego Banku Ukrainy (NBU) 4,7 mln Ukraińców szuka pracy w swoim kraju lub poza nim. Nasi wschodni sąsiedzi, którzy nie opuścili ojczyzny i nie walczą na wojnie, starają się prowadzić „normalne” życie i zarabiać na nie, by móc utrzymać siebie i bliskich. Wielu z nich – mimo programów rządowych dedykowanych bezrobotnym – nie może znaleźć pracy.

01.03.2023

Rośnie liczba firm, które zatrudniają Ukraińców

Prawo pracy Ukraina

Liczba Ukraińców pracujących w Polsce wciąż rośnie. W listopadzie 2022 roku 42 proc. przedsiębiorstw w Polsce miało w swojej załodze kadrę z Ukrainy, a w całym 2022 r. wydano 786 tys. powiadomień o zamiarze powierzenia pracy obywatelowi Ukrainy. Agencja zatrudnienia Personnel Service w rok od wybuchu wojny na Ukrainie zebrała statystyki dotyczące napływu uchodźców i polskiego rynku pracy.

24.02.2023

ZUS wypłacił 20,3 mld zł świadczeń z programów prorodzinnych na ponad 7 mln dzieci

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Ukraina

Od początku rozpoczęcia realizacji programów związanych z polityką rodzinną przez ZUS, Zakład obsłużył ponad 12 mln wniosków o świadczenia z tych programów i wypłacił świadczenia na kwotę 20,3 mld zł wspierając ponad 7 mln dzieci. Według stanu na wrzesień 2022 r., wypłacono 4,4 mln świadczeń dobry start w kwocie 2 620,3 mln zł oraz 7 mln świadczeń wychowawczych.

18.01.2023

Lewiatan: Jak zatrudnić Ukraińca - wkrótce poradnik dla firm

Rynek Prawo pracy Ukraina

Co zrobić, aby legalnie zatrudnić obywatela Ukrainy w Polsce? Zasady związane z zatrudnieniem i wymagania dla pracodawców znajdą się w specjalnym podręczniku. Konfederacja Lewiatan przygotowuje go dla przedsiębiorców zainteresowanych angażowaniem pracowników z Ukrainy.

14.11.2022

Lewiatan: Ponad 100 uchodźców z Ukrainy gotowych do podjęcia pracy w Polsce

Rynek Prawo pracy Ukraina

Po kilkumiesięcznej współpracy z doradcami ponad 100 uchodźców z Ukrainy zostało dobrze przygotowanych do podjęcia pracy w naszym kraju. Są wśród nich chemicy, lekarze, kosmetyczki, adwokaci, dziennikarze czy strażacy. Pracodawcy, którzy chcieliby ich zatrudnić, mogą liczyć na pewnych, sprawdzonych pracowników i praktyczne wskazówki co do formalności związanych z ich przyjęciem do pracy.

28.10.2022

Rząd porządkuje przepisy o legalności pobytu cudzoziemców w Polsce

Prawo pracy Małe i średnie firmy Ukraina

Polska nie będzie już udzielała ochrony cudzoziemcom, którzy w innym państwie uzyskali ochronę czasową. Do 24 sierpnia 2023 r. wydłużona zostanie ważność dokumentów potwierdzających legalność pobytu cudzoziemców w Polsce. Jednocześnie z ustawy zniknie kluczowy przepis, który od listopada miał umożliwić obcokrajowcom, którzy nie spełniają warunków z ustawy o cudzoziemcach, ubieganie się o pobyt na trzy lata.

27.10.2022

Uchodźcy z Ukrainy będą mogli dłużej pozostać w krajach UE i na naszym rynku pracy

Samorząd terytorialny Prawo pracy Prawo gospodarcze Ukraina

Komisja Europejska ogłosiła decyzję o przedłużeniu obowiązywania dyrektywy o ochronie tymczasowej dla ukraińskich uchodźców w Unii Europejskiej co najmniej do marca 2024 roku. Ochrona tymczasowa, z której korzysta obecnie ponad 4,2 mln obywateli Ukrainy w Unii, zapewnia wsparcie m.in. w dostępie do opieki zdrowotnej, edukacji i europejskiego rynku pracy.

17.10.2022

Przywileje dla Ukraińców ze specustawy wojennej nie zadziałały, bo jest ustawa antycovidowa

Rynek Prawo pracy Ukraina

Pracodawcy zastanawiają się, który przepis przy ustalaniu legalności pobytu cudzoziemców, zwłaszcza obywateli Ukrainy, ma pierwszeństwo. Bo obowiązują przepisy dwóch różnych ustaw, a w przypadku Ukraińców, co potwierdza serwisowi Prawo.pl MSWiA, doszło wręcz do zbiegu uprawnień. Zdaniem prawników to, które przepisy zadziałają, zależy od decyzji rządu, który powinien ją podjąć do końca roku.

14.09.2022

Pół roku od wybuchu wojny w Ukrainie - niskie bezrobocie i rekordowa liczba zatrudnionych obcokrajowców

Rynek Prawo pracy Ukraina

Jak podał GUS, stopa bezrobocia w lipcu utrzymała się na rekordowo niskim poziomie 4,9 proc., czyli tym samym, co w czerwcu. Jeszcze nigdy na naszym rynku pracy nie było legalnie zatrudnionych tak wielu obywateli innych krajów. Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prawie 1,25 mln cudzoziemców jest zarejestrowanych do ubezpieczenia emerytalnego.

29.08.2022

Prawa pracownicze zatrudnionych w podmiotach objętych sankcjami będą lepiej chronione

Prawo pracy Prawo gospodarcze Finanse Ukraina

Firma wpisana na listę MSWiA objęta sankcjami zgodnie z ustawą z 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego, będzie mogła wystąpić z wnioskiem o przyznanie świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na zaspokojenie należności pracowniczych.

21.07.2022

Kolejne zmiany w zakresie legalizacji pracy cudzoziemców od piątku

Rynek Prawo pracy Ukraina

W piątek, 15 lipca, wchodzą w życie kolejne zmiany w zakresie legalizacji pracy cudzoziemców, najwięcej w tzw. powiadomieniach o powierzeniu pracy obywatelom Ukrainy - przypominają eksperci ds. zatrudnienia. Do dziś, czyli czwartku, 14 lipca, pracodawcy mają natomiast czas na złożenie zaległych powiadomień.

14.07.2022

RPO interweniuje w sprawie uchodźców ponownie wjeżdżających do Polski po powrocie do Ukrainy

Administracja publiczna Prawo pracy Ukraina

Uchodźcy z Ukrainy, którzy w obliczu pewnej stabilizacji wracają do ojczyzny, a po miesiącu usiłują przyjechać do Polski, tracą uprawnienia do legalnego pobytu w naszym kraju i korzystania z ustawy o pomocy. Nie są im wystawiane dokumenty ani poświadczające prawo do pobytu w Polsce, ani objęcia ich ochroną na podstawie ustawy o pomocy. Uniemożliwia to im swobodne podróżowanie do innych państw UE.

11.07.2022

MRiPS: Nowy portal dla poszukujących pracy obywateli Ukrainy już działa

Rynek Prawo pracy Ukraina

W ramach uproszczonej procedury pracę w Polsce znalazło już blisko 300 tys. obywateli Ukrainy – poinformowało w piątek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Resort deklaruje, że stale rozwija narzędzia wsparcia na rynku pracy dla naszych wschodnich sąsiadów. Wspólnie z Cyfryzacją KPRM stworzony został nowy portal dla obywateli Ukrainy poszukujących pracy. To Pracawpolsce.gov.pl.

08.07.2022

Bariera informacyjna główną przeszkodą w podejmowaniu pracy zgodnie z posiadanymi przez Ukraińców kwalifikacjami

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Małe i średnie firmy Ukraina

Decyzję o uznaniu zagranicznych kwalifikacji obywatela Ukrainy chcącego pracować w zawodzie, który nie jest w Polsce zawodem regulowanym, podejmuje bezpośrednio pracodawca. W przypadku ubiegania się o pracę w zawodach regulowanych, obywatela Ukrainy obowiązują co do zasady takie same wymogi, jak obywatela Polski – twierdzi MRiPS.

08.07.2022

Będą świadczenia z FGŚP dla firm objętych sankcjami na wypłaty wynagrodzeń dla pracowników

Prawo pracy Prawo gospodarcze Finanse Ukraina

Podmiot objęty sankcjami na podstawie przepisów ustawy sankcyjnej będzie mógł wystąpić z wnioskiem o przyznanie świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na zaspokojenie należności pracowniczych. Świadczenie będzie wypłacane maksymalnie za okres 3 miesięcy, ale jego maksymalna wysokość za jeden miesiąc ma być ograniczona do wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału.

05.07.2022

Ponad ćwierć miliona obywateli Ukrainy zatrudnionych w ramach uproszczonej procedury

Rynek Prawo pracy Ukraina

Już ponad ćwierć miliona obywateli Ukrainy podjęło pracę w Polsce na podstawie uproszczonej procedury, która znacznie usprawniła i przyspieszyła proces zatrudniania – poinformowała w czwartek Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. Te 252 tys. pracowników to osoby, które przyjechały do Polski po wybuchu wojny, czyli po 24 lutego 2022 r.

23.06.2022

Specustawa nie pozwala Ukraińcom na legalną pracę zdalną dla firm spoza Polski

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Ukraina

Ukraińcy, którzy uciekli przed wojną do Polski, nie mogą legalnie wykonywać pracy zdalnie na rzecz swoich ukraińskich lub zagranicznych pracodawców. Nie mogą też prowadzić z terytorium naszego kraju działalności gospodarczej na rzecz ukraińskich podmiotów – alarmują prawnicy. Polski ustawodawca zapomniał o przepisach, które by im na to pozwalały, a te, które są - ich nie dotyczą.

13.06.2022

Już 185 tys. Ukraińców zatrudniono w ramach uproszczonej procedury

Prawo pracy Ukraina

Polscy pracodawcy zatrudnili 185 tys. obywateli Ukrainy w ramach uproszczonej procedury obowiązującej od połowy marca. Połowa tych osób znalazła pracę w województwie mazowieckim, dolnośląskim, wielkopolskim lub łódzkim - poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

02.06.2022

Nauka języka i opieka nad dziećmi mają ułatwić uchodźcom podejmowanie pracy

Prawo pracy Ukraina

Przygotowaliśmy ułatwienia dla obywateli z Ukrainy związane z nauką języka polskiego, wprowadzamy także możliwość sprawowania opieki przez dziennego opiekuna nad ukraińskimi dziećmi w wieku od trzech do pięciu lat - poinformowała we wtorek minister rodziny Marlena Maląg. Tego dnia rząd przyjął projekt zmian w specustawie o pomocy dla uchodźców wojennych.

24.05.2022

Ustawa ułatwiająca kontakty uchodźców z Ukrainy z pracodawcami podpisana

Prawo pracy Ukraina

Prezydent podpisał nowelizację ustawy zakładającą utworzenie i zapewnienie funkcjonowania systemu teleinformatycznego służącego do ułatwienia nawiązywania kontaktów między pracodawcami a poszukującymi pracy obywatelami Ukrainy. Nowe narzędzie ma zawierać funkcjonalności pozwalające m.in. na przetwarzanie, w tym wprowadzanie, gromadzenie i usuwanie ofert pracy.

24.05.2022

Obywatel Ukrainy może przebywać w Polsce, ale podróżować po strefie Schengen - nie

Prawo pracy Prawo europejskie Ukraina

W polskiej specustawie rząd nie przewidział automatycznego wydawania obywatelom Ukrainy, którym przyznała ona prawo legalnego pobytu w Polsce, dokumentów pobytowych, w tym wiz czy zezwoleń na pobyt i kart pobytu. Uniemożliwia im to podróżowanie po krajach Schengen, nie tylko w celach prywatnych, ale także służbowo. Konieczna jest szybka zmiana prawa – alarmują prawnicy.

23.05.2022

Nie można delegować Ukraińca do pracy w innym kraju UE

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Ukraina

Pracodawcy, którzy chcieliby pomóc obywatelom Ukrainy uciekającym do Polski przed wojną w swojej ojczyźnie i zatrudnić ich delegując do pracy w innym kraju Unii Europejskiej, nie mogą tego zrobić na dłużej niż miesiąc. Po tym terminie Ukrainiec straci prawo do legalnego pobytu w Polsce i go już nie odzyska. Zdaniem prawników, konieczna jest zmiana przepisów.

20.05.2022

Pracodawcy starają się chronić pracowników walczących na Ukrainie

Prawo pracy Ukraina

Wybuch wojny na Ukrainie zmusił wielu polskich pracodawców do przeorganizowania prowadzonych biznesów. Z kolei wielu pracownikom uniemożliwił wykonywanie pracy i w efekcie – pozbawił ich środków do życia. Zdaniem prawników, w przypadku długotrwałej nieobecności pracownika, pracodawca może zaproponować mu urlop bezpłatny i wówczas nie ma obowiązku wypłacania wynagrodzenia.

19.05.2022

Pracodawca ma obowiązki powierzając wykonywanie pracy obywatelom Ukrainy na podstawie specustawy

Prawo pracy Ukraina

Podmiot powierzający wykonywanie pracy obywatelowi Ukrainy ma obowiązek powiadomić o tym właściwy powiatowy urząd pracy w terminie 14 dni od dnia podjęcia przez obcokrajowca pracy. W praktyce więc może podpisać z takim cudzoziemcem umowę o pracę lub umowę cywilnoprawną i powierzyć mu wykonywanie pracy/czynności, a następnie - w terminie 14 dni od dnia podjęcia pracy - powiadomić o tym fakcie powiatowy urząd pracy.

17.05.2022

RPO: Sankcje wobec Rosji potrzebne, ale ochrona polskich pracowników też

Prawo pracy Ukraina

Umieszczenie podmiotu wspierającego agresję Rosji na Ukrainę na liście sankcyjnej MSWiA oznacza dla jego pracowników natychmiastowe odebranie źródła utrzymania i innych świadczeń. I nie mogą oni wystąpić o zaspokojenie roszczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Zdaniem RPO, który interweniuje w tej sprawie, przepisy powinny przewidywać ochronę praw pracowniczych.

12.05.2022

Rządowy portal ma ułatwiać kontakty pracodawców z poszukującymi pracy Ukraińcami

Prawo pracy Prawo AI Ukraina

Rząd zamierza utworzyć system teleinformatyczny, który ma ułatwić nawiązywanie kontaktów między pracodawcami a poszukującymi pracy obywatelami Ukrainy. We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma to umożliwić. System będzie m.in. umożliwiał wprowadzanie, gromadzenie i usuwanie informacji z ofertami pracy, z których będą mogli skorzystać obywatele Ukrainy.

10.05.2022

Już 100 tys. osób z Ukrainy pracuje na mocy specustawy

Rynek Prawo pracy Ukraina

Uciekający przed wojną obywatele Ukrainy znajdują zatrudnienie w Polsce. Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że pracę ma już ponad 100 tys. osób. Dzięki rządowej specustawie mają swobodny dostęp do polskiego rynku pracy. W praktyce oznacza to, że do podjęcia pracy nie potrzebują już żadnych zezwoleń ani oświadczeń.

29.04.2022

Przedsiębiorcy wyręczają państwo w pomaganiu Ukraińcom w zdobyciu pracy

Rynek Prawo pracy Ukraina

Na rynku pojawił się nowy trend: przedsiębiorcy nie tylko chcą zatrudniać Ukraińców, ale także szkolą ich w prowadzeniu legalnej działalności, ułatwiają znalezienie pracy, wyposażają w narzędzia potrzebne do wykonywania zawodu, a nawet poszukują dla nich zleceń. Zdaniem ekspertów, to są działania, które do tej pory nie były praktykowane w Polsce. Konieczne jest jednak systemowe wsparcie państwa.

28.04.2022

Sektor nowoczesnych usług biznesowych oferuje pracę uchodźcom z Ukrainy

Rynek Prawo pracy Ukraina

Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) uruchomił platformę „ABSL for Ukraine” z myślą o potencjalnych pracownikach z Ukrainy. Obecnie, firmy biorące udział w projekcie oferują pracę w ponad 60 miejscach w Polsce. Wśród wymagań znajduje się znajomość języka angielskiego na poziomie B2, nie zawsze jest natomiast wymagane konkretne doświadczenie.

25.04.2022

MRiPS: Zatrudnienie w Polsce znalazło już 77 tys. obywateli Ukrainy

Rynek Prawo pracy Ukraina

Na mocy specustawy pracę w Polsce znalazło już 77 tys. obywateli Ukrainy. Połowa z tej grupy to pracownicy wykonujący proste prace – poinformowało w czwartek Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Obywatele Ukrainy często są zatrudniani jako robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy, pracownicy usług i sprzedawcy. Najwięcej uchodźców pracuje jednak w magazynach, gastronomii i hotelarstwie.

21.04.2022

Ministerstwo doradza obywatelom Ukrainy, jak szukać w Polsce pracy

Prawo pracy Ukraina

Poszukujący zatrudnienia obywatele Ukrainy mogą skorzystać m.in. z dostępnej w ich języku Centralnej Bazy Ofert Pracy, portalu Zielona Linia oraz infolinii 19524. I nie tylko. Mogą także zarejestrować się w urzędzie pracy – przypomina Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. I przedstawia najważniejsze informacje, ostrzegając, o czym warto pamiętać, by nie dać się oszukać.

20.04.2022

ZUS: W maju ruszą wypłaty 500+ dla Ukraińców

Pomoc społeczna Ukraina

Pierwsze wypłaty świadczenia 500 plus dla uchodźców z Ukrainy trafią na ich konta bankowe już w maju. Dotychczas Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjął około 318 tysięcy wniosków o świadczenie 500 plus od obywateli Ukrainy. W województwie śląskim takich wniosków złożono ponad 35 tysięcy.

19.04.2022

Zatrudnianie obywateli Ukrainy nigdy nie było tak proste

Prawo pracy HR Ukraina

Spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej Polska jest liderem w zatrudnianiu imigrantów spoza Wspólnoty. W związku z trwającą w Ukrainie wojną tysiące obywateli tego kraju przybyło do Polski w poszukiwaniu schronienia, ale i powrotu do normalności, który wiąże się z chęcią podejmowania pracy. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało ułatwienia w procedurach legalizacji pobytu oraz ich zatrudnienia.

15.04.2022

MRiPS: Obywatele Ukrainy wypełnią lukę na polskim rynku pracy

Rynek Prawo pracy Ukraina

Według aktualnych danych, od pracodawców wpłynęło już ponad 62 tys. powiadomień o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy, a ich liczba stale rośnie - poinformowało w czwartek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Według resortu, praca obywateli Ukrainy stanowi szansę na zniwelowanie deficytu pracowników w niektórych branżach.

14.04.2022

ZUS: Ruszyła e-wizyta w języku ukraińskim

Ubezpieczenia społeczne Ukraina

Od wtorku, 5 kwietnia 2022 roku, obywatele Ukrainy mogą skorzystać z konsultacji on-line w języku ukraińskim. W e-wizycie po stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będzie uczestniczył ekspert z ZUS oraz tłumacz języka ukraińskiego – poinformował we wtorek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

05.04.2022

Zmiany przepisów o pracy transportu w związku z wojną w Ukrainie opublikowane

Prawo pracy Transport Ukraina

Dobowy wymiar czasu pracy pracowników niezbędnych do obsługi pasażerskich przewozów kolejowych przewożących osoby przemieszczające się z terytorium Ukrainy do Polski w związku z konfliktem zbrojnym w tym kraju, będzie mógł być wydłużony do 16 godzin, a łączny czas prowadzenia pojazdu kolejowego lub pociągu nie będzie mógł przekroczyć 9 godzin – przewiduje ustawa, która została właśnie opublikwana.

26.03.2022

Ministerstwo doradza Ukraińcom szukającym pracy

Prawo pracy Ukraina

Na podstawie obowiązującej od rozpoczęcia rosyjskiej agresji specjalnej ustawy, obywatel Ukrainy, który trafił do Polski jako uchodźca może rozpocząć pracę bez posiadania zezwolenia na pracę. Pracodawca musi jedynie pamiętać, aby potwierdzić ten fakt w ciągu 14 dni na stronie internetowej praca.gov.pl. Miniserstwo Rodziny i Polityki Społecznej na też inne rady dla Ukrańców chcących podjąć w Polsce pracę.

23.03.2022

ZUS: Ruszyła infolinia w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy

Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne Ukraina

Od 21 marca 2022 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 r. w wyniku konfliktu zbrojnego – poinformował ZUS w poniedziałek na swojej stronie internetowej.

21.03.2022

Zawodowi kierowcy z Ukrainy uziemieni w Polsce

Prawo pracy Transport Ukraina

Firmy transportowe w Polsce świadczące usługi międzynarodowe mają problem ze swoimi kierowcami będącymi obywatelami Ukrainy, którym skończyła się ważność wizy. Nie mogą ich wysłać w trasę poza Polskę, bo ich pobyt na terytorium strefy Schengen jest nielegalny. Według MSWiA, Ukraińcy powinni złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy. To jednak nie wystarczy do legalizacji ich pobytu w innym państwie.

18.03.2022

Rusza infolinia - pracodawcy mogą pytać o zasady zatrudniania obywateli Ukrainy

Prawo pracy Ukraina

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej uruchamia infolinię - 22 245 61 05 - dla pracodawców, którzy będą mieli pytania dotyczące zgłaszania ofert pracy dla obywateli Ukrainy – poinformował resort w czwartek. Dyżurni eksperci będą odpowiadać na pytania i wątpliwości. Pytania będzie też można kierować drogą mailową na adres pracaua@mrips.gov.pl.

17.03.2022

Prawo do poglądów politycznych o wojnie - tak, ale nie w pracy

Prawo pracy Ukraina

Każdego dnia do Polski docierają nowe informacje dotyczące sytuacji w Ukrainie i wywołują emocje, które odbijają się również na relacjach w panujących w firmach. Pracodawcy przeciwdziałają konfliktom na tle politycznym, do których dochodzi w zespołach. Ich inicjatorom grożą zwolnienia, na które zdecydowali się już niektórzy przełożeni.

17.03.2022

Specustawa ukraińska: Bezpieczeństwo zatrudnianych według uproszczonej procedury musi być zapewnione

Prawo pracy BHP Ukraina

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy zakłada dla nich szybką ścieżkę uzyskiwania legalnego prawa pobytu i pracy. Wprowadzone ułatwienia nie zwalniają jednak pracodawcy z obowiązku zapewnienia bezpiecznych warunków pracy wymaganych odrębnymi rozporządzeniami oraz zapisami kodeksu pracy, a bariera językowa może stanowić w tym aspekcie dodatkowe wyzwanie.

17.03.2022

Specustawa nie dla wszystkich obywateli Ukrainy

Administracja publiczna Prawo pracy Ukraina

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa zaczęła już obowiązywać. Pomimo zgłoszonych przez Senat poprawek, mających na celu objęcie ochroną szerszej grupy osób, nadal nie reguluje ona sytuacji tych obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski inną drogą, aniżeli przez granicę ukraińsko-polską. Wyłączeni są zatem ci, którzy do Polski przyjechali przez np. Mołdawię, Rumunię, Węgry czy Słowację.

