Od 7 listopada br. obowiązuje znowelizowane rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje. Przepisy określiły katalog środków, na które receptę można otrzymać tylko w czasie osobistej wizyty i badania lekarskiego. Katalog obejmuje:

  • fentanyl,
  • morfinę,
  • oksykodon,
  • konopi ziele innych niż włókniste oraz wyciągi, nalewki farmaceutyczne, a także wszystkie inne wyciągi z konopi innych niż włókniste,
  • żywicę konopi.

Zatem od 7 listopada pacjent nie może już otrzymać recepty na te preparaty poprzez teleporadę. Musi go osobiście zbadać lekarz. Taki obowiązek ma każdy podmiot, który wykonuje działalność leczniczą. - Wyjątkiem są przypadki kontynuacji leczenia określonym preparatem, kiedy osobą wystawiającą receptę jest lekarz udzielający świadczeń opieki zdrowotnej, w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (z wyłączeniem nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej) – przypomina RPP.

RPP może ukarać podmiot leczniczy

RPP informuje, że w tym roku wydał 31 decyzji, w których uznał stosowanie praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów przez podmioty lecznicze, oferujące możliwość szybkiego uzyskania recept na leki za pośrednictwem portali internetowych i na podstawie wypełnianych samodzielnie przez pacjentów ankiet online. - Należy dodać, że 22 decyzje dotyczyły terapii medyczną marihuaną, a z tych – 12 decyzji dotyczyło niedostosowania się przez podmioty lecznicze do obowiązujących od 7 listopada 2024 r. zmian w przepisach prawa – podkreśla RPP. Rzecznik nakazał zaprzestanie tych praktyk, a w razie gdy tak się nie stanie, nałoży na podmiot leczniczy karę w wysokości pół miliona złotych.

- Jednocześnie należy wskazać, że na jeden z podmiotów leczniczych prowadzących wyżej wymienioną działalność, rzecznik praw pacjenta nałożył karę pieniężną, w związku z niewykonaniem decyzji, w wysokości 234 tys. zł i kara ta została utrzymana w mocy przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sprawa V SA/Wa 614/24) – informuje biuro RPP.

Czytaj: Recepta na leki opioidowe po osobistym zbadaniu przez lekarza