Polska, ale także Ukraina, od początku agresji Rosji na Ukrainę apelowała o odcięcie Rosji od ststemu SWIFT. Jest to co do zasady jedyny system do rozliczenia płatności międzynarodowych, czyli przekazywania komunikatów finansowych w sieci międzybankowej. Jeszcze w piątek rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebestreit mówił, że zawieszenie SWIFT byłoby technicznie trudne do przygotowania i miałoby również ogromny wpływ na transakcje płatnicze w Niemczech, dla niemieckich firm prowadzących interesy z Rosją. Przeciwne takiej sankcji były też Włochy i Cypr. W niedzielę, po sobotnim spotkaniu kanclerza Niemiec Olafa Scholza z premierami Polski i Litwy Niemcy zmieniają zdanie. - Zamykamy banki rosyjskie i wyłączamy im system SWIFT. To jest decyzja z wczoraj - powiedział Scholz w niedzielę. Powiedział też o kompleksowym pakiecie sankcji, który przygotowały Niemcy, USA i inne kraje zachodnie. Podkreślił, że w sobotę Niemcy zdecydowały się przekazać Ukrainie broń z zapasów Bundeswehry. W niedzielę wieczorem szef unijnej dyplomacji Josep Borrell potwierdził, że pewna grupa rosyjskich banków zostanie wyłączona z systemu SWIFT. Około połowa rezerw finansowych rosyjskiego banku centralnego będzie zamrożona.
Czytaj również: Unia zamyka przestrzeń powietrzną dla Rosji >>
Unia odcina pewne rosyjskie banki od systemu SWIFT
- Od dawna o tym rozmawiamy, prasa pytała o to od wielu dni. Mówiliśmy o tym w czasie Rady Europejskiej, wówczas nie uzyskaliśmy konsensusu, ale kontynuowaliśmy prace, wszystkie opcje były otwarte. Rozmawialiśmy ze wszystkimi państwami, bo tego typu działania trzeba podejmować w koordynacji z innymi państwami. Nie można wprowadzać takich ograniczeń samotnie. W tym momencie zapadła decyzja, aby pewną grupę rosyjskich banków wykluczyć z systemu SWIFT - mówił Josep Borrell. Zapowiedział też, podjęcie innych działań, które sparaliżują działanie rosyjskiego banku centralnego. Zamrożonych zostanie około połowy rezerw finansowych rosyjskiego banku centralnego. UE chce także zablokować środki i majątek elity putinowskiej, osób, które korzystają na funkcjonowaniu tego reżimu.
Niemcy zgodziły się na odcięcie Rosji od SWIFT
Decyzja Unii w sprawie SWIFT była możliwa dopiero po uzyskaniu poparcia Niemiec. - Nie może być innej odpowiedzi na agresję Putina - powiedział w Bundestagu Olaf Scholz i otrzymał wiele oklasków od deputowanych. - Musimy wesprzeć Ukrainę w jej rozpaczliwej sytuacji. W dłuższej perspektywie bezpieczeństwo w Europie nie jest możliwe bez Rosji, ale w dającej się przewidzieć przyszłości Putin zagraża temu bezpieczeństwu - dodał. W niedzielę Władymir Putin, prezydent Rosji, zagroził użyciem broni atomowej, czyli siłami odstraszania nuklearnego.
Scholz odniósł się do kompleksowego pakietu sankcji, który przygotowały Niemcy, USA i inne kraje zachodnie. - Wspólnie z przywódcami państw Unii Europejskiej przygotowaliśmy pakiet sankcji o dotychczas nieznanej skali. Dla rządu niemieckiego ważne jest również to, aby sankcje wobec Rosji uderzyły przede wszystkim w rządzących, a nie w ludność - podkreślił. Zgodzono się między innymi na wyłączenie kilku rosyjskich instytucji finansowych z bankowej sieci komunikacyjnej SWIFT. - Zastrzegamy sobie dalsze sankcje. Nie oszukujmy się: Putin nie zmieni swojego kursu z dnia na dzień. Wkrótce jednak przywódcy rosyjscy poczują, jak wysoką cenę płacą. Wojna jest katastrofą dla Ukrainy, ale wojna okaże się również katastrofą dla Rosji - mówił.
Odcięcie Rosji od systemu SWIFT to bardzo dokuczliwa sankcja, bo oznacza brak możliwości prowadzenia handlu międzynarodowego z Rosją, wpływa więc też na inne kraje.
Piotr Müller, rzecznik rządu, powiedział, że z Niemiec przychodzą dobre wiadomości. - Jest zgoda na zablokowanie systemu SWIFT, który umożliwia finansowanie Rosji - powiedział w niedzielę rzecznik rządu . Podkreślił, że kolejną sankcją wobec Rosji za rozpętanie wojny powinno być zablokowania funkcjonowania aktualnego gazociągu Nord Stream 1 oraz nie rozpoczynania dalszego funkcjonowania gazociągu Nord Stream 2
System SWIFT gotowy na odcięcie
Globalny system płatniczy SWIFT zapewnił, że będzie gotowy na dostosowanie się do decyzji Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej o odcięciu niektórych rosyjskich banków - poinformowało kierownictwo systemu w oświadczeniu, które zacytowała stacja NBC w niedzielę rano. - Współpracujemy z władzami europejskimi, aby poznać szczegóły organizacji, które zostaną objęte nowymi środkami, i przygotowujemy się do przestrzegania instrukcji prawnych - napisał SWIFT w oświadczeniu.