Zgodnie z art. 140 Kodeksu pracy (dalej: k.p.), w przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem wykonywania pracy może być stosowany system zadaniowego czasu pracy. Pracodawca, po porozumieniu z pracownikiem, ustala czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, uwzględniając wymiar czasu pracy wynikający z norm określonych w art. 129 k.p.

Czytaj więcej w LEX: Wymiar czasu pracy >

Miernikiem wykonanej pracy nie jest tu wprost upływ czasu, ale prawidłowa realizacja ustalonych zadań. W systemie tym nie tworzy się rozkładów czasu pracy z pełnym rozplanowaniem czasu pracy - nie można mówić o zadaniowym czasie pracy, gdy pracownik jest jednocześnie z objęciem go tym systemem czasu pracy zobowiązywany do pracy zawsze w konkretnych, wskazywanych przez pracodawcę dniach i godzinach wypełniających normy czasu pracy. Nie można jednak rozumieć tego jako pełnej swobody pracownika w zakresie wyboru czasu realizacji zadań, a w interesującym nas zakresie - konkretnie dni, w których będzie pracować.

Sprawdź w LEX: Czy dla pracownika objętego zadaniowym czasem pracy należy prowadzić ewidencję czasu pracy? >

Czytaj również: System zadaniowy dla pracownika z niepełnosprawnością?>>

 

Specyfika zadań

Prawidłowa realizacja zadań wymaga doboru dni ich wykonywania w taki sposób, by realizacja ich była po prostu możliwa. Nie każdą czynność można wykonywać w swobodnie dobranych dniach.

Przykład: Pracownik zatrudniony w systemie zadaniowym realizuje zadania wymagające regularnej, codziennej współpracy z innymi pracownikami firmy oraz osobami współpracującymi z klientem (konsultowanie przygotowywanych rozwiązań, uzyskiwanie informacji, przedstawianie przygotowanych projektów) oraz ze względu na specyfikę techniczną pracownik pracować może jedynie na sprzęcie zainstalowanym w siedzibie pracodawcy. Praca wszystkich tych osób, jak i funkcjonowanie firmy obejmuje różne godziny ale odbywa się tylko w dniach poniedziałek - piątek. Oczywiste jest to, że zadania – o ile mogą być wykonywane w różnych godzinach – nie mogą być realizowane w dniach innych niż poniedziałek - piątek.

Sprawdź w LEX: Czy w przypadku zmiany systemu czasu pracy z podstawowego na zadaniowy jest wymagana zmiana zakresu obowiązków pracownika? >

 

Cena promocyjna: 68.4 zł

|

Cena regularna: 76 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 56.99 zł


Praca w niedziele i święta, minimalna liczba dni wolnych od pracy

Niedziele i święta są co do zasady dnami wolnymi od pracy (art. 151[9] par. 1 k.p.). Wyjątki, w których praca w niedziele i święta jest dopuszczalna wymienione są w zamkniętym katalogu zawartym w art. 151(10)k.p. Samo objęcie systemem zadaniowym nie stanowi przesłanki pozwalającej na pracę w przedziałach czasowych definiowanych jako praca w niedziele lub święta. Pracownik nie może zatem – jeżeli nie wykonuje pracy zawartej w katalogu z art. 151(10) k.p. - realizować zadań w niedziele lub święta. 

W stosunku do pracowników objętych systemem zadaniowym nie wyłączono również stosowania zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy i konieczności zachowania co najmniej minimalnej liczby dni pracy równej liczbie niedziel, świąt przypadających w innych dniach niż niedziele oraz dni wolnych od pracy wynikających z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.

Ważne! Pracodawca ustając zadania powinien wyraźnie wskazać, że nie mogą one być realizowane w pewnych dniach (np. niedziele i święta, jeżeli praca pracownika nie jest związana z wykonywaniem jej w te dni) oraz ich realizacja nie może obejmować więcej dni pracy niż maksymalna dla danego okresu rozliczeniowego.

