Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ramowego programu kursu w dziedzinie medycyny rodzinnej wskazuje, że specjalistą POZ może zostać lekarz, który:

  1. posiada tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny rodzinnej, albo
  2. odbywa szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie medycyny rodzinnej, albo
  3. posiada specjalizację II stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej, albo
  4. posiada specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie pediatrii, pod warunkiem warunkiem ukończenia kursu w dziedzinie medycyny rodzinnej.

 

Ponadto lekarzem POZ jest także lekarz posiadający specjalizację I stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej, posiadający specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie chorób wewnętrznych, udzielający świadczeń zdrowotnych z zakresu POZ przed dniem 31 grudnia 2024 r. Warunkiem jest, aby wskazani lekarze specjaliści posiadali ukończony kurs w dziedzinie medycyny rodzinnej.

Dla lekarzy posiadających specjalizację I lub II stopnia, tytuł specjalisty w dziedzinie pediatrii, specjalizację I stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej, specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie chorób wewnętrznych obowiązek posiadania odbytego kursu będzie obowiązywał od dnia 1 stycznia 2027 r.

Oprócz tego lekarzami POZ są również lekarze posiadający specjalizację I lub II stopnia, tytuł specjalisty w dziedzinie pediatrii oraz posiadający specjalizację I stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej, albo specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie chorób wewnętrznych, jednak pod warunkiem ukończenia kursu.

Kto nie musi przechodzić kursu

Jednocześnie lekarz:

1) który posiada specjalizację I stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej, specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie chorób wewnętrznych, albo specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie pediatrii,

2) inny lekarz niż wymieniony, który jednak nieprzerwanie przed dniem wejścia w życie przepisów, przez okres nie krótszy niż 10 lat, udziela świadczeń zdrowotnych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Wówczas zachowuje on prawo do udzielania świadczeń zdrowotnych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej.

Ponadto obowiązek ukończenia kursu w dziedzinie medycyny rodzinnej nie dotyczy lekarzy, którzy przez okres co najmniej dziesięciu lat udzielali świadczeń zdrowotnych z zakresu POZ jako lekarze POZ.

Czego nauczą się lekarze

Wydanie nowego rozporządzenia wynika z wejścia w życie nowelizacji ustawy o Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W związku z przejściem z formy stacjonarnej składającej się z części teoretycznej i praktycznej na formę e-learningową kursu w dziedzinie medycyny rodzinnej, zrezygnowano z nabywania umiejętności, które są charakterystyczne przy zajęciach praktycznych. Zamieniono wykaz umiejętności na wykaz wymaganej wiedzy, którą należy uzyskać po zakończeniu kursu w dziedzinie medycyny rodzinnej.

Dokument określa też, czego mają uczyć się przyszli lekarze rodzinni. W programie powinno znaleźć się m.in.: informacje na temat organizacji i funkcjonowanie przychodni POZ; opieki koordynowanej; rozwiązań cyfrowych, opieki zdalnej i telemedycyny w POZ; szczepień dzieci i dorosłych; postępowania w nadwadze i otyłości; wybranych problemów stomatologicznych dla lekarzy POZ oraz wybranych zagadnień zdrowia publicznego.

Jednolity wzór zaświadczenia

Bez względu na miejsce ukończenia kursu, wprowadzono konieczność wydawania zaświadczenia według jednolitego wzoru. Obejmuje on następujące dane:

  1. nazwę i adres organizatora kursu;
  2. nazwę kursu;
  3. imię i nazwisko uczestnika kursu;
  4. numer prawa wykonywania zawodu lekarza;
  5. nazwę organu wydającego prawo wykonywania zawodu lekarza;
  6. datę odbycia kursu;
  7. informację o ukończeniu kursu z wynikiem pozytywnym;
  8. datę wydania zaświadczenia;
  9. podpis z podaniem imienia i nazwiska osoby reprezentującej organizatora kursu.