17.03.2022

Praca dla Ukraińców - jest nowa zakładka na wortalu publicznych służb zatrudnienia

Prawo pracy Ukraina

Na wortalu publicznych służb zatrudnienia pojawiła się nowa zakładka adresowana do obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wojną w ich kraju. Dostępna również w języku ukraińskim zakładka Rynek pracy – pomoc dla Ukrainy – zawiera informacje dotyczące m.in. rynku pracy w Polsce, Unii Europejskiej, a także pomocy w innych obszarach.

16.03.2022

Można już legalnie zatrudniać uchodźców z Ukrainy, ale są pytania o ich dokumenty

Prawo pracy Ukraina

Pracodawcy wciąż nie wiedzą, jakich dokumentów potwierdzających legalny pobyt w Polsce mają żądać od obywateli Ukrainy, którzy wjechali do naszego kraju po 24 lutego 2022 r., by móc ich legalnie zatrudnić. Zdaniem prawników, komfortową sytuacją jest, gdy cudzoziemiec ma ważny paszport biometryczny z pieczątką wjazdową lub zwykły paszport z pieczątką wjazdową, albo - pomimo braku takich dokumentów - złoży wniosek o nadanie numeru PESEL.

16.03.2022

Lewiatan: Na razie nie widać masowego odpływu pracowników z Ukrainy

Rynek Prawo pracy Ukraina

Prawie 60 proc. przedsiębiorców spodziewa się negatywnego wpływu wojny w Ukrainie na działalność ich firm, a ponad 40 proc. jest przekonanych, że skutki konfliktu nie będą bardzo odczuwalne. Większość firm nie obserwuje odpływu pracowników z Ukrainy – wynika z ankiety przeprowadzonej wśród firm zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan.

14.03.2022

Powiadomienie wystarczy do zatrudnienia uchodźcy z Ukrainy - ustawa już obowiązuje

Pomoc społeczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Ukraina

Wystarczy powiadomienie powiatowego urzędu pracy, wysłane przez podmiot powierzający wykonywanie pracy za pośrednictwem systemu teleinformatycznego praca.gov.pl, w ciągu 14 dni od podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy, by legalnie przebywający w Polsce uchodźca mógł zostać zatrudniony – przewiduje ustawa, którą w sobotę ostatecznie uchwalił Sejm.

12.03.2022

Jest ustawa - będzie 500 plus i inne świadczenia na dzieci uchodźców z Ukrainy

Ubezpieczenia społeczne Ukraina

Świadczenia rodzinne, 500 plus, dobry start oraz rodzinny kapitał opiekuńczy, ewentualnie dofinansowanie opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna – taką pomoc dla rodzin z dziećmi, uchodźców z Ukrainy przewiduje uchwalona w sobotę ostatecznie przez Sejm ustawa. Prawnicy studzą emocje. Pomagać trzeba, ale z uwzględnieniem hierarchii potrzeb, współpracą z partnerami ukraińskimi i z rozwagą w wydawaniu pieniędzy - mówią.

12.03.2022

Specustawa o pomocy dla Ukraińców z luką prawną

Ubezpieczenia społeczne Ukraina

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa nie reguluje sytuacji osób, które przyjechały do Polski np. 22 lutego w odwiedziny do rodziny i miały wrócić na Ukrainę po 24 lutego. Ich wykluczenie, podobnie jak i osób, które wjechały na terytorium RP nie bezpośrednio z terytorium Ukrainy, skutkować będzie pozbawieniem tych obywateli wielu świadczeń.

11.03.2022

Specustawa o pomocy dla Ukraińców sprzeczna z decyzją wykonawczą Rady UE

Administracja publiczna Prawo pracy Ukraina

Polska złamie decyzję wykonawczą Rady (UE) nr 382, jeśli ograniczy pomoc udzielaną uchodźcom jedynie do obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski bezpośrednio z terytorium Ukrainy. Zdaniem prawników, Polska nie ma prawa sama określać definicji tych, którym pomaga, bo decyzja Rady ma być stosowana bezpośrednio. Jeśli nie zmienimy specustawy, sprawa może się skończyć dla nas nawet w Trybunale Sprawiedliwości. Możemy też nie otrzymać z UE pieniędzy na pomoc uchodźcom.

10.03.2022

Nie każdy obywatel Ukrainy będzie mógł liczyć na pobyt i pracę w Polsce

Prawo pracy Ukraina

Pracodawcy mają problem z zapełnieniem luki kadrowej po odejściu Ukraińców, którzy wrócili do kraju, by walczyć w obronie ojczyzny, a rząd nie zamierza wydłużać listy państw, których obywatele mogą pracować w Polsce na podstawie oświadczenia. Na szczęście Ukraińcy, którzy pracowali w Polsce przed 24 lutego 2022 r., będą korzystali z automatycznego przedłużenia pobytu, ale tylko do końca br.

10.03.2022

Będą ułatwienia w zatrudnianiu uchodźców z Ukrainy, ale też limity dla pracodawców

Prawo pracy Ukraina

Rząd zapowiada ułatwienia w zatrudnianiu uciekających z Ukrainy, ale jednocześnie chce, by minister rodziny i polityki społecznej mógł w rozporządzeniu określić liczbę takich osób, którym dany pracodawca będzie mógł powierzyć wykonywanie pracy. Parytet ma być ustalany w stosunku do liczby wszystkich zatrudnionych. Ma to być mechanizm zabezpieczający lokalne rynki pracy przed zastępowaniem Polaków tańszymi Ukraińcami.

07.03.2022

MRiPS: Pomoc dla obywateli Ukrainy – Infolinia 19524

Prawo pracy Ukraina

Obywatele Ukrainy poza niezbędnym wsparciem w zakresie miejsca zamieszkania, wyżywienia czy opieki zdrowotnej potrzebują również dostępu do informacji o możliwości podejmowania pracy. Mogą w tym zakresie skorzystać zarówno z materiałów informacyjnych w języku ukraińskim oraz instytucji publicznych zajmujących się aktywizacją zawodową – przypomina Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

04.03.2022

Potrzeba sprawnej oceny kompetencji uchodźców z Ukrainy

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Ukraina

Od wybuchu wojny w Ukrainie granice Polski przekroczyło już ponad 500 tys. uchodźców - podaje Straż Graniczna. Według różnych szacunków, docelowo może to być nawet 2-3 miliony ludzi. Zdaniem ekspertów rynku pracy, nie ma obaw, że zabraknie miejsc pracy dla obywateli Ukrainy uciekających przed wojną do Polski. Umiejętne zarządzanie falą uchodźców z Ukrainy, pomoże uniknąć chaosu i zmniejszy koszty obsługi migrantów.

03.03.2022

MRiPS zapowiada uproszczenie procedury zatrudniania Ukraińców

Ukraina

Uproszczenie procedury zatrudnienia pracowników ukraińskich zapowiedziała podczas nadzwyczajnego posiedzenia prezydium Rady Dialogu Społecznego szefowa resortu rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Chodzi o zmniejszenie biurokracji na rzecz notyfikacji zatrudnienia w urzędzie pracy.

28.02.2022

ZUS wypłaci polskie emerytury Ukraińcom

Emerytury i renty Ukraina

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował w poniedziałek, że w związku z wojną, przejmie wypłatę polskich emerytur i rent, które były dotychczas wypłacane na terenie Ukrainy. Jeżeli natomiast taka osoba znajdzie się w innym kraju, może zwrócić się do odpowiedniej lokalnej instytucji lub kasy ubezpieczeń społecznych, która w uzgodnieniu z ZUS pomoże w uzyskaniu świadczenia.

28.02.2022

Ukraińscy pracownicy wyjeżdżają walczyć lub po rodziny - wiele firm już ma kłopoty

Prawo pracy Ukraina

Pracodawcy z branż, w których większość zatrudnianych cudzoziemców stanowili mężczyźni z Ukrainy, mogą stanąć przed widmem upadłości, a w najlepszym razie - mieć przejściowe problemy. Ich pracownicy albo już porzucili pracę, bo wrócili do ojczyzny walczyć, lub wyjeżdżają, by do Polski sprowadzić rodziny. Firmy są gotowe im w tym pomagać, by zatrzymać załogę w Polsce.

28.02.2022

Jak zatrudnić obywatela Ukrainy. Instrukcja krok po kroku

Prawo pracy Ukraina

Pracodawca, który zamierza zatrudnić cudzoziemca, zobowiązany jest do podjęcia określonych kroków legalizujących prawo do pracy takiej osoby w Polsce. To na pracodawcy spoczywa obowiązek wystąpienia do właściwych podmiotów z dokumentami, które umożliwią legalne zatrudnienie obywatela spoza Unii Europejskiej.

25.02.2022

Legalizacja pobytu cudzoziemców – procedura zatrudniania do uproszczenia

Rynek Prawo pracy Ukraina

Od 29 stycznia 2022 r. zmianie uległy przepisy dotyczące legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Polski. Proces decyzyjny został skrócony, a biurokracja związana z wydawaniem zgód czy częstotliwością występowania o wizy została ograniczona. Mimo to prawnicy twierdzą, że procedura zatrudniania obcokrajowców w Polsce jest dosyć skomplikowana i na pewno należy ją uprościć, szczególnie teraz, wobec sytuacji na Ukrainie.

25.02.2022
Prawo w biznesie

Ubezpieczenia gwarantowane pobudzą eksport do Ukrainy

Ubezpieczenia Ukraina

Po uzyskaniu zgód Unii Europejskiej KUKE będzie mogło oferować wsparcie reasekuracyjne w zakresie ryzyk politycznych w ubezpieczeniach casco pojazdów i przedmiotów w transporcie oraz innych szkód rzeczowych, odpowiedzialności cywilnej, kredytów i innych ryzyk finansowych dla zdarzeń poza Polską.

27.12.2023

Wykreślenie z listy sankcyjnej to dla firm na razie Himalaje, dużo będzie zależeć od NSA

Prawo gospodarcze Ukraina

Firmy przyzwyczaiły się do listy sankcyjnej, a wskazane podmioty powoli godzą się, że wykreślenie z niej jest bardzo trudne. Wiele wyjaśni się w nadchodzących miesiącach, kiedy zapadną pierwsze wyroki NSA. Jednocześnie organy krajowe nie są gorliwe w egzekwowaniu sankcji - czy to na gruncie polskiej ustawy, czy ustawodawstwa europejskiego, często ograniczając swoją działalność do kwestii operacyjnych - piszą Marek Neumann, radca prawny oraz Karolina Wais, adwokat.

14.12.2023

Rada Przedsiębiorczości apeluje do rządu, rozwiążcie spór na granicy polsko-ukraińskiej

Rynek Transport Ukraina

Rada Przedsiębiorczości zwróciła się do Prezydenta RP oraz do Rady Ministrów o pilne podjęcie działań w związku z protestem przewoźników na granicy polsko-ukraińskiej. Jej zdaniem skala i długość trwania protestu rodzą coraz poważniejsze konsekwencje dla polsko-ukraińskich relacji politycznych i gospodarczych oraz negatywnie rzutują na międzynarodową pozycję Polski.

29.11.2023

NIK: Państwo zawiodło firmy z pogranicza, wsparcie było słabe

Prawo gospodarcze Ukraina

Program „Tarcza dla pogranicza” miał przeciwdziałać negatywnym skutkom ekonomicznym wprowadzonego w okresie wrzesień 2021 r. – czerwiec 2022 r. stanu wyjątkowego oraz czasowego zakazu przebywania na części województwa podlaskiego i lubelskiego. W opinii NIK resort rozwoju z opóźnieniem przygotował, wdrożył i zapewnił finansowanie projektu. Najgorsze jest jednak to, że program nie wsparł żadnego podmiotu z tych województw.

11.10.2023

Tymczasowy zarząd przymusowy w kolejnych firmach z listy sankcyjnej

Prawo gospodarcze Ukraina

Minister rozwoju i technologii Waldemara Budy zdecydował się wprowadzić tymczasowy zarząd przymusowy do firm powiązanych z Rosjanami. Tym razem dotyczy ona spółek Boerner Insulation sp. z o.o. oraz Boerner Service sp. z o.o. Oba przedsiębiorstwa zostały również wpisane na listę sankcyjną ministra spraw wewnętrznych i administracji.

25.07.2023

Zamknięte przejścia z Białorusią - straty przedsiębiorców. MRiT informuje o rekompensatach

Spółki Małe i średnie firmy Finanse Ukraina

Po zamknięciu drogowych polsko-białoruskich przejść granicznych w Bobrownikach i Kuźnicy lokalni przedsiębiorcy liczą straty. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich nie ulega wątpliwości, że faktyczne ograniczenie prowadzenia działalności gospodarczej była następstwem działań władz publicznych. W takiej sytuacji przedsiębiorcy oczekują wsparcia. Ministerstwo rozwoju odpowiedziało RPO, na co mogą firmy liczyć.

13.07.2023

Sejm: Komisja nadzwyczajna poparła zmiany w konstytucji dotyczące konfiskaty rosyjskich majątków

Finanse publiczne Ukraina Wojsko

Przygotowany przez PiS poselski projekt zmian w konstytucji zakłada m.in. możliwość przejęcia majątku służącego wspieraniu rosyjskiej agresji oraz wyłączenie wydatków na obronność z limitu zadłużenia. W czwartek sejmowa komisja nadzwyczajna pozytywnie zaopiniowała projekt. Nie zgodziła się na jego odrzucenie, o co wnioskowali posłowie KO i Polski 2050.

15.06.2023

Prof. Kustra-Rogatka: Mogą być konsekwencje zakazu importu z Ukrainy

Prawo gospodarcze Prawo europejskie Ukraina

Prowadzenie polityki handlowej względem państw spoza Unii Europejskiej należy do  wyłącznych kompetencji UE. Oznacza to, że działania jednostronne państw członkowskich w tej dziedzinie są niedopuszczalne - twierdzi prof. Aleksandra Kustra- Rogatka z UMK w Toruniu. I zwraca uwagę, że Komisja Europejska już żąda od Polski wyjaśnień w sprawie zakazu importu z Ukrainy, a potem może być procedura naruszeniowa.

18.04.2023

Weryfikacja kontrahentów w dobie sankcji szczególnie ważna

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Ukraina

W praktyce często słyszymy zdanie: „jestem bezpieczny, bo nie współpracuję z firmami z Rosji”. Niestety to zgubne uproszczenie w istocie bardzo złożonego tematu, jakim są sankcje, i wcale nie eliminuje ryzyk sankcyjnych. Pierwszym i podstawowym błędem przedsiębiorców jest założenie w przedbiegach, że sankcje ich w ogóle nie dotyczą. Piszą o tym Julia Besz oraz Maria Papis z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

31.03.2023

Rząd nagle zamyka przejścia graniczne, ale o sytuacji firm nie myśli

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Ukraina

Od miesięcy firmy działające w pobliżu granicy z Białorusią ponoszą konsekwencje decyzji politycznych. Najpierw stan nadzwyczajny, potem zamknięcie przejścia granicznego w Kuźnicy, ostatnio zamknięcie przejścia w Bobrownikach, zakaz wstępu do ogromnej części lasów Puszczy Białowieskiej. To wszystko rzutuje na przedsiębiorców, którzy ponoszą szkody na skutek decyzji władz, a dochodzenie rekompensat od państwa jest bardzo trudne.

21.03.2023

Rząd chce pomóc rozwinać eksport z Ukrainą, pracuje nad nowymi przepisami

Ubezpieczenia Ukraina

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) chwali projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach gwarantowanych przez Skarb Państwa. Według niej nowe przepisy ułatwią polskim firmom zaangażowanie się w odbudowę Ukrainy. Ministerstwo Rozwoju i Technologii skierowało właśnie projekt do publicznych konsultacji.

21.02.2023

Nowe instrumenty ubezpieczeniowe wsparciem dla firm pomagających w odbudowie Ukrainy

Prawo gospodarcze Ubezpieczenia Ukraina

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych, która ma umożliwić uruchomienie kolejnych instrumentów dotyczących rynku ukraińskiego. Wparcie ma zachęcić kolejne firmy do rozważenia udziału w odbudowie Ukrainy. Na razie zgłosiło się do tego około 1700 podmiotów.

21.02.2023

Ukraińscy górnicy będą mogli pełnić funkcje kierownicze w polskich kopalniach

Administracja publiczna Prawo pracy Ukraina Węgiel

Obywatele Ukrainy, którzy nabyli w tym kraju kwalifikacje zawodowe do wykonywania górniczych zawodów regulowanych, mogą uzyskać decyzję w sprawie uznania tych kwalifikacji w Polsce - przewiduje podpisana przez prezydenta ustawa o pomocy dla uchodźców. Przepis dotyczy tych Ukraińców, którzy w Polsce przebywają legalnie.

25.01.2023

Go Sport - pierwsza firma z listy sankcyjnej sprzedana

Prawo gospodarcze Ukraina Restrukturyzacja

Pierwsza firma z listy sankcyjnej została sprzedana. Chodzi o znaną sieć Go Sport, z kapitałem rosyjskim. Nabywcą majątku spółki jest Sportsdirect.com Poland. Od samego początku sprawa niosła ze sobą wiele wyzwań - zarówno prawnych (pierwszy taki przypadek w Polsce), jak i organizacyjnych (majątek zamrożony sankcjami rozsiany po całym kraju, w głównych galeriach handlowych).

19.01.2023

MF: staramy się usprawnić odprawy na granicy z Ukrainą

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Transport Ukraina

Ministerstwo Finansów zapewnia: trudności z odprawami na ukraińskiej granicy są w miarę możliwości łagodzone. Podzielono odprawiane ciężarówki według nośności i wyodrębniono specjalne pasy dojazdowe dla niektórych pojazdów. KAS przesuwa też swoich funkcjonariuszy na wschodnią granicę, by podołać zwiększonemu ruchowi towarowemu.

16.12.2022

Na granicę polsko-ukraińską unijne prawo celne ledwo sięga

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Transport Ukraina

Udogodnienia dla importerów i eksporterów wynikające z unijnych przepisów celnych okazują się fikcją, gdy przyjdzie im zderzyć się z realiami polsko-ukraińskiej granicy. Najlepsze nawet prawo nie pomaga w zetknięciu ze słabą infrastrukturą na przejściach granicznych i niedostateczną obsadą stanowisk w urzędach celnych i innych służbach tam działających.

14.12.2022

Mała liczba przejść granicznych blokuje handel z Ukrainą

Prawo gospodarcze Transport Ukraina

Handel polsko-ukraiński rozwija się w ostatnich miesiącach dynamicznie, a tym, co blokuje jego rozwój, jest słaba przepustowość granicy. Wspólne odprawy celne nie są co do zasady dopuszczalne w unijnym prawie, ale na niektórych przejściach granicznych są już stosowane. Na razie usprawnieniu odpraw posłużyła lepsza koordynacja działań różnych służb po obu stronach granicy.

13.12.2022

Ukraińskie firmy szybciej regulują należności

Prawo gospodarcze Ubezpieczenia Ukraina

Polscy przedsiębiorcy często uznają, że nie będą dochodzić roszczeń, by zachować dobre relacje z odbiorcami z Ukrainy i móc zwiększyć sobie limity ubezpieczeniowe na eksport do Ukrainy. Teraz, gdy w Ukrainie brakuje artykułów pierwszej potrzeby, współpraca gospodarcza z Polską dla przedsiębiorców ukraińskich jest szczególnie ważna, ale płatności za towar stanęły pod poważnym znakiem zapytania.

03.11.2022

Od 10 października ograniczenia w przewozach drogowych z Rosją

Transport Ukraina

Ministerstwo Infrastruktury informuje o ograniczeniach obowiązujących od 10 października 2022 r. w wykonywaniu międzynarodowych przewozów drogowych do, z i przez terytorium Federacji Rosyjskiej. Od zakazu wprowadzono wyjątki, które dotyczą: przewozów pocztowych, do i z Obwodu Kaliningradzkiego oraz przewozów towarów określonych w specjalnym wykazie władz rosyjskich.

07.10.2022

Szef Krajowej Administracji Skarbowej zdecyduje o upadłości firmy objętej sankcjami

Prawo gospodarcze Ukraina

Jest już pierwszy wniosek w sądzie o upadłość firmy z listy sankcyjnej. Z czasem będzie ich więcej, to niestandardowa upadłość, bo w jej przypadku, tak jak ewentualnie innych firm z tej listy, decydujący głos będzie należał nie do sądu i syndyka, ale szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Nic nie będzie mogło dziać się poza jego plecami, zdecyduje absolutnie o wszystkim.

22.08.2022

Ustawa obowiązuje, firmy z listy sankcyjnej dostaną zarządy przymusowe

Prawo gospodarcze Ukraina

W czwartek 18 sierpnia weszła w życie nowelizacja tzw. ustawy sankcyjnej. Wprowadza ona instytucję zarządu przymusowego, którego zadaniem będzie przejęcie majątku firmy z listy sankcyjnej na rzecz Skarb Państwa za odszkodowaniem lub sprzedaż firmy. Możliwe będzie też przyznanie świadczeń na zaspokojenie należności pracowniczych w takich przedsiębiorstwach.

19.08.2022

Maga Foods wykreślona z listy sankcyjnej. Firmę uratowali pracownicy

Prawo gospodarcze Ukraina

Minister spraw wewnętrznych i administracji wykreślił spółkę Maga Foods z listy sankcyjnej. To pierwsza firma, która była tylko na polskiej liście i z niej zniknęła. Wszystko dzięki temu, że wykupili ją pracownicy, co sprawiło, że zniknęły jej dotychczasowe powiązania z kapitałem rosyjskim. Obecnie na liście jest już tylko 33 firm.

11.08.2022

Więcej koncesji, mniej giełdy - projekt ustawy ws. bezpieczeństwa gazowego trafił do Sejmu

Prawo gospodarcze Ukraina

Projekt nowelizacji ustaw w celu wzmocnienia bezpieczeństwa gazowego państwa w związku z sytuacją na rynku gazu trafił już do Sejmu. Zgodnie z nim będzie trzeba uzyskać koncesje na obrót paliwami gazowymi także wtedy, gdy jego wartość nie przekracza rocznie 100 tys. euro. Nie będzie też obliga giełdowego w przypadku ogłoszenia stanu kryzysowego

16.07.2022

Rzecznik MŚP: Kolejka ciężarówek na granicy zagraża bezpieczeństwu

Drogi Ukraina

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz interweniuje w związku z trudną sytuacją ciężarówek oczekujących na odprawę w terminalu w Koroszczynie. Jak podkreśla, od wielu tygodni ustawiają się wielokilometrowe kolejki i dochodzi do sytuacji zagrażających bezpieczeństwu ruchu drogowego, spowodowanych brakiem zapewnienia porządku i nadzoru ze strony odpowiednich służb.

13.07.2022

KE konsultuje nowe zasady pomocy państwa w czasie inwazji Rosji na Ukrainę

Prawo gospodarcze Prawo europejskie Ukraina

Komisja Europejska przesłała państwom członkowskim do konsultacji projekt nowych zasad dotyczących pomocy państwa w czasie kryzysu. Mają one wspierać gospodarkę w czasie inwazji Rosji na Ukrainę. Obowiązujące dziś tymczasowe ramy kryzysowe przewidują m.in. pomoc finansową dla firm. Wyłączone są z niej podmioty kontrolowane przez Rosjan.

