Pojazdy zarejestrowane w Ukrainie były zwolnione z wnoszenia opłat za przejazd płatnymi odcinkami autostrad w Polsce od 1 marca. Ulga związana była z wojną w Ukrainie i dużym przepływem uchodźców. Przykładowo, Autostrada Wielkopolska poinformowała, że tylko na odcinku A2 Nowy Tomyśl – Konin ze zwolnień skorzystało ok. 75 tys. samochodów zarejestrowanych w Ukrainie i ok. 4 tys. pojazdów, które wiozły pomoc humanitarną za wschodnia granicę. Wartość zwolnienia z opłat tych przejazdów wyniosła ponad 2,5 mln złotych.
Już nie ma tylu uchodźców
Ministerstwo Infrastruktury postanowiło, że od 1 czerwca opłaty dla pojazdów osobowych z ukraińskimi tablicami rejestracyjnymi zostaną przywrócone. Dotyczy to wszystkich odcinków płatnych - zarówno koncesyjnych, jak i państwowych.
Resort wyjaśnia, że obserwowane w marcu oraz kwietniu zjawisko zwiększonego ruchu pojazdów na ukraińskich tablicach rejestracyjnych na wybranych kierunkach, świadczące o przemieszczaniu się uchodźców z Ukrainy w kierunku Polski i innych państw Europy już nie występuje. Może to oznaczać, że pojazdy na ukraińskich numerach rejestracyjnych poruszające się po polskich drogach nie przewożą uchodźców uciekających przed wojną. Do podobnych wniosków doszli też koncesjonariusze płatnych odcinków autostrad, którzy od 1 czerwca także wrócili do poboru opłat od użytkowników pojazdów posiadających ukraińskie tablice rejestracyjne.
- Mając na uwadze wolę ujednolicenia zasad dotyczących poboru opłat drogowych na wszystkich drogach płatnych w Polsce, Ministerstwo Infrastruktury podjęło decyzję, aby drogi objęte systemem e-TOLL zarządzanym przez administrację rządową zostały objęte takim samym reżimem jak odcinki koncesyjne- wyjaśnia ministerstwo infrastruktury.
Zobacz także: Pomoc prawna dla Ukrainy>>
Zwolnienie dla pojazdów z pomocą humanitarną
Zmiana nie dotyczy pojazdów lub konwoju przewożących pomoc humanitarną dla obywateli Ukrainy. Niezależnie od państwa rejestracji takie pojazdy nadal nie będą musiały wnosić opłat za przejazd po drogach płatnych (także zarządzanych przez koncesjonariuszy) w Polsce pod warunkiem wcześniejszego zgłoszenia.
Każdy podmiot lub organizacja planująca przejazd pojazdu lub konwoju z pomocą humanitarną przez terytorium Polski powinien przekazać na adres humanitarianaid@mi.gov.pl następujące informacje:
- dane kontaktowe (nazwa organizacji, adres siedziby, adres poczty e-mail, telefon kontaktowy, wskazanie osoby upoważnionej do kontaktu),
- ilość pojazdów,
- numery rejestracyjne pojazdów,
- wskazanie kraju, w którym pojazd jest zarejestrowany,
- wskazanie planowanej trasy przejazdu przez Polskę, ze szczególnym uwzględnieniem odcinków autostrad A1, A2 i A4 oraz daty przejazdu przez terytorium Polski w obydwu kierunkach.
W celu uzyskania zwolnienia od opłat za przejazd odcinkami koncesyjnymi wniosek powinien zostać przekazany z 24-godzinnym wyprzedzeniem.