united kingdom
ukraine

Marek Rotkiewicz

Artykuły autora

Dni pracy i dni wolne w systemie zadaniowym

Prawo pracy HR

Wbrew występującym często opiniom, praca w systemie zadaniowym nie opiera się na nieograniczonej swobodzie w zakresie faktycznego czasu realizacji zadań. Odnośnie dni pracy, pracownik jest związany nie tylko specyfiką zadań, ale i obowiązującymi u pracodawcy regulacjami wewnętrznymi wyznaczającymi dni pracy, przepisami o dopuszczalności pracy w niedziele i święta, konieczności zachowania minimalnej liczby dni wolnych od pracy w okresie rozliczeniowym, o czym pracodawca jasno powinien osobę pracującą w systemie zadaniowym poinformować.

29.03.2025

Dofinansowanie wynagrodzenia zatrudnionego bezrobotnego lub poszukującego pracy

Prawo pracy Rynek pracy

Zakończyły się prace nad ustawą o rynku pracy i służbach zatrudnienia (przyjęta z poprawkami przez Senat), w której przewiduje się m.in. rozszerzenie dofinansowania wynagrodzenia osób skierowanych przez powiatowy urząd pracy. Obecnie możliwość otrzymania takiego dofinansowania związana jest tylko z zatrudnieniem bezrobotnego (w pewnym wieku), po zmianach ma być rozszerzona także na osobę poszukującą pracy.

21.03.2025

Wniosek pracownika o zmianę stałego rozkładu na jeden dzień

Prawo pracy

Przepisy nie ograniczają okresu, na który może zostać złożony wniosek o indywidualny rozkład czasu pracy - dopuścić można zgodę na zmianę wnioskowaną także na tylko jeden dzień. Jeżeli pracownik objęty jest stałym rozkładem godzinowym i dziennym, to zmiana taka skutkować będzie ponownym rozpoczynaniem pracy w niezakończonej dobie i wniosek powinien jasno wskazywać na to, że pracownik wnioskuje o umożliwienie podjęcia pracy w niezakończonej dobie. Często jednak wygodniejszym będzie złożenie wniosku o wyjście prywatne i ustalenie jego odpracowania i w taki też sposób rozliczenie tej sytuacji.

18.03.2025

Dofinansowanie dla pracodawcy przy praktykach absolwenckich

Prawo pracy Rynek pracy

Uczeń, który ukończył szkołę ponadpodstawową przed ukończeniem 18. roku życia, może również spełniać obowiązek nauki m.in. przez uczęszczanie na praktykę absolwencką. Umowa z takim niepełnoletnim praktykantem będzie mogła być zawarta na okres nie dłuższy niż do ukończenia przez niego 18. roku życia, a podmiotowi przyjmującemu na praktykę będącemu pracodawcą, który zawarł z nim umowę, będzie przysługiwało dofinansowanie kosztów praktyki w wysokości 250 zł za każdy pełny miesiąc praktyki.

15.03.2025

Rok nienagannej pracy po karze porządkowej

Prawo pracy HR

Po roku nienagannej pracy kara porządkowa ulega zatarciu i informacje o niej są usuwane z akt osobowych. Czym jednak jest ta „nienaganna praca” i czy pomimo zatarcia ukarania, można brać pod uwagę np. przy doborze personelu do zwolnienia zdarzenia, które legły u podstaw ukarania?

06.03.2025
1  2  3  4  5  6  7  8  9    28