11.07.2022

Ustawa sankcyjna pełna luk, za które grożą milionowe kary

Prawo gospodarcze Ukraina

Kontakty biznesowe z firmami z tzw. listy sankcyjnej mogą drogo kosztować zarówno kontrahentów, jak i osoby fizyczne. Można za nie trafić do więzienia lub zapłacić karę w wysokości do 20 milionów złotych. Problem w tym, że przepisy są tak niejasne, że nawet bardzo duże podmioty, jak banki i ubezpieczyciele, mają problem z ich zrozumieniem, a wyjaśnienia Krajowej Administracji Skarbowej są lakoniczne.

11.07.2022

Firmy z listy sankcyjnej zbyt długo czekają na uwolnienie środków. Nowelizacja nic tu nie zmieni

Prawo gospodarcze Ukraina

Do tej pory żadnej z firm wpisanej na listę sankcyjną nie udało się z niej skreślić, choć taką próbę podjęło osiem przedsiębiorstw. Wielu za to udaje się uwolnić środki, zwłaszcza na wynagrodzenia. Choć zdaniem ekspertów i posłów decyzje w obu przypadkach są podejmowane zbyt długo, na czym tracą pracownicy i kontrahenci. I proponowana przez rząd nowelizacja ustawy nic tu nie zmieni.

07.07.2022

Rząd zdradził, jak chce adaptować biurowce i galerie handlowe na mieszkania

Budownictwo Ukraina

Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad przepisami upraszczającymi przekształcanie starych biurowców, galerii handlowych oraz innych obiektów niemieszkalnych w budynki mieszkalne. W ten sposób chce zlikwidować chociaż częściowo lukę mieszkaniową. Po tym bowiem, jak do Polski przyjechało 3 miliony uchodźców wojennych, dramatycznie brakuje mieszkań.

15.06.2022

KUKE wznawia ubezpieczenia dla przedsiębiorców na terenie Ukrainy

Rynek Ubezpieczenia Ukraina

Polskie firmy ponownie mogą ubezpieczać w Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) sprzedaż na rynek ukraiński dóbr i usług, które nie są objęte moratorium płatniczym. KUKE przy wsparciu rządu i w ślad za pozytywną decyzją Komitetu Polityki Ubezpieczeń Eksportowych wznowiła od 13 czerwca br. możliwość ubezpieczania należności w kontraktach eksportowych z kontrahentami ukraińskimi.

13.06.2022

Uproszczone zasady adaptacji pustostanów dla uchodźców - możliwe nadużycia

Samorząd terytorialny Budownictwo Ukraina

Już wkrótce mają pojawić się przepisy, dzięki którym będzie można na prostych zasadach, z pominięciem wielu procedur, adaptować pustostany, hale, magazyny, biurowce na mieszkania dla uchodźców wojennych z Ukrainy. To oferta dla samorządów, ale deweloperzy i niektórzy prawnicy krytykują ten pomysł. Ich zdaniem proponowane rozwiązania są mało precyzyjne i mogą być nadużywane. 

25.05.2022

Sejm w czwartek zajmie się zmianą Konstytucji - przejęcie majątków tych co wspierają agresję Rosji

Prawo gospodarcze Ukraina

Sejm w czwartek ma zająć się projektem ustawy o zmianie konstytucji, autorstwa posłów PiS. Dotyczy on wyłączenia ograniczeń w zadłużeniu publicznym w odniesieniu do wydatków na obronę oraz możliwości przejęcia przez Skarb Państwa własności, która ma służyć do wspierania rosyjskiej agresji. Przejęty majątek ma być w całości spożytkowany na wsparcie ofiar rosyjskiej agresji.

24.05.2022

Rząd chce usprawnić eksportowe ubezpieczenia - przez wojnę największe wypłaty od 30 lat

Prawo gospodarcze Ukraina

Z powodu wojny w Ukrainie ubezpieczenia eksportu przeżywają obecnie trudny czas. Takiej skali wypłat nie było od 30 lat. Rząd szykuje więc zmiany, które mają odformalizować procedury oraz usprawnić wypłaty z umów ubezpieczenia i gwarancji. Dzięki temu system ma się "odkorkować". KUKE dostosowuje też swoje procedury do tej sytuacji, by klienci mogli jak najszybciej otrzymać odszkodowania.

23.05.2022

Ukraina zapowiada odszkodowania za zniszczone zakłady, ale można też pozywać Rosję

Prawo gospodarcze Ukraina

Zniszczenia wojenne w Ukrainie dotknęły także polskie firmy. Uzyskanie odszkodowania nie będzie jednak proste. Ukraiński parlament pracuje nad ustawą, która ma rekompensować poniesione straty, ale prawnicy nie mają złudzeń, że będzie to trudne. Skala zniszczeń jest ogromna, a możliwości napadniętego państwa ograniczone. Sugerują przygotowywanie pozwów wobec państwa - agresora.

20.05.2022

Państwa unijne i PE porozumiały się w sprawie przepisów o magazynowaniu gazu

Prawo gospodarcze Ukraina

Państwa członkowskie i Parlament Europejski porozumiały się w sprawie nowych przepisów dotyczących magazynowania gazu w Unii Europejskiej. Nowe regulacje to odpowiedź UE na agresję Rosji wobec Ukrainy i wynikające z tego zagrożenie, że w Europie może zabraknąć błękitnego paliwa.

19.05.2022

Lepiej oddać niż użyczyć - pojazdy dla Ukrainy muszą być ubezpieczone

Transport Ukraina Wojsko

Samochód użyczony armii ukraińskiej musi mieć OC i zieloną kartę. Jeśli samochód zostanie zniszczony, trzeba go wyrejestrować i dopiero to zwalnia z zakupu polisy OC, ale udowodnienie zniszczenia nie musi być proste. Kluczową sprawą może okazać się przyjęta forma przekazania naszego pojazdu – z punktu widzenia ubezpieczeń i ewentualnej odpowiedzialności cywilnej.

14.05.2022

Prof. Romanowski: Gazprom i Rosja to nie dżentelmeni, a prawo umów nie działa, gdy nie ma sankcji

Prawo gospodarcze Finanse Ukraina

Gazprom żądając jednostronnie zapłaty w rublach za dostarczany gaz gwałci umowę. Wszak nie można jednostronnie zmieniać umów, gdy obie strony nie ustanowią takiego mechanizmu w sposób zgodny z zasadą sprawiedliwego rozłożenia ryzyka kontraktowego, praw i obowiązków stron. Cel Gazpromu, a tak naprawę Rosji, jest znany. Rosja próbuje ratować wartość rubla wymuszając płatność w rublach.

27.04.2022

Po stłuczce z Ukraińcem można łatwiej ustalić, kto zawinił

Ubezpieczenia Ukraina

Dwujęzyczne, polsko-ukraińskie druki wspólnego zgłoszenia szkody dostępne są na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Po kolizji z udziałem Ukraińca warto z nich skorzystać, to znacząco ułatwi ustalenie przebiegu zdarzenia i dalsze postępowanie.

26.04.2022

Jest już polska lista sankcyjna - a na niej 50 podmiotów

Prawo gospodarcze Finanse Ukraina

Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował we wtorek o opublikowaniu w Biuletynie Informacji Publicznej MSWiA tzw. listy sankcyjnej. Jej utworzenie umożliwiła specustawa. Na razie znalazło się na niej 50 podmiotów i rosyjskich oligarchów w tym Gazprom. Lista będzie systematycznie uzupełniana.

26.04.2022

Rosja pod lupą przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy

Prawo gospodarcze Finanse Ukraina

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy to gorący temat już od kilku lat. Bezprecedensowe wydarzenia związane z sankcjami nałożonymi na Rosję i rosyjskich oligarchów w związku z rozpoczęciem wojny na Ukrainie wymagają szybkiej reakcji po stronie instytucji finansowych. Również, a może przede wszystkim, w tym obszarze - pisze Małgorzata Motyl, adwokat w kancelarii Penteris.

26.04.2022

Rzecznik MŚP - nie powinno być odrębnych zasad prowadzenia biznesu dla uchodźców i Polaków

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Ukraina

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców przestrzega premiera przed konsekwencjami tworzenia odrębnych zasad prowadzenia działalności gospodarczej przez uchodźców z objętej wojną Ukrainy i proponuje w zamian pakiet rozwiązań, które ułatwią funkcjonowanie na polskim rynku wszystkim, bez względu na narodowość i pochodzenie.

22.04.2022

Zielona karta lub polisa graniczna na miesiąc - potem uchodźca musi wykupić OC

Prawo cywilne Transport Ukraina

Zmotoryzowani uchodźcy z Ukrainy mogą otrzymać na granicy nieodpłatnie 30-dniową polisę graniczną, ale po miesiącu powraca kwestia: co dalej z komunikacyjnym ubezpieczeniem OC? Możliwe jest wykupienie kolejnego ubezpieczenia granicznego w przedstawicielstwie dowolnego polskiego ubezpieczyciela oferującego te polisy.

19.04.2022

Ustawa sankcyjna o zakazie importu węgla i zamrażaniu majątków już obowiązuje

Prawo gospodarcze Ukraina

Ustawa sankcyjna, która zakłada m.in. embargo na import węgla z Rosji i Białorusi obowiązuje od soboty. Przewiduje ona też zamrażanie majątków osób i podmiotów, które zostaną wpisane na listę prowadzoną przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Kara za niewykonanie decyzji o zamrożeniu majątków wyniesie do 20 mln zł.

16.04.2022

Instytucje finansowe związane z Rosją będą mieć problem z otrzymaniem licencji w Polsce

Finanse Ukraina

Komisja Nadzoru Finansowego podjęła uchwałę w sprawie okoliczności istotnych dla oceny rękojmi z zakresu rynku finansowego w związku z agresją Rosji wobec Ukrainy. Powiązania podmiotów licencjonowanych, ich znaczących udziałowców oraz osób nim zarządzających z Rosją lub Białorusią traktowane jest przez KNF jako wątpliwość co do prowadzenia działalności podmiotu w sposób prawidłowy.

15.04.2022

KE: Płacenie w rublach za rosyjski gaz naruszałoby unijne sankcje

Prawo cywilne Prawo europejskie Ukraina

Regulowanie należności za rosyjski gaz w rublach przez nabywców z państw członkowskich Unii Europejskiej złamałaby system sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji - stwierdza w wewnętrznym dokumencie Komisja Europejska. To reakcja na wydanie przez prezydenta Rosji Władimira Putina dekretu nakazującego rozliczanie takich transakcji w rublach.

14.04.2022

Do 10 tys. hrywien za 310 EUR - Bruksela podejmuje decyzję

Ukraina

Unia Europejska zatwierdziła zalecenie o wymianie banknotów hrywny na waluty państw członkowskich, które przyjmują uciekających przed wojną w Ukrainie. Ma to wspomóc uchodźców wojennych, którzy mają banknoty w rodzimej walucie i problemy z ich wymianą.

13.04.2022

Rynek budowlany zagrożony, gdy za granicą wojna

Zamówienia publiczne Budownictwo Ukraina

Rynek budowlany stoi przed kolejnymi wyzwaniami. Po wielu problemach związanych z pandemią pojawiły się kolejne poważne trudności wynikające z wywołanej przez Rosję wojny w Ukrainie. To drugi już w ostatnim czasie przypadek stanu siły wyższej, która dotyka także gospodarkę. Jakkolwiek w kryzysie pandemii sektor budowlany poradził sobie całkiem nieźle, tym razem prognozy są o wiele bardziej pesymistyczne.

11.04.2022

Będą sankcje za naruszenie sankcji przeciwko Rosji

Prawo gospodarcze Ukraina

Do tej pory obowiązek przestrzegania unijnych sankcji gospodarczych wynikał bezpośrednio z przepisów rozporządzeń zawierających środki ograniczające względem podmiotów rosyjskich i białoruskich, ale naruszenie zakazów nie podlegało karom. Sytuacja ulegnie zmianie, gdy wejdzie w życie uchwalona w czwartek przez Sejm ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę.

07.04.2022

Ukraińcy zastrzegą polską kartę bankową w swoim języku

Finanse Ukraina

Obywatele Ukrainy, którzy przybywają do Polski i zakładają konta w polskich bankach, powinni zadbać o bezpieczeństwo swoich danych i finansów. Już pojawiły się pierwsze informacje o próbach oszustw przybyszów zza wschodniej granicy. Z myślą o nich, banki uruchomiły specjalną infolinię w języku ukraińskim oraz stronę internetową do zastrzegania kart bankowych.

06.04.2022

Przedsiębiorcy: Dopracujmy regulacje wymierzone w rosyjski kapitał

Prawo gospodarcze Ukraina

Dziś Sejm zajmie się ustawą o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę, umożliwiających mrożenie majątków podmiotów wspierających Rosję. Zdaniem Rady Przedsiębiorczości są to ważne i potrzebne przepisy, ale nie mogą być krzywdzące dla żadnego podmiotu. Dlatego regulacje wymagają dopracowania.

06.04.2022

Oprogramowanie z Rosji i Białorusi może być niebezpieczne

Prawo AI Prawo gospodarcze RODO Ukraina

W związku z wojną w Ukrainie rośnie ryzyko związane z używaniem oprogramowania komputerowego pochodzącego z Federacji Rosyjskiej bądź Białorusi. Ostrzega przed tym Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. Spośród przesłanek, które mogą wpłynąć negatywnie na użytkowanie produktów są problemy z aktualizacją, czy brak wsparcia technicznego produktów.

04.04.2022

Wujek Wania zamiast McDonald's - rosyjskie podróbki odwetem za sankcje

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ukraina

W Rosji masowo zaczęto już podrabiać zachodnie marki. Władze tego kraju wydały nawet specjalny dekret w tej sprawie. To odwet za sankcje nałożone na Rosję w związku z agresją przeciwko Ukrainie. Walka z rosyjskimi podróbkami będzie dla firm bardzo trudna, bo więcej w tym polityki, aniżeli prawa. Prawnicy mówią wprost, że to walka z wiatrakami.

04.04.2022

By zatrzymać TIR-y, trzeba zamknąć wschodnią granicę UE i zmienić sankcje

Prawo gospodarcze Ukraina

O tirach jadących z Niemiec do Białorusi głośno jest od początku marca. Opozycja uważa, że to rząd Polski pozwala na transporty, wspierając Rosję. Rząd twierdzi, że to wina unijnych przepisów. Jak zwykle, każdy ma trochę racji. Dzięki nagłośnieniu sprawy, transporty są dokładniej sprawdzane, toczą się rozmowy o zamknięciu granic i szykowana jest nowa ustawa pozwalająca karać łamiących zakazy.

30.03.2022

Spółki w obliczu wojny - jak sobie radzić z sankcjami i kryzysem wizerunkowym

Compliance Ukraina

Już we wtorek 29 marca odbędzie się bezpłatne spotkanie online poświęcone wpływowi wojny na pracę działów compliance. Eksperci zastanowią się, czy firmy są przygotowane na sankcje, jak wpływają one na inne regulacje, ale przede wszystkim na pracę oficerów compliance. Podpowiedzą też, jak radzić sobie z potencjalnymi kryzysami wizerunkowymi w związku z prowadzeniem działalności w Rosji.

28.03.2022

Wojna na Ukrainie to siła wyższa w prawie zamówień publicznych?

Zamówienia publiczne Ukraina

W związku z wojną na Ukrainie pojawiła się niepewność wśród przedsiębiorców co do zdolności dalszego wykonywania zawartych umów. Wielu przedsiębiorców deklaruje, że wystąpi o zmianę treści umowy, a nawet jej rozwiązanie. Czy możliwe jest wykorzystanie w tej sytuacji klauzuli rebus sic stantibus oraz przesłanki siły wyższej w przypadku długotrwałych kontraktów w ramach zamówień publicznych?

28.03.2022

Putin grozi nacjonalizacją, prawnicy doradzają pozwy w arbitrażu inwestycyjnym

Prawo gospodarcze Finanse Ukraina

Gdyby Rosja rzeczywiście chciała przejąć na własność majątki zagranicznych przedsiębiorców tylko dlatego, że postanowili oni zaprzestać prowadzenia działalności w tym państwie po dokonanej przez nie inwazji na Ukrainę, byłoby to oczywiście niezgodne z prawem międzynarodowym. Mogłoby stanowić podstawę do dochodzenia od Rosji odszkodowań w arbitrażu międzynarodowym.

24.03.2022

KE pozwala na wsparcie firm dotkniętych sankcjami wobec Rosji

Prawo gospodarcze Prawo europejskie Ukraina

Komisja Europejska przyjęła tymczasowe ramy prawne, umożliwiające państwom członkowskim wykorzystanie elastyczności, przewidzianej w przepisach dotyczących pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę. Umożliwią one przyznawanie ograniczonej kwoty pomocy przedsiębiorstwom dotkniętym obecnym kryzysem lub powiązanymi z nim sankcjami.

23.03.2022

Prof. Adamus: Wojna w Ukrainie wpływa na gospodarkę - czy potrzebujemy przepisów o niewypłacalności?

Prawo gospodarcze Ukraina

Atak Rosji na Ukrainę już jest źródłem kolejnego kryzysu gospodarczego, który może się jeszcze pogłębiać. Nie można wykluczyć pojawienia się ryzyka strukturalnej niewypłacalności. Jest więc pytanie, co zrobić z niewydolnością Krajowego Rejestru  Zadłużonych. System ten wydaje się być dopiero teraz tworzony. Warto też rozważyć wprowadzenie przepisów szczególnych o niewypłacalności.

22.03.2022

Specustawa ukraińska jest dziurawa. Na kwaterowaniu uchodźców zarobią też oszuści

Nieruchomości Ukraina

Na specustawie ukraińskiej mogą zarobić nieźle oszuści. Nie trzeba bowiem mieć tytułu prawnego do mieszkania, by otrzymać pieniądze za udzielenie schronienia wojennym uchodźcom. Trudno też będzie zweryfikować, ile osób skorzystało z noclegu. A ewentualna kontrola w większości przypadków będzie czystą fikcją. Ustawa nie określa też rozliczeń za wyżywienie przyjmowanych Ukraińców.

22.03.2022

Rząd chce ułatwić legalizację pobytu zagranicznym przedsiębiorcom

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Ukraina

Rząd zajmie się we wtorek projektem nowelizacji ustawy o cudzoziemcach. Nowe przepisy mają ułatwić legalizację pobytu cudzoziemcom, którzy prowadzą w Polsce działalność gospodarczą i są uczestnikami programów wsparcia. Projekt przewiduje też przeniesienie niektórych kompetencji Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców na Komendanta Głównego Straży Granicznej.

21.03.2022

Portal biznes.gov.pl/Ukraina – dostępny dla przedsiębiorców w języku ukraińskim

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Ukraina

Z myślą o obywatelach Ukrainy, którzy w związku z konfliktem zbrojnym w ich kraju przybyli legalnie do Polski, Ministerstwo Rozwoju i Technologii uruchomiło stronę biznes.gov.pl/Ukraina. Znajdą się tam informacje przedsiębiorcom z Polski rozważającym np. zatrudnienie pracowników z Ukrainy oraz obywatelom Ukrainy chcącym założyć działalność gospodarczą w Polsce.

19.03.2022

Zakaz eksmisji uderza w uchodźców z Ukrainy

Nieruchomości Ukraina

Wprowadzony w stanie epidemii i nadal obowiązujący zakaz eksmisji może mieć negatywny wpływ na zapewnienie zakwaterowania uchodźcom wojennym z Ukrainy. Jest on nie tylko barierą w zwiększaniu podaży mieszkań, ale może także zniechęcać ich właścicieli do wynajmowania wolnych lokali - alarmuje rzecznik praw obywatelskich.

17.03.2022

Wynajem czy użyczenie - co wybrać zawierając umowę z cudzoziemcem

Prawo cywilne Nieruchomości Ukraina

Wielu właścicieli wynajmuje mieszkania obywatelom Ukrainy, albo je użycza. Jaka forma umowy jest najlepsza?  Prostej odpowiedzi nie ma. Każdy prawnik powie, że "to zależy". Przede wszystkim istotne jest to, czy wynajmuje się lokal w celach zarobkowych, czy też, by pomóc. W pierwszym przypadku właściwszy będzie najem, w drugim - użyczenie lub prekarium. 

15.03.2022

Rząd dorzuci do utrzymania uchodźców tylko przez 60 dni

Nieruchomości Ukraina

Właściciele mieszkań będą mogli liczyć na refundację kosztów utrzymania uchodźców, których przyjmą pod swój dach. Wsparcie wyniesie dziennie 40 zł od osoby za dzień i będzie ograniczone w czasie. Można na nie liczyć przez 60 dni. Tylko nieliczni będą mogli przedłużyć ten okres. Nikłe są też szanse, by wnioski można było składać już od środy, jak zapowiada rząd.

15.03.2022

Specustawa dla uchodźców bez ochrony państwowych spółek i urzędników

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Ukraina

Przy okazji niesienia pomocy Ukrainie Sejm zdecydował też o zwolnieniu z odpowiedzialności za nietrafione decyzje państwowe podmioty gospodarcze i urzędników. Wywołało to kontrowersje, jako regulacja nieuzasadniona i niedopuszczalna w ustawie poświęconej zupełnie innym sprawom. Senat w piątek wykreślił te przepisy, a w Sejmie w sobotę nie znalazła się większość dla odrzucenia tej poprawki.

12.03.2022

Czy własność intelektualna „państw nieprzyjaznych” straci ochronę prawną w Rosji?

Prawo gospodarcze Ukraina

Środowisko rzeczników patentowych zostało poinformowane o uchwaleniu rosyjskiego dekretu, który ustala, że właścicielom patentów związanych z tzw. „nieprzyjaznymi państwami”, nie będzie przysługiwało żadne odszkodowanie za naruszenie ich praw na terenie Rosji. Nie jest jeszcze znany zakres odziaływania tego prawa, ale wzbudza ono ogromny niepokój w środowiskach biznesu.

11.03.2022

Specustawa ukraińska - zakaz eksmisji zniesiony, ale tylko przy użyczeniu

Nieruchomości Ukraina

Specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa niewiele pomaga właścicielom, którzy wynajmują lokale uchodźcom z Ukrainy. Na większe wsparcie mogą liczyć ci, którzy użyczają swoje lokale. W ich przypadku nie będą obowiązywały m.in. przepisy ograniczające eksmisję. Nie oznacza to jednak pełnej dowolności w pozbyciu się lokatora.

11.03.2022

Firmy wychodzą z Rosji, czyli na czym polega społeczna odpowiedzialność biznesu

Prawo gospodarcze Ukraina

Niepewność rozgościła się na rynkach finansowych. Kolejne pakiety nakładanych na Rosję sankcji mają przede wszystkim uderzyć w fundamenty gospodarki obejmujące prowadzenie działalności bankowej oraz pozyskiwanie kapitału od zagranicznych inwestorów. Jak w tej niepewności mają odnaleźć się nie tylko globalne koncerny, ale również małe przedsiębiorstwa? - zastanawia się adwokat Małgorzata Motyl.

11.03.2022

Goszcząc w domu uchodźców z Ukrainy warto skorzystać z prekarium

Nieruchomości Ukraina

Wielu Polaków udostępnia obecnie mieszkania uchodźcom. Pojawia się jednak obawa, że takie nieodpłatne i grzecznościowe udostępnienie mieszkania może się wiązać dla właściciela z negatywnymi konsekwencjami, w szczególności z koniecznością prowadzenia długotrwałej eksmisji, jeśli uchodźca odmówi opuszczenia lokalu. Warto skorzystać więc zawczasu z instytucji prekarium.

