Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Północ w Warszawie w lipcu 2020 r. uznał oskarżonego Konrada R. winnego wymuszania siłą wierzytelności.

Zdarzenie miało miejsce w październiku 2019 roku w Warszawie. Oskarżony, działając wspólnie i w porozumieniu z dwoma innymi osobami w celu wymuszenia zwrotu wierzytelności w wysokości 70 zł, używał wobec wierzyciela groźby bezprawnej pozbawienia życia oraz przemocy w postaci kopania i uderzania po głowie i całym ciele.

Konrad R. spowodował u napadniętego uraz wielomiejscowy twarzoczaszki i rąk, pod postacią obustronnego złamania łuków jarzmowych, przedniej i tylnej ściany lewej zatoki szczękowej oraz kości nosa, bardzo licznych wylewów krwawych - zasinień, zadrapań, otarć naskórka i częściowo skóry właściwej z drobnym krwawieniem i obrzękiem.

Sąd I instancji orzekł wobec oskarżonego środek zabezpieczający w postaci umieszczenia w odpowiednim zakładzie psychiatrycznym.

A ponadto orzekł solidarnie na rzecz pokrzywdzonego 15 tys. zł tytułem nawiązki. Wyrok zawiera również zaliczenie aresztu oskarżonemu na poczet orzeczonej kary.

Wyrok w odniesieniu do oskarżonego uprawomocnił się bez postępowania odwoławczego 12 października 2020 r.

Czytaj w LEX: Terapia sprawców czynów zabronionych jako forma środka zabezpieczającego (art. 93a par. 1 pkt 2 k.k.) >

Pobyt w placówce leczniczej – zaliczony do kary

Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Północ w Warszawie orzekł o umieszczeniu Konrada R. w zakładzie psychiatrycznym o wzmocnionym poziomie zabezpieczenia, zgodnie z opinią Komisji Psychiatrycznej ds. Środków Zabezpieczających przy Ministrze Zdrowia.

Do placówki leczniczej Konrad R. przyjęty został 26 lipca 2021 r. Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Północ w Warszawie zaliczył skazanemu na poczet kary pozbawienia wolności w wymiarze roku, orzeczonej prawomocnym wyrokiem okres pobytu wymienionego w Centrum Zdrowia i tę karę pozbawienia wolności uznał za wykonaną w całości.

Czytaj w LEX: Postępowanie w przedmiocie dalszego stosowania środka zabezpieczającego w postaci pobytu w zakładzie psychiatrycznym >

Jednak 10 marca 2022 r. Sąd Rejonowy Warszawa Praga-Północ orzekł o dalszym stosowaniu wobec oskarżonego środka zabezpieczającego w zakładzie psychiatrycznym, dysponującym wzmocnionymi warunkami zabezpieczenia.

W uzasadnieniu sąd wskazał, że „zdaniem biegłych aktualny stan zdrowia psychicznego internowanego nie jest stabilny i po jego stronie w dalszym ciągu zachodzi wysoki stopień prawdopodobieństwa ponownego popełnienia czynu zabronionego o charakterze podobnym do popełnionego".

Według sądu Konrad R. wymaga dalszego stosowania środka zabezpieczającego w postaci umieszczenia w zakładzie psychiatrycznym, dysponującym wzmocnionymi warunkami zabezpieczenia. - Sprawca, z uwagi na uzależnienie od substancji psychoaktywnych oraz ich aktywne przyjmowanie, powinien być poddany dalszym oddziaływaniom terapeutycznym – wynikało z akt sprawy.

Kolejnymi postanowieniami Sąd Rejonowy w Pruszkowie, w oparciu o tę samą podstawę prawną oraz podobną argumentację, orzekł o dalszym stosowaniu wobec Konrada R. środka zabezpieczającego w postaci umieszczenia w zakładzie psychiatrycznym.

W marcu 2024 r. sąd, opierając się na opinii biegłych lekarzy psychiatrów i psychologa, uznał, że dalsze leczenie Konrada R. w zakładzie zamkniętym, w którym wykonuje się środek zabezpieczający, nie jest konieczne. Dlatego, że biegli wskazali, że „nie istnieje obecnie wysokie prawdopodobieństwo popełnienia przez niego czynu zabronionego".

