Raportowanie ESG w firmach coraz bliżej - mało czasu na przyjęcie projektu

Środowisko Prawo gospodarcze Prawo unijne ESG

Już wkrótce raportowanie ESG nabierze realnego kształtu również dla polskich firm, przede wszystkim ze względu na to, że państwa członkowskie UE zostały zobowiązane do wdrożenia regulacji do lipca br. Resort finansów przedstawił już projekt ustawy, z którego wynika, że obowiązki będą nakładane na firmy stopniowo do 2027 r. Przedsiębiorcy powinni być jednak przygotowani wcześniej, bo spełnienie wszystkich wymagań może okazać się sporym wyzwaniem.

24.04.2024

Ayming Polska: Tylko 65 proc. firm gotowych inwestować w ESG

PIT ESG

Pomimo deklaracji większości firm o wadze zrównoważonego rozwoju, tylko 65 proc. jest gotowych inwestować w działania z nim związane - wynika z raportu Ayming Polska. Największym wyzwaniem jest pozyskanie finansowania na inwestycje w ESG. Dlatego Ayming Polska i Konfederacja Lewiatan przedstawiły rządowi propozycję nowej ulgi podatkowej, która polegałaby na odliczeniu kosztów kwalifikowanych związanych z działaniami na rzecz zrównoważonej transformacji.

18.04.2024

Odpowiedzialność zarządu za niewdrożenie polityki ESG w firmie całkiem realna

Środowisko Prawo gospodarcze ESG

We wtorek w Szkole Głównej Handlowej odbyła się trzecia edycja Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Rynku Kapitałowego organizowanej przez ELSA Poland. Eksperci dyskutowali o najbardziej aktualnych tematach ze świata rynku kapitałowego. Jednym z istotniejszych zagadnień poruszanych w trakcie konferencji był wpływ regulacji ESG na przyszłość spółek i wyzwań stojących w związku z tym przed zarządem. Prawo.pl było patronem medialnym wydarzenia.

16.04.2024

Grant Thornton: 57 proc. ankietowanych nie ma wiedzy na temat ESG

Rachunkowość Doradca podatkowy ESG

Blisko dwie trzecie kierujących dużymi i średnimi firmami w Polsce nie wie, czy i kiedy ich organizacja zostanie objęta obowiązkiem raportowania ESG. Tylko co dziesiąty ankietowany wie, kiedy musi rozpocząć raportowanie niefinansowe - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Grant Thornton wśród dużych i średnich firm.

08.04.2024

Cele ESG można - i warto - realizować również w kancelariach prawnych

Środowisko Prawo gospodarcze ESG

Wymogi korporacyjne oparte o ESG stały się nieodłącznym elementem nowoczesnego biznesu. Firmy coraz częściej decydują się na wdrażanie własnych polityk zgodnych z tymi standardami, wymagając jednocześnie podobnych regulacji i gwarancji od swoich partnerów biznesowych. Ta rewolucja otwiera przed kancelariami prawnymi szczególną możliwość wzmocnienia swojej pozycji na rynku usług prawnych - pisze Krzysztof Walczyk, Junior Associate w praktyce Arbitrażu kancelarii Kochański & Partners.

26.03.2024

Kancelaria Kopeć&Zaborowski ze strategią ESG

Rynek ESG

Kancelaria Kopeć Zaborowski (KKZ) przyjęła strategię ESG na lata 2023-2025. W obszarze ekologii - planuje do 2025 roku zmniejszyć ślad węglowy względem 2022 r., a OZE uczynić głównym źródłem energii w kancelarii, będzie też stawiać na zaangażowaną i odpowiedzialną społeczność, oraz zwiększenie zadowolenia pracowników i usprawnienie procesów zarządzania.

06.03.2024

ESG: Firmy muszą zbierać dane, a przepisów wykonawczych wciąż brak

Prawo gospodarcze Finanse ESG

Największe spółki już za 2024 rok muszą składać sprawozdawania niefinansowe, dotyczące środowiska, spraw pracowniczych oraz związanych z zarządzaniem i kontrolą. Krajowych przepisów wciąż nie wprowadzono do ustawy o rachunkowości, zaś tłumaczenie unijnego rozporządzenia jest dalekie do doskonałości.

