Szkolenia prowadzone przez grupę Medycy dla Ukrainy Szczecin, odbywają się codziennie w godzinach 18-20 w siedzibie Związku Ukraińców Polskich w Szczecinie. Udział jest bezpłatny, nie ma wcześniejszych zapisów. Szkolenie, obejmuje m.in. tamowanie krwotoków i obrażeń bojowych, zabezpieczenie ran klatki piersiowej, zapewnienie drożności dróg oddechowych oraz kwestie prawidłowego użycia sprzętu medycznego.

 

Uczą rzeczy niezbędnych

Jak mówi Anastazja Ficak, koordynatorka medyczna grupy Medycy dla Ukrainy Szczecin, uczestnicy szkoleni są w umiejętności dokładnego zakładania staży i opatrunków, a także jak postępować przy groźniejszych przypadkach – na przykład ranach otwartych klatki piersiowej. – Pokazujemy, jak zrobić opatrunki z dostępnych materiałów, gdy nie ma się przy sobie profesjonalnego sprzętu medycznego – opowiada Ficak. Zajęcia mają charakter praktyczny – uczestnicy pod okiem instruktora powtarzają pokazywane wcześniej elementy szkolenia. Do tej pory udało się przeszkolić kilkadziesiąt osób.

Z kursu na front

Każda przeszkolona osoba dostaje niezbędne materiały opatrunkowe i środki medyczne, z którymi jedzie na wojnę. Zazwyczaj są to osoby, które prosto ze szkolenia wybierają się bezpośrednio na front.

 

 

Członkowie grupy Medycy dla Ukrainy Szczecin, na co dzień pracują m.in. w zespołach ratownictwa medycznego, ochotniczych i zawodowych służbach odpowiedzialnych za ochronę zdrowia i życia polskich obywateli, są wśród nich wykładowcy i studenci uczelni medycznych.