Sąd dodał, że „internowany ma zostać umieszczony w DBS (będącym podmiotem leczniczym, który udziela ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych), gdzie będzie przebywał pod nadzorem personelu i będzie miał kontynuowaną farmakoterapię" .

Wzory dokumentów - LEX:

 

Kasacja Prokuratora Generalnego

Kasację od wyroku z 23 lipca 2020 r. wniósł Prokurator Generalny, który zaskarżył rozstrzygnięcie w części dotyczącej orzeczenia o środku zabezpieczającym w postaci umieszczenia skazanego w odpowiednim zakładzie psychiatrycznym i zarzucił rażące i mające istotny wpływ na treść orzeczenia naruszenie przepisów prawa materialnego.

Prokurator wskazał na wadliwe zastosowanie kodeksu karnego i orzeczenie wobec oskarżonego środka zabezpieczającego w postaci pobytu w zakładzie psychiatrycznym, choć w wypadku Konrada R. nie można było tego środka zastosować. Dlatego, że nie był on sprawcą, co do którego umorzono postępowanie o czyn zabroniony popełniony w stanie niepoczytalności lub w stanie ograniczonej poczytalności określonej w art. 31 par. 2 k.k., ani nie został skazany za jedno z enumeratywnie wymienionych przestępstw, tj. zabójstwa, ciężkiego uszczerbku na zdrowiu czy zgwałcenia albo wymuszenia czynności seksualnej.

W oparciu o tak sformułowany zarzut skarżący wniósł o uchylenie wyroku w zaskarżonej części.

Czytaj w LEX: Kilka uwag dotyczących środka zabezpieczającego w postaci pobytu w zakładzie psychiatrycznym wobec sprawców niepoczytalnych >

Leczenie wbrew ustawie

Sąd Najwyższy zgodził się z zarzutami prokuratora. Istotnie bowiem zaskarżony wyrok, w części opisanej w kasacji, był obarczony rażącym uchybieniem.

Orzekając wobec skazanego środek zabezpieczający w postaci pobytu w zakładzie psychiatrycznym (art. 93a par. 1 pkt 4 k.k.), Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Północ w Warszawie ocenił wyłącznie ogólne podstawy stosowania wszystkich środków zabezpieczających. Zignorował natomiast podstawy szczególne stosowania środka w postaci umieszczenia w zakładzie psychiatrycznym, skatalogowane w art. 93g par. 1-3 k.k. Słusznie wskazał skarżący, że przepis ten stanowi lex specialis względem art. 93c k.k. i zawiera zamknięty katalog przesłanek determinujących orzeczenie o zamknięciu w zakładzie psychiatrycznym.

Zdaniem SN dokonując wykładni tego przepisu i posługując się wnioskowaniem a contrario należy wyrazić stanowisko, że wobec sprawcy popełniającego czyn w postaci wymuszenia wierzytelności i pobicia nie jest dopuszczalne orzeczenie pobytu w zakładzie psychiatrycznym. Wobec takiego sprawcy mogą być stosowane jedynie środki zabezpieczające, takie jak elektroniczna kontrola miejsca pobytu, terapia, terapia uzależnień.

Mając to na uwadze, SN stwierdził, że opisane w kasacji uchybienie miało istotny wpływ na treść wyroku. Powodowało to pobyt w szpitalu psychiatrycznym, przy braku ku temu ustawowych przesłanek, a więc było rażącą obrazą przepisu art. 93b par. 5 k.k.

W tym stanie rzeczy wniosek o uchylenie wyroku w zaskarżonej części okazał się zasadny i spowodował wydanie orzeczenia kasatoryjnego bez konieczności wydania rozstrzygnięcia o charakterze następczym.

Sąd Najwyższy orzekał w składzie: SSN Tomasz Artymiuk (przewodniczący), ‎SSN Jacek Błaszczyk (sprawozdawca) oraz ‎SSN Michał Laskowski.

Wyrok Izby Karnej SN z 28 sierpnia 2024 r., sygn. akt II KK 312/24

 

Cena promocyjna: 209.3 zł

|

Cena regularna: 299 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 179.4 zł