Historia ostatnich dekad przynosi wiele przykładów innowacyjnych inicjatyw biznesowych, które okazały się przełomem, za którym poszedł ogromny sukces finansowy ich twórców. Start-up’y mają więc w sobie ogromny potencjał. Ale jego wykorzystanie nie jest proste, zwłaszcza teraz, gdy wielu próbuje swoich sił w tym obszarze. Co więc zrobić, aby inicjatywę przekuć w sukces? Jak rozpocząć realizację start-up’u?
Czytaj też: Prosta spółka akcyjna dobra na założenie startupu
Pomysł i jego realizacja
Bez wątpienia kluczem do osiągnięcia sukcesu start-up’u jest pomysł. Im jest on bardziej innowacyjny i trafiający w „dziurę” na rynku, tym większe szanse na powodzenie całego przedsięwzięcia. Jednak nawet najlepszy i najgłębiej przemyślany pomysł na niewiele się przyda, jeżeli nie zostanie on odpowiednio wdrożony. Do tego jeszcze niezbędne jest pozyskanie finansowania, pozwalającego na pokrycie kosztów opracowania start-up’u. Koszty te są zróżnicowane, w zależności od tego, w jakim dokładnie obszarze ma funkcjonować nowatorskie przedsiębiorstwo. Przeważnie są to poważne koszty, przede wszystkim, gdy pomysł na biznes dotyczy obszaru nowych technologii, w którym powstaje najwięcej start-up’ów.
Traktując rzecz w pewnym uproszczeniu można przyjąć, że tworzenie innowacyjnego biznesu rozpoczyna się od pomysłu. Następnie trzeba przeprowadzić jego weryfikację w oparciu o badanie rynku. Powinno być ono odpowiednio dokładne i pogłębione, aby zdobyć pewność co do sensowości kontynuowania prac nad projektem. Wówczas można przejść do prac zmierzających bezpośrednio do uruchomienia projektu. Tu kluczowy staje się wybór formy prawnej przedsiębiorstwa, zapewnienie finansowania przedsięwzięcia oraz wdrożenie prac potrzebnych do jego zbudowania. Gdy zostaną one zakończone otwiera się czas na pozyskiwanie klientów i rozwój. Choć oczywiście w wielu przypadkach o stosownej promocji warto pomyśleć na tyle wcześniej, aby uruchomienie samego przedsięwzięcia zbiegło się w czasie z jego rozpoznawalnością.
Cena promocyjna: 79 zł
|Cena regularna: 79 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 55.3 zł
Jaka forma prawna?
Dla start-up’ów najlepszą formą prawną pozostaje któraś ze spółek kapitałowych, a więc spółka z ograniczoną odpowiedzialnością; prosta spółka akcyjna lub spółka akcyjna. Przewaga spółek kapitałowych nad innymi formami prawnymi prowadzenia działalności gospodarczej polega przede wszystkim na tym, że pozwalają one na stosunkowo proste korekty w strukturze własnościowej przedsiębiorstwa. Przykładowo, aby „wprowadzić” do niej inwestora wystarczy przekazać mu ustaloną część udziałów/akcji. Poza tym często w różnego rodzaju programach pomocowych dla przedsiębiorców chcących inwestować w innowacje – czy to oferowanych ze środków krajowych, czy też unijnych – wymagane jest, aby star-up działał właśnie w ramach spółki kapitałowej.
W tym kontekście warto wspomnieć, że kilka lat temu ustawodawca wprowadził do kodeksu spółek handlowych przepisy regulujące istnienie prostej spółki akcyjnej, która miała stanowić rozwiązanie dedykowane właśnie start-up’om. Jednak praktyka pokazała, że jej przewaga nad innymi rodzajami spółek kapitałowych nie jest oczywista w każdym przypadku. Dlatego najlepiej jest przeanalizować tę kwestię w sposób indywidualny, odnosząc się do konkretnych uwarunkowań danego przedsięwzięcia.
Podobnie rzecz przedstawia się z zakładaniem spółek w systemie S24. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, gdyż pozwala na powołanie spółki bez wychodzenia z domu. Ceną zaś pozostaje tu możliwość sięgnięcia po jedynie standardowy kształt umowy spółki, co z kolei nie zawsze jest optymalne dla innowacyjnych inicjatyw. Stąd warto zastanowić się, czy nie lepiej tworząc start-up sięgnąć po tradycyjną formę tworzenia spółki.
Warto pomyśleć o wsparciu
Tak, jak wspomniałem wcześniej innowacyjne przedsiębiorstwa zawsze wymagają finansowania. Możliwości jest tu wiele – od skorzystania z własnych środków, po zaciągnięcie kredytu lub pożyczki na rozwój działalności. Zawsze godne uwagi jest podjęcie próby pozyskania środków z grantów dedykowanych przedsiębiorcom, dystrybuowanych chociażby przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Wielu innowatorów poszukuje również prywatnego wsparcia, oferowanego np. przez osoby i firmy, które odniosły duży sukces biznesowy. Zarówno w Polsce, jak i za granicą można znaleźć chętnych na inwestycje w nowatorskie inicjatywy. Pozostaje jedynie zachęcić twórców start-up’ów do poszukiwań optymalnych dla nich źródeł finansowania.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.