Patrycja Rojek-Socha

Patrycja Rojek-Socha

Redaktor prowadząca sekcję Prawnicy i Sądy

Od początku kariery zawodowej związana z dziennikarstwem prawnym. Zajmuje się m.in. tematyką związaną z bezpieczeństwem, resortem sprawiedliwości, policją, prawami człowieka - najpierw w „Telewizji Polskiej", następnie w  Polskiej Agencji Prasowej. Odznaczona Krzyżami Zasługi przyznanymi przez Policję, Państwową Straż Pożarną i MSWiA - za osiągnięcia w pracy dziennikarskiej i obiektywizm. W 2022 r. Naczelna Rada Adwokacka uhonorowała ją Złotą Wagą za "dążenie do prawdy, rzetelne i obiektywne przedstawianie informacji prawnych".

Kontakt: Patrycja.Rojek@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Nie każdy wyraz miłości do flagi przystoi, niektóre bywają karalne

Prawo karne

Koszulka, naszywka, drobny dodatek nie tylko uatrakcyjni naszą stylizację, ale często pozwoli wyrazić poglądy lub podkreślić zainteresowania - wybór jest szeroki, niektórym odpowiadać będzie Batman lub Star Wars, innym Legia, Polska Walcząca lub flaga Polski. Można się spierać, czy koszulka to właściwe miejsce, by manifestować swoje przywiązanie do ojczyzny, ale - jak podkreślają eksperci - zniewaga to raczej nie będzie.

02.05.2024

Przeniesienie sprawy "frankowej" mogłoby pomóc, ale przepisy stoją na przeszkodzie

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Już ponad rok działa nowelizacja, zgodnie z którą frankowicz ma wnosić pozew do sądu w swoim miejscu zamieszkania. Problem w tym, że przed zmianą pozwy "szły" głównie do warszawskiego wydziału frankowego. Ten w tym momencie pęka w szwach, na biegu jest ponad 45 tys. spraw, a sędziowie mają ich w referatach średnio po 1500. Efekt? Nawet na zabezpieczenie czeka się miesiącami. Pełnomocnicy jedno z rozwiązań widzą w możliwości przenoszenia zawisłych spraw do sądu właściwego miejscowo dla kredytobiorcy. Na przeszkodzie stoją jednak przepisy.

02.05.2024

Za kraty tak szybko, że zmniejsza się szansa na dozór elektroniczny - NRA chce zmian

Wymiar sprawiedliwości

Od 1 stycznia 2023 r. obowiązuje przepis, zgodnie z którym skazany na karę pozbawienia wolności ma zostać zatrzymany przez policję i doprowadzony do aresztu śledczego, potem do wyznaczonej jednostki penitencjarnej. Adwokatura chce zmiany, bo - jak wskazuje - takie uregulowania uderzą w tych skazanych, którzy mają szansę na dozór elektroniczny. Trafiają za kratki szybciej niż zakończy się umożliwiająca to procedura.

01.05.2024

Prokurator krajowy zapowiada rozliczenie przestępstw za 2016-2023, pod lupą m.in. Orlen

Prokuratura

Jednym z moich głównych priorytetów jest rozliczenie przestępstw popełnionych w latach 2016-2023, a więc przestępstw popełnionych w czasach, kiedy prokuratorzy nie ścigali przedstawicieli władzy państwowej - zapowiedział Dariusz Korneluk, prokurator krajowy podczas konferencji dotyczącej postępowania w sprawie Orlenu. Wskazał, że jest to niezbędne dla "przywrócenia wiary w państwo i prawo".

30.04.2024

Rusza II edycja konkursu im. Ewy Bieńkowskiej

Wymiar sprawiedliwości

Fundacja Pomocy Ofiarom Przestępstw ogłasza II edycję Konkursu im. Ewy Bieńkowskiej, którego przedmiotem jest wyłonienie najlepszej publikacji z zakresu ochrony praw osób pokrzywdzonych przestępstwem lub wiktymologii, a także nagrodzenie praktycznych działań związanych z pomocą pokrzywdzonym przestępstwami. Pierwszą wygrała Grupa Granica, a wyróżniona została Fundacja Projekt Starsi.

30.04.2024
1  2  3  4  5  6  7  8  9    881