- Szczególne wyzwanie w obszarze ochrony zdrowia psychicznego stanowi pojawienie się w Polsce obywateli Ukrainy, którzy doświadczyli działań wojennych lub uchodźctwa w związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie – podkreślono w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do osób z doświadczeniem traumy oraz ich rodzin.
Czytaj też: Wsparcie finansowe dla gmin i podmiotów na rzecz uchodźców z Ukrainy >>>
Czytaj także: MS: Fundusz Sprawiedliwości na pomoc dla ofiar wojny na Ukrainie>>
Projekt skierowano do konsultacji społecznych. Zgodnie z nim program pilotażowy będzie trwał od 1 sierpnia 2022 r. do 31 grudnia 2024 r. i będzie realizowany przez pięć ośrodków. Zgodnie z szacunkami roczny koszt świadczeń udzielanych przez jednego realizatora wynosić będzie około 1,5 mln zł rocznie. W pierwszym roku funkcjonowania przewidziano 750 tys. zł (m.in. w związku z obecnymi migracjami uchodźców z Ukrainy przewiduje się dużą potrzebę na świadczenia objęte pilotażem w drugiej połowie 2022 r.)
Terapia dla ofiar wojny i ich rodzin
Ze świadczeń będą mogły skorzystać osoby, u których stwierdzono rozpoznanie F-43, czyli reakcję na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne, zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10, oraz ich rodziny.
Zgodnie z par. 3 ust. 3 projektu rozporządzenia program pilotażowy powinien uwzględniać oddziaływania terapeutyczne w związku z co najmniej jednym z następujących rodzajów doświadczeń traumatycznych:
- uczestnictwo w działaniach wojennych lub doświadczenie uchodźcze w związku z konfliktem zbrojnym;
- doświadczenie lub bycie świadkiem przemocy fizycznej, psychicznej lub seksualnej;
- uczestnictwo pośrednie lub bezpośrednie w wypadku komunikacyjnym;
- doświadczenie skutków kataklizmu naturalnego lub pożaru
Jednocześnie w projekcie rozporządzenia określono, że ze świadczeń w ramach programu pilotażowego mogą korzystać także osoby odczuwające negatywny wpływ innych doświadczeń traumatycznych dla zdrowia psychicznego.
Czytaj też: Warunki dostosowania obiektów niemieszkalnych na potrzeby zakwaterowania osób pochodzących z Ukrainy >>>
Cena promocyjna: 50.69 zł
|Cena regularna: 169 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 67.6 zł
Luka w systemie - pomocy dla ofiar brak
- W przypadku tego rodzaju problemów, mimo że trudne doświadczenie należy do przeszłości, pacjenci mogą odczuwać ich negatywne skutki przez wiele lat. Problemy te mogą poważnie wpłynąć na psychospołeczne funkcjonowanie tych osób, powodując trudności w wypełnianiu ról społecznych, oddziałując m.in. na funkcjonowanie w rodzinach czy pracę zawodową – podkreślono w uzasadnieniu.
Czytaj też: Uproszczone zasady zatrudniania cudzoziemców z Ukrainy >>>
Obecnie publiczny system opieki zdrowotnej nie ma ośrodków dedykowanych oddziaływaniom terapeutycznym skierowanym do osób z doświadczeniem traumy oraz ich rodzin.
Pilotaż ma sprawdzić efektywności programów terapeutycznych realizowanych w ośrodkach, które wezmą w nim udział. Mają one uwzględniać następujące obszary:
- poprawę stanu zdrowia psychicznego;
- poprawę funkcjonowania społecznego;
- zwiększenie wiedzy i samoświadomości w odniesieniu do zdrowia psychicznego i jego uwarunkowań oraz kompetencji dotyczących radzenia sobie ze stresem;
- satysfakcja pacjenta z opieki i leczenia.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.