Nowela zakłada likwidację składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych (np. nieruchomości) i obniżenie minimalnej podstawy wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców do 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Rząd zapowiadał dalsze kroki - wprowadzenie od 2026 roku systemowych rozwiązań. Rząd zapowiadał, że na zmianie wprowadzonej w 2025 r. ma skorzystać ok. 935 tys. przedsiębiorców, a na kolejnej - ok. 2,5 mln osób.
- To kompromis między tym, co jest w tej chwili możliwe finansowo i systemowo a oczywistymi potrzebami przedsiębiorców - mówił przed posiedzeniem rządu premier Donald Tusk. Zapewniał, że w budżecie na 2025 rok zarezerwowane zostały środki, które mają wyrównać wpływy do Narodowego Funduszu Zdrowia, zmniejszone po obniżeniu składki zdrowotnej.
W piątek, 6 grudnia, Sejm rozpatrzył poprawki wniesione przez Senat do ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (druk sejmowy nr 884 i 888). Jak powiedziała poseł Katarzyna Kierzek-Koperska, Komisja Finansów rekomenduje przyjęcie wszystkich trzech poprawek. I tak też zagłosował Sejm.
Czytaj więcej: Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia>>
Co się zmieni w 2025, a co w 2026 r.
Skutki przyjęcia projektu oraz autopoprawki podsumowało Ministerstwo Finansów. Jak wynika z jego komunikatu MF, od 2025 r. wejdą w życie następujące zmiany:
- obniżona zostaje minimalna podstawa składki zdrowotnej dla osób, które rozliczają się za pomocą skali podatkowej oraz na podatku liniowym. Nowe rozwiązanie dotyczyć będzie także osób, które stosują opodatkowanie w formie karty podatkowej;
- minimalna podstawa składki zdrowotnej zostanie zmniejszona do poziomu 75 proc. minimalnego wynagrodzenia; na zmianie skorzysta ok. 934 tys. przedsiębiorców: osoby o najniższych dochodach lub stracie zaoszczędzą dzięki temu do ok. 105 zł miesięcznie;
- koszt nowego rozwiązania dla budżetu państwa wyniesie ok. 945 mln zł: w budżecie na 2025 rok zarezerwowane zostały środki, które mają wyrównać wpływy do NFZ, zmniejszone po obniżeniu składki zdrowotnej.
Z kolei najważniejsze rozwiązania, które wejdą w życie od 2026 r. to:
- wprowadzenie dwuelementowej podstawy wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców opłacających podatek według skali podatkowej, podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych: część zryczałtowana składki będzie wynosić 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę;
- część urealniona będzie obliczana tylko od nadwyżki dochodów powyżej 1,5-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia u przedsiębiorców rozliczających się skalą podatkową lub podatkiem liniowym (stawka 4,9%), a u przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem – od nadwyżki przychodów powyżej 3-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (stawka 3,5 proc.);
- obniżenie składki do 9 proc. z 75 proc. minimalnego wynagrodzenia (obecnie jest 9 proc. minimalnego wynagrodzenia) dla przedsiębiorców opłacających podatek w formie karty podatkowej; uchylenie możliwości rozliczenia zapłaconych składek zdrowotnych w podatku dochodowym. Na reformie zyska ok. 2,45 mln przedsiębiorców.
Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.