W piątek wieczorem w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej nastąpi inauguracja polskiej prezydencji w Radzie UE; podczas uroczystości głos zabiorą: premier Donald Tusk oraz szef Rady Europejskiej Antonio Costa.
- Europo, masz szczęście, że w tym trudnym momencie historii, to Polska będzie wypełniała misję prezydencji, bo my dobrze wiemy, że trzeba odnaleźć w sobie siłę - powiedział premier Donald Tusk podczas inauguracji polskiej prezydencji w Radzie UE. Jeśli Europa będzie bezsilna, nie przetrwa - dodał.
1 stycznia 2025 r. Polska przejęła półroczne przewodnictwo w Radzie UE. To moment szczególny. Unia mierzy się z wyzwaniami na niespotykaną dotąd skalę. Demokracja i ład międzynarodowy są zagrożone. U naszych granic toczy się wojna. Europę trapią problemy gospodarcze i klimatyczne. Nierozwiązany pozostaje kryzys migracyjny. Europejska wspólnota stoi u progu strategicznych decyzji o dalszym rozszerzeniu. W centrum naszej uwagi będzie proces negocjacyjny z Ukrainą i Mołdawią oraz wymiar parlamentarny Partnerstwa Wschodniego - zwracają wspólnie uwagę Szymon Hołownia, marszałek Sejmu i Małgorzata Kidawa-Błońska, marszałek Senatu.
Czytaj też: Polska pokieruje Unią lepiej niż Węgry
W czasie prezydencji duża rola polskiego parlamentu
Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej będą ważnymi uczestnikami polskiej prezydencji. - To u nas spotkają się europejscy parlamentarzyści, aby rozmawiać o najważniejszych dla kontynentu sprawach. Współpracujemy z Parlamentem Europejskim. Będziemy gościć uczestników konferencji międzyparlamentarnych oraz członków komisji branżowych z parlamentów państw Unii - podkreślają marszałkowie.
Polska prezydencja pod hasłem „Bezpieczeństwo, Europo!” będzie wspierać działania wzmacniające bezpieczeństwo europejskie w wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, gospodarczym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym. Powstała specjalna strona internetowa dotycząca kwestii związanych z prezydencją w UE. Jest ona dostępna pod adresem https://parleu2025.pl/.
Plany Polski na czas prezydencji
Jak wynika z planów parlamentu, ważnym elementem działań w najbliższych miesiącach będzie zabieganie o trwałe wsparcie dla Ukrainy i jej odbudowy oraz zwiększanie presji na Rosję, w celu jak najszybszego zakończenia konfliktu. - Kolejnym filerem będzie walka z zagrożeniami o charakterze hybrydowym, w tym związanymi z próbami ingerencji w demokratyczne wybory. Kluczowe będzie także poszukiwanie nowych rozwiązań w zakresie polityki migracyjnej. Wśród priorytetów znajduje się również wzmacnianie więzi transatlantyckiej i współpracy z sojusznikami spoza Unii Europejskiej. Polska podejmować będzie wysiłki na rzecz poszanowania i promowania przez Unię Europejską podstawowych europejskich wartości, w tym praworządności, kładąc nacisk na szczególną rolę społeczeństwa obywatelskiego. Ponadto polska prezydencja zmierzy się też z wyzwaniami dotyczącymi zmian klimatu, a także konieczności zapewnienia konkurencyjności Unii Europejskiej na globalnym rynku - czytamy na stronie Sejmu.
Przewodnictwo Polski w Radzie UE przypada na początek nowego cyklu instytucjonalnego, po wyborach do Parlamentu Europejskiego i zatwierdzeniu nowego składu Komisji Europejskiej. Prezydencja to ogromne wyzwanie organizacyjne. Polskie władze zakładają, że w ciągu tego półrocza nasz kraj będzie gościć 40 tysięcy uczestników, w tym szefów rządów, ministrów, parlamentarzystów z państw członkowskich UE. Zaplanowano ponad 300 wydarzeń oficjalnych w kilkudziesięciu miastach.
Zobacz również: Polska prezydencja w Radzie UE - priorytety zdrowotne
Rada Unii Europejskiej, składająca się z ministrów z 27 państw członkowskich, jest kluczowym organem decyzyjnym UE. Prezydencja w Radzie UE sprawowana jest w systemie rotacyjnym kolejno przez wszystkie państwa członkowskie wspólnoty europejskiej, przez sześć miesięcy zaczynając od stycznia i od lipca danego roku. Polska, jako przewodniczący Rady, będzie odpowiedzialna za koordynację jej prac oraz reprezentowanie UE w relacjach z innymi instytucjami i krajami. W pierwszej połowie 2025 roku Sejm i Senat będą gospodarzami siedmiu konferencji międzyparlamentarnych. Sześć z nich odbędzie się w Warszawie, natomiast jedna zaplanowana jest w Brukseli w Parlamencie Europejskim. Program wydarzeń obejmuje dyskusje na temat różnych aspektów bezpieczeństwa Unii Europejskiej, a także działania mające na celu przybliżenie Unii Europejskiej obywatelom oraz wsparcie społeczeństw. Współpraca przedstawicieli parlamentów narodowych i Parlamentu Europejskiego ma na celu wzmocnienie działań na rzecz pokoju, rozwoju, konkurencyjności i dobrobytu. Zobacz również: Polska prezydencja w czasie umiarkowanej praworządności.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.