Konrad Dyda

Prawnik oraz doktorant z zakresu prawa, student na kierunku zdrowie publiczne, absolwent uczelni w kraju i za granicą, właściciel polsko-włoskiej firmy Centrum Usług Prawnych i Biznesowych - Centro Servizi Legali e Commerciali, prezes zarządu w spółce Med&Lex - Klinka Wsparcia Personelu i Jednostek Ochrony Zdrowia oraz w Fundacji Praw Medyka. Doświadczenie zdobywał w kancelariach prawnych w Warszawie i Rzymie, obecnie współpracuje m.in. z Kancelarią Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni, gdzie zajmuje się przede wszystkim tematyką zamówień publicznych, partnerstwa publiczno-prywatnego oraz prawa budowlanego. W ramach działalności naukowej realizuje grant Narodowego Centrum Nauki; autor monografii oraz szeregu artykułów naukowych.

Artykuły autora

Jeżeli egzekucja jest niedopuszczalna, to hipoteka nie ma znaczenia

Kredyty Nieruchomości Restrukturyzacja

Roszczenia można zabezpieczać na wiele różnych sposobów. Hipoteka to bez wątpienia jeden z najskuteczniejszych sposobów zabezpieczenia roszczeń przez wierzyciela. Pozwala ona na stosunkowo prostą egzekucję z majątku o przeważnie dużej wartości. Jeżeli jednak egzekucja z jakichś względów okaże się niedopuszczalna, to hipoteka na nic się nie przyda.

19.11.2024

Terminy w zamówieniach publicznych, ustalenie nie zawsze takie proste

Zamówienia publiczne

Terminy w zamówieniach publicznych są obliczane na zasadach określonych w prawie zamówień publicznych oraz w kodeksie cywilnym. W praktyce najczęściej najpierw należy zbadać, czy i w jaki sposób dane zagadnienie zostało unormowane w prawie zamówień publicznych. Jeżeli badanie to przyniesie odpowiedź negatywną, to trzeba sięgnąć po kodeks cywilny. Kodeks przeważnie znajduje zastosowanie m.in. do problemu ciężaru dowodu, składania i wykładni oświadczenia woli, formy czynności prawnych, przedstawicielstwa czy obliczania terminu.

12.11.2024

Restrukturyzacja i upadłość a działalność nierejestrowana

Restrukturyzacja Upadłość

Prowadzenie działalności nierejestrowanej nie jest przeszkodą do wszczęcia restrukturyzacji lub ogłoszenia upadłości dłużnika. Wszystko zależy, czy w okolicznościach konkretnej sprawy uda się wykazać, że dłużnik faktycznie prowadzi we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową. Tym samym należy przyjąć, że jeżeli co prawda jest on wpisany do CEIDG jako przedsiębiorca, ale pomimo tego nie prowadzi działalności gospodarczej lub zawodowej, to nie można wobec niego ogłosić upadłości – właściwej dla przedsiębiorców.

06.11.2024

Jak wykonawca zamówienia może chronić tajemnice swojej firmy?

Zamówienia publiczne

Składając ofertę w reakcji na ogłoszenie w sprawie zamówienia publicznego, przedsiębiorca ma prawo chronić poufność informacji stanowiących tajemnicę jego firmy. Musi jednak udowodnić, że konkretne dane rzeczywiście mieszczą się w zakresie ustawowej definicji tajemnicy przedsiębiorstwa. Ważne jest tu także podjęcie działań zmierzających do uniemożliwia dostępu do nich przez osoby nieuprawnione.

30.10.2024

Pozwolenie na sprzedaż alkoholu można stracić

Rynek i konsument

Ustawodawca sprecyzował okoliczności, w których przedsiębiorca może utracić możliwość sprzedaży alkoholu. Powinny być one interpretowane ściśle, co z kolei nierzadko staje się podstawą konstruowania linii obrony. Najlepiej jak przedsiębiorca wskaże na okoliczności – prawne i faktyczne – świadczące na jego rzecz. W końcu w postępowaniu odwoławczym zawsze kluczowe znaczenie ma zakres postawionych zarzutów oraz jakość ich uzasadnienia.

29.10.2024
1  2  3  4  5  6  7  8  9    15