Nad zmianami związanymi z nadużyciami w wystawianiu e-recept w ramach tzw. receptomatów Ministerstwo Zdrowia pracowało od dłuższego czasu.

- Zamierzamy wprowadzić całkowity zakaz preskrypcji recept podczas teleporady na środki uzależniające, narkotyczne – nie tylko opioidy. Zamierzamy też zabezpieczyć stosowanie przepisów dotkliwymi sankcjami w tym karnymi, egzekwowalnymi i natychmiastowymi - zapowiadała na początku lipca w rozmowie dla serwisu Prawo.pl ministra zdrowia Izabela Leszczyna. 

Czytaj całą rozmowę: Leszczyna: Chcemy poprawiać przepisy małymi krokami, nie burząc całego systemu

Na liście opioidy i konopie

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje została podpisana i wejdzie w życie 7 listopada br. Jak wskazuje resort, ma on na celu przede wszystkim wzmocnienie nadzoru nad preskrypcją substancji kontrolowanych, a tym samym ograniczenie negatywnych zjawisk społecznych związanych z nadużywaniem tego rodzaju substancji, w tym ich nadmierną preskrypcją. Jak podkreśla ministerstwo w uzasadnieniu projektu, skutkuje to uzależnieniami lekowymi, w tym związanymi z koniecznością hospitalizacji lub dalszego leczenia farmakologicznego, co powoduje również zwiększone nakłady publiczne na ochronę zdrowia.

Kluczową zmianą jest wprowadzenie wykazu środków odurzających, substancji psychotropowych lub prekursorów kategorii 1, na które wystawienie recepty będzie musiało zostać poprzedzone osobistym zbadaniem pacjenta przez osobę wystawiającą tę receptę, z wyjątkiem przypadków, gdy osobą tą jest lekarz udzielający świadczeń opieki zdrowotnej w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, z wyłączeniem umowy dotyczącej nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (w przypadku kontynuacji leczenia preparatem). Wymogiem tym zdecydowano się objąć następujące substancje: fentanyl, morfina, oksykodon oraz konopi ziele innych niż włókniste oraz wyciągi, nalewki farmaceutyczne, a także wszystkie inne wyciągi z konopi innych niż włókniste oraz żywicę konopi, bowiem w ocenie autorów projektu stosowanie tych substancji w najwyższym stopniu wiąże się aktualnie z ryzykami.

Jak zaznacza MZ, intencją zmiany jest uniknięcie możliwości leczenia na podstawie recept stanowiących kontynuację dotychczasowego leczenia bez osobistego zbadania pacjenta. Po wejściu w życie rozporządzenia wystawione uprzednio recepty zachowają ważność (bo były wystawione w zgodnie z uprzednio obowiązującymi przepisami). Natomiast w przypadku kontynuacji leczenia realizowanego na podstawie nowych recept (czyli tych wystawionych po wejściu w życie projektowanego rozporządzenia) będą stosowane już nowe przepisy. 

Czytaj w LEX: Ograniczenia w wystawianiu recept przez lekarzy >