Dzięki specjalnej specustawie uchodźcy z Ukrainy mogą ubiegać się o wsparcie z ZUS, w tym o świadczenie 500 plus. Taką możliwość mają od 26 marca. - Podobnie jak nasi obywatele wniosek o to świadczenie mogą składać tylko elektronicznie. Obywatele Ukrainy składają go za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Wnioski można składać na dwa okresy świadczeniowe, zarówno ten obecny - trwający do końca maja oraz na nowy, który rozpocznie się 1 czerwca i będzie obowiązywał do końca maja 2023 roku – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
Czytaj również: Od soboty uchodźcy z Ukrainy mogą składać wniosek 500 plus przez internet
Świadczenie przysługuje na dziecko, które nie ukończyło 18 lat. Po świadczenia mogą sięgać osoby, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę po 23 lutym br. w wyniku wojny, uzyskały numer PESEL UKR, założyły w Polsce rachunek bankowy i mają polski numer telefonu. Pracownicy placówek ZUS pomagają przy składaniu elektronicznych wniosków o świadczenia.
Sprawdź też:
- Jak ustanowić opiekuna tymczasowego małoletniego obywatela Ukrainy? >
- Regulacje specustawy i ochrony czasowej - aspekty praktyczne legalizacji pobytu osób uchodzących z Ukrainy >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.