Za przyjęciem ustawy wraz z jedną poprawką zagłosowało 239 posłów z 448 głosujących. Przeciw było 22 posłów. 187 wstrzymało się od głosu.
Przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia nowelizacja zmienia sposób wybierania dyrektora CMKP. Ma on być powoływany przez ministra zdrowia w drodze konkursu na czteroletnią kadencję, a nie - jak dotąd - przez Kolegium Elektorów, składające się z nauczycieli akademickich. Podczas połączonych prac sejmowej Komisji Edukacji i Nauki i Komisji Zdrowia do projektu wprowadzono w środę poprawkę zakładającą, że w skład zespołu wybierającego dyrektora CMKP wchodziłoby - obok trzech przedstawicieli ministra zdrowia - trzech przedstawicieli Naczelnej Rady Lekarskiej.
W drugim czytaniu, które odbyło się w piątek, posłowie zgłosili poprawki zakładające rozszerzenie tego składu (w różnym zakresie) o przedstawicieli innych zawodów medycznych, m.in. pielęgniarki, położne, fizjoterapeutów, ratowników medycznych i farmaceutów.
Sejm te poprawki odrzucił. Zgodził się jedynie na przyjęcie jednej - zgłoszonej przez Koalicję Obywatelską (zgodnie z rekomendacją komisji). Zakłada ona, że w skład zespołu wybierającego dyrektora CMKP wchodzić będzie trzech przedstawicieli ministra zdrowia, dwóch przedstawicieli Naczelnej Rady Lekarskiej i jeden przedstawiciel Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
Nowe przepisy poza tym przewidują m.in. utworzenie jednej jednostki kształcenia podyplomowego dla wszystkich medycznych grup zawodowych. Będzie to możliwe dzięki połączeniu Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych.
Zakładają też m.in., że ujednolicony zostanie proces związany z przeprowadzeniem Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego dla pielęgniarek i położnych. Wypracowane zostaną jednolite kryteria egzaminowania dla wszystkich zawodów medycznych.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.