Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęła skarga podmiotu leczniczego udzielającego świadczeń zdrowotnych w opiece psychiatrycznej i leczeniu uzależnień w sprawie przepisów regulujących przeszukania osób zgłaszających się do szpitala o udzielenie świadczeń zdrowotnych.

Podmiot leczniczy wskazuje na brak odpowiednich regulacji dotyczących tego problemu. Obowiązujące przepisy dopuszczają bowiem możliwość odebrania osobie chorej rzeczy, które potencjalnie mogłyby stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia, wyłącznie w przypadku zastosowania przymusu bezpośredniego (art. 18a ust. 2 ustawy z  19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego).

Tymczasem ze skargi, a głównie z informacji od pacjentów dla RPO, wynika, że przeszukanie w szpitalu osób chorujących jest powszechną praktyką. Podmioty lecznicze tłumaczą to obowiązkiem zapewnienia bezpieczeństwa na oddziałach.

Efektem obecnych regulacji, a w zasadzie ich braku, jest notoryczne naruszanie przez podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych z opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień wolności pacjentów i ich prawa do prywatności, a ponadto wymuszanie na pracownikach szpitali łamania tych praw.

Czytaj też w LEX: Tajemnica psychiatryczna >

Dyrektor Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego Biura RPO Piotr Mierzejewski poprosił dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego MZ Joannę Głażewską o stanowisko i informację, czy resort dostrzega problem i czy planuje wprowadzenie regulacji ustawowych w celu zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom oraz personelowi medycznemu w zgodzie z wymogami konstytucyjnymi.

Czytaj również: Balicki: W sprawie dalszej reformy psychiatrii są tylko ogólne deklaracje >