Zmiana rozporządzenia Ministra Zdrowia. w sprawie rodzajów elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) ma na celu rozszerzenie katalogu EDM o:
- kartę medycznych czynności ratunkowych (KMCR);
- kartę medyczną lotniczych zespołów ratownictwa medycznego (KM LZRM).
Oba dokumenty będą wytwarzane w standardzie odpowiadającym elektronicznej dokumentacji medycznej. Resort zdrowia argumentuje, że to przełoży się na usprawnienie obiegu dokumentacji medycznej sporządzanej i prowadzonej przez zespoły ratownictwa medycznego.
Łatwiejszy dostęp do danych
Dostęp do dokumentacji w przypadku pacjentów odbywać się będzie przez Internetowe Konto Pacjenta, a dla osób wykonujących zawód medyczny przez system teleinformatyczny - Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia.
Przekazywanie KMCR i KM LZRM do Internetowego Konta Pacjenta da pacjentowi ciągły wgląd do tych kart. Dostęp do dokumentacji dla podmiotów leczniczych dostarczy osobom wykonującym zawód medyczny informacji o medycznych czynnościach ratunkowych i lekach podanych na etapie przedszpitalnym.
Forma papierowa dla seniorów
Inne pozytywne aspekty tego rozwiązania, do których przekonuje Ministerstwo Zdrowia to też ekologia, poprzez znaczące zmniejszenie zużycia papieru. Poza tym EDM w ratownictwie medycznym ułatwi pracę członkom zespołów, z którego zostaną zdjęte obowiązki polegające na drukowaniu dokumentacji i dostarczaniu jej w postaci papierowej. Skróci się tym samym czas obsługi zgłoszeń o czas potrzebny na wydrukowanie dokumentacji w ambulansie oraz dostarczenie jej do miejsca, w którym znajduje się pacjent. W razie awarii systemów teleinformatycznych, zdarzeń kryzysowych oraz w związku z dużym odsetkiem pacjentów – w szczególności starszych - niekorzystających z rozwiązań cyfrowych, zachowano formę papierową.
Czytaj także: Rozporządzenie o europejskiej przestrzeni danych medycznych opublikowane
Zastrzeżenia samorządu lekarskiego
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zauważa, że karta medycznych czynności ratunkowych oraz karta medyczna lotniczego zespołu ratownictwa medycznego będą wytwarzane w Systemie Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego i udostępniane dalej jako elektroniczna dokumentacja medyczna. Wątpliwości samorządu lekarskiego budzi projektowany par. 46 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia, który przewiduje, że karty będą udostępniane innemu podmiotowi leczniczemu za pośrednictwem systemu teleinformatycznego - Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych (EPGAUZCZM)– w przypadku przewiezienia pacjenta do tego podmiotu.
Zdaniem prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, należy rozważyć utrzymanie możliwości przekazania karty w postaci wydruku w przypadku przekazania pacjenta do opieki szpitalnej, a wówczas dostęp do karty w EPGAUZCZM powinien być traktowanych jako wtórny. Za przyjęciem takiego rozwiązania przemawia m.in. fakt, że przepis nie rozstrzyga, w jaki sposób będzie przekazywana karta za pośrednictwem elektronicznej platformy w przypadku pacjentów oznaczonych jako „NN”, albo nieposiadających numeru PESEL.
Samorząd przekonuje, że przyjęcie proponowanego rozwiązania ułatwiłoby także procedurę przekazania pacjenta w triażu, gdzie podpis osoby reprezentującej dany podmiot leczniczy z potwierdzeniem przejęcia opieki nad pacjentem, pozwala przekazać kartę medycznych czynności ratunkowych za pośrednictwem SWD do SIM, tymczasem już od chwili przyjęcia pacjenta w triażu oczekuje się dostępu do wytworzonej przez zespół ratownictwa medycznego dokumentacji.
– Dodawany do rozporządzenia par. 46 ust. 3 wskazuje, że w przypadku pozostawienia pacjenta na miejscu zdarzenia zespół ratownictwa medycznego informuje o możliwości otrzymania karty medycznych czynności ratunkowych lub karty medycznej lotniczego zespołu ratownictwa medycznego w postaci wydruku. Należy dodatkowo wprowadzić do treści samej karty odpowiednie miejsce (pole) do zaznaczenia decyzji pacjenta względem wydania wydruku w postaci papierowej. Umożliwi to zespołom ratownictwa medycznego odpowiednie udokumentowanie takiej decyzji pacjenta – wnioskuje PNRL.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.