Patrycja Rojek-Socha

Patrycja Rojek-Socha

Redaktor prowadząca sekcję Prawnicy i Sądy

Od początku kariery zawodowej związana z dziennikarstwem prawnym. Zajmuje się m.in. tematyką związaną z bezpieczeństwem, resortem sprawiedliwości, policją, prawami człowieka - najpierw w „Telewizji Polskiej", następnie w  Polskiej Agencji Prasowej. Odznaczona Krzyżami Zasługi przyznanymi przez Policję, Państwową Straż Pożarną i MSWiA - za osiągnięcia w pracy dziennikarskiej i obiektywizm. W 2022 r. Naczelna Rada Adwokacka uhonorowała ją Złotą Wagą za "dążenie do prawdy, rzetelne i obiektywne przedstawianie informacji prawnych".

Kontakt: Patrycja.Rojek@wolterskluwer.com

Artykuły autora

O pełnomocnictwie notarialnym na Dniu Otwartym Notariatu

Wymiar sprawiedliwości

Pełnomocnictwo notarialne jest rozwiązaniem dla osób, które z różnych powodów, np. związanych z podróżą, chorobą, czy wiekiem nie mogą samodzielnie dokonywać czynności prawnych lub formalności urzędowych. Można je odwołać w każdej chwili, wskazać termin obowiązywania a co do zasady przestaje działać w momencie śmierci mocodawcy. By jednak zadziałało musi być w odpowiedni sposób skonstruowane. W samym 2023 r. notariusze sporządzili ponad 253 tys. pełnomocnictw w formie aktu notarialnego.

21.11.2024

Pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości nie według uznania ministra

Wymiar sprawiedliwości

Minister Sprawiedliwości podpisał właśnie zmienione rozporządzenie dotyczące zasad przyznawania wsparcia ze środków Funduszu Sprawiedliwości. Zniknął kontrowersyjny paragraf 11, który umożliwiał powierzanie zadań i tym samym środków poza procedurą konkursową.

20.11.2024

Profesor Marek Safjan z tytułem doktora honoris causa

Wymiar sprawiedliwości

Profesor Marek Safjan, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, a do końca stycznia 2024 r. sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, otrzymał tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

20.11.2024

Sędzia Grzegorczyk: Chaos w sądach się pogłębia i uderza w obywatela

Wymiar sprawiedliwości

Propozycje, które obecnie są na stole i dotyczą sędziów powołanych po 2018 r., nie mają podstaw prawnych, są niekonsekwentne, a przede wszystkim niekonstytucyjne. Jeszcze gorsze jest to, jakie mogą spowodować skutki, nie tylko dla samego wymiaru sprawiedliwości, ale przede wszystkim dla obywateli, bo to oni najbardziej odczują konsekwencje niepewności i chaosu prawnego - mówi sędzia Kinga Grzegorczyk z Sądu Okręgowego w Łodzi, III Wydział Cywilny Odwoławczy, jedna z inicjatorów przedsięwzięcia Ogólnopolskie Zrzeszenie Sędziów „AEQUITAS”.

20.11.2024

Wraca postulat penalizacji utrudniania kontaktów z dzieckiem

Prawo cywilne Prawo rodzinne Poprawmy prawo

Po raz kolejny w ramach zgłoszeń do akcji Poprawmy prawo, wraca postulat penalizacji uporczywego utrudniania kontaktów z dzieckiem. Chodzi o zmianę w kodeksie karnym, która miałaby zakładać możliwość ukarania grzywną, karą ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności rodzica, który nie stosuje się do orzeczonego przez sądu obowiązku dotyczącego spotkań z dzieckiem. O uregulowanie tej kwestii apelowali już w 2018 r. kuratorzy sądowi.

20.11.2024
1  2  3  4  5  6  7  8  9    953