CIT albo VAT – firmy pomagające Ukrainie mają problem z jednym lub drugim

Spółki składające zeznanie CIT za 2022 r. mogą mieć duży kłopot z rozliczeniem darowizn na cele pomocy Ukrainie. Fiskus już teraz w trakcie kontroli „wyrzuca” z kosztów uzyskania przychodów darowizny pieniężne oraz wsparcie dla podmiotów spoza listy uprawnionych. W VAT jest odwrotnie - darowizny pieniężne są neutralne, a w przypadku rzeczowych wszystko zależy od tego, do kogo trafiły.

13.06.2023

Nowelizacja specustawy już obowiązuje - zmiany w pomocy uchodźcom z Ukrainy

Obywatele Ukrainy będą współfinansować koszty zakwaterowania zbiorowego, większa weryfikacja uprawnień do świadczeń socjalnych wypłacanych uchodźcom wojennym, 30 dni na złożenia wniosku o nadanie PESEL, przedłużenie uprawnień pobytowych - takie m.in. zmiany wprowadza nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która weszła w życie 28 stycznia. Nowelizacja wprowadza zmiany także w 20 innych ustawach.

30.01.2023

Darowizna z Ukrainy dla córki w Polsce bez podatku, ale po spełnieniu warunków

Darowizna środków pieniężnych od matki i babki z Ukrainy dla córki przebywającej w Polsce nie będzie podlegała podatkowi od spadków i darowizn. Konieczne jest jednak, aby w chwili zawarcia umowy darowizny podatniczka nie miała miejsca stałego pobytu w Polsce, lecz wyłącznie zezwolenie na pobyt czasowy. Potwierdza to wydana właśnie interpretacja podatkowa.

07.01.2023

MF: staramy się usprawnić odprawy na granicy z Ukrainą

Ministerstwo Finansów zapewnia: trudności z odprawami na ukraińskiej granicy są w miarę możliwości łagodzone. Podzielono odprawiane ciężarówki według nośności i wyodrębniono specjalne pasy dojazdowe dla niektórych pojazdów. KAS przesuwa też swoich funkcjonariuszy na wschodnią granicę, by podołać zwiększonemu ruchowi towarowemu.

16.12.2022

Na granicę polsko-ukraińską unijne prawo celne ledwo sięga

Udogodnienia dla importerów i eksporterów wynikające z unijnych przepisów celnych okazują się fikcją, gdy przyjdzie im zderzyć się z realiami polsko-ukraińskiej granicy. Najlepsze nawet prawo nie pomaga w zetknięciu ze słabą infrastrukturą na przejściach granicznych i niedostateczną obsadą stanowisk w urzędach celnych i innych służbach tam działających.

14.12.2022

Mała liczba przejść granicznych blokuje handel z Ukrainą

Handel polsko-ukraiński rozwija się w ostatnich miesiącach dynamicznie, a tym, co blokuje jego rozwój, jest słaba przepustowość granicy. Wspólne odprawy celne nie są co do zasady dopuszczalne w unijnym prawie, ale na niektórych przejściach granicznych są już stosowane. Na razie usprawnieniu odpraw posłużyła lepsza koordynacja działań różnych służb po obu stronach granicy.

13.12.2022

MF: Jeśli uchodźca jest polskim rezydentem, musi płacić w Polsce podatki

Przepisy podatkowe dotyczące Ukraińców pracujących w Polsce nie zmienią się - deklaruje Ministerstwo Finansów. Zastrzega też, że nie można manipulować liczeniem 183 dni pobytu w Polsce, obligującym do rozliczeń z polskim fiskusem. Daje też wyraźnie do zrozumienia, że wspomagamy uchodźców niebagatelną kwotą 16 mld złotych. Eksperci wskazują, że Ukraińcy powinni liczyć się z kontrolami ich rozliczeń.

10.10.2022

Wydatki na rzecz osób przyjeżdżających z Ukrainy bez prawa do zaliczenia w koszty

Zaliczenie wydatków na rzecz uchodźców z Ukrainy w koszty podatkowe możliwe jest tylko na zasadach ogólnych wynikających z ustaw o CIT i PIT, czyli pod warunkiem wykazania, iż zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów - pisze Urszula Zielińska, doradca podatkowy w kancelarii LTCA Zarzycki Niebudek Kubicz Sp.k.

26.09.2022

Dla uchodźców polski PIT bywa korzystniejszy od ukraińskiego

Zaledwie za kilka dni, 20 września, minie termin wpłaty zaliczki na polski PIT dla wielu Ukraińców, którzy przyjechali do Polski na początku wojny i tu do dziś pracują. Jak przekonują eksperci, polski system PIT, mimo wielu swoich wad, może się okazać nawet korzystniejszy dla uchodźców, niż ten obowiązujący w ich ojczyźnie.

13.09.2022
1  2  3  4  5