Do Sejmu wpłynął poselski projekt o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej (nr SH-020-306/24). Projekt posłów Koalicji Obywatelskiej czeka na nadanie mu numeru druku sejmowego. Jak podkreślają jego autorzy, celem niniejszego projektu jest ustanowienie dnia 14 lutego świętem państwowym - Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej - dla upamiętnienia ochotniczego wojska Polskiego Państwa Podziemnego i złożenia hołdu kilkuset tysiącom Polek i Polaków, którzy w ramach struktur zorganizowanych stanęli do bohaterskiej walki z niemieckim okupantem.

Czytaj również: Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa>>

Nowe święto państwowe

Projekt jest bardzo krótki i składa się z trzech przepisów. Artykuł 1 mówi o ustanowieniu 14 lutego Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Art. 2 stanowi, że dzień ten będzie świętem państwowym, a zgodnie z art. 3 ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia.

Dzień ten wybrano nieprzypadkowo, bo - jak podkreślają w uzasadnieniu do projektu jego autorzy - dokładnie 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz, gen. Władysław Sikorski powołał Armię Krajową. Była ona kontynuatorką Służby Zwycięstwu Polski i Związku Walki Zbrojnej.

- Mając na uwadze należyte upamiętnienie Armii Krajowej, kultywowanie pamięci o naszych przodkach walczących o niepodległość i upowszechnienie wiedzy o konspiracji niepodległościowej w latach 1939-1945, ustanowienie 14 lutego świętem państwowym Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej - jest w pełni uzasadnione. Szczególnie biorąc pod uwagę coraz mniej liczne grono żyjących Weteranów, bohaterskich żołnierzy i żołnierek Polskiego Państwa Podziemnego, dla których to święto stanowić będzie kolejny wyraz pamięci i szacunku obecnych pokoleń – czytamy w uzasadnieniu. Projektodawcy zaznaczają, że w przypadku pozytywnego zakończenia procedury legislacyjnej, obchody 83. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, stanowić będą pierwsze upamiętnienie tego doniosłego wydarzenia w ramach nowo ustanowionego święta państwowego.

A to oznacza, że to święto byłoby po raz pierwszy obchodzone w piątek, 14 lutego 2025 r. 

 

Sprawdź również książkę: Praca w niedziele i święta >>


Bez skutków finansowych

W krótkim czasie (po ustawie w sprawie wolnej Wigilii) to już drugi projekt poselski, który nie zawiera oceny skutków regulacji, bo za taką trudno nawet uznać uzasadnienie do projektu. 

- Projektowana ustawa nie będzie miała wpływu na mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców (MSP) – czytamy w rubryce dotyczącej przewidywanych skutków gospodarczych projektowanych rozwiązań. Z kolei w rubryce dotyczącej przewidywanych skutków finansowych projektowanych rozwiązań, w szczególności wpływ na sektor finansów publicznych, w tym na budżet państwa i budżety jednostek samorządu terytorialnego, projektodawcy napisali: - Projekt ustawy nie spowoduje skutków gospodarczych i finansowych, nie rodzi dodatkowych kosztów, w tym nie powoduje obciążenia budżetu państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. Projekt ustawy nie dotyczy majątkowych praw i obowiązków przedsiębiorców (ustawa nie będzie miała wpływu na sytuację mikroprzedsiębiorców, małych i małych i średnich przedsiębiorców).

Podobny problem z oceną skutków swojej regulacji mieli posłowie Lewicy. Bo uzasadnienie do projektu ustawy gwarantującej wolną Wigilię (ustawa czeka obecnie na podpis prezydenta) też budziło pod tym kątem sporo zastrzeżeń. Pisaliśmy o tym tutaj