Do konsultacji publicznych skierowano projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie zakresu niezbędnych informacji przetwarzanych przez świadczeniodawców, szczegółowego sposobu rejestrowania tych informacji oraz ich przekazywania podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych. 

Kolejki pod  nadzorem

W uzasadnieniu projektu rozporządzenia zaznaczono, że dzięki obowiązkowi prowadzenia harmonogramów przyjęć w aplikacji AP KOLCE NFZ zyska dostęp do aktualnych danych dotyczących czasów oczekiwania oraz liczby osób oczekujących na dane świadczenie w skali kraju.

– Umożliwi to bieżące monitorowanie prawidłowości prowadzenia list oczekujących, prowadzenie szczegółowych analiz czasu oczekiwania na wizytę. Fundusz chce też wyeliminować przypadki wielokrotnych zapisów tej samej osoby na to samo świadczenie. Analiza danych z aplikacji AP KOLCE zagwarantuje kompletność, aktualność i wiarygodność pozyskiwanych informacji na temat kolejek do specjalistów – czytamy w uzasadnieniu.

Resort zdrowia zapewnia, że ten obowiązek nie wiąże się z dołożeniem pracy świadczeniodawcom, a wręcz ze zmniejszenie obowiązków sprawozdawczych. Pacjenci dzięki aplikacji AP KOLCE będą otrzymywali od Narodowego Funduszu Zdrowia sms-y przypominające o wyznaczonym terminie udzielenia świadczeń.

Czytaj w LEX: Abonamenty medyczne - kluczowy benefit >

Na razie nie wszystkie przychodnie

Takim obowiązkiem w zakresie ambulatoryjnej opieki zdrowotnej objęte były świadczenia z czterech zakresów: onkologii, kardiologii, endokrynologii oraz ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Projektowane rozporządzenie rozszerza ten wykaz o dodatkowe osiem, tj. świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu: urologii, neurologii, nefrologii, diabetologii, chorób płuc i gruźlicy, gastroenterologii, okulistyki oraz otolaryngologii.

Obowiązek prowadzenia odrębnych list oczekujących w aplikacji AP KOLCE udostępnianej przez Narodowy Fundusz Zdrowia dla pierwszych dwóch nowych zakresów świadczeń (urologia, neurologia) zacznie obowiązywać od dnia 1 maja 2025 r. Włączanie nowych, kolejnych zakresów będzie się odbywało stopniowo (po dwa zakresy co dwa tygodnie). – Zapewni to odpowiedni czas zarówno Narodowemu Funduszowi Zdrowia na prace dostosowujące aplikację AP KOLCE do prowadzenia nowych harmonogramów przyjęć, jak i świadczeniodawcom, którzy są zobowiązani do wprowadzenia harmonogramów z własnych systemów informatycznych do aplikacji AP KOLCE – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Czytaj także: Lekarz u lekarza bez kolejki? Propozycja NIL budzi kontrowersje