Poruszanie się pojazdem mechanicznym bez ważnej polisy OC jest niedozwolone i grozi nie tylko pokrywaniem z własnej kieszeni odszkodowania dla ewentualnych ofiar wypadku bądź kolizji, ale też karą finansową. Zarówno Ukraina, jak i Polska należą do systemu Zielonej Karty i jeśli ukraiński kierowca ma ten dokument, nie musi kupować w Polsce ubezpieczenia OC.
- Jeżeli mamy kontakt z osobami zamierzającymi migrować do Polski samochodem warto wskazać, że jeżeli Zielona Karta (ZK) została wystawiona „do polisy”, powinno się ją zabrać ze sobą. Dokumenty ZK są zazwyczaj wystawiane na okres zgodny z okresem ubezpieczenia OC auta, zatem temat ubezpieczenia samochodu będzie można odłożyć na inny, mniej newralgiczny okres - wskazuje Mariusz Żurawski, broker ubezpieczeniowy, radca prawny, Biuro Klientów Strategicznych EIB SA.
Wiele osób jednak opuszczając swój kraj w pośpiechu nie zaopatrzyło się w Zieloną Kartę. Brak Zielonej Karty oznacza, że trzeba przynajmniej tymczasowo nabyć polskie ubezpieczenie graniczne. Czterej ubezpieczyciele nadal oferują taką polisę za darmo (na 30 dni) dla uchodźców z Ukrainy. Mowa o firmach PZU, Allianz, Warta i Ergo Hestia.
- OC graniczne możemy wystawić minimum na 30 dni, maksymalnie na rok. OC graniczne nie wznawia się i należy pamiętać o zachowaniu ciągłości ubezpieczenia - mówi Izabela Szymańska z CUK Ubezpieczenia.
Różnica pomiędzy Zieloną Kartą a ubezpieczeniem granicznym widoczna jest wtedy, gdy posiadacz polisy wyrządzi szkodę. - Karta jest potwierdzeniem, że po szkodzie odpowiedzialność za nią przejmuje ukraiński ubezpieczyciel. Polisa graniczna oznacza odpowiedzialność polskiego zakładu ubezpieczeniowego, który po szkodzie będzie odpowiadał za wypłatę kwot należnych poszkodowanym. Co ważne, ubezpieczenie graniczne umożliwia nie tylko swobodne przemieszczanie się po Polsce, ale również po innych państwach należących do strefy Schengen - wyjaśnia Damian Andruszkiewicz, odpowiedzialny za ubezpieczenia komunikacyjne w Compensie.
To ostatnie może być istotne dla tych obywateli Ukrainy, którzy wjechali do Polski samochodem, ale planują dalszą podróż do innych krajów Europy.
Zmiany w prawie spowodowane sytuacją w Ukrainie - zaproszenie na webinar >>
Co zrobić, gdy wygaśnie polisa graniczna?
Po wygaśnięciu polisy granicznej kończy się ochrona i pojawia się kwestia, co dalej. Możliwe jest wykupienie kolejnego ubezpieczenia granicznego. Można tego dokonać w przedstawicielstwie dowolnego polskiego ubezpieczyciela oferującego te polisy.
Jak tłumaczy Mariusz Żurawski, jeżeli ubezpieczenie graniczne zawarte zostałoby na okres 12 miesięcy, to zastosowanie do niego miałyby również regulacje dotyczące automatycznego odnowienia umowy ubezpieczenia na kolejny okres. Zapobiec temu można, składając wypowiedzenie. Umów krótkoterminowych ta regulacja nie dotyczy.
Uchodźcy z Ukrainy mogą jednak ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy na preferencyjnych zasadach oraz otrzymają numer PESEL, co pozwoli im na zakup całorocznego OC w Polsce.
- W przypadku pobytu nieprzekraczającego sześć miesięcy taka rejestracja jest dobrowolna. Zapewnia ona możliwość skorzystania z oferty krajowych zakładów ubezpieczeń - radzi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
W takim przypadku jednak Ukrainiec, który będzie chciał wrócić zarejestrowanym w Polsce autem do swojego kraju, będzie musiał posiadać Zieloną Kartę albo ubezpieczenie graniczne.
Decyzja odmowna jednorazowego świadczenia 300 zł - WZÓR >
Decyzja o przyznaniu zasiłku rodzinnego dla uchodźców wojennych z Ukrainy - WZÓR >
Klauzula informacyjna dla uchodźcy w związku z pomocą z gminy - WZÓR >
Można kupić polisę w Ukrainie
Kolejną opcją, którą można wziąć pod uwagę, jest ponowny zakup ubezpieczenia OC oferowanego przez ukraińską firmę (zwłaszcza jeśli możliwe jest załatwienie wszystkich formalności online). Takie ubezpieczenie dla Ukraińca aktualnie mieszkającego w Polsce powinno uwzględniać Zieloną Kartę jako niezbędny dodatek.
- Z moich obserwacji wynika, że ukraiński rynek ubezpieczeń działa i można sprawę załatwić online, telefonicznie, zdalnie, a stosowne dokumenty, które musi mieć przy sobie kierowca, wydrukować w Polsce - podaje Mariusz Żurawski.
Zmiana polskich przepisów zniosła obowiązek posiadania dokumentów wystawionych fizycznie i dotyczy to także dokumentów wystawionych przez ubezpieczycieli ukraińskich.
Po okresie, na który została zawarta umowa, trzeba zatroszczyć się o nowe ubezpieczenie. - Jeżeli chodzi o automatyczne odnowienie ochrony z OC, to ukraińskie przepisy nie przewidują takiego rozwiązania jako obowiązkowego dla ubezpieczycieli - mówi Andrzej Prajsnar.
Oznacza to, że inaczej niż to ma miejsce w Polsce, po upływie okresu, na który została zawarta umowa, trzeba kupić nową polisę OC.
- Aby ubezpieczenie OC przedłużyło się automatycznie w Polsce, musi zostać zawarte w towarzystwie ubezpieczeniowym prowadzącym w Polsce działalność i opłacone w całości - wyjaśnia Daniel Bartosiewicz, eksperta ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl.
Czytaj też: Czy można zwolnić ucznia z Ukrainy z nauki drugiego języka obcego? >
Cena promocyjna: 103.2 zł
|Cena regularna: 129 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 116.1 zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.