Podczas konferencji prasowej ministra Leszczyna podsumowała najważniejsze zmiany, nad którymi resort zdrowia pracował w 2024 r. Wymieniła wśród nich m.in. program „Świadoma, Bezpieczna Ja”. To pakiet zmian, który dotyczy różnych obszarów zdrowia kobiet. Chodzi np. o dostęp do antykoncepcji awaryjnej w aptekach, finansowanie procedury in vitro przez państwo, szczepienia przeciwko HPV dla młodzieży i dostęp do badań prenatalnych w ciąży. - W ponad 1300 aptekach w 70 proc. powiatów jest obecnie dostępna antykoncepcja awaryjna, a bezpłatny program in vitro to duma całego rządu - stwierdziła ministra Leszczyna. Zaznaczyła, że dzięki programowi ponad 6750 kobiet zaszło już w ciążę, a łącznie 20 tys. par przystąpiło do programu. Jak wyliczała, dzięki zniesieniu barier wiekowych na badania prenatalne w roku 2024 ponad 25 proc. więcej kobiet w ciąży skorzystało z tego rodzaju diagnostyki. - Niebawem do konsultacji trafi rozporządzenie o nowych standardach opieki okołoporodowej, które wprowadzą m. in.: edukację przedporodową od momentu stwierdzenia ciąży, w tym o szczepieniach zalecanych, czy profilaktyce wtórnej raka piersi u kobiet w ciąży, a także szczegółowy plan porodu - zapowiedziała.
Leki i elektroniczna rejestracja
Ministra Leszczyna przypomniała, że na początku grudnia Sejm uchwalił zmiany, dzięki którym receptę na bezpłatne leki dla osób starszych i młodzieży (65+ i 18-) będzie mógł wystawić każdy lekarz POZ i specjalista w ramach umowy z NFZ albo prywatnie. Na mocy nowych przepisów farmaceuci będą mogli wystawiać recepty na wszystkie szczepienia refundowane dla dorosłych. Zmiany mają ułatwić dostęp m. in. do szczepień przeciw grypie i pneumokokom.
Czytaj: Recepta na bezpłatne leki także prywatnie - Sejm uchwalił ustawę
Jeśli chodzi o leki, w tym roku wprowadzono również przepisy, które ograniczyły dostęp do teleporad w przypadku niektórych leków. To odpowiedź na zidentyfikowane problemy związane z niekontrolowanym wystawianiem leków w tzw. receptomatach. Obecnie osobista wizyta u lekarza jest obowiązkowa przed wystawieniem recepty na: fentanyl, morfinę, oksykodon, marihuanę oraz wyciągi i nalewki farmaceutyczne. Jest jeden wyjątek od tej zasady – gdy leczenie jest kontynuowane, a receptę wystawia lekarz POZ.
Leszczyna odniosła się również do planów wdrażania centralnej e-rejestracji, w zakresie której obecnie prowadzony jest pilotaż. Kolejne etapy wdrażania zaplanowano na przyszły rok. System docelowo ma zostać uruchomiony na skalę ogólnopolską w 2029 r. - Do pilotażu centralnej e-rejestracji zgłosiło się już 150 podmiotów, które realizują świadczenia kardiologiczne lub wykonują badania profilaktyczne – mammografię i cytologię. Spośród nich 39 podmiotów zintegrowało już systemy informatyczne z systemem P1 - wskazała ministra.
Reforma szpitalnictwa nadal w konsultacjach
Jedną z kluczowych zmian, które chce wprowadzić resort zdrowia, jest reforma szpitalnictwa, opierająca się na trzech filarach. Obecnie projekt zmian został skierowany do ponownych konsultacji, ze względu na to, że jego poprzednia wersja uległa znacznym przekształceniom. Część rozwiązań wywołała spore kontrowersje. - Chcemy dostosować struktury oddziałów szpitalnych do potrzeb pacjentów. Osiągniemy to dzięki nowej sieci szpitali - podkreśliła ministra i wskazała, że w tej reformie bardzo ważna jest też racjonalizacja zarządzania kadrami medycznymi, aby szpitale były uszyte na miarę potrzeb mieszkańców i nie musiały rywalizować o lekarzy. Zapowiedziała również restrukturyzację nierentownych szpitali.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.