Cudzoziemcowi udziela się ochrony międzynarodowej (w formie statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej), jeśli w jego kraju pochodzenia grozi mu prześladowanie lub rzeczywiste ryzyko utraty życia czy zdrowia. Wobec danej osoby nie mogą przy tym występować okoliczności wskazujące, że może np. stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. W I kwartale 2024 r. liczba złożonych wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej była o ok. 30 proc. większa w porównaniu do analogicznego okresu 2023 r. Najwięcej spraw dotyczyło obywateli:
- Ukrainy – 1,2 tys. osób,
- Białorusi – 1 tys. osób,
- Rosji – 0,3 tys. osób.
Urząd do Spraw Cudzoziemców wydał decyzje wobec 2 tys. osób. Warunki przyznania ochrony międzynarodowej spełniało 1,2 tys. obcokrajowców. Byli to przede wszystkim obywatele:
- Białorusi – 670 osób,
- Ukrainy – 410 osób,
- Rosji – 50 osób.
Decyzje negatywne otrzymało 400 cudzoziemców. Najliczniejsze grupy w tym zakresie stanowili obywatele:
- Rosji – 170 osób,
- Białorusi – 30 osób,
- Egiptu – 30 osób.
Postępowania dotyczące prawie 400 osób zakończyły się natomiast umorzeniem. Sprawy są umarzane najczęściej, w sytuacji gdy cudzoziemiec opuścił Polskę przed wydaniem decyzji merytorycznej. Dotyczyło to przede wszystkim obywateli:
- Rosji – 160 osób,
- Tadżykistanu – 40 osób,
- Ukrainy – 25 osób.
Przeczytaj także: Prawa cudzoziemców wymagają ochrony - projekt noweli dotyczącej cudzoziemców do poprawy
Ustawowy termin rozpatrzenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej wynosi co do zasady 6 miesięcy. W I kwartale 2024 r. średni czas procedur przeprowadzonych przez Urząd do Spraw Cudzoziemców był natomiast o ok. 1,5 miesiąca krótszy.
Podczas trwania procedury uchodźczej cudzoziemcy mogą korzystać z pomocy socjalnej (m.in. zakwaterowanie, wyżywienie, opieka medyczna) zapewnianej przez Urząd do Spraw Cudzoziemców oraz zajęć edukacyjnych (m.in. nauka języka polskiego). Mają oni do wyboru pobyt w ośrodku dla cudzoziemców lub samodzielne utrzymanie się poza ośrodkami przy pomocy finansowej otrzymywanej od urzędu. Według stanu na 31 marca 2024 r. z pomocy socjalnej korzystało prawie 5,2 tys. cudzoziemców, z czego niespełna 700 osób przebywało w ośrodkach dla cudzoziemców.
Cena promocyjna: 99.5 zł
|Cena regularna: 199 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 139.29 zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.