Monika Sewastianowicz

Monika Sewastianowicz

Redaktor prowadząca sekcje: Oświata i Studenci.

Od lat związana z wydawnictwem Wolters Kluwer Polska, głównie z serwisami: LEX Prawo Oświatowe i LEX Windykacje. Współpracuje z czasopismami: "Dyrektor Szkoły" i "Wczesna Edukacja". Jest radcą prawnym.

Kontakt: M.Sewastianowicz@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Minister łatwiej odwoła szefa NCBR

Minister będzie miał możliwość bezpośredniego wyboru członków rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, spośród osób reprezentujących środowiska naukowe, gospodarcze i finansowe. Zyska też uprawnienie do odwoływania jej dyrektora przed upływem kadencji - takie zmiany wprowadzi nowelizacja ustawy o NCBR, do której założenia opublikowano w wykazie prac legislacyjnych.

02.07.2024

Szkoła Główna Mikołaja Kopernika i Akademia Kopernikańska do likwidacji

Szkolnictwo wyższe

W wykazie prac legislacyjnych pojawiły się założenia do projektu ustawy, która otworzy procedurę likwidacji Akademii Kopernikańskiej i Szkoły Głównej im. Mikołaja Kopernika. W celu likwidacji tych podmiotów minister powoła likwidatora. Otwarcie likwidacji będzie oznaczało w szczególności: przejęcie przez likwidatora kompetencji organów oraz dyrektorów, wygaśnięcie umów na finansowanie Stypendiów Kopernikańskich i Grantów Mikołaja Kopernika.

02.07.2024

Dziecko z Ukrainy może uczyć się u siebie, ale bez świadczenia w Polsce

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Dzieci z Ukrainy nie muszą i nie będą musiały uczęszczać do polskiej szkoły - mogą uczyć się zdalnie u siebie. Ale o ile dotychczas było to polskim władzom obojętne, to teraz się zmienia - tylko pobieranie nauki w polskiej szkole umożliwi rodzicom otrzymanie świadczeń na dziecko. Wiąże się to z faktem, że dotychczas nawet MEN nie bardzo miał pomysł na sprawdzenie, czy dziecko faktycznie się uczy.

02.07.2024

Nawet niepublikowany wyrok TK może utrudnić nadzór nad NCBR

Szkolnictwo wyższe

Nadzór nad Narodowym Centrum Badań i Rozwoju ma sprawować minister nauki - zmianę wprowadziła ustawa, którą Sejm uchwalił w lutym. Problem w tym, że ze względu na zawirowania związane z mandatem dwóch posłów PiS, Trybunał Konstytucyjny uznał, że proces legislacyjny był wadliwy. Choć rząd prędko wyroku nie opublikuje, może być to mocno problematyczne.

01.07.2024

"Odchudzona" podstawa programowa od września

Zarządzanie oświatą

Wersja "odchudzona" podstawy programowej ma obowiązywać w okresie przejściowym od roku szkolnego 2024/2025 - Minister edukacji Barbara Nowacka podpisała w piątek. W czasie obowiązywania rozporządzenia eksperci będą pracować nad kompleksową reformą podstawy programowej, która będzie stopniowo wprowadzana od 1 września 2026 r.

28.06.2024
1  2  3  4  5  6  7  8  9    2222