Zobacz wzór dokumentu w LEX: Porozumienie pomiędzy pracownikiem i pracodawcą w sprawie ustalenia czasu niezbędnego do wykonania powierzonych zadań w ramach zadaniowego systemu czasu pracy >

- Każdy stan rzeczy, w którym forma lub sposób zatrudnienia wymusza niestandardową organizację lub szczególną formę zatrudnienia pracownika, w których niemożliwa lub utrudniona jest kontrola pracodawcy nad sposobem i czasem wykonywania pracy przez zatrudnionego, który sam organizuje sobie pracę i kształtuje swój rozkład oraz wymiar czasowy świadczenia pracy w konkretnych terminach jej wykonywania, uzasadnia obarczenie obu stron stosunku pracy ciężarem dowodu na przeciwstawne sporne fakty lub okoliczności. Oznacza to, że pracownik powinien udowodnić lub wykazać z wysokim prawdopodobieństwem, że we wskazanych dniach pracy lub dniach wolnych od pracy pracował w interesie i co najmniej za dorozumianą akceptacją pracodawcy w konkretnej i weryfikowalnej liczbie godzin nadliczbowych, co pracodawca może kontestować przeciwdowodami, że taka potrzeba nie wystąpiła, ponieważ zadania te pracownik mógł i powinien był wykonać w granicach normalnego czasu pracy - stwierdził Sąd Najwyższy we wyroku  z 4 września 2019 r.(sygn. akt II PK 172/18)

Zobacz też linię orzeczniczą w LEX: Praca nadliczbowa w zadaniowym systemie czasu pracy >

 


 

Regulacje wewnętrzne

Należy także zwrócić uwagę na regulacje wewnętrzne dotyczące czasu pracy obowiązujące  danego pracodawcy (układ zbiorowy pracy, regulamin pracy, obwieszczenie o czasie pracy). Pracownik objęty systemem zadaniowym nie jest spod nich wyłączony.

Przykład: W regulaminie pracy wskazano, że praca wykonywana jest w dniach pon. - pt. z wyłączeniem świąt będących dniami wolnymi od pracy. Poczyniono zastrzeżenie, że pracownicy objęci systemem równoważnym mogą mieć planowaną pracę pon. - sob. przy zachowaniu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy w okresie rozliczeniowym i minimalnych odpoczynków tygodniowych. Nie ma zaś żadnego zastrzeżenia dotyczącego systemu zadaniowego.

W tej sytuacji zadania mogą być realizowane jedynie w dniach pon. - pt. (z wyjątkiem świąt). Pracownicy objęci systemem zadaniowym są związani regulaminem pracy i zawartym w nim zastrzeżeniem dotyczącym dni pracy. Realizowanie zadań w inne dni stanowiłoby naruszenie obowiązków pracowniczych.

Czytaj też w LEX: Zadaniowy czas pracy – czy zawsze jest uzasadniony? >

Czytaj również: Wniosek pracownika o zmianę stałego rozkładu na jeden dzień>>

 

Ewidencja czasu pracy

Istotny jest również obowiązek prowadzenia dokumentacji pracowniczej. W stosunku do pracowników objętych systemem zadaniowego czasu pracy nie ewidencjonuje się godzin pracy (art. 149 par. 2 k.p.). Pracodawca prowadzi jednak ewidencję w całym pozostałym zakresie wskazanych w par. 6 rozporządzenia MRPiPS z 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (tekst jedn. Dz. U. z 2024 r., poz. 535), co obejmuje m.in. wskazywanie w niej dni wolnych od pracy wraz z określeniem tytułu ich udzielenia. Aby prawidłowo prowadzić ewidencję pracodawca musi więc znać dni wolne od pracy pracownika objętego systemem zadaniowym. Mogą one wynikać z zakreślenia dni pracy np. w regulaminie pracy albo przy ustalaniu zadań, jeżeli jednak takiego zawężenia nie ma to pracodawca powinien pobierać od osoby pracującej w tym systemie o dniach wykonywania zadań i dniach wolnych od pracy.

Przykład: Wiedza o dniach realizacji zadań i dniach wolnych jest niezbędna także np. przy udzielaniu urlopów wypoczynkowych i ewidencjonowaniu wykorzystania urlopu.

Zobacz też szkolenia online w LEX: 

Rozliczanie czasu pracy w systemach podstawowym, równoważnym i zadaniowym – podobieństwa i różnice >

Czas pracy i absencje pracownicze a ochrona danych osobowych​ >