10.03.2022

Bez ubezpieczenia eksportu trudno sprzedawać żywność do Ukrainy

Prawo gospodarcze Ukraina

Ukraińscy przedsiębiorcy proszą polskich kontrahentów o niezrywanie dostaw, ale polscy eksporterzy są w trudnej sytuacji, gdyż zagraniczne transfery z Ukrainy został wstrzymane, co przeważnie uniemożliwia płatności za towary. Skutkiem tego KUKE przestało oferować ubezpieczenia eksportu na rynek ukraiński. Bez systemowych rozwiązań nie uda się rozwiązać problemu.

10.03.2022

Uchodźcy z Ukrainy mogą liczyć na korzystne oferty polskich banków

Rynek i konsument Finanse Ukraina

Osoby uciekające przed wojną coraz częściej mają problemy z dostępem do własnych środków zgromadzonych na ukraińskich rachunkach bankowych. Możliwość korzystania z kart płatniczych wydanych przez dany bank na Ukrainie jest aktualnie uzależniona od jego działalności. Polskie banki natomiast wprowadzają coraz więcej ułatwień dla uchodźców z Ukrainy.

09.03.2022

Mieszkania dla Ukraińców w halach targowych czy biurach - bez formalności

Administracja publiczna Budownictwo Ukraina

Adaptacja obiektów niemieszkalnych, takich jak m.in. hale wystawiennicze, biura czy obiekty sportowe na tymczasowe schronienie uchodźców, nie wymaga przeprowadzenia procedur budowlanych - uznał Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego. Część prawników uważa, że to dobra decyzja, bo w kryzysie uchodźczym dodatkowe formalności stanowią utrudnienie. Inni, że naraża to bezpieczeństwo lokowanych w nich osób i wymaga regulacji w specustawie.

09.03.2022

UE rozważa poluzowanie zasad pomocy państwa dla firm dotkniętych sankcjami

Prawo gospodarcze Prawo europejskie Ukraina

Komisja Europejska rozważa złagodzenie przepisów dotyczących pomocy państwa dla firm dotkniętych sankcjami nałożonymi przez UE na Rosję. To będzie drugi tego typu przypadek. Dwa lata temu poluzowała niektóre przepisy dotyczące pomocy państwa dla przedsiębiorców dotkniętych pandemią, co umożliwiło państwom unijnym wpompowanie miliardów euro w swoje firmy.

07.03.2022

Wojna w Ukrainie już uderza w polskie firmy

Prawo gospodarcze Ukraina

Już 40 proc. firm w Polsce uważa, że wojna może być pośrednim lub bezpośrednim zagrożeniem dla ich bieżącego funkcjonowania. 28 proc. przedsiębiorców już teraz odczuwa skutki wojny przez np. komplikacje w dostawie surowców lub produktów. Najbardziej zagrożenie odczuwa sektor budowlany i TSL. Zdaniem biznesu, jest już duża niepewność, ale nie ma jeszcze powodów do paniki.

07.03.2022

RPO interweniuje - uchodźcy z Ukrainy mają problemy z wymianą hrywien

Finanse Ukraina

Ukraińska waluta – hrywna – traci na wartości w związku z napaścią Rosji i napływem osób uciekających przed wojną do Polski. Niektóre kantory i banki wstrzymują jej skup. Inne oferują bardzo zaniżony kurs wymiany. Godzi to w sytuację ekonomiczną uchodźców z Ukrainy. Czy UE przeprowadzi interwencyjny skup hrywny? Rzecznik interweniuje w tej sprawie u premiera i prezesa NBP.

04.03.2022

Wyjazdy na Ukrainę - ryzyko większe, ale ubezpieczenia obowiązują

Transport Ubezpieczenia Ukraina

Polscy kierowcy kursują do Lwowa i innych miast zachodniej Ukrainy, żeby zawieść tam pomoc i wywieźć do Polski ludzi i zwierzęta potrzebujące pomocy. W czasie takiego wyjazdu pojawiają się różne niebezpieczeństwa. Jednak samo ryzyko konfliktu zbrojnego nie powoduje automatycznie, że ubezpieczenie nie zadziała. Stanie się tak, jeśli do szkody dojdzie bezpośrednio wskutek działań wojennych.

04.03.2022

Wjazd do Polski samochodem i obowiązek ubezpieczenia – przewodnik dla obywateli Ukrainy

Transport Ubezpieczenia Ukraina

Wielu obywateli Ukrainy wjeżdża do Polski swoimi samochodami. Poruszając się po polskich drogach, trzeba mieć zawarte ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Ubezpieczenie OC PPM zawarte z ukraińskim zakładem ubezpieczeń nie wystarczy. Niezbędna jest jeszcze Zielona Karta.

03.03.2022

Wojna uderza w łańcuchy dostaw. Transport sparaliżowany

Rynek Prawo gospodarcze Transport Ukraina

W Polsce załamał się już rynek transportu drogowego, wiele ciężarówek stoi, bo obywatele Ukrainy, którzy pracowali w Polsce, pojechali na wojnę. W konsekwencji załamuje się drogowy łańcuch dostaw. Wyłączenie eksportu na rynki Ukrainy, Białorusi i Rosji bezpośrednio wpływa na zaprzestanie lub spowolnienie produkcji w wielu fabrykach, a to z kolei powoduje mniejsze zapotrzebowanie na surowce do produkcji.

03.03.2022

Kantor nie zawsze może odmówić wymiany hrywien na złotówki

Rynek i konsument Ukraina

Kantor nie może odmówić wymiany hrywny, jeżeli podaje kursy jej kupna i sprzedaży na swojej tablicy. Jeśli jednak nie informuje o wymianie ukraińskiej waluty, ma prawo odesłać z kwitkiem. Niektóre kantory, w obawie przed stratami, zaczęły tak robić. Zdarzają się też działania lichwiarskie - wymiana hrywny za 1 grosz. Zdaniem prawników pilnie potrzebna jest interwencja państwa.

03.03.2022

Rosja będzie odcięta od systemu SWIFT. Polska chce zamknięcia gazociągów Nord Stream

Finanse Ukraina

Wspólnie z partnerami z Unii Europejskiej zdecydowaliśmy wczoraj, że odcinamy ważne banki rosyjskie od systemu SWIFT - powiedział Olaf Scholz, kanclerz Niemiec. Francja opublikowała wspólny komunikat przywódców G7, w którym podano, że zachodni sojusznicy zdecydowali, iż "pewne rosyjskie banki" zostaną odcięte od SWIFT. Operator sytemu zapewnia, że jest gotowy do takiej akcji. Polska jeszcze domaga się zamknięcia gazociągu Nord Stream 1 i 2.

27.02.2022

W podkarpackim i lubelskim sklepy otwarte w niedziele

Ukraina

W związku z agresją Rosji na Ukrainę, w województwach: podkarpackim i lubelskim, w szczególności przy trasach, którymi poruszają się osoby przemieszczające się z Ukrainy, możliwe jest otwarcie sklepów w niedzielę - poinformował w niedzielę Piotr Müller, rzecznik rządu.

27.02.2022

Unia zamyka przestrzeń powietrzną dla Rosji

Ukraina

Za Wielką Brytanią i Polską poszły inne kraje i wprowadziły zakaz rosyjskich samolotów w swojej przestrzeni powietrznej. W sobotę wieczorem Matthias Deiss, dziennikarz niemieckiej stacji ARD, napisał na Twitterze, że wszystkie kraje Unii Europejskiej zamknęły swoją przestrzeń powietrzną dla linii lotniczych z Rosji. Rosja też zamyka się na samoloty z krajów UE.

27.02.2022

Kancelaria Wardyński przygotowała poradnik dla uchodźców z Ukrainy

Ukraina

Ochrona międzynarodowa, pomoc socjalna, dokumenty potrzebne do ubiegania się o prace - takim problemom poświęcony jest opracowany w kancelarii Wardyński i Wspólnicy zwięzły przewodnik dla obywateli Ukrainy omawiający możliwości wjazdu do Polski oraz legalizacji pracy i pobytu. Podaje on też zasady sprowadzania członków rodziny. Poradnik jest dostępny dla wszystkich.

25.02.2022
Samorząd i administracja

Problem małoletnich uchodźców z Ukrainy rozwiązano - ubezwłasnowolnionych pozostał

Administracja publiczna Poprawmy prawo Ukraina

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy nie rozróżnia statusu uchodźcy wojennego, od tego czy jest osobą zdolną do czynności prawnych czy niezdolną. W praktyce osoba ubezwłasnowolniona całkowicie nie ma możliwości uzyskania dokumentu pobytowego, ponieważ nie ma profilu zaufanego. Nie może się uwierzytelnić i wygenerować dokumentu, chociaż teoretycznie ma do tego prawo. To rodzi problemy podczas przekraczania granicy.

16.01.2025

Dezinformacja Polaków - to element wojny

Prawo karne Ukraina Wojsko

Z raportu Komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich wynika, że propagandyści promują teorie spiskowe, pseudonaukowe, podważające publicznie zaufanie (np. narracje wokół szczepionek, sieci 5G). Eksperci Komisji podkreślają, że w Rosji wojna kognitywna jest oficjalnie uznanym elementem prowadzenia działań wojennych. Rosja wydaje na nią od 2 do 4 miliardów dolarów rocznie.

11.01.2025

Mało ukraińskich dzieci w polskich szkołach, gminy niewiele mogą zrobić

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą Ukraina

Rząd, nowelizując ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy, powiązał pomoc socjalną z obowiązkiem szkolnym. Od września do polskich szkół miało trafić nawet 60 tys. ukraińskich uczniów, tymczasem trafiło niespełna 20 tysięcy. Dyrektorzy szkół i gminy w praktyce nie mają żadnych narzędzi, aby wyegzekwować ten obowiązek. ZUS zajmie się weryfikacją prawa do świadczeń 800+ dopiero w drugiej połowie przyszłego roku.

05.11.2024

Obowiązują już zmiany w pomocy obywatelom Ukrainy

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ukraina

Uchodźca wojenny z Ukrainy będzie mógł zmienić status pobytu w Polsce z ochrony tymczasowej na bardziej korzystny pobyt tymczasowy. Nowelizacja ustawy pomocowej zakłada wygaszenie przyznawania jednorazowego świadczenia w wysokości 300 zł na zakwaterowanie oraz świadczenia 40 zł na zakwaterowanie i wyżywienie w prywatnych domach. Wypłata "800 plus" i świadczenia "Dobry start" będzie powiązana z obowiązkiem szkolnym.

01.07.2024

MSWiA: Od 1 lipca pomoc dla uchodźców z Ukrainy na innych zasadach

Pomoc społeczna Finanse samorządów Ukraina

Przepisy obowiązujące od 1 lipca 2024 r. przedłużają legalność pobytu obywateli Ukrainy w Polsce do 30 września 2025 r. Zakwaterowanie uchodźców wojennych będzie możliwe tylko w obiektach zbiorowego zakwaterowania prowadzonych na polecenie wojewodów – poinformowało w sobotę w komunikacie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Do końca lipca można składać wnioski o rekompensatę poniesionych do 30 czerwca br. kosztów zakwaterowania i wyżywienia uchodźców.

29.06.2024

We wtorek rząd zajmie się projektem ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy i rewizją KPO

Pomoc społeczna Ukraina

Na ostatnim posiedzeniu senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Duszczyk zapowiedział, że we wtorek Rada Ministrów zajmie się nowelizacją ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. W planach rządu jest także projekt uchwały ws. rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

29.04.2024

W tym roku więcej wniosków o ochronę międzynarodową w Polsce

Administracja publiczna Ukraina

Do końca marca 2024 roku wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce złożyło blisko 3 tys. cudzoziemców. Najczęściej wnioskodawcami są obywatele Ukrainy, Białorusi i Rosji. Urząd do Spraw Cudzoziemców wydał decyzje wobec 2 tys. osób. Najwięcej decyzji negatywnych wydano w stosunku do obywateli Rosji.

24.04.2024

Strażnik graniczny może zatrzymanemu cudzoziemcowi odebrać telefon

Administracja publiczna Ukraina

Temat nadużyć pograniczników wobec imigrantów powraca regularnie od lata 2021 roku, kiedy zaczął się kryzys na granicy z Białorusią. Nie skończył się on jednak wraz ze zmianą rządu. Przeciwdziałanie oraz stosowanie sankcji za niedozwolone działania jest o tyle trudne, że poszkodowani mają ograniczone możliwości składania skarg.

28.03.2024

Rząd zlikwiduje świadczenie 40 zł na pomoc uchodźcom z Ukrainy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina

Wypłata świadczenia pieniężnego za zakwaterowanie i wyżywienie uchodźców wojennych z Ukrainy, zakończy się po 30 czerwca 2024 r. – zapowiada MSWiA. Uciekinier znajdzie schronienie wyłącznie w zbiorowym miejscu zakwaterowania. Resort decyzję o zakończeniu tej formy wsparcia uzasadnia m.in. tym, że interpretacja przepisu, który jest podstawą tego świadczenia, wzbudza coraz więcej kontrowersji.

27.03.2024

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy przedłużona do 30 czerwca, w niektórych sytuacjach dłużej

Samorząd terytorialny Ukraina

Legalny pobyt obywateli Ukrainy i określonych członków ich rodzin, którzy w okresie od 24 lutego 2022 r. przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy, został przedłużony co do zasady do 30 czerwca 2024 r. W niektórych przypadkach do 31 sierpnia lub 30 września. Do roku wydłuża preferencje podatkowe dla tych, którzy udzielają pomocy humanitarnej.

25.02.2024

RPO: Sąd ukarał obywatela Ukrainy, ale nie sprawdził, kiedy jego prawo jazdy straciło ważność

Prawo karne Ukraina

Obywatel Ukrainy został ukarany przez sąd grzywną za prowadzenie w lutym 2023 r. samochodu bez uprawnień - miał bowiem nieważne ukraińskie prawo jazdy. RPO zaskarżył kasacją wyrok wskazując, że zgodnie z ustawą w związku z konfliktem zbrojnym na terenie Ukrainy, w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. za ważne w Polsce uznaje się także ukraińskie prawa jazdy, których termin ważności już upłynął.

27.11.2023

Tymczasowa ochrona dla uchodźców przedłużona do 4 marca 2025 r.

Prawo europejskie Ukraina

Tymczasowa ochrona dla uchodźców z Ukrainy, którzy uciekają przed wojną napastniczą Rosji, zostanie przedłużona od 4 marca 2024 r. do 4 marca 2025 r. Wynika tak z decyzji Rady UE. Chodzi o mechanizm zapewniający natychmiastową i zbiorową (czyli niewymagającą rozpatrywania pojedynczych wniosków) ochronę dla wysiedleńców, którzy nie mogą wrócić do państwa pochodzenia.

07.10.2023

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca będzie zaszyfrowany w jego telefonie i tylko on będzie miał do niego dostęp

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe Transport Ukraina

Rząd zapowiada wydanie nowego rozporządzenia określającego procedury oraz usługi, w których dokument elektroniczny oraz certyfikat mogą być wykorzystywane do stwierdzania tożsamości obywatela Ukrainy, którego pobyt na terytorium Polski uznaje się za legalny. Dane, funkcjonujące pod nazwą Diia.pl i Diia.pl dzieci, pochodzą z rejestru publicznego, którego administratorem jest minister ds. informatyzacji. Dlatego osoba weryfikująca tożsamość ma mieć pewność w zakresie ich pochodzenia.

24.09.2023

RPO: Uchodźcy wojenni tracą 500 plus, MSWiA: Bo nie dopełniają formalności

Administracja publiczna Ukraina

Obywatele Ukrainy, uchodźcy wojenni skarżą się na wstrzymanie wypłat świadczeń, w tym wychowawczych z powodu utraty statusu „UKR", mimo że nie opuszczali Polski na dłużej niż 30 dni. MSWiA odpowiada, że to głównie ich wina, bo podczas przekraczania granicy prawdopodobnie nie okazały dokumentu elektronicznego diia.pl ani nie zgłosiły korzystania z ochrony czasowej.

07.08.2023

Uchodźcy wojenni z Ukrainy z dłuższym pobytem legalnym

Administracja publiczna Ukraina

Do 4 marca 2024 r., a w niektórych przypadkach do 31 sierpnia lub 30 września 2024 r. przedłużony zostanie legalny pobyt obywateli Ukrainy i określonych członków ich rodzin, którzy po 24 lutego 2022 r. przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi na Ukrainie, wynika ze znowelizowanych przepisów, które wejdą w życie 27 czerwca br.

14.06.2023

Ruszył nowy okres świadczeniowy w Programie 500 plus. Wciąż jeszcze można złożyć wniosek

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Ukraina

1 czerwca 2023 r. rozpoczął się nowy okres rozliczeniowy świadczenia 500 plus. ZUS będzie wypłacać świadczenia tylko na podstawie wniosków złożonych w tym roku. Jeśli ktoś zapomniał, że taki nowy wniosek trzeba wysłać, wciąż może to zrobić. Jeśli wniosek o 500 plus zostanie złożony w czerwcu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem od czerwca.

01.06.2023

Nowe zasady zezwolenia na pobyt dla obywateli Ukrainy objętych ochroną czasową

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina

Od 1 kwietnia 2023 r. obywatele Ukrainy posiadający numer PESEL ze statusem UKR, mogą ubiegać się o udzielenie zezwoleń na pobyt czasowy w celu podejmowania pracy lub prowadzenia działalności gospodarczej. Urząd do Spraw Cudzoziemców podkreśla, że rozwiązanie jest opcjonalne i skierowane do osób, które czują się pewnie na polskim rynku pracy i chcą zrezygnować z korzystania z ochrony czasowej.

03.04.2023

Uchodźca wypełni ankietę, by z powodów humanitarnych nie płacić za nocleg i jedzenie

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina

Uchodźcy z Ukrainy, którzy będą chcieli skorzystać z możliwości zwolnienia z opłat za zakwaterowanie, poza przypadkami wymienionymi w ustawie, będą musieli wypełnić ankietę, wyjaśniając dlaczego nie mogą współuczestniczyć w kosztach. Ankiety będą wypełniać co trzy miesiące. Jeśli w tym czasie nie podejmą pracy i działań aktywizacyjnych, zostaną relokowani do miejsc o gorszym standardzie.

03.03.2023

Z ochrony czasowej w Polsce korzysta prawie milion obywateli Ukrainy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina

Rok po rosyjskiej agresji na Ukrainę z ochrony czasowej w Polsce korzysta obecnie prawie 1 mln obywateli Ukrainy, głównie kobiet i dzieci. Łącznie ważne zezwolenia na pobyt w kraju posiada natomiast 1,4 mln osób wynika z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Ukraińcy są obecnie najliczniejszą grupą cudzoziemców w Polsce.

01.03.2023

Ukraińcy mają swój pobyt w Polsce współfinansować - nie wiadomo, na jakich zasadach

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina

Od 1 marca wchodzą w życie przepisy nakładające na obywateli Ukrainy - uchodźców wojennych - obowiązek partycypowania w kosztach pobytu w miejscach zbiorowego zakwaterowania. A samorządy wciąż nie wiedzą, jak mają ocenić, kto ma płacić, a kto zostać zwolnionym z tego obowiązku i jak postępować z osobami, które nie zapłacą, bo nie mają z czego.

27.02.2023

Nowelizacja specustawy już obowiązuje - zmiany w pomocy uchodźcom z Ukrainy

Samorząd terytorialny Zawody medyczne Ukraina

Obywatele Ukrainy będą współfinansować koszty zakwaterowania zbiorowego, większa weryfikacja uprawnień do świadczeń socjalnych wypłacanych uchodźcom wojennym, 30 dni na złożenia wniosku o nadanie PESEL, przedłużenie uprawnień pobytowych - takie m.in. zmiany wprowadza nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która weszła w życie 28 stycznia. Nowelizacja wprowadza zmiany także w 20 innych ustawach.

30.01.2023

Przebywający w Polsce Ukraińcy będą płacić za utrzymanie - poprawki Senatu odrzucone

Samorząd terytorialny Ukraina

Obywatele Ukrainy, którzy przebywają Polsce w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania, będą uczestniczyli w kosztach związanych z zamieszkaniem i wyżywieniem. Dookreślone zostanie także wypłacanie obywatelom Ukrainy świadczeń rodzinnych, takich jak np. „500+” czy „300+”. W 2023 r. kontynuowane będzie finansowe wsparcie z budżetu państwa dla  samorządów na dodatkowe zadania oświatowe dla dzieci z Ukrainy.

13.01.2023

Wciąż niewiele samorządów wnioskuje o środki z PFRON na wsparcie uchodźców

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ukraina Niepelnosprawność

Zaledwie 28 jednostek samorządu terytorialnego złożyło dotąd wnioski do PFRON w ramach modułu II programu „Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością”. Został on w październiku przedłużony i wciąż samorządy w trybie ciągłym mogą starać się o finansowanie swoich działań w tym zakresie. Najbardziej jednak aktywne są organizacje pozarządowe, bo aż 81 z nich wnioskowało do Funduszu o środki z programu.

07.12.2022

Wybuch rakiety to zdarzenie wojenne, bada je prokuratura cywilna, na wyniki poczekamy

Prawo karne Ukraina Wojsko

Na razie wiadomo tyle, że w leju po wybuchu w Przewodowie ujawniono, z jakiego systemu rakietowego pochodzą odłamki. Mimo że teren badają liczne służby, także wojskowe, śledztwo prowadzi cywilna prokuratura. Zdaniem ekspertów, może to utrudniać ustalenie faktów. Ale niezależnie od szumnych wypowiedzi niektórych polityków niewykluczone, że na oficjalne ustalenia trzeba będzie poczekać wiele tygodni.

16.11.2022

ZUS wstrzymał świadczenia dla 80 tys. obywateli Ukrainy. Rząd uszczelni system pomocy

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Finansowanie oświaty Ukraina

Uszczelnienie systemu wypłaty świadczeń dla uchodźców zakłada projekt nowelizacji ustawy pomocowej dla obywateli Ukrainy. ZUS będzie mógł uzyskać z rejestru Straży Granicznej informacje o każdorazowym wjeździe i wyjeździe z Polski uchodźcy. Ponadto będą oni partycypować w kosztach mieszkania i wyżywienia w obiektach zbiorowego zakwaterowania. Z drugiej strony, projekt wprowadza też dla nich ułatwienia.

25.10.2022

Polska otrzymała prawie 700 mln zł z UE na wsparcie dla uchodźców z Ukrainy

Administracja publiczna Ukraina

Dzięki umowom grantowym Polska otrzymała od Komisji Europejskiej łącznie blisko 700 mln zł na wsparcie działań związanych z masowym napływem osób uciekających przed wojną w Ukrainie - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Resort złożył już wniosek o kolejne środki w wysokości ponad 200 mln złotych.

