Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w zakresie edukacji żywieniowej oraz poprawy jakości żywienia w szpitalach – „Dobry posiłek w szpitalu” (nr z wykazu MZ 1741). Przedłuża w nim działanie pilotażu programu do 30 czerwca 2025 r. - Co zapewni dalszą dostępność do porad żywieniowych oraz wdrażanie optymalnego modelu żywienia świadczeniobiorców w szpitalach – podaje ustawodawca. Zakłada, że wpłynie to na poprawę stanu zdrowia większej liczby pacjentów i ich szybszy powrót do aktywności zawodowej i skrócenie czasu hospitalizacji.

Pilotaż przedłużany jest już kolejny raz, pierwotnie miał zakończyć się z końcem grudnia br. (a jeszcze wcześniej w czerwcu). Rozporządzenie ministra zdrowia z 25 września 2023 r. w sprawie programu pilotażowego w zakresie edukacji żywieniowej oraz poprawy jakości żywienia w szpitalach – „Dobry posiłek w szpitalu” weszło w życie 27 września 2023 r. NFZ za wyżywienie za jeden osobodzień pobytu pacjenta na oddziale płaci 25,62 zł.

Dobry posiłek nie dla ZOL-i

Szpitale powiatowe postulowały wcześniej, by programem mogli być także objęcie pacjenci zakładów opiekuńczo-leczniczych. Teraz bowiem, kiedy zakład znajduje się na terenie szpitala, różnicuje to pacjentów – ci, którzy są na oddziale szpitalnym mogą być w programie, ci z ZOL-i nie. Resort zdrowia nie wprowadza jednak takiej zmiany.

Do pilotażu przystąpiły 582 szpitale, nie przewiduje się zawierania nowych umów w programie. MZ szacuje, że koszt realizacji programu pilotażowego w 2025 r. wyniesie 439 682 431 zł. Rozporządzenie ma wejść w życie 31 grudnia.

Sprawdź w LEX: Czy aby rozliczyć świadczenie zdrowotne "dobry posiłek", pobyt w szpitalu musi być dłuższy niż 24 godziny? >

Czytaj również: Jedzenie w szpitalu już miało być smaczne i zdrowe

"Dobry posiłek w szpitalu" - chętni są, mimo zastrzeżeń