Ministerstwo Zdrowia argumentuje, że zmiany mają na celu umożliwienie działania oddziałów dziennych w centrach zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży – II poziom referencyjny, mimo braku możliwości realizacji obowiązku szkolnego na terenie placówki. Świadczeniodawcy oraz przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego zwracali uwagę, że nie w każdym ośrodku mają możliwości organizacji szkoły.

Czytaj także: Dzieci w kryzysie na oddziale dziennym bez gwarancji edukacji

Dziennie oddziały nie muszą mieć szkoły, ale to nie znaczy, że dzieci mogą nie realizować obowiązku szkolnego. W przypadku oddziałów dziennych funkcjonujących bez szkół, pacjent - uczeń może uczyć się w innym miejscu, np. w szkole, do której regularnie uczęszcza, albo w formie edukacji domowej  na terenie ośrodka.

 

Dwa sposoby realizacji 

Zgodnie ze zmianami w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień realizacja obowiązku szkolnego w oddziale dziennym może odbywać się na różne sposoby:
a) w miejscu udzielania świadczeń zdrowotnych:

  • uczęszczanie do oddziału specjalnego lub szkoły specjalnej zorganizowanych w podmiocie leczniczym;
  • zajęcia mogą też odbywać się z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość;
  • poprzez umożliwienie realizacji w podmiocie leczniczym indywidualnego nauczania zorganizowanego na podstawie orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania w sposób stacjonarny;
  • poprzez umożliwienie realizacji w podmiocie leczniczym indywidualnego nauczania z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

b) dziecko może też uczęszczać do szkoły, w której uczyło się przed przyjęciem do  oddziału, lub do której został przyjęty w trakcie pobytu w oddziale, jeżeli jest to korzystne dla procesu zdrowienia pacjenta-ucznia. 

Rozporządzenie wchodzi w życie 1 września 2024 r.