19.10.2022

Wielu uchodźców z Ukrainy może zostać na stałe - potrzeba dla nich rozwiązań

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Finansowanie oświaty Ukraina

Rząd stworzył ramy ochrony czasowej dla uchodźców wojennych z Ukrainy, ale ta ochrona nie przewiduje ścieżki do uzyskania obywatelstwa, ani programów integracyjnych. To dla osób, które docelowo zechcą zostać w Polsce może rodzić problemy. Brakuje planu strategii migracyjnej i integracyjnej, bez niego wyzwania z jakimi już mierzą się polskie miasta, będą rosnąć.

24.09.2022

Nie będzie dodatkowego wsparcia dla opiekunów tymczasowych dzieci z Ukrainy

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ukraina

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nie planuje wprowadzać dodatkowych rozwiązań w zakresie instytucji opiekuna tymczasowego dla dzieci z Ukrainy. Podobnie jak nie planuje zmian w instytucji usamodzielnienia dla osiągających pełnoletniość obywateli Ukrainy. Instytucja ta została powołana na mocy ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

26.08.2022

Wyjazd powyżej miesiąca na Ukrainę pozbawia uprawień, ale można je odzyskać

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna Ukraina

Wyjazd obywatela Ukrainy z terytorium Polski na okres powyżej 1 miesiąca, pozbawia go uprawnienia do uznania jego pobytu w Polsce przez 18 miesięcy, licząc od 24 lutego 2022 r., za legalny. Utrata tego uprawnienia nie powoduje jednak braku możliwości uzyskania go w przyszłości, przy ponownym spełnieniu warunków specustawy – wyjaśnia MSWiA.

23.08.2022

Obywatel Ukrainy, którego dzieci mają polskie obywatelstwo, może starać się o świadczenia w Polsce

Pomoc społeczna Ukraina

Obywatel Ukrainy, który legalnie przebywa w Polsce po wybuchu wojny z Rosją, a którego dzieci mają polskie obywatelstwo, może pod pewnymi warunkami starać się np. o świadczenie wychowawcze czy świadczenia rodzinne w naszym kraju. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej rozwiewa wątpliwości – taka osoba nie musi mieć dodatkowej karty pobytu w Polsce.

22.08.2022

HFPC: Niektóre przepisy o pomocy dla obywateli Ukrainy niezgodne z prawem UE

Ukraina

W związku z inwazją wojsk rosyjskich, z Ukrainy do Polski przybyło kilka milionów osób, zarówno obywateli tego kraju, jak i zamieszkałych tam cudzoziemców. W Polsce istnieją obecnie dwa równoległe systemy prawne regulujące uprawnienia osób objętych ochroną czasową, którzy opuścili Ukrainę, i niektóre przepisy są niezgodne z prawem UE – wskazuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

30.07.2022

Ponad 5 tys. cudzoziemców złożyło wnioski uchodźcze, najwięcej Białorusini

Administracja publiczna Prawo europejskie Ukraina

5,1 tys. cudzoziemców złożyło w pierwszej połowie 2022 r. wnioski uchodźcze w Polsce. Największą grupę stanowili obywatele Białorusi. Ochronę międzynarodową przyznano 2,3 tys. osobom, decyzje negatywne otrzymało prawie 800 obcokrajowców, a 2,4 tys. postępowań umorzono. Ponad 1,2 mln obywateli Ukrainy uzyskało natomiast numery PESEL potwierdzające objęcie ochroną czasową.

29.07.2022

Dokument Diia.pl poświadcza legalność pobytu Ukraińców w Polsce

Administracja publiczna Ukraina

Do katalogu dokumentów pobytowych dodany został Diia.pl – elektroniczny dokument wydawany obywatelom Ukrainy, którzy przekroczyli granicę ukraińsko-polską po 24 lutego br. Oznacza to, że od soboty 23 lipca, razem z ważnym dokumentem podróży (np. paszportem), uprawnia on do przekraczania polskich granic. Umożliwia także swobodne przemieszczanie się w ramach strefy Schengen.

27.07.2022

Uciekinierzy wojenni z Ukrainy mają problemy z powrotem do Polski

Administracja publiczna Ukraina

Organizacje pomocowe alarmują, że uchodźcy wojenni z Ukrainy mają problem z powrotem do Polski. Nie dysponują dokumentami poświadczającymi ich prawo do pobytu w naszym kraju lub objęcia ich ochroną na podstawie specustawy o pomocy. W wielu przypadkach funkcjonariusze Straży Granicznej twierdzą, że osoby te przebywały w Polsce na podstawie ruchu bezwizowego i muszą albo odczekać w Ukrainie 90 dni, albo otrzymać wizę w jedynym konsulacie - we Lwowie.

27.07.2022

Do parlamentu ukraińskiego trafił dziś projekt ustawy o specjalnym statusie obywateli Polski

Samorząd terytorialny Ukraina

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wniósł do parlamentu projekt ustawy o specjalnym statusie obywateli Polski na Ukrainie - poinformowało w poniedziałek biuro prezydenta Ukrainy. Projekt ustawy to znak wdzięczności dla polskiego narodu za solidarność i wsparcie dla Ukrainy w warunkach rosyjskiej agresji zbrojnej oraz realizacja zasady wzajemności.

11.07.2022

RPO w sprawie dzieci z ukraińskich domów dziecka, które zamieszkają w zakładach poprawczych

Administracja publiczna Ukraina

Uchodźcy wojenni z Ukrainy mają być tymczasowo lokowani m.in. na terenie zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich. W pierwszej kolejności będą tam trafiać wychowankowie ukraińskich domów dziecka i dzieci bez opieki. Wśród wyzwań z tym związanym jest m.in. konieczność zapewnienia im odpowiedniej specjalistycznej opieki oraz zdemontowania krat, drutu kolczastego i innych zabezpieczeń – wskazuje RPO.

10.07.2022

Kolejna nowelizacja specustawy wprowadza zmiany w zakresie pomocy obywatelom Ukrainy

Samorząd terytorialny Prawo pracy Opieka zdrowotna Ukraina

Kolejne rozwiązania dotyczące rynku pracy, opieki nad dziećmi, kursów językowych, edukacji i zakwaterowania uchodźców, a także ułatwienia w zagospodarowaniu pustostanów na cele mieszkalne zawiera kolejna nowelizacja specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, którą podpisał prezydent.

01.07.2022

Program PFRON wspierający obywateli Ukrainy niejasny dla samorządów

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ukraina

Samorządy złożyły jedynie 22 wnioski o środki w programie PFRON wspierającym obywateli Ukrainy z niepełnosprawnościami. Mają wątpliwości jak formalnie traktować Ukraińców nie mających przy sobie orzeczenia o niepełnosprawności wydanego w Ukrainie i czy na pewno nie muszą oni posiadać orzeczenia wydanego w Polsce. PFRON przeznaczył na to 130 mln zł, dotąd większość środków jest niewykorzystana.

30.06.2022

Rząd zmienił rozporządzenie w sprawie świadczeń za pomoc uchodźcom

Samorząd terytorialny Domowe finanse Ukraina

Rząd zmienił rozporządzenie w sprawie świadczeń za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom z Ukrainy. Jeśli pomoc udzielana jest m.in. osobie niepełnosprawnej, starszej lub kobiecie w ciąży, pieniądze mogą być wypłacane za okres dłuższy niż 120 dni od jej przybycia do Polski - przewiduje rozporządzenie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

25.06.2022

Inspekcja weterynaryjna chce więcej wiedzieć o psie spod Kijowa i kocie z Doniecka

Administracja publiczna Ukraina

Inspekcja weterynaryjna od 1 lipca będzie miała większy nadzór nad przemieszczaniem zwierząt domowych. Ma bliżej współpracować ze służbą celną, aby pozyskiwać informacje o przemieszczanych gatunkach i państwach, z których są przywożone zwierzęta. Dziś nikt nie wie, jaka liczba zwierząt domowych została przewieziona do Polski w związku z wojną na Ukrainie.

17.06.2022

RIO: Można częściowo umorzyć opłatę za śmieci tym, którzy kwaterują uchodźców

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Ukraina

Wójt, burmistrz lub prezydent może umorzyć częściowo zaległą opłatę śmieciową właścicielom nieruchomości, którzy udzielili schronienia uchodźcom z Ukrainy – wynika z opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach. Podstawą prawną takiej decyzji może być ważny interes podatnika. A wydanie decyzji umorzeniowych możliwe jest bez analizy sytuacji finansowej składającego wniosek.

08.06.2022

Mniejsze rygory budowlane także dla spółek komunalnych i TBS

Samorząd terytorialny Budownictwo Ukraina

Samorządom udało się przekonać rząd, aby nie tylko jednostki samorządu terytorialnego ale także ich jednostki organizacyjne, spółki komunalne i TBS-y mogły przez dwa lata korzystać z poluzowanych rygorów w prawie budowlanym, by powstało jak najwięcej mieszkań dla uchodźców i mieszkańców. Poprawka ma znaleźć się w nowelizowanej właśnie tzw. specustawie pomocowej.

06.06.2022

Obywatele Ukrainy muszą już płacić za przejazd autostradą

Transport Ukraina

Od 1 czerwca użytkownicy pojazdów posiadających ukraińskie tablice rejestracyjne, korzystający z państwowych i koncesyjnych dróg płatnych w Polsce, są zobowiązani do opłat drogowych na zasadach obowiązujących pozostałych użytkowników dróg. Ministerstwo Infrastruktury utrzymuje zwolnienie z opłat dla pojazdów z pomocą humanitarną dla obywateli Ukrainy.

01.06.2022

Samorządy chcą zmian w projekcie ustawy pomocowej

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ukraina

Samorządowcy postulują, by w procedowanej w Sejmie tzw. ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy rozszerzyć katalog podmiotów, które mogą stosować uproszczoną procedurę adaptacji obiektów budowlanych użyteczności publicznej w obiekty mieszkalne dla uchodźców. Chcą też, by kursami językowymi objąć inne zawody medyczne, oraz bardziej precyzyjnych zapisów o klubach dla dzieci z Ukrainy.

31.05.2022

Sejm zaczął prace nad zmianami w przepisach o pomocy dla uchodźców z Ukrainy

Ukraina

Rozwiązania służące stabilnemu zapewnieniu przez samorządy opieki nad najmłodszymi dziećmi uchodźców, w szczególności w sytuacji, gdy ich rodzice pracują, uproszczone procedury związane z przebudową lokali z przeznaczeniem na zakwaterowanie, organizacja dodatkowej nauki języka polskiego - takie m.in. zmiany zakłada nowelizacja "ukraińskiej" specustawy. Po pierwszym czytaniu w czwartek Sejm skierował ją do komisji.

26.05.2022

Samorządy proponują 31 zmian, które mogą pomóc uchodźcom

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Opieka zdrowotna Ukraina

Oświata, ochrona zdrowia, pomoc społeczna i mieszkalnictwo - w tych dziedzinach, zdaniem samorządowców, potrzeba pilnej interwencji, także prawnej, aby poprawić sytuację uchodźców z Ukrainy w Polsce. Zespół doraźny ds. uchodźców wojennych komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnej zgłosił pakiet 31 niezbędnych zmian w prawie.

23.05.2022

Kolejne zmiany w ustawie ukraińskiej, tym razem w sprawie pustostanów i pracy

Samorząd terytorialny Ukraina

W przyszłym tygodniu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji planuje przedstawić projekt zmian ustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy. Znajdą się w nim rozwiązania dotyczące rynku pracy, opieki nad dziećmi, kursów językowych, a także zagospodarowania przez samorządy pustostanów. Projekt jest już w wykazie prac legislacyjnych rządu.

21.05.2022

Ponad 2 mln uchodźców z Ukrainy - specustawa może samorządom nie wystarczyć

Samorząd terytorialny Ukraina

Miastom przybyły setki tysięcy nowych mieszkańców. W samej metropolii warszawskiej zamieszkało aż 15 proc. wszystkich uciekinierów. Samorządowcy z dużych miast wskazują, że taki wzrost liczby mieszkańców może spowodować napięcia społeczne związane z sytuacją na rynku pracy, pogłębieniem kryzysu mieszkaniowego czy pogorszeniem standardu niektórych usług. Ich zdaniem rozwiązania specustawy mogą nie wystarczyć.

14.05.2022

Nie ma PESEL uchodźcy, nie ma świadczenia 40 zł

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ukraina

Osoby i podmioty, które składają wniosek o świadczenie za zakwaterowanie i wyżywienie uchodźców, mają już obowiązek wpisania numerów PESEL obywateli Ukrainy. Ci, którzy takiej informacji nie umieszczą we wniosku nie otrzymają świadczenia. A wielu uciekinierów wojennych nie było zainteresowanych uzyskaniem PESEL, bo chcieli jak najszybciej wrócić w rodzinne strony lub traktowali Polskę jako kraj tranzytowy.

12.05.2022

Utrzymanie punktów recepcyjnych kosztuje, ale samorządy nie zamierzają ich wygaszać

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina

Choć liczba uchodźców maleje wojewodowie z Lubelszczyzny i Podkarpacia zdecydowali się wygasić na razie tylko trzy punkty recepcyjne. Samorządowcy, u których takie punkty funkcjonują przyznają, że sytuacja za wschodnią granicą jest dynamiczna i nie ma pewności czy nie będzie kolejnej fali uciekinierów. A koszty funkcjonowania takich miejsc są niemałe.

11.05.2022

ZUS przyjmuje już wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy w języku ukraińskim

Pomoc społeczna Ukraina

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyznawał i wypłacał Rodzinny Kapitał Opiekuńczy obywatelom Ukrainy, którzy przybyli legalnie z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi. Specjalny wniosek o RKO w języku ukraińskim (formularz RKO-U) można już składać elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

25.04.2022

Realizację „świadczenia 40 zł” można przekazać uchwałą bądź zarządzeniem

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ukraina

Przekazanie zadania związanego z obsługą „świadczenia 40 zł” na rzecz jednostki organizacyjnej gminy lub gminnej osobie prawnej może nastąpić zarówno na podstawie uchwały organu stanowiącego, jak i zarządzenia organu wykonawczego – wyjaśnia MSWiA w odpowiedzi na pytanie Prawo.pl. Wybór należy do jednostek samorządu terytorialnego. W razie wątpliwości mogą one zwracać się do organu nadzoru.

19.04.2022

PESEL i profil zaufany dla obywateli Ukrainy - po nowelizacji ustawy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina

Proces nadawania numeru PESEL i profilu zaufanego obywatelom Ukrainy, którzy uciekli do Polski przed wojną w tym kraju trwa od kilku tygodni. Wnioski można składać w dowolnym urzędzie gminy lub punkcie mobilnym, jeśli taki powstał. Usługa jest bezpłatna. Trzeba pamiętać jednak o kilku ważnych szczegółach, także tych związanych z nowelizacją ustawy z 8 kwietnia.

15.04.2022

Prezydent podpisał nowelizację specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Opieka zdrowotna Ukraina

Doprecyzowanie wielu procedur pomocowych na rzecz uchodźców wojennych zakłada nowelizacja specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, którą podpisał prezydent. Przewiduje ona też zmiany w nadawaniu numeru PESEL, uregulowanie kwestii zgody na pobyt ze względów humanitarnych, opieki medycznej, psychologicznej dla uchodźców, uprawienia dla lekarzy i lekarzy dentystów.

15.04.2022

Senat chce abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie

Prawo karne Administracja publiczna Ukraina

Senat przyjął projekt ustawy o abolicji dla ochotników broniących wolności i niepodległości Ukrainy. Abolicją objęta ma być tylko służba w 2022 r. w Siłach Zbrojnych Ukrainy lub w innej ukraińskiej formacji wojskowej. Karana ma być służba w zakazanej przez prawo międzynarodowe wojskowej służbie najemnej i podjęcie w niej obowiązków, choćby nawet formacja taka walczyła na Ukrainie.

15.04.2022

Niepełnosprawny uchodźca musi mieć polskie orzeczenie

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ukraina

Na razie uchodźcy z niepełnosprawnościami zgłaszający się do ośrodków pomocy społecznej odsyłani są do powiatowych i miejskich zespołów ds. orzekania. Najpierw muszą bowiem wystąpić o polskie orzeczenie o niepełnosprawności. Problemów jest jednak wiele, bo wcześniej muszą mieć i tak numer PESEL. Do tego dochodzi często brak dokumentacji medycznej lub jej tłumaczenia na polski.

09.04.2022

Będzie zakaz propagowania symboli i nazw wspierających agresję Rosji na Ukrainę

Prawo karne Ukraina

Do projektu rządowej ustawy o przeciwdziałaniu wspieraniu agresji na Ukrainę trafiła poprawka w sprawie zakazu stosowania, używania lub propagowania symboli, lub nazw wspierających agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Poprawkę zaakceptowały połączone Komisje Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Finansów Publicznych. Za złamanie zakazu ma grozić dwa lata więzienia.

08.04.2022

Samorządy będą mogły pomagać uchodźcom z „korkowego” i „małpkowego”

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Ukraina

Samorządy będą mogły pomagając uchodźcom skorzystać ze środków z opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych i funduszu gromadzonego ze sprzedaży alkoholu w małych opakowaniach w ramach tzw. podatku cukrowego. Taką poprawkę Lewicy przyjął Sejm nowelizując specustawę o pomocy obywatelom Ukrainy.

08.04.2022

Urząd łatwiej zatrudni obywatela Ukrainy na stanowiskach pomocniczych i obsługowych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina

Obywatele Ukrainy legalnie przebywający w Polsce będą mogli być zatrudniani w strukturach administracji samorządowej oraz w strukturach administracji rządowej, bez konieczności posiadania znajomości języka polskiego potwierdzonej określonym dokumentem. Taką zmianę zakłada nowelizacja specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy przyjęta przez Sejm.

08.04.2022

Dwa miliony nowych mieszkańców to więcej śmieci - kto za nie zapłaci?

Samorząd terytorialny Odpady Finanse samorządów Ukraina

Około dwa miliony uchodźców przybyłych z Ukrainy to również problemy samorządów z rosnącymi kosztami zagospodarowania odpadów komunalnych. Tym bardziej, że jeszcze przed kryzysem uchodźczym, wiele miast i gmin nie mogło dopiąć gospodarki śmieciowej. Samorządy dopominają się o rozwiązania systemowe, bo specustawa, która szeroko reguluje kwestie uchodźcze, o tym problemie milczy.

08.04.2022

Gminy podejmują uchwały o pomocy Ukraińcom, ale czy wojewoda zwróci wydatki?

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina

Część jednostek samorządu terytorialnego ma wątpliwości dotyczące uchwał w sprawie pomocy obywatelom Ukrainy. Obawiają się, że przyjęcie takiego aktu prawa miejscowego spowoduje, że wojewoda nie będzie chciał refundować poniesionych na ten cel wydatków. Zwłaszcza jeżeli zakres pomocy samorządowej będzie się pokrywał z zakresem przypisanym przez ustawodawcę wojewodzie.

07.04.2022

Przyznanie świadczenia 40 zł nie wymaga decyzji administracyjnej, a spór rozstrzygnie sąd powszechny

Samorząd terytorialny Ukraina

W sprawach dotyczących wypłaty świadczenia z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia uciekinierom wojennym z Ukrainy nie wydaje się decyzji administracyjnych, ani nie stosuje się przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego. Sporne sprawy rozstrzygnie sąd powszechny. Takie doprecyzowanie przepisów znalazło się w projekcie nowelizacji specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, nad którą pracuje Sejm.

06.04.2022

Uchodźcy z Ukrainy skorzystają z programu usług asystenckich dla osób niepełnosprawnych

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ukraina

Uchodźcy z Ukrainy, którzy legalnie od 24 lutego przebywają na terenie Polski będą mogli skorzystać z ogłoszonego w ubiegłym roku rządowego programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”, który finansowany jest z Funduszu Solidarnościowego – dowiedzieliśmy się w ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Problemem jest, że środków na ten cel, pomimo zwiększenia w tym roku puli, jest wciąż za mało.

06.04.2022

RIO: Pieniądze z Funduszu Pomocowego powinny być ujmowane w budżetach samorządów

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Ukraina

Środki z Funduszu Pomocowego utworzonego na podstawie specustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy powinny być ujmowane w budżetach samorządów. Należy je klasyfikować jako wpływy z różnych dochodów lub środki na dofinansowanie zadań własnych pozyskane z innych źródeł – informuje Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych.

04.04.2022

Premier powołał Pawła Szefernakera na stanowisko pełnomocnika rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina

Premier Mateusz Morawiecki powołał wiceministra administracji i spraw wewnętrznych Pawła Szefernakera na stanowisko pełnomocnika rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Jednym z zadań pełnomocnika będzie koordynacja i realizacja działań na rzecz uchodźców między poszczególnymi resortami.

02.04.2022

Czy uchodźca spał w mieszkaniu - można jakoś sprawdzić, ale czy jadł - już nie

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ukraina

Przesłanką do wypłacenia tzw. świadczenia 40 zł jest zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcy z Ukrainy. Ale o ile miasta i gminy, które zajmują się wypłatą rekompensat, jeszcze z trudem mogą zweryfikować, czy ktoś kwaterował uchodźcę w zgłoszonym lokalu, o tyle czy zapewnił mu wyżywanie, już nie. A chodzi o duże pieniądze, bo np. w przypadku zakwaterowania na miesiąc pięcioosobowej rodziny rekompensata wyniesie 6 tys. zł.

30.03.2022

Uchodźcy mogą trafić też do DPS-ów, ale nie wiadomo, kto za to zapłaci

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ukraina

Przed rosyjską agresją na Ukrainie uciekają też osoby chore i niedołężne. Jeśli legalnie przebywają w Polsce, mogą starać się o przyjęcie do domu pomocy społecznej na takich samych zasadach, jak każdy Polak, ale na razie nie wiadomo, kto i z jakich funduszy sfinansuje taki pobyt. W każdym razie DPS-y nie chcą na razie przyjmować Ukraińców, argumentując, że nie ma aktów wykonawczych do ustawy.

25.03.2022

Ośrodki pomocy społecznej zajmą się świadczeniem 40 zł na pomoc dla uchodźców

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ukraina

Rząd znowelizował przepisy rozporządzenia w sprawie przyznawania „świadczenia 40 zł”, by umożliwić przekazanie zadań związanych z obsługą wniosków jednostkom organizacyjnym gminy lub gminnym osobom prawnym. Zmiana wchodzi w życie od czwartku. Ma to odciążyć urzędy zaangażowane w wydawanie numeru PESEL uchodźcom. Pracownicy pomocy społecznej przekonują, że tym sposobem rząd przerzuca kolejne zadanie, które nie jest w ich kompetencji.

24.03.2022

Samorządy i organizacje mogą już składać wnioski do PFRON na pomoc uchodźcom

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ukraina

Samorządy gminne, powiatowe i wojewódzkie oraz niektóre organizacje pozarządowe mogą już składać do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wnioski o uzyskanie pomocy finansowej na wsparcie udzielone uchodźcom z Ukrainy przebywającym legalnie w Polsce po 24 lutego. PFRON przeznaczył na ten cel 130 mln zł.

23.03.2022

Siedem miast przy granicy z Ukrainą apeluje o utworzenie Wschodniej Tarczy Antykryzysowej

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Ukraina

Prezydenci i burmistrzowie siedmiu miast wschodniej Polski zaapelowali do prezydenta i premiera o pomoc dla samorządów z regionu przy granicy z Ukrainą i utworzenie "Wschodniej Tarczy Antykryzysowej”. Wnioskują o utworzenie funduszu, w ramach którego możliwe będzie przeciwdziałanie negatywnym zmianom społeczno-gospodarczym.

