Urzędnicy z Departamentu Zdrowia Psychicznego w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta przeprowadzili analizę sytuacji dotyczącej pacjentów oddziałów psychiatrii sądowej. Szpitale zwracały uwagę, że są zmuszone przetrzymywać osoby bez wskazań medycznych do dalszego leczenia. Wyniki analizy wykazały, że przyczyną przedłużających się hospitalizacji bez wskazań medycznych jest brak możliwości bezpośredniego przekazania pacjentów po zwolnieniu z detencji do instytucji opiekuńczej czy opiekuńczo-leczniczej, w sytuacji kiedy potrzebują kontynuacji opieki.

Luka w opiece

– W obecnym stanie prawnym przepisy nie regulują sytuacji pacjenta przebywającego na oddziale sądowym, który potrzebuje dalszej pomocy, a nie może być bezpośrednio przekazany do zakładu opiekuńczego czy opiekuńczo-leczniczego. Pacjent taki, jeśli jest zwolniony z oddziału sądowego przez sąd karny i oczekuje na wydanie odpowiedniego orzeczenia przez sąd rodzinny na umieszczenie w placówce opiekuńczo-leczniczej, pozostaje bez opieki. W tym czasie jego stan może się pogorszyć i może też zagrażać innym osobom – zwrócono uwagę w wynikach kontroli.

Rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec zwrócił się do ministra sprawiedliwości z prośbą o rozważenie działań, które mogłyby przyczynić się do systemowej zmiany. Potrzebne jest zapewnienie ciągłości opieki instytucjonalnej osobom przebywającym w oddziałach psychiatrii sądowej, bez konieczności przedłużających się hospitalizacji. – Konieczne jest dokonanie zmiany obowiązujących przepisów prawa, w taki sposób, aby możliwe było bezpośrednie przekazywanie pacjenta do placówek opiekuńczych czy opiekuńczo-leczniczych. Zapewniłoby to utrzymanie osiągniętej poprawy stanu zdrowia tych pacjentów, zaspokoiłoby ich potrzeby oraz zapobiegło ponownemu popełnieniu czynu zabronionego – podkreślił RPP.

Pacjent powinien być wysłuchany

Bartłomiej Chmielowiec w wystąpieniu do ministra sprawiedliwości zwraca też uwagę, że pacjenci przyjmowani do szpitali psychiatrycznego bez ich zgody, nie zawsze mają możliwość bycia wysłuchanymi osobiście przez sędziów sądu rodzinnego. RPP zaapelował do ministra sprawiedliwości o podjęcie działań, które zagwarantują osobiste wysłuchanie pacjenta przez sędziego. Zdaniem RPP należy też wrócić do przeprowadzania rozpraw w szpitalu, w którym przebywa pacjent.

Czytaj także: RPO: Przeszukania pacjentów w szpitalach psychiatrycznych bez podstawy prawnej - czas na zmiany