Główny Urząd Statystyczny opublikował we wtorek, 10 grudnia 2024 r., informację sygnalną – „Wypadki przy pracy w okresie styczeń-wrzesień 2024 r. – dane wstępne.”
Czytaj również: Czy sytuacja chorego w postępowaniu przed ZUS może się pogorszyć?>>
Poszkodowani w wypadkach przy pracy
Jak podał GUS, w okresie styczeń-wrzesień 2024 r. najwięcej poszkodowanych odnotowano w wypadkach przy pracy z innym skutkiem – 45169, liczba poszkodowanych w wypadkach ciężkich wyniosła 300 osób, a w wypadkach śmiertelnych 191 osób. Podczas wykonywania pracy zorganizowanej w formie zdalnej lub telepracy zostało poszkodowanych 199 osób. Najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w województwach: śląskim (4,54), opolskim (4,16) oraz zachodniopomorskim (4,07), a najniższy w województwach: mazowieckim (2,20), małopolskim (2,60) oraz podkarpackim (3,05).
Liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy zmniejszyła się, a wskaźnik wypadkowości wzrósł w porównaniu z okresem styczeń-wrzesień 2023 r.
W podziale według rodzajów działalności gospodarczej najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w sekcjach: górnictwo i wydobywanie (12,59), dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja (9,11) oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna (5,09), natomiast najniższy w sekcjach: informacja i komunikacja (0,50), pozostała działalność usługowa (0,68) oraz działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (0,86).
Najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w sekcji górnictwo i wydobywanie, a najniższy w sekcji informacja i komunikacja.
Sprawdź również książkę: Ustawa o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Komentarz >>
Przyczyny wypadków
Według GUS nieprawidłowe zachowanie się pracownika było przyczyną 42 proc. wypadków przy pracy, a czynnością najczęściej wykonywaną przez poszkodowanego w chwili wypadku było poruszanie się (38,9 proc.). Aż 78,8 proc. osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy doznało urazu kończyn.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.