18.03.2022

UE wesprze Polskę w pomocy dla uchodźców wojennych z Ukrainy

Administracja publiczna Ukraina

Komisja Europejska przychyla się do polskich postulatów szybkiego uruchomienia środków z funduszy unijnych na pomoc dla osób uciekających z Ukrainy przed wojną. Chodzi o pakiet zmian w rozporządzeniach polityki spójności, które mają wspomóc łatwiejsze i szybsze wykorzystanie środków unijnych na ten cel.

17.03.2022

Obywatele Ukrainy mogą korzystać z dokumentu Diia.pl w aplikacji mObywatel

Samorząd terytorialny Ukraina

Po nadaniu numeru PESEL osoby z ukraińskim obywatelstwem mogą korzystać z cyfrowego dokumentu tożsamości Diia.pl (Дія пл) w aplikacji mObywatel. Pozwala ona na identyfikację na potrzeby refundowanych usług medycznych czy podczas zawierania umowy o pracę - informuje Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa.

17.03.2022

Niepełnosprawnym uchodźcom z Ukrainy potrzebne jest większe wsparcie

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ukraina

Pomoc dla uchodźców z niepełnosprawnościami z Ukrainy w Polsce ma opierać się głównie na programie Rady Nadzorczej PFRON, który będzie wypełnieniem zapisów zawartych w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy. Nie wiadomo jednak, czy zostanie on uchwalony na najbliższym posiedzeniu 18 marca. A pomoc coraz bardziej potrzebna. Mają z niej skorzystać zarówno osoby indywidualne, jak i samorządy i organizacje pozarządowe.

17.03.2022

Prezydent podpisał ustawę upraszczającą przekazanie broni Ukrainie

Prawo gospodarcze Ukraina

Uproszczenie formalności przy przekazywaniu uzbrojenia, gdy końcowym użytkownikiem tego uzbrojenia ma być inne państwo - to cel ustawy, którą w ubiegły piątek ostatecznie uchwalił Sejm, przyjmując poprawkę Senatu. Teraz ustawa została przez prezydenta RP i może wejść w życie. W przepisach nie mówi się wprost, ale chodzi o wsparcie Ukrainy.

16.03.2022

Rozporządzenie ws. wysokości świadczenia dla pomagających obywatelom Ukrainy opublikowane

Samorząd terytorialny Domowe finanse Administracja publiczna Nieruchomości Ukraina

Rządowe rozporządzenie w sprawie maksymalnej wysokości świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy zostało opublikowane we wtorek w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z nim, maksymalna wysokość wypłacanego świadczenia to 40 zł za osobę dziennie.

15.03.2022

Miasta obawiają się zakorkowania wnioskami o PESEL

Samorząd terytorialny Ukraina

Proces nadawania PESEL uchodźcom z Ukrainy rozpocznie się w środę 16 marca. Wąskim gardłem może być niewystarczająca liczba urzędników, których można oddelegować do tego zadania i czytników do pobierania odcisków palców. W gminach wiejskich problemem jest dostęp do fotografa, który zrobi zdjęcie biometryczne. Rząd i samorządowcy obawiają się również, że wszyscy nagle ruszą do urzędów.

15.03.2022

Samorządy już pomagają przyjmującym uciekinierów wojennych

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ukraina

Bezpłatna komunikacja miejska, zerowe stawki opłat za postój samochodów w strefie płatnego parkowania, ulgi i zwolnienia do miejskich basenów, pomoc w zatrudnieniu - to inicjatywy miast, które mają pomóc uchodźcom z Ukrainy. Niektóre samorządy nie czekając na rządowe przepisy decydują się same wesprzeć obywateli, którzy przyjęli uciekinierów pod swój dach.

14.03.2022

Specustawa o wsparciu dla obywateli Ukrainy już obowiązuje

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna Ukraina

W ciągu kilku godzin ustawa o pomocy dla obywateli Ukrainy została podpisana przez prezydenta i ogłoszona w Dzienniku Ustaw. Regulacja wprowadza uproszczoną legalizację pobytu, rejestracje przez gminy, numer PESEL, ułatwienia w zatrudnieniu, 500 plus i pakiet świadczeń socjalnych, ale - co ważne - dla obywateli Ukrainy, którzy przedostali się do Polski bezpośrednio ze swojej ojczyzny.

12.03.2022

Rząd "dołoży" się do utrzymania uchodźców wojennych - rejestracja od środy

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ukraina

Od środy 16 marca Polacy, którzy przyjęli pod swój dach obywateli Ukrainy uciekających przed wojną, będa mogli występować o refinansowanie kosztów ich utrzymania. Chodzi o 40 zł dziennie i na osobę. Takie wsparcie jest przewidziane na dwa miesiące, wzór wniosku ma być znany najpóźniej w poniedziałek.

12.03.2022

Samorządy to nie wojsko - nie chcą rozkazów od wojewodów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina

W uchwalonej przez Sejm specustawie o pomocy obywatelom Ukrainy znalazły się przepisy dające wojewodom możliwość wydawania poleceń, także ustnych, organom samorządu terytorialnego. Samorządy mają jednak przykre doświadczenia z realizacją poleceń wojewodów, kiedy wybuchła pandemia Covid. Wskazują, że w administracji publicznej podstawą obiegu decyzji jest dokument, papierowy lub elektroniczny, a nie słowo.

11.03.2022

Rząd dopiero szykuje system, który pomoże relokować uchodźców z przygranicznych miast

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina

Rząd przygotowuje się do uruchamia systemu, który ma ułatwić relokację uciekinierów z Ukrainy po całym kraju. Jego elementem będzie aktualizowana baza wolnych miejsc zbiorowego zakwaterowania, system komunikacji wahadłowej i wcześniejsze powiadomienia o transportach uchodźców. System ma pomóc przygranicznym miastom w lubelskim, podkarpackim i Warszawie. Od wielu dni apelują o to samorządowcy.

10.03.2022

Przy okazji specustawy rząd wprowadził polecenia do ustawy o zarządzaniu kryzysowym

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina

Do projektu specustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy rząd wrzucił przepisy o zarządzaniu kryzysowym, dające premierowi możliwość wydawania poleceń jednostkom samorządu terytorialnego. Mają podlegać natychmiastowemu wykonaniu z chwilą ich doręczenia lub ogłoszenia. Przepis ten niepokoi samorządy, bo obawiają się, że nawet gdy minie kryzys uchodźczy, przepis może być wykorzystywany w każdej innej sytuacji.

09.03.2022

Rejestr i PESEL dla uchodźców z Ukrainy ułatwią gminom udzielanie pomocy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina

Rząd i samorządy wciąż negocjują warunki, na jakich ma odbywać się pomoc uciekinierom wojennym z Ukrainy. Punktem spornym jest zakres obowiązków, jakie przejmą jednostki samorządu terytorialnego, oraz sposób finansowania zadań. Aby gminy mogły wdrożyć jakąkolwiek pomoc, musi najpierw powstać elektroniczna baza rejestrowa. Rząd zapewnia, że samorządy otrzymają dostęp do rejestru.

07.03.2022

Pomoc rządu Ukraińcom bez podziału na lepszych i gorszych

Ukraina

W poniedziałek, 7 marca rząd ma przyjąć projekt ustawy, która ma uregulować sytuacji osób uciekających z Ukrainy. Posiadaon jednak istotne luki,które na etapie procedowania w parlamencie powinny zostać skorygowane. Stowarzyszenie Interwencji Prawnej wraz z Helsińską Fundacją Praw Człowieka przedstawiło kilka uwag do tego projektu, m.in. zapobiegające dzieleniu imigrantów.

06.03.2022

Rząd rezerwuje 3 mld zł na pomoc uciekinierom z Ukrainy

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna Ukraina

Rząd szacuje, że sfinansowanie pomocy obywatelom Ukrainy, którzy schronią się przed wojną w Polsce, może wynieść od 1,8 do 3,4 mld zł. W ocenie skutków regulacji w roboczym projekcie specustawy dotyczącej pomocy uchodźcom z Ukrainy wyodrębnił nową rezerwę celową na ten cel w wysokości 3 mld zł. Rezerwa będzie w dyspozycji ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

04.03.2022

Prywatne mieszkanie to nie zawsze dobry adres dla migranta wojennego

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ukraina

Na razie pomoc w zakwaterowaniu migrantów wojennych z Ukrainy ma raczej charakter spontaniczny niż systemowy. Tysiące uciekinierów wprost z granicy trafiają do prywatnych domów, a to może zrodzić wiele problemów, zarówno dla gospodarzy, jak i gości, co już podnoszą eksperci.

04.03.2022

Pomoc Ukrainie płynie wieloma kanałami, ale czas na korytarz humanitarny

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina

Zanim Ukraińcy schronią się w Polsce przed wojną, muszą odczekać nawet kilka dni w kolejce przed granicą. Brakuje wszystkiego, wiele organizacji i wolontariuszy decyduje się więc na samozwańcze akcje niesienia pomocy. Tyle że mimowolnie mogą opóźniać odprawy. Eksperci widzą konieczność systemowych rozwiązań i... rozpoczęcia prac nad korytarzem humanitarnym do oblężonych miast.

03.03.2022

Miasta i województwa zrywają współpracę z partnerami z Rosji i zawieszają z Białorusi

Samorząd terytorialny Ukraina

Już kilkadziesiąt miast i miasteczek oraz samorządów województw z Polski zadeklarowało, że zrywa lub zawiesza współpracę z rosyjskimi i białoruskimi miastami. To protest polskich samorządów wobec agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. To również gesty mające pokazać solidarność polskich samorządów z miastami partnerskimi w Ukrainie.

01.03.2022

Ogrom pomocy dla uchodźców z Ukrainy, ale potrzeba koordynacji

Samorząd terytorialny Ukraina

Zryw serca, aby pomóc uchodźcom wojennym z Ukrainy, jest ogromny. Ale wciąż szwankuje koordynacja pomocy. Dlatego w wielu przypadkach na granicę trafia nie to, co jest akurat potrzebne. Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego rekomenduje samorządom sporządzanie dokładnej dokumentacji prowadzonych działań, żeby mogły ubiegać się później o zwrot poniesionych kosztów.

01.03.2022

Uchodźcy z Ukrainy nie muszą się rejestrować w punktach recepcyjnych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina

Uchodźcy z Ukrainy granicę mogą przekroczyć nawet nie mając jakiegokolwiek dokumentu tożsamości. Nie muszą się rejestrować się w punktach recepcyjnych ani martwić się o formalności. PKP uruchomiła dla nich darmowe przejazdy. Ukraińcy są zwolnieni z kwarantanny, mogą też liczyć na bezpłatne leczenie. Obywatele Ukrainy, którzy już przebywają w Polsce, nie muszą wyjeżdżać z kraju w przypadku utraty ważności dokumentów pobytowych.

28.02.2022

RIO: Samorządy mogą wykorzystać rezerwę na zarządzanie kryzysowe, aby pomóc uchodźcom z Ukrainy

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Ukraina

Samorządy mogą rozdysponować środki z rezerwy na zarządzanie kryzysowe na wydatki związane z kryzysem uchodźczym – poinformowała Krajowa Rada Regionalnej Izby Obrachunkowej. Zdaniem rady obecną sytuację można uznać za kryzysową. Zwraca jednak uwagę, że uruchomienie środków z rezerwy celowej na zarządzanie kryzysowe należy odróżnić od możliwości wsparcia finansowego cudzoziemców w oparciu o przepisy o ustawy o cudzoziemcach.

28.02.2022

Także psy, koty i fretki przekraczają granicę z Ukrainą w uproszczonej procedurze

Administracja publiczna Ukraina

Główny Lekarz Weterynarii ustalił tymczasową procedurę w sprawie postępowania ze zwierzętami towarzyszącymi podróżnym, wjeżdżającym z Ukrainy na teren Unii Europejskiej przez polską granicę zewnętrzną w trakcie trwania konfliktu militarnego. Psy, koty i fretki nie muszą być zaopatrzone w wynik badania serologicznego w kierunku oznaczenia miana przeciwciał przeciwko wściekliźnie.

28.02.2022

Skuteczna pomoc dla uchodźców z Ukrainy wymaga zmian prawnych i finansowania

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina

Samorządy współpracują z administracją rządową w przygotowaniu pomocy dla uchodźców z Ukrainy, ale przygotowania te ujawniły szereg problemów – głównie prawnych i finansowych – które władze centralne powinny rozwiązać, aby miasta i gminy mogły działać skuteczniej. Postulowane zmiany przepisów ułatwiłyby także działalność w tym zakresie uczelniom wyższym oraz organizacjom pozarządowym.

26.02.2022

Samorządy przygotowują się na przyjęcie uchodźców z Ukrainy, ale oczekują rozwiązań prawno-finansowych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina

Rząd spodziewa się nawet miliona uchodźców z Ukrainy. Przygotował dla nich 8 punktów recepcyjnych w woj. lubelskim i podkarpackim. Ci, którzy nie będą mieli się gdzie zatrzymać, zostaną przetransportowani w głąb kraju do miejsc zbiorowego zakwaterowania. Samorządy apelują do rządu o wprowadzenie rozwiązań prawno-finansowych, regulujących kwestie przyjęcia uchodźców.

24.02.2022
Zdrowie

Tabletka z jodkiem potasu - jest rządowa broszura dla mieszkańców

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja Ukraina

Wojewodowie informują, że jodek potasu w sytuacji zagrożenia radiacyjnego będzie mogła pobrać każda pełnoletnia osoba. Jednak nie wszyscy powinni zażyć tabletkę ze względu na aspekty zdrowotne. MSWiA w konsultacji z Ministerstwem Zdrowia, głównym inspektorem sanitarnym, Polską Agencją Atomistyki i specjalistami z dziedziny endokrynologii, opracowało ulotkę dla mieszkańców.

05.10.2022

Oświadczenie o znajomości języka polskiego to za mało - lekarze chcą zmian

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Ukraina

Kilka miesięcy po tym, gdy do polskiego systemu ochrony zdrowia zostali włączeni na szczególnych zasadach lekarze i pacjenci z Ukrainy, Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie apeluje o korekty przepisów. Uważa, że deklaracja dotycząca umiejętności językowych lekarza spoza UE to za mało, by zagwarantować bezpieczeństwo pacjentom. Upomina się także o precyzyjne przepisy dotyczące prawa do refundacji.

24.08.2022

Polska przyjmie regularne transporty rannych z Ukrainy - prezydent podpisał nowelizację

Opieka zdrowotna Ukraina

Umożliwienie leczenia i transportowania z Ukrainy osób, które doznały obrażeń w wyniku działań wojennych zakłada podpisana przez prezydenta znowelizowana ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej i niektórych innych ustaw. Pomoc będzie udzielana obywatelom Ukrainy i osobom niebędącym obywatelami tego kraju, a walczącym po stronie ukraińskiej podczas obecnie trwającej wojny.

16.08.2022

Leczenie gruźlicy wielolekoopornej - będzie pilotażowy program

Pacjent Ukraina

Koszt pełnej terapii jednej osoby chorej na gruźlicę wielolekooporną w warunkach ambulatoryjnych wyniesie NFZ ok. 100 tys. zł, a produkty lecznicze dostarczy Światowa Organizacja Zdrowia. W programie pilotażowym, którego projekt przygotowało Ministerstwo Zdrowia, ma wziąć udział 3 tysiące osób. Rozpocząć ma się już w sierpniu tego roku i potrwać dwa lata.

27.07.2022

Ukraińcy z wojenną traumą dostaną psychologiczne wsparcie

Pacjent Opieka zdrowotna Ukraina

W ramach programu pilotażowego powstaną ośrodki, w których Ukraińcy i ich rodziny doświadczający negatywnych dla zdrowia psychicznego skutków wojny, otrzymają pomoc. Będzie to około 200 tys. pacjentów, u których zdiagnozowano reakcję na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne. Pilotaż ma kosztować 18,75 mln zł.

07.06.2022

Obowiązek szczepienia ukraińskich dzieci tylko na papierze

Opieka zdrowotna Ukraina

Z każdym dniem rośnie liczba uchodźców z Ukrainy, szczególnie dzieci, którzy podlegają w Polsce obowiązkowi szczepień, m.in. na odrę, gruźlicę czy polio. Nie ma jednak narzędzi, by go egzekwować. Nie wchodzą w grę miękkie działania, jak wysyłanie indywidualnych powiadomień o konieczności szczepień, bo przychodnie POZ nie mają w swoich rejestrach danych dzieci z Ukrainy.

03.06.2022

Fundusz Pracy sfinansuje naukę polskiego lekarzom i pielęgniarkom z Ukrainy

Zawody medyczne Ukraina

Okręgowe izby lekarskie oraz pielęgniarek i położnych będą mogły otrzymać dofinansowanie do szkoleń z języka polskiego dla obywateli z Ukrainy. Wyniesie ono 3 tys. zł dla lekarza lub pielęgniarki za jedno szkolenie. To krok w dobrym kierunku, ale dyrektorzy szpitali zwracają uwagę, że potrzebują jeszcze wsparcia w zatrudnianiu osób zza wschodniej granicy, do czasu uzyskania przez nie prawa wykonywania zawodu w Polsce.

30.05.2022

Szczepienia Ukraińców idą opornie, grozi nam epidemia odry

Opieka zdrowotna Ukraina

Eksperci alarmują, że Polska utraciła odporność zbiorową przeciwko odrze. Bardziej optymistyczne w tym zakresie jest Ministerstwo Zdrowia, bo jeszcze nie notuje istotnie zwiększonej zapadalności na choroby zakaźne. Wobec obecnego kryzysu humanitarnego związanego z wojną w Ukrainie, to jednak kwestia tygodni. Na blisko 500 tys. dzieci z Ukrainy zaszczepiliśmy dopiero około 3600.

30.04.2022

NFZ nie zapłaci szpitalom za leczenie wszystkich Ukraińców

Opieka zdrowotna Ukraina

Ministerstwo Zdrowia i NFZ pracują nad zasadami finansowania świadczeń dla uchodźców z Ukrainy. Mają one nie różnicować pacjentów ze względu na obywatelstwo. Szpitale dostaną wynagrodzenie za nadwykonania, choć normalnie te, które wykonają więcej świadczeń niż przewiduje ryczałt z NFZ, dostają mniej pieniędzy. Wciąż jednak nie wiadomo, kto zapłaci za tych Ukraińców, którzy w Polsce są tylko przejazdem.

25.04.2022

Polski jest tak łatwy, że lekarz z Ukrainy ma nauczyć się go w trzy tygodnie

Zawody medyczne Ukraina

Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego uruchomiło bezpłatne kursy podstawy medycznego języka polskiego. Zgłosiło się już ponad 3 tys. chętnych. Jak zapewnia Ministerstwo Zdrowia, po 3 tygodniach i 45 godzinach lekcyjnych będą mogli bez przeszkód podjąć pracę w zawodzie lekarza, ratownika medycznego czy pielęgniarki. A lingwiści i lekarze twierdzą, że to niemożliwe.

12.04.2022

Psychologowie z Ukrainy będą mogli pomagać w Polsce

Opieka zdrowotna Ukraina

Psychologowie z Ukrainy będą mogli do 24 sierpnia 2023 roku, czyli przez 18 miesięcy od 24 lutego, świadczyć usługi obywatelom Ukrainy przebywającym na terytorium Polski, w tym udzielać świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień. Taką możliwość przewiduje nowelizacja specustawy, którą uchwalił Sejm.

08.04.2022

Hurtownie farmaceutyczne pomogą RARS w wysyłaniu leków do Ukrainy

Farmacja Ukraina

Do tej pory zgodnie z poleceniem Ministra Zdrowia to Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych koordynowała zbieranie i przekazywanie leków dla Ukrainy i to mimo podstaw prawnych. Z ich braku wsparcia nie mogły oferować inne podmioty. To się zmieni za sprawą uchwalonej przez Sejm w nocy z czwartku na piątek nowelizacji specustawy. RARS zyska prawo do zbierania i wysyłania leków do Ukrainy, ale także zlecenia zadania hurtowniom farmaceutycznym.

08.04.2022

Grożą nam krztusiec i odra, a konkretów w sprawie szczepień Ukraińców brak

Opieka zdrowotna Ukraina

Wzrost zakażeń krztuścem groził nam już przed pandemią. Za sprawą obostrzeń zagrożenie zmniejszyło się, ale teraz znowu powraca, bo wyszczepialność na Ukrainie jest niższa niż w Polsce. Podczas gdy w naszym kraju jest już ponad 2 miliony uchodźców, a ponad 100 tys. rozpoczęło naukę w szkołach - planowane zasady szczepień są wciąż mało precyzyjne.

04.04.2022

Szułdrzyński: Polska służba zdrowia po pandemii zdewastowana materialnie i psychologicznie

Opieka zdrowotna Ukraina

Polska służba zdrowia zdewastowana po dwóch latach pandemii musi stawić czoła kolejnemu wielkiemu wyzwaniu: zaopiekowania się milionami nowych pacjentów z Ukrainy - mówi dr n. med. Konstanty Szułdrzyński z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii CSK MSWiA. Ocenia, że w obliczu kryzysu humanitarnego pracownikom służby zdrowia łatwiej jest wykrzesać z siebie motywację, ale wszystko ma swoje granice.

03.04.2022

W szpitalach przebywa ponad 2 tys. uchodźców z Ukrainy

Opieka zdrowotna Ukraina

W Polsce obecnie poddanych leczeniu jest niemal 2 tys. uchodźców z Ukrainy. Ponad połowa leczonych pacjentów to dzieci. Najwięcej pacjentów jest w województwie lubelskim, podkarpackim, małopolskim i mazowieckim. Zgodnie z obowiązującą już specustawą, obywatele Ukrainy mają otrzymać bezpłatną pomoc medyczną, dokładnie na takich samych warunkach, jak polski pacjent.

28.03.2022

Ukraińcy uciekający przed wojną bez prawa do wyboru lekarza rodzinnego

Opieka zdrowotna Ukraina

Obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli naszą granicę po 24 lutego, nie mogą złożyć deklaracji wyboru lekarza rodzinnego. Wszystko przez brak ujęcia ich jako świadczeniobiorców w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. To oznacza, że wbrew deklaracjom resortu zdrowia, nie zostaną objęci kompleksową opieką, w tym badaniami profilaktycznymi i programem szczepień.

21.03.2022

Lekarz ukraiński zatrudniony w Polsce ma prawo do urlopu i wsparcia ze strony samorządu

Zawody medyczne Ukraina

Przepisy polskiego prawa umożliwiają ukraińskim lekarzom pracującym w Polsce na umowę o pracę, odbywającym staż podyplomowy lub robiącym specjalizację, skorzystanie z urlopów, także bezpłatnych w celu wyjazdu do swojego kraju. Konieczne jest jednak m.in. uzyskanie zgody pracodawcy i złożenie odpowiedniego wniosku. Lekarze ci mogą ubiegać się także o pomoc ze strony samorządu lekarskiego.

19.03.2022

Krajowi Producenci Leków wspierają Ukrainę

Farmacja Ukraina

Krajowe firmy farmaceutyczne zrzeszone w Polskim Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego przekazały dla Ukrainy prawie milion opakowań leków o wartości około 15 mln zł. Są to produkty lecznicze, na które ukraiński resort zdrowia zgłaszał zapotrzebowanie. Leki na Ukrainę dostarczy Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.

