Jak wyjaśnia ministerstwo, dotychczasowy model jest oparty na poradniach ginekologicznych, które diagnozują i leczą zachowawczo niezaawansowane przypadki endometriozy terapią hormonalną refundowaną przez NFZ. Brakuje jednak finansowanych przez NFZ ośrodków wyspecjalizowanych w leczeniu endometriozy zaawansowanej.

Będą specjalistyczne centra 

Nowy model opieki wdrażany przez Ministerstwo Zdrowia zakłada zachowanie funkcji poradni ginekologicznych w diagnostyce i leczeniu prostych postaci endometriozy, ale zostanie wsparty o dodatkowe świadczenie dla pacjentek z endometriozą zaawansowaną. Ośrodki te zagwarantują pacjentkom najwyższą jakość w zakresie opieki zarówno przed, jak i pooperacyjnej.

Pacjentki wymagające skomplikowanych zabiegów z powodu głębokiej endometriozy będą mogły uzyskać pomoc w centrach leczenia endometriozy. Opiekę będą prowadzić ośrodki ginekologiczne, które posiadają możliwości realizacji pogłębionej diagnostyki oraz zatrudniają zespół medyczny z doświadczeniem w leczeniu zaawansowanej endometriozy, w tym ginekologów, chirurgów, torakochirurgów czy urologów, którzy w zależności od umiejscowienia ognisk endometriozy mają kompetencje w zakresie zabiegów.

Ośrodki zapewnią kompleksową opiekę nad pacjentką - rozpoczynając od przeprowadzenia pogłębionej diagnostyki, kwalifikacji do zabiegu, przeprowadzenia operacji, a następnie monitorowania stanu pacjentki po leczeniu.

Do połowy kwietnia projekt rozporządzenia powołujący centra leczenie endometriozy, wypracowany z ekspertami oraz środowiskiem pacjentów, zostanie skierowany do konsultacji publicznychJednocześnie Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji przeprowadzi analizę i wycenę świadczeń dla opieki w centrach leczenia. Po zakończeniu prac legislacyjnych, NFZ podpisze umowy z podmiotami spełniającymi warunki centrum leczenia endometriozy.

Centra leczenia endometriozy rozpoczną udzielanie świadczeń w drugiej połowie 2025 r.