Do bezpłatnych leków uprawnieni są pacjenci poniżej 18. roku życia lub powyżej 65. roku życia zarówno w dniu wystawienia, jak i realizacji recepty. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, obecnie dla dzieci i młodzieży dostępnych jest 2691 bezpłatnych leków (ok. 70 proc. wszystkich leków refundowanych w aptece) oraz 3662 bezpłatnych leków dla seniorów powyżej 65 r.ż., co stanowi ok. 97 proc. wszystkich refundowanych leków w aptece.
Czytaj także: Recepta na bezpłatne leki także prywatnie z podpisem prezydenta
Nie tylko lekarz
Obecnie receptę przepisuje lekarz i tylko on może nanieść na niej zmiany. Jeśli nie wpisał kodu uprawniającego do bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobów medycznych, to w przypadku recepty papierowej pacjent musi wrócić do gabinetu, żeby uzyskać korektę. Ministerstwo Zdrowia w rozporządzeniu w sprawie recept proponuje rozszerzenie listy osób uprawnionych do skorygowania recepty. Farmaceuta w każdej aptece albo punkcie aptecznym będzie mógł samodzielne uzupełnić brakujący kod uprawnienia dodatkowego „DZ” lub „S”. Projekt rozporządzenie trafił do konsultacji.
Narodowy Fundusz Zdrowia zapowiada zmianę praktyki zasad kontroli aptek ogólnodostępnych i punktów aptecznych w zakresie legalności i prawidłowości korygowania recept przez farmaceutów i techników farmaceutycznych.
Zyskają pacjenci i lekarze
Ministerstwo Zdrowia przekonuje, że dzięki temu rozwiązaniu pacjenci uzyskają uprawnienia do bezpłatnych leków bez dodatkowych formalności i konieczności ponownych wizyt u świadczeniodawcy. Na zmianie przepisów może skorzystać potencjalnie 14,5 mln osób - szacuje Główny Urząd Statystyczny. Pacjenci nie będą musieli wykazać uprawnień do zniżki, ponieważ pracownik apteki zrobi to na podstawie wynikających z recepty danych dotyczących wieku świadczeniobiorcy.
Resort zwraca uwagę, że wprowadzenie tych nowych możliwości będzie się wiązać z oszczędnością czasu pacjentów i lekarzy (np. w związku z koniecznością korekt recept), a tym samym z ograniczeniem stresu i zmęczenia, co potencjalnie również może przekładać się na zdrowie przez eliminację bodźców czy sytuacji mogących pogarszać jego stan.
Czytaj także: Łatwiejszy dostęp do bezpłatnych leków dla dzieci i seniorów
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.