17.03.2022

Dr Gawrońska: Pomoc dla Ukraińców jest coraz lepiej koordynowana

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Ukraina

Ostatnie dni pokazały, że umiemy się zmobilizować w trudnych chwilach i potrafimy realizować założenia logistyki humanitarnej, która polega na organizowaniu, planowaniu, kierowaniu i sprawdzaniu efektywnych przepływów materiałowych, finansowych i informacyjnych od momentu ich wytworzenia aż do ich zużycia w celu zaspokojenia potrzeb odbiorców w ramach akcji humanitarnych.

16.03.2022

NFZ i rzecznik pacjentów: Równy dostęp Ukraińców do świadczeń medycznych

Opieka zdrowotna Ukraina

Narodowość lub obywatelstwo nie mogą być przesłankami do przyjmowania pacjentów poza kolejnością, każdy pacjent ma prawo, aby o kolejności jego dostępu do świadczeń medycznych w placówkach medycznych decydowały kryteria medyczne, stan zdrowia oraz miejsce na liście oczekujących. Takie stanowisko Narodowy Fundusz Zdrowia i Rzecznik Praw Pacjenta ogłosili w sprawie świadczenia usług dla uchodźców z Ukrainy.

15.03.2022

Przez wojnę zabraknie nam pediatrów, ginekologów i chirurgów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Ukraina

Do Polski z Ukrainy trafiają głównie matki z dziećmi. Wiele z nich wymaga hospitalizacji lub ma choroby przewlekłe. Polska powinna też się spodziewać wielu zranionych przez działania wojenne. Nasz system ochrony zdrowia nie jest jednak przygotowany na tysiące nowych pacjentów. Brakuje lekarzy, ale i łóżek, zwłaszcza pediatrycznych. Potrzebujemy wsparcia z Unii i USA.

14.03.2022

Specustawa zapewnia bezpłatną opiekę zdrowotną dla uchodźców z Ukrainy

Opieka zdrowotna Ukraina

Uchodźcy z Ukrainy będą uprawnieni do opieki medycznej obejmującej świadczenia opieki zdrowotnej na zasadach i w zakresie, w jakim przysługuje on osobom objętym obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Nie będą mieli prawa do leczenia i rehabilitacji uzdrowiskowej. Przewiduje to uchwalona ostatecznie w sobotę przez Sejm ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

12.03.2022

Lekarze i pielęgniarki z Ukrainy będą mogli pracować w podmiotach z kontraktem z NFZ

Zawody medyczne Ukraina

Sejm uchwalił ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Przewiduje on też uproszczone przepisy dla lekarzy i pielęgniarek spoza Unii. Zgodnie z nimi każdy, kto uzyskał prawo do wykonywania zawodu w trybie uproszczonym, może podjąć pracę w każdym podmiocie wykonującym świadczenia dla obywateli Ukrainy, a zatem mającym umowę z NFZ.

11.03.2022

Minister zdrowia powołał zespół do spraw pomocy medycznej dla Ukrainy

Opieka zdrowotna Zarządzanie Ukraina

Adam Niedzielski, minister zdrowia, powołał zespół do spraw pomocy medycznej dla Ukrainy. Do jego zadań ma należeć m.in. monitorowanie przedsięwzięć dotyczących zabezpieczenia świadczeń zdrowotnych na rzecz osób dotkniętych skutkami konfliktu i wymiana informacjami z podmiotami ochrony zdrowia. Pracami zespołu pokieruje wiceminister Waldemar Kraska (na zdjęciu).

11.03.2022

Uchodźców z Ukrainy coraz więcej, a pomoc medyczna dla nich wciąż prowizoryczna

Ukraina

W Polsce przebywa już blisko półtora miliona uciekinierów z ogarniętej wojną Ukrainy, w tym wielu chorych i rannych. Tymczasem wciąż nie ma zorganizowanego systemu opieki medycznej nad tymi przebywającymi na dworcach w Warszawie czy w centrach pobytu. Na przebadanie czekają i dzieci, i dorośli. Specustawa, nad którą prace kończy parlament, zapewni uchodźcom w dalszej perspektywie prawo do bezpłatnej opieki, ale wyrobienie PESEL-u, który jest do tego konieczny, nie będzie łatwe.

11.03.2022

W Ukrainie stanie polski szpital polowy - potrzebne wsparcie finansowe

Ukraina

Stowarzyszenie humanitarne Polska Misja Medyczna chce zorganizować szpital polowy dla tych, którzy zdecydowali się pozostać w objętej wojną Ukrainie. Z PMM współpracę w tej sprawie rozpoczęła Fundacja Ziko dla Zdrowia. Zarząd fundacji przeznaczył na ten cel 200 tysięcy złotych. Inni mogą wpłacać na konto.

10.03.2022

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu leczy już uchodźców z Ukrainy

Opieka zdrowotna Ukraina

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu jest jednym z ośrodków wyznaczonych przez rząd do zaopatrzenia medycznego ofiar wojny. Do placówki trafili już pierwsi pacjenci - to dzieci walczące z nowotworami. Na razie więc nie są to ranni, ale widząc bestialskie ataki rosyjskiego wojska na zwykłych ludzi, trzeba się liczyć z tym, że to tylko kwestia czasu - mówi rektor prof. Piotr Ponikowski.

09.03.2022

Rząd musi zafundować lekarzom z Ukrainy naukę języka polskiego

Zawody medyczne Ukraina

W Polsce już pracuje 600 lekarzy z Ukrainy, ale będzie mogło więcej. Ich pomoc jest bardzo potrzebna, bo nasz system ochrony zdrowia już od lat boryka się z niedoborem medyków, a pacjentów przybędzie. Ale specustawa dotycząca legalizacji w Polsce obywateli z Ukrainy nie rozwiązuje dobrze wszystkich problemów. Z jednej strony zwalnia ich z obowiązku znajomości języka polskiego, z drugiej nie zobowiązuje do jego nauki.

09.03.2022

Ministerstwo Zdrowia nie spieszy się ze szczepieniem Ukraińców

Opieka zdrowotna Ukraina

W Polsce przebywa już ponad milion obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed wojną, głównie kobiet i dzieci. W Sejmie toczą się prace nad specustawą, która pozwoli m.in. na zalegalizowanie ich pobytu w naszym kraju. Problem w tym, że projekt nie zawiera specjalnych przepisów, które by pozwoliły przyspieszyć szczepienia wśród przybyłych. 

08.03.2022

Portal medyczny pomaga uchodźcom z Ukrainy

Opieka zdrowotna Ukraina

Powstał specjalny portal internetowy dla osób, które potrzebują konsultacji lekarskiej, przerwały leczenie na Ukrainie, którym kończą się leki. W razie konieczności chory otrzyma tą drogą także skierowanie do szpitala. Na stronie mogą się ogłaszać zarówno lekarze oferujący darmową pomoc, jak i osoby uciekające z Ukrainy.

07.03.2022

RPD: Trzeba udzielać pomocy medycznej dzieciom bez dokumentów

Opieka zdrowotna Ukraina

Z ogromnym niepokojem odnotowuję doniesienia dotyczące tragicznej sytuacji, w jakiej znalazły się dzieci z ukraińskich hospicjów i szpitali. Już dziś wiemy, że tysiące dzieci przekraczających polską granicę z Ukrainą może potrzebować pilnej pomocy medycznej, w tym opieki hospicyjnej i paliatywnej - napisał Rzecznik Praw Dzieca. I zaapelował do ministra zdrowia, aby ciężko chore dzieci jak najszybciej ewakuować z kraju ogarniętego wojną.

05.03.2022

Będzie problem z refundowanymi receptami dla Ukraińców

Opieka zdrowotna Ukraina

Ukraińcy mają być uprawnieni do opieki medycznej obejmującej świadczenia opieki zdrowotnej na zasadach i w zakresie, w jakim przysługuje ona osobom objętym obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym. A to oznacza, że z dokumentacji medycznej musi wynikać, że jest zasadność przepisania leku. Gdy NFZ zarzuci jej brak, lekarzowi grozi zwrot kwoty refundacji.

04.03.2022

Medycy organizują dla obywateli Ukrainy kursy z ratownictwa

Ukraina

Obywatele Ukrainy, planujący powrót do ogarniętego wojną kraju, mogą skorzystać z darmowych szkoleń, z zakresu podstaw ratownictwa taktycznego, które prowadzi grupa Medycy dla Ukrainy Szczecin. Zajęcia mają charakter praktyczny, a uczestnicy prosto ze szkolenia wybierają się bezpośrednio na front.

03.03.2022

Recepty dla Ukraińców - nie dla każdego refundowane. Rząd pracuje nad zmianą przepisów

Opieka zdrowotna Farmacja Ukraina

Apteka ogólnodostępna może realizować receptę wystawionych w krajach spoza Unii Europejskiej, o ile ma ona wszystkie niezbędne elementy, np. postać i ilość leku. Taka recepta jest jednak pełnopłatna. Nie przysługuje na nią jakakolwiek refundacja. By dostać receptę, trzeba zadzwonić pod numer 800 137 200, to infolinia w języku ukraińskim. Ta też jednak nie będzie refundowana. Rząd pracuje nad zmianą przepisów.

02.03.2022

Opatrunki dla Ukrainy można zbierać, leki wysyła rząd i Polska Misja Medyczna

Opieka zdrowotna Farmacja Ukraina

Ministerstwo Zdrowia apeluje o rezygnację z indywidualnych zbiórek leków, dla walczącej Ukrainy. Tym ma się zająć Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Tyle że szczegółów ciągle brak, coraz więcej Ukraińców prosi o środki medyczne, a Polacy je zbierają i potem nie wiedzą, co z nimi zrobić. W efekcie są przewożone przez granicę nielegalnie. W ten sposób łatwo też je uszkodzić.

02.03.2022

Świadczenia medyczne dla Ukraińców. NFZ wyjaśnia zasady ich udzielania

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Ukraina

Ukraińcom, którzy przekroczyli naszą granicę od 24 lutego i zgłoszą się z problemem zdrowotnym do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej, czy szpitala, należy udzielić adekwatnej pomocy medycznej - informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, i zapewnia, że rozliczy udzielone im świadczenia. Lekarze rodzinni już deklarują przyjęcie pacjentów. W nocy i weekendy działa też infolinia medyczna w języku ukraińskim pod numerem 800 137 200.

01.03.2022

Ukraińcy, w tym ranni, znajdą pomoc w polskich szpitalach

Opieka zdrowotna Ukraina

120 placówek szpitalnych jest przygotowanych na ewentualne przyjęcie poszkodowanych Ukraińców, którzy ucierpieli wskutek agresji rosyjskiej. Ponadto został przygotowany przez rząd specjalny pociąg sanitarny do transportu rannych. – Polska służba zdrowia udzieli pomocy medycznej każdemu z uchodźców, który będzie jej potrzebował – poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

28.02.2022

Ukraińcy, jak inni cudzoziemcy, mogą w Polsce starać się o orzeczenie o niepełnosprawności

Pomoc społeczna Opieka zdrowotna Ukraina

Cudzoziemiec mieszkający w Polsce może wyrobić orzeczenie o niepełnosprawności lub jej stopniu na podstawie tych samych przepisów, które obowiązują każdego Polaka. Nie będzie jednak mógł otrzymać orzeczenia do ulg i uprawnień. Jeszcze więcej problemów będą mieli bezpaństwowcy oraz cudzoziemcy bez numeru PESEL lub ci, którzy zrzekli się obywatelstwa dobrowolnie.

26.02.2022

Ukraińcy zwolnieni z kwarantanny i z prawem do szczepienia i bezpłatnych testów

Koronawirus Ukraina

Osoby przekraczające granicę Rzeczypospolitej Polskiej z Ukrainą w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa są zwolnione z obowiązku kwarantanny. Ponadto minister zdrowia Adam Niedzielski wprowadził od piątku możliwość szczepienia cudzoziemców narodowości ukraińskiej przeciw COVID-19 i bezpłatnego testowania.

25.02.2022
Oświata

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Szkoła i uczeń Ukraina

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

12.06.2024

W polskich szkołach i przedszkolach uczy się 187,9 tys. dzieci z Ukrainy

Szkoła i uczeń Ukraina

Z danych Systemu Informacji Oświatowej wynika, że edukacją przedszkolną i szkolną w Polsce objętych jest obecnie nieco mniej dzieci z Ukrainy, które przybyły po wybuchu wojny, niż w ubiegłym roku szkolnym. Najwięcej uczy się w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Według MEiN liczba uczniów z Ukrainy w polskich szkołach od kilku miesięcy jest dosyć stabilna.

27.02.2023

Znowelizowana ustawa zmienia finansowanie nauki dzieci z Ukrainy

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty Ukraina

Znowelizowana ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy, którą podpisał właśnie prezydent, zwiększa w 2023 r. środki finansowe w celu wsparcia zadań oświatowych związanych z kształceniem, wychowaniem i opieką nad dziećmi i uczniami będącymi obywatelami Ukrainy, których pobyt jest uznawany za legalny.  Samorządy dostaną też pieniądze na zakup podręczników, materiałów edukacyjnych dla uczniów.

25.01.2023

MEiN: 980 mln zł dla samorządów na pokrycie kosztów edukacji dzieci ukraińskich

Finanse samorządów Szkoła i uczeń Ukraina

Przekazaliśmy na rachunki samorządów 980 mln zł na pokrycie kosztów edukacji dzieci ukraińskich w Polsce - poinformował w środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. I podkreślił, że na utrzymanie ukraińskich dzieci w polskich szkołach Polska nie dostała ani jednego euro z Unii Europejskiej.

21.09.2022

Senatorowie chcą ułatwień w tworzeniu ukraińskich klas - MEiN przeciwne

Zarządzanie oświatą Ukraina

Wraca pomysł ułatwień w tworzeniu oddziałów międzynarodowych – senacki projekt w tej sprawie trafi do Sejmu. Chodzi o to, by taki oddział dało się otworzyć bez konieczności uzyskiwania zgody ministra edukacji. Tego rodzaju postulaty pojawiały się już na etapie tworzenia specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, ale w ostatecznej wersji poprawkę w tej sprawie odrzucono.

28.04.2022

Pod koniec maja nowe rozwiązania dotyczące pracy i nauki uchodźców z Ukrainy

Zarządzanie oświatą Ukraina

Wiceszef MSWiA poinformował, że rząd we współpracy z samorządami i wszystkimi innymi organizacjami, które pomagają uchodźcom, przygotowuje szerszy projekt zmian w specustawie dotyczącej pomocy obywatelom Ukrainy. W noweli znajdą się rozwiązania dotyczące edukacji i rynku pracy - projekt ma wpłynąć do Sejmu na posiedzeniu 25-26 maja.

27.04.2022

Spór o ukraińskie flagi na budynkach szkół i urzędów - nie powinny powiewać samotnie, ale to kwestia zwyczaju

Zarządzanie oświatą Ukraina

Ukraińska flaga nie może być lepiej eksponowana niż flaga polska, bo przesądza o tym zwyczaj i protokół flagowy - uważają niektórzy prawnicy. Podkreślają, że szkoły i urzędy nie powinny wywieszać ukraińskiej flagi, jeżeli obok i to po właściwej stronie nie wisi flaga Polski. Jednak niezgodność z protokołem niekoniecznie oznacza odpowiedzialność - chyba że za zerwanie flagi obcego państwa.

26.04.2022

Rekrutacja do szkół średnich raczej bez wyjątków dla uczniów z Ukrainy

Zarządzanie oświatą Ukraina

Resort edukacji nie planuje zmian w zasadach rekrutacji do szkół średnich – uczniowie z Ukrainy, którzy zdecydowali się na naukę w ósmej klasie, napiszą egzamin z tych samych przedmiotów, co ich polscy rówieśnicy. Wynik będzie brany pod uwagę przy rekrutacji do szkół średnich. To kontrowersyjna decyzja, bo szczególnie w języku polskim dzieci uchodźców nie mają równych szans.

26.04.2022

Zatrudnianie nauczyciela z Ukrainy po uznaniu dyplomu lub powierzeniu zajęć

Zarządzanie oświatą Ukraina

Osoby, które uzyskały kwalifikacje do wykonywania zawodu nauczyciela w Ukrainie mają możliwość wykonywania zawodu nauczyciela w Polsce - przypomina resort edukacji. Konieczne jest jednak uznanie zagranicznego dyplomu ukończenia studiów wyższych praz spełnienie wymagań określonych w polskich przepisach w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.

20.04.2022

Rozporządzenie wprowadza ułatwienia w edukacji dzieci i młodzieży z Ukrainy

Zarządzanie oświatą Ukraina

Zostało opublikowane i już obowiązuje nowe rozporządzenie dotyczące kształcenia dzieci z Ukrainy - m.in. będzie można tworzyć większe grupy uczniów. Zmiany umożliwią też organizację większej liczby zajęć z języka polskiego, co ma przyspieszyć naukę polskiego. Nowela wprowadza też kolejne ułatwienia w zatrudnianiu kadry.

14.04.2022

Nie będzie obowiązku oceniania uczniów z Ukrainy, ale tylko w oddziale przygotowawczym

Szkoła i uczeń Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą Ukraina

Resort edukacji złagodzi przepisy dotyczące oceniania i klasyfikacji uczniów z Ukrainy, którzy nie radzą sobie jeszcze z językiem polskim. Będzie to jednak dotyczyć oddziałów przygotowawczych - nauczyciele uczący taką młodzież w oddziałach ogólnodostępnych są w gorszej sytuacji - muszą oceny wystawić, co czasem wręcz zmusza ich do poświadczenia nieprawdy.

12.04.2022

Dyrektorzy i nauczyciele pozostawieni sami sobie - bez pomysłu na kształcenie ukraińskich uczniów

Zarządzanie oświatą Ukraina

Na szkołach przepełnionych ukraińskimi dziećmi już mści się brak systemu - powinien powstać mniej więcej w ciągu dwóch tygodni od wybuchu wojny. Nie powstał i tworzy się totalny chaos. Oddziały przygotowawcze dla ukraińskich uczniów powstają głównie w dużych miastach, na wsiach chętnych jest za mało, albo tworzenie oddziałów torpedują niedofinansowane samorządy.

09.04.2022

MEiN wyjaśnia zasady zatrudniania kadry i przyjmowania ukraińskich dzieci do szkół

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Ukraina

Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło we wtorek informację o działaniach ułatwiających funkcjonowanie ukraińskich dzieci w polskich szkołach oraz zatrudniania obywateli Ukrainy, w związku z agresją Rosji na ten kraj i napływem do Polski uchodźców z terytorium z tego państwa. Minister skierował do kuratorów, samorządowców i dyrektorów list dotyczacy przyjmowania ukraińskich dzieci do polskich szkół.

29.03.2022

CKE ogłosiła zasady dostosowania egzaminów ósmoklasisty i matur dla uczniów z Ukrainy

Szkoła i uczeń Ukraina

Najważniejsze zasady przeprowadzania, w tym dostosowania warunków i form przeprowadzania, w 2022 r. egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego dla zdających, będących obywatelami Ukrainy, których pobyt w Polsce jest uznawany za legalny na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, zawiera informacja opublikowana przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

28.03.2022

Asystent dla uczniów z Ukrainy nawet bez biegłej znajomości polskiego

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Ukraina

Już ponad 65 tys. uczniów z Ukrainy zgłosiło się do polskich szkół. Tym, które nie znają języka, pomóc mają asystenci nauczyciela. Pewne ułatwienia w ich zatrudnianiu przewiduje specustawa dotycząca pomocy osobom z Ukrainy - znosi ona częściowo wymogi dotyczące znajomości języka polskiego. Na stronie MEiN dostępny jest formularz dla osób zainteresowanych taką pracą.

18.03.2022

Od 1 września w szkołach przysposobienie obronne

Szkoła i uczeń Ukraina

Od 1 września w ramach edukacji dla bezpieczeństwa wrócą do szkół najważniejsze elementy przysposobienia obronnego, wraz ze strzelaniem, wiedzą obronną i udzielaniem pierwszej pomocy - poinformował w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

17.03.2022

W czwartek zbiera się Rada ds. Edukacji Uchodźców

Ukraina

Dobrze jest, aby osoby doświadczone, a jednocześnie mające praktykę na co dzień w edukacji, podpowiadały, co należy robić, żeby ten kryzys uchodźczy, a zaraz za tym kryzysem również coraz więcej dzieci ukraińskich w polskich szkołach, żeby to wszystko dobrze funkcjonowało z korzyścią dla tych dzieci, ale bez uszczerbku dla dzieci polskich - mówił minister edukacji na temat zbierającej się w czwartek rady ds. bezpieczeństwa uchodźców.

17.03.2022

Specustawa szkołom nie wystarczy - potrzebne rozwiązania na szczeblu centralnym

Zarządzanie oświatą Ukraina

W szkołach w całej Polsce uczy się już 42,5 tys. ukraińskich dzieci – poinformował we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Szczegóły przyjmowania uczniów z Ukrainy do szkół miała uregulować specustawa, jednak - jak zauważa Społeczne Towarzystwo Oświatowe - konieczne są dodatkowe rozwiązania na szczeblu centralnym.

16.03.2022

Nie będzie ułatwień w tworzeniu ukraińskich oddziałów - MEiN stawia na polską podstawę

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Ukraina

Sejm nie uchwalił w specustawie "ukraińskiej" rekomendowanej przez komisje poprawki uelastyczniającej przepisy dotyczące tworzenia w szkołach oddziałów międzynarodowych. Chodziło o to, by w szczególnych przypadkach jeszcze w tym roku szkolnym, uczniowie z Ukrainy mogli uczyć się według swojej podstawy programowej.

11.03.2022

MEiN: Wystarczy oświadczenie rodziców, aby zgłosić do szkoły dziecko z Ukrainy

Zarządzanie oświatą Ukraina

Przybywający do Polski obywatele Ukrainy, którzy mają dzieci w wieku szkolnym mogą skorzystać z polskiego systemu edukacji. Gdy przybędą do Polski, powinni zgłosić się do szkoły w rejonie, w którym zamieszkują. Jeśli chodzi o szkołę podstawową – do urzędu gminy, jeśli chodzi o szkołę średnią – do starostwa powiatowego - poinformował wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

09.03.2022

Zapisanie ukraińskiego ucznia łatwe, gorzej ze znalezieniem nauczyciela

Zarządzanie oświatą Ukraina

Dziś w Polsce w wieku szkolnym jest ponad 500 tys. dzieci ukraińskich uchodźców, na ten moment do szkół w Polsce zapisało się 11, 5 tys. - poinformował w środę w Warszawie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. W tym tygodniu parlament zakończyć ma prace nad specustawą, która ma zapewnić systemową pomoc Ukraińcom, nie wiadomo jednak, czy będzie ona wystarczająca.

09.03.2022

Szkoła dla ukraińskich uczniów bez zbędnych formalności

Zarządzanie oświatą Ukraina

Maksymalnie uproszczone procedury, zatrudnianie asystentów międzykulturowych i nacisk na dobrostan psychiczny dzieci z Ukrainy zamiast na realizację podstawy programowej – to według ekspertów powinny być priorytety MEiN. Potrzebne będą też zmiany w budżecie. Projekt specustawy w tej sprawie jest gotowy i trafi do prac w Sejmie.

