Jak wskazano, projektowany standard bazuje na doświadczeniu w realizacji dotychczasowych przepisów, które wytyczyły kierunek pozytywnych zmian zarówno w samym schemacie organizacyjnym opieki okołoporodowej, jak również w świadomości personelu medycznego i samych kobiet. Projekt standardu uwzględnia także wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia, osiągnięcia medycyny opartej na dowodach naukowych oraz doświadczenia polskie w zakresie opieki nad matką i dzieckiem. Dostosowano je jednak do polskich realiów ochrony zdrowia.
Interwencja ograniczona do minimum
Dokument zakłada, że zarówno rodząca, jak i noworodek powinni być chronieni przed nadmierną medykalizacją całej procedury, a ewentualne interwencje medyczne powinny być ograniczone do niezbędnego minimum. Chodzi w szczególności o: wywoływanie (indukcję) porodu, stymulację czynności skurczowej, stosowanie farmakoterapii, nacięcie krocza, cięcie cesarskie oraz podanie noworodkowi preparatów do początkowego żywienia niemowląt z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa zdrowotnego. Położono również nacisk na nieprzerwany dwugodzinny kontakt "skóra ze skórą". Schemat opieki nad kobietą w ciąży zaproponowany w rozporządzeniu uwzględnia świadczenia profilaktyczne wykonywane przez lekarza lub położną i działania w zakresie promocji zdrowia oraz badania diagnostyczne i konsultacje medyczne, wraz z okresami ich przeprowadzania.
Czytaj w LEX: Kluczowe obszary dla poprawy jakości i bezpieczeństwa świadczeń w placówce – jak je ustalić? >
Jak zaznacza ministerstwo, nowe przepisy zapewnią właściwą i jednolitą organizację pracy, w sposób najbardziej efektywny wykorzystując cały potencjał kadry, przy jednoczesnym zagwarantowaniu bezpieczeństwa pacjentom. - Standard stawia kobietę w okresie okołoporodowym i jej dziecko w centrum zainteresowania personelu medycznego sprawującego nad nimi opiekę, zapewniając podmiotowe traktowanie, współpracę i respektowanie praw pacjenta. Wyposaża kobietę i osobę jej bliską (jeżeli taką wskaże) w wiedzę i możliwość odniesienia, porównania, czy zastosowane wobec niej działania były właściwe. Zapewnia jednolity sposób postępowania personelu medycznego wobec kobiety w okresie okołoporodowym i jej dziecka, bez względu na miejsce zamieszkania kobiety - podkreślono w uzasadnieniu projektu.
Czytaj również: RPO: Prawa ciężarnych i rodzących kobiet wciąż nie są respektowane
W resorcie zdrowia trwają prace nad podwyższeniem standardów okołoporodowych
Godność w centrum uwagi
Wytyczne generalnie mają wpłynąć na poprawę sytuacji rodzącej. Jedną z istotnych kwestii ma być stosowanie znieczulenia w trakcie porodu. W wytycznych zobowiązano podmioty lecznicze do zapewnienia kobiecie w ciąży możliwości zapoznania się z wybranym miejscem porodu oraz wcześniejszej konsultacji z anestezjologiem, w celu przekazania informacji o wskazaniach i przeciwskazaniach do zastosowania u niej znieczulenia. Wprowadzono zmiany organizacyjne w części dotyczącej łagodzenia bólu porodowego, które powinny przyczynić się do zwiększenia dostępności do znieczulenia zewnątrzoponowego. Do najważniejszych z nich należy wprowadzenie obowiązku publikowania przez podmioty lecznicze informacji o dostępnych w podmiocie metodach łagodzenia bólu porodowego na swojej stronie internetowej i jej regularne aktualizowanie.
Doprecyzowano także sposób podawania opioidów w metodach farmakologicznych łagodzenia bólu porodowego, w celu wykluczenia stosowania petydyny. Doprecyzowano warunki, które muszą zostać spełnione, aby zagwarantować możliwość wykonania równolegle wielu znieczuleń rodzącym. W projekcie standardów uporządkowano również kwestie związane z karmieniem piersią i żywieniem noworodka. Zapewniono profesjonalną opiekę położnej w miejscu zamieszkania lub pobytu każdej kobiecie w okresie połogu, która wyrazi taką wolę, również w sytuacji, gdy jej dziecko jest długotrwale hospitalizowane po urodzeniu, dziecko urodziło się martwe lub zmarło po urodzeniu.
Wprowadzono też bezwzględny zakaz umieszczania kobiet w sytuacjach szczególnych (pod pojęciem których należy rozumieć: poronienie, urodzenie dziecka martwego, niezdolnego do życia lub obarczonego wadami letalnymi urodzenie chorego dziecka lub dziecka z wadami wrodzonymi) w salach szpitalnych razem z kobietami w okresie ciąży bądź kobietami w połogu, których ciąża zakończyła się urodzeniem zdrowego dziecka.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.