19.02.2024

Coraz więcej firm deklaruje podejmowanie działań w obszarze ESG

Środowisko Prawo unijne ESG

Najnowsza edycja badania firmy doradczej Deloitte wskazuje, że prywatni inwestorzy z Europy Środkowo-Wschodniej z optymizmem patrzą w najbliższą przyszłość. 49 proc. przedstawicieli funduszy private equity spodziewa się wzrostu liczby przeprowadzonych transakcji. Na znaczeniu nadal także zyskują kwestie ESG, które w swoich strategiach inwestycyjnych uwzględnia ponad połowa ankietowanych.

09.02.2024

Warto uwzględniać IP w swoich strategiach ESG oraz w przygotowywanych raportach

Środowisko Prawo unijne Własność intelektualna ESG

Istotne jest, by prawa własności intelektualnej opracowane w związku ze strategiami ESG (lub te, które są w inny sposób wykorzystywane jako część tych strategii) były odpowiednio chronione. To oznacza m.in. konieczność zadbania o rejestrację znaków towarowych, patentów oraz egzekwowanie tych praw od naruszających - pisze dr Anna Wilińska-Zelek, adwokat z kancelarii Filipiak Babicz Legal.

25.01.2024

Strategia i świadomość może pomóc firmom w prawidłowym raportowaniu ESG

Środowisko ESG

Raportowanie ESG będzie jednym z kluczowych wyzwań, które czekają firmy w 2024 r. Wynika to przede wszystkim z wejścia w życie dyrektywy CSRD i czekającej Polskę implementacji, ale także z innych zmian, które są procedowane na szczeblu unijnym. Wiąże się to m.in. z rozszerzeniem obowiązku raportowania na kolejne podmioty, na które już teraz firmy powinny się przygotowywać. Dyskutowali o tym eksperci podczas naszej debaty „Raportowanie ESG w pigułce – szanse i wyzwania dla firm”.

25.01.2024

Debata: Jak firmy mają prawidłowo raportować informacje w zakresie ESG?

Środowisko Prawo gospodarcze Prawo unijne ESG

Co zmienia dyrektywa o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju i jak firmy mogą przygotować się na zmiany w raportowaniu ESG? Jakie podmioty będą musiały przygotować się na nowe obowiązki? Jakie zmiany szykuje Unia Europejska w zakresie definicji greenwashingu i jak rzetelnie informować o ekologiczności swojego produktu? To tylko niektóre tematy, o których będą dyskutować eksperci w trakcie kolejnej debaty z cyklu Legal Corpo Bridge, która odbędzie się 24 stycznia br.

19.01.2024

Raportowanie ESG w sektorze nieruchomości - już teraz trzeba wdrażać procedury

Rynek i konsument Prawo unijne Nieruchomości ESG

Przedsiębiorcy z sektora nieruchomości powinni już teraz brać pod uwagę wchodzący w życie system raportowania informacji o ESG. Istotne jest, aby w porę przygotować prowadzoną działalność do nowych wyzwań. Rekomendowane jest wdrażanie odpowiednich procedur i polityk, a także przygotowanie posiadanych nieruchomości, aby prowadzona działalność mogła zostać uznana za zrównoważoną - piszą Bartosz Clemenz oraz Paweł Dudojc z kancelarii prawnej DWF.

24.07.2023

Badanie: Wielka Rezygnacja, ESG i płace to kluczowe czynniki wpływające na rynek pracy

Rynek Prawo pracy ESG

Prawie połowa (43 proc.) pracowników zamierza w ciągu roku zmienić pracę, to ponad 6-krotny wzrost w porównaniu do 2021 r. Widzą to pracodawcy – 68 proc. przyznaje, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy zwiększyła się fluktuacja kadr – wynika z badania EY Work Reimagined 2022. Ludzie wciąż chcą piąć się po szczeblach kariery, by lepiej zarabiać, a pracodawcy są wstrzemięźliwi w kompleksowym zmienianiu systemu wynagradzania.

21.07.2022