03.03.2022

MEiN przygotowuje zasady nauki ukraińskich dzieci w polskich szkołach

Zarządzanie oświatą Ukraina

Dla ukraińskich dzieci uchodźców tworzone będą oddziały przygotowawcze, gdzie uczyć się będą języka polskiego. Do pomocy chcemy zaangażować m.in studentów z Ukrainy, którzy studiują w polskich uczelniach i emerytowanych nauczycieli – zapowiedział we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. A ZNP przygotował poradnik mający pomóc w organizacji pracy w szkole z uczniami z Ukrainy

01.03.2022

MEiN: Będzie dofinansowanie na uczniów z Ukrainy, jeżeli będzie potrzebne

Zarządzanie oświatą Ukraina

Dziś nikt nie jest w stanie konkretnie powiedzieć, czy to będzie tysiąc, 2 tys., 50 tys., czy znacznie większa liczba uchodźców - mówił w czwartek wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, odnosząc się do sytuacji na Ukrainie. Podkreślił, że nie wiadomo jeszcze, jakie dofinansowanie będzie potrzebne, by zapewnić pomoc ukraińskim uczniom.

24.02.2022
Studenci

Ustawa precyzuje zasady refundacji kosztów kształcenia studentów wracających z Ukrainy

Szkolnictwo wyższe Ukraina

Prezydent podpisał już nowelizację ustawy o pomocy dla obywateli Ukrainy, która zmienia także przepisy dotyczące refundacji kosztów kształcenia Polaków, którzy studiowali wcześniej na ukraińskich uczelniach. Wskazuje także pierwszy semestr roku akademickiego 2021/2022 jako punkt odniesienia do określania wysokości opłaty za studia oraz poziomu odniesienia do refundacji.

25.01.2023

MEiN o dyplomach przybyłych z Ukrainy: Są programy, z których mogą skorzystać wszyscy

Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą Ukraina

Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po agresji Rosji, nie muszą przedkładać oryginałów swych dyplomów, by je nostryfikować. Taki obowiązek mają zaś ci, którzy opuścili Ukrainę przed 24 lutego 2022 r. A też nie mogą wrócić do swojego kraju - wskazuje RPO. MEiN wyjaśnia, że mogą oni skorzystać z programu Europejski Paszport Kwalifikacji dla Uchodźców.

28.12.2022

Studia polskie dla uchodźców z Ukrainy na Uniwersytecie Łódzkim

Ukraina

Uniwersytet Łódzki jeszcze w tym roku akademickim chce uruchomić nabór na nowy, stworzony z myślą o uciekających przed wojną Ukraińcach, kierunek - studia polskie z językiem angielskim. Deklaracje chęci podjęcia studiów zbiera Biuro Współpracy z Zagranicą UŁ.

13.04.2022

Minister wydał rekomendacje dotyczące studentów z Ukrainy

Szkolnictwo wyższe Ukraina

Resort nauki przygotował rekomendacje dla jednostek systemu szkolnictwa wyższego i nauki dotyczące działań na rzecz obywateli Ukrainy i Polski w związku z wojną w Ukrainie. Mają ułatwić kontynuowanie studiów oraz pracy naukowej w polskich uczelniach i ośrodkach naukowych, a także podjęcie pracy zgodnie z posiadanymi tytułami naukowymi i kwalifikacjami.

22.03.2022

RPO: Polacy, którzy studiowali na Ukrainie, muszą zapłacić za wyrównanie różnic programowych

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne Ukraina

Polacy, którzy studiowali medycynę w Ukrainie, informują o kosztach, które będą musieli ponieść, w związku wyrównywaniem różnic programowych. Specustawa nie rozwiązała tego problemu - alarmuje rzecznik praw obywatelskich. Jak pisze do ministra edukacji i nauki, opłaty w niektórych przypadkach mogą wynieść nawet 10 tys. euro.

22.03.2022

Będą miejsca na studiach dla Polaków, którzy studiowali medycynę w Ukrainie

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne Ukraina

Polscy studenci kontynuują naukę w Polsce na tych samych zasadach jak w Ukrainie – uczelnie otrzymają refundację - poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki. Minister zdrowia Adam Niedzielski przypomniał w czwartek na Twitterze, że ustawa o pomocy obywatelom ukraińskim umożliwia kontynuowanie nauki studentom m.in. kierunków medycznych w Polsce.

17.03.2022

Coraz więcej studentów z Ukrainy zgłasza się na uczelnie

Szkolnictwo wyższe Ukraina

Coraz więcej osób przybywających z ograniętej wojną Ukrainy chce podjąć studia na polskich uczelniach. Uniwersytety pracują nad stworzeniem ogólnopolskiego systemu Internetowej Rekrutacji Kandydatów z Ukrainy, który umożliwi sprawne przeprowadzenie procesu rekrutacji na polskich uczelniach.

16.03.2022

Od 15 marca rusza nabór do programu "Solidarni z Ukrainą"

Ukraina

Nabór do programu "Solidarni z Ukrainą" dla uczelni i instytutów naukowych, które są gotowe przyjąć uchodźców, rozpocznie się 15 marca – poinformowała Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA). Zamierza ona wesprzeć około 1320 stypendystów. Poza zwolnieniem z opłat za kształcenie uczestnikom programu wypłacane będzie także stypendium.

11.03.2022

RPO chce wyjaśnień ws. dyskryminacji zagranicznych studentów

Ukraina

Po ukraińskiej stronie granicy studenci tam się uczący - którzy nie są obywatelami ani Ukrainy, ani Polski - mają nie być odprawiani i nieustannie odsyłani na koniec kolejki. W efekcie od dłuższego czasu czekają oni dniem i nocą na dworze. Funkcjonariusze polskiej Straży Granicznej mają zaś wobec takich osób stosować wydłużone procedury wjazdowe - wynika z informacji napływających do RPO.

02.03.2022

Studencki konkurs arbitrażowy odmawia wykluczenia Rosjan

Prawnicy Dla studenta Ukraina

Rada dyrektorów Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot odmówiła wykluczenia z udziału w tym prestiżowym międzynarodowym konkursie zespołów reprezentujących Rosję i rosyjskie szkoły prawa. Decyzja ta wywołała protesty zarówno na Ukrainie jak w innych krajach, z których studenci uczestniczą w tej rywalizacji.

01.03.2022

MEiN: Ukraińscy uchodźcy mogą studiować i pracować w Polsce

Szkolnictwo wyższe Ukraina

Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało informację dla studentów i naukowców przybywających z Ukrainy. Jest w niej deklaracja, że osoby te mogą kontynuować naukę w Polsce, przedstawione zostały też najważniejsze kwestie związane z kontynuowaniem studiów oraz kariery naukowej w Polsce. Informacja została opracowana w języku polskim i ukraińskim.

28.02.2022

Uniwersytet Jagielloński wstrzymuje współpracę w rosyjskimi uczelniami

Szkolnictwo wyższe Ukraina

Stanowczo potępiamy ten niewyobrażalny akt przemocy wobec wolnego i suwerennego państwa - oświadczył Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego. I zdecydował o wstrzymaniu współpracy z rosyjskimi uczelniami i ośrodkami badawczymi. - Badania naukowe i kształcenie kolejnych pokoleń winny służyć przede wszystkim dobru ludzkości, a nie wspieraniu działań wymierzonych przeciwko innym narodom - stwierdził Senat.

28.02.2022

Studenci ukraińskich uczelni medycznych mogą kontynuować naukę w Polsce

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne Ukraina

Studenci studiów lekarskich kształcący się w Ukrainie mogą kontynuować naukę w Polsce – poinformowało w poniedziałek na Twitterze Ministerstwo Zdrowia. Jednocześnie resort zapowiedział, że zostaje uruchomiona infolinia informująca o możliwości kontynowania kształcenia na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym w Polsce. Podano też listę uczelni, na których jest to możliwe.

28.02.2022
Prawo dla każdego

Eksperci będą dyskutować o zbrodniach przeciwko ekosystemowi w Ukrainie

Prawo karne Środowisko Ukraina

Organizacja Project Sunflowers oraz EU Pravo – Justice zapraszają na webinar, podczas którego odbędzie się ekspercka dyskusja o szkodach w środowisku naturalnym w Ukrainie, które powstały po rosyjskiej napaści na kraj. Wydarzenie zostanie przeprowadzone w formie online i jest bezpłatne. Nadal można się zapisać. Wolters Kluwer jest patronem medialnym wydarzenia.

13.07.2023

Będzie abolicja dla Polaków walczących w Ukrainie

Prawo karne Ukraina

Wyłączenie odpowiedzialności karnej za udział obywateli polskich w wojnie po stronie Ukrainy bez wymaganej zgody przewiduje projekt ustawy. Skierowany do prac legislacyjnych projekt popierany jest przez posłów większości klubów reprezentowanych w Sejmie. - Przyjęcie przez obywatela polskiego służby w Siłach Zbrojnych Ukrainy nie rodzi odpowiedzialności - napisano w projekcie.

21.12.2022

Parlament w Kijowie za przywilejami dla Polaków wyjeżdżających na Ukrainę

Prawnicy Pomoc społeczna Doradca podatkowy Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Ukraina

Polacy podejmujący pracę czy naukę na Ukrainie nie będą musieli przechodzić przez skomplikowane procedury. Zyskają też prawo do bezpłatnej nauki i świadczeń socjalnych. Takie przywileje gwarantuje naszym obywatelom specjalna ustawa, uchwalona 28 lipca przez Radę Najwyższą Ukrainy.

12.07.2022

Amnesty International ma dowody na rosyjskie zbrodnie w Ukrainie

Prawo karne Ukraina

Rosyjskie siły zbrojne muszą stanąć przed sądem za serię zbrodni wojennych popełnionych w regionie na północny zachód od Kijowa – stwierdziła Amnesty International w ogłoszonym właśnie raporcie wydanym po szeroko zakrojonym śledztwie przeprowadzonym na miejscu. Według jego autorów, wszyscy odpowiedzialni za zbrodnie powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej za swoje czyny.

06.05.2022

RODO chroni również dane osób przyjeżdżających z Ukrainy

RODO Ukraina

Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski, korzystają z prawa do ochrony danych osobowych na tych samych zasadach co Polacy. Choć wojna i konieczność zapewnienia osobom przekraczającym granicę bezpiecznego schronienia odsuwa tę kwestię na dalszy plan, trzeba o tym pamiętać. Brak standardów w tym zakresie to gratka dla oszustów – np. wyłudzających „chwilówki” na czyjeś dane.

20.04.2022

Wszczęto 233 postępowania karne w Ukrainie przeciwko Rosjanom

Prawo karne Ukraina

Jak informuje szef policji ukraińskiej Andrij Niebytow, wszczęto w tym państwie 233 postępowania karne za zamachy na integralność terytorialną i nienaruszalność terytorium Ukrainy. Z czego 1463 postępowania dotyczą pogwałcenia praw i zwyczajów wojennych przez Rosjan.

13.04.2022

Zabór majątku za wojnę na Bliskim Wschodzie - projekt zmian w Konstytucji to legislacyjny bubel

Ukraina

Do Sejmu trafił firmowany przez posłów Prawa i Sprawiedliwości projekt zmian w Konstytucji, który ma umożliwić odbieranie majątków za wspieranie wojny. Abstrahując od szans na powodzenie tego przedsięwzięcia, którego opozycja raczej nie poprze, proponowana konstrukcja jest tak nieudolna, że nie bardzo wiadomo, komu będzie odbierany majątek i na jakie cele się go przeznaczy.

11.04.2022

Obywatele Ukrainy złożyli ponad 119 tys. wniosków o 500 plus

Finanse Ukraina

Obywatele Ukrainy złożyli dotąd ponad 119 tys. wniosków o 500 plus na obecny okres świadczeniowy, które obejmują blisko 185 tys. dzieci - poinformowała we wtorek w Sejmie wiceminister rodziny Barbara Socha. Dodała, że świadczenie jest wypłacane od miesiąca, w którym złożono wniosek.

05.04.2022

Zmiana Konstytucji dla bezpieczeństwa - zapewnia Kaczyński

Ukraina

Wyłączenie z reguły finansowej wydatków na armię i możliwość konfiskaty majątków rosyjskich w Polsce wymaga zmiany Konstytucji. Chcemy, by sumy, które są wydawane na potrzeby obronne, nie były zaliczane do 55 proc. PKB - powiedział w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zastrzegł, że do tego potrzebna jest współpraca ze strony dużej części opozycji.

25.03.2022

Wojna za granicą to nie argument w staraniach o pozwolenie na broń, ale jest nowy projekt

Administracja publiczna Policja Ukraina

Rosyjska agresja przeciwko Ukrainie spowodowała stan zagrożenia w Polsce. I dlatego wielu ludzi zaczęło myśleć o zaopatrzeniu się w broń, której posiadanie obecnie wymaga pozwolenia, i jest kosztowne. Tymczasem grupa posłów Kukiz-15 złożyła w Sejmie projekt zmian w ustawie o broni i amunicji. Zmierza on do ułatwienia dostępu obywateli do broni, wprowadzając obywatelską kartę broni, dostępną bez egzaminu.

25.03.2022

Rzecznik Finansowy apeluje o tworzenie przyjaznych usług bankowych dla uchodźców z Ukrainy

Rynek i konsument Finanse Ukraina

Uchodźcy opuszczający Ukrainę tracą dostęp do aktywów ulokowanych w swoim kraju, często nie mają wystarczających środków do życia - stwierdza Rzecznik Finansowy. I postuluje o zapewnienie uchodźcom co najmniej podstawowych i bezpiecznych usług bankowych, takich jak rachunek płatniczy, instrument płatniczy do rachunku, wsparcia finansowego, niezbędnego w obliczu trwającego konfliktu zbrojnego.

18.03.2022

Tłumacz języka migowego pomoże uchodźcom z Ukrainy

Administracja publiczna Ukraina

W związku z obecną trudną sytuacją uchodźców z Ukrainy, Migam.org uruchomiło w trybie pilnym i na własny koszt usługę zdalnego tłumacza ukraińskiego języka migowego. - Chcielibyśmy zaoferować dostęp do tłumaczy jak najszerszej grupie podmiotów i instytucji. Przede wszystkim bezpośrednio odpowiedzialnych za przyjęcie uciekających przed wojną Ukraińców - mówi Paweł Potakowski z Migam.org.

18.03.2022

Od 17 marca każdy może nabyć wojskowy sprzęt ochronny dla Ukrainy

Ukraina

Począwszy od 17 marca aż do 17 maja br. każdy może nabyć wojskowy sprzęt ochronny w celu przekazania go Ukrainie. Konieczne jest przy tym uzyskanie potwierdzenia oświadczenia końcowego użytkownika od przedstawicielstwa dyplomatycznego Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej. Chodzi m.in. o płyty opancerzone, metalowe, kamizelki kuloodporne.

17.03.2022

Misja pokojowa w Ukrainie to na razie mrzonka

Ukraina

Jarosław Kaczyński zaproponował zorganizowanie misji pokojowej na terenie Ukrainy. Według wicepremiera ds. bezpieczeństwa powinna ona być chroniona przez siły zbrojne, a zorganizować ją powinno NATO lub Organizacja Narodów Zjednoczonych. Ze względów proceduralnych, ta kwestia pozostanie jednak raczej jedynie w sferze deklaracji. W każdym razie NATO jej nie zorganizuje, nie popierają pomysłu także USA i UE.

17.03.2022

Prawo.pl współpracuje z ukraińskim serwisem LexInform

Prawnicy Prawo gospodarcze Ukraina

W jednym z największych ukraińskich serwisów prawniczych LexInform pojawił się baner: Правова система Польщі – допомога українцям, czyli System Prawny w Polsce - Pomoc dla Ukraińców. Każdy, kto w niego kliknie, zostanie przekierowany do specjalnego miejsca w serwisie Prawo.pl z artykułami o przepisach ważnych dla osób uciekających do naszego kraju przed wojną.

16.03.2022

Rosja nie czeka na wyrzucenie, sama rezygnuje z członkostwa w Radzie Europy

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Ukraina

Rosja, która następniego dnia po napaści na Ukrainę została zawieszona w prawach członka Rady Europy, złożyła oświadczenie o wystąpieniu z tej organizacji. Uznawane jest to za posunięcie wyprzedzające prawdopodobne wykluczenie Rosji z Rady Europy w wyniku jej agresji na Ukrainę. Rada Europy skupia prawie wszystkie państwa Europy oraz kilka państw spoza tego kontynentu.

15.03.2022

Unijna ochrona danych osobowych także dla uchodźców z Ukrainy

RODO Ukraina Ochrona danych

Osoby, które przebywają na terytorium Unii Europejskiej, mogą korzystać z praw, jakie daje im RODO - informuje Urząd Ochrony Danych Osobowych. I podkreśla, że z tej ochrony i wynikających z RODO uprawnień mogą korzystać również uciekinierzy z będącej celem rosyjskiej agresji Ukrainy.

15.03.2022

Lichwiarskie pożyczki i absurdalne ceny noclegów - piekło dla uciekinierów, raj dla wyzyskiwaczy

Rynek i konsument Ukraina

Dla jednych tragedia, dla innych szansa na zarobek, zwłaszcza po chudych latach pandemii. Choć - jak podkreślają rządzący - Polacy otworzyli dla Ukraińców swoje serca i domy, to nie wszyscy bezinteresownie. Tak duża liczba uchodźców i brak systemowych rozwiązań to eldorado dla pseudoprzedsiębiorców oferujących uchodźcom lichwiarskie pożyczki, bardzo drogie noclegi czy przejazdy.

12.03.2022

Dr Łubiński: Ochotnik walczący w Ukrainie ma prawa jeńca, ale bez uprawnień weterana

Prawo karne Ukraina

Nawet jeśli polski ochotnik uzyska zgodę ministra na podjęcie służby w obcym wojsku, to nie rodzi to odpowiedzialności polskich organów za następstwa jej podjęcia – mówi dr Piotr Łubiński z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Oznacza to, że taki ochotnik nie może korzystać z uprawnień przewidzianych dla weteranów wojennych. Ale w razie dostania się do niewoli, osobie takiej przysługują prawa jeńca.

09.03.2022

Ambasadorowie RP: Nadać Ukrainie status kandydata do UE

Prawo europejskie Ukraina

Brutalna agresja Rosji na Ukrainę w dramatycznym świetle postawiła sprawę włączenia Ukrainy do Unii Europejskiej. Wobec takiej sytuacji państwa członkowskie powinny nadać jej status kandydata do członkostwa. Towarzyszyć temu musi „kompleksowy, konkretny i efektywny plan włączenia Ukrainy do Unii”. Może on zostać ustanowiony w oparciu o istniejące instrumenty układu stowarzyszeniowego - uważają byli ambasadorowie RP .

08.03.2022

Zbrodniami Rosji zajął się Międzynarodowy Trybunał Karny. Ukraina skarży Rosję do Trybunału Sprawiedliwości

Prawo karne Ukraina

Na wniosek 39 krajów Międzynarodowy Trybunał Karny zajmie się zbrodniami wojennymi Rosji podczas agresji przeciwko Ukrainie. A ministrowie sprawiedliwości państw Unii Europejskiej poparli wniosek Polski o intensywne działania śledcze w celu pozyskiwania dowodów na zbrodnie wojenne, które popełniają Rosjanie na terytorium Ukrainy w związku z inwazją.

05.03.2022

Mieszkania i dary dla Ukraińców - gdzie zgłaszać pomoc

Ukraina

Udostępnię dwa mieszkania na pół roku dla rodzin z dziećmi uciekających z Ukrainy. Nie wiem, jak to zorganizować, proszę o pomoc w tej kwestii pytał w sobotę Krzysztof Stanowski, dziennikarz, właściciel grupy Weszło. Takie pytania, ale także o to, kto udziela pomocy, zadaje tysiące Polaków. Od niedzieli działa już rządowa strona: pomagamukrainie.gov.pl, trzeba też szukać fundacji, odwiedzać strony lokalnych samorządów, bo pomaga cała Polska.

04.03.2022

Nowa dyrektywa UE ma zapewnić tymczasową ochronę osób uciekających przed wojną w Ukrainie

Ukraina

Komisja Europejska proponuje tymczasową ochronę dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie oraz publikuje założenia dotyczące kontroli granicznych. Zgodnie z opublikowanym na stronie Komisji Europejskiej dokumentem, nowe zalecenia zostały podzielone na dwa obszary. Jeden ma dotyczyć tymczasowej ochrony uchodźców, a drugi to uproszczenie kontroli granicznych na granicach UE z Ukrainą.

03.03.2022

Gruzja też chce należeć do Unii Europejskiej

Ukraina

Wzywamy struktury Unii Europejskiej do rozpatrzenia naszego wniosku w trybie awaryjnym i podjęcia decyzji o przyznaniu Gruzji statusu kandydata do UE - powiedział dziś Irakli Kobachidze, szef partii rządzącej, Gruzińskie Marzenie. Taką informację przekazał na Twitterze Łukasz Bok i podał Reuters.

02.03.2022

Amnesty: Niektóre rosyjskie ataki to zbrodnie wojenne

Prawo karne Ukraina

Nasze badania potwierdzają łamanie międzynarodowego prawa humanitarnego. Rosyjskie ataki mogą stanowić zbrodnie wojenne. Rosyjskie twierdzenia o użyciu precyzyjnej broni kierowanej są jawnie fałszywe - twierdzi Amnesty International. Z analiz ekspertów AI wynika, że nieprezycyjne rakiety trafiają np. w blok mieszkalny zamiast w bazę lotniczą.

02.03.2022

Prof. Kwiecień: Napaść zbrojna Rosji na Ukrainę działaniem jednoznacznie bezprawnym

Prawo karne Ukraina

Współczesne regulacje prawne dotyczące używania siły zbrojnej oparte są na zasadzie zakazującej jej użycia. Są wprawdzie od tej zasady pewne wyjątki, np. wojna obronna, ale działanie zbrojne Rosji przeciwko Ukrainie nie spełnia bez żadnych wątpliwości przesłanek któregoś z tych wyjątków. Jest działaniem jednoznacznie bezprawnym - twierdzi prof. Roman Kwiecień z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

02.03.2022

Wniosek Ukrainy o przyjęcie do UE już rozpatrywany

Prawo europejskie Ukraina

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał w poniedziałek wniosek o członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej. A we wtorek, jak wynika z nieoficjalnych informacji, stały przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś poparł na posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich Unii Europejskiej w Brukseli wniosek Ukrainy o członkostwo we Wspólnocie. Portal Nexta podał zaś, że poparł go też Parlament Europejski.

01.03.2022

Polska i Kanada chcą spotkania w sprawie elektrowni atomowych na Ukrainie

Ukraina

Polska i Kanada zwróciły się do przewodniczącego Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady w związku z sytuacją na Ukrainie i związanymi z tym implikacjami dla bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej.

27.02.2022

Pomoc prawna dla Ukrainy

Prawo cywilne Pacjent Prawo pracy Prawo gospodarcze Finanse Ukraina

W czwartek 24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę. Za naszą wschodnią granicą trwa wojna, a prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dziękuje Polsce za wsparcie. Pomoc ma różny wymiar, od pomocy wojskowej,...

24.02.2022