Projektowana nowelizacja ustawy z 19 lutego 1993 r. o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej przewiduje przywrócenie historycznego wzoru proporca marynarki wojennej – określonego Dekretem Prezydenta Rzeczypospolitej z 24 listopada 1937 r. o znakach wojska i marynarki wojennej. Wzór ten używany w Polskiej Marynarce Wojennej podczas II wojny światowej, a po wojnie w latach 1959–1993. Resort podkreśla, że proporzec nawiązuje do znaków używanych z XVI wieku na polskich okrętach za panowania Zygmunta I Starego i Zygmunta II Augusta.

- Przywrócenie historycznego wzoru proporca wynika z inicjatyw zgłoszonych przez Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych oraz środowisko marynarzy i będzie miało duże znaczenie dla kultywowania chlubnych tradycji orężnych, podkreślając nawiązywanie do historycznych wzorców. Będzie również wyrazem więzi łączących współczesnych marynarzy z ich poprzednikami, którzy bronili niepodległości ojczyzny – uzasadnia ministerstwo. Szacuje, że koszt jednostkowy wykonania proporca marynarki wojennej będzie wynosił 200 zł. W pierwszym okresie wykonanych będzie 54 proporce (10 800 zł). W kolejnych 3 latach będzie wykonanych po 5 proporców (1000 zł). Zakupu będą dokonywać właściwe wojskowe jednostki budżetowe.

 

Mniej widzialna szachownica

Projektowana nowela przewiduje też wprowadzenie szachownicy lotniczej w wersji o niskiej widzialności. Ma ona być umieszczona na samolocie wielozadaniowym V generacji.

- Obecnie na wojskowych statkach powietrznych umieszczana jest szachownica lotnicza w barwach biało-czerwonych. W celu zapewnienia lepszego maskowania wojskowych statków powietrznych wskazane jest wprowadzenie nowego oznakowania zapobiegającego ich wcześniejszemu wykryciu przy jednoczesnym prawidłowym oznaczeniu ich przynależności państwowej – uzasadnia resort. .

Wprowadzenie szachownicy lotniczej w wersji o niskiej widzialności nie będzie się wiązało z dodatkowymi kosztami dla budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej, gdyż będzie wykonywana w ramach malowania sprzętu lub jego bieżącej konserwacji.

Na sztandarach pojawią się insygnia orderów

Pozostałe, proponowane przez ministerstwo zmiany mają na celu uporządkowanie oraz doprecyzowanie dotychczas funkcjonujących regulacji. Na przykład, obecnie obowiązujący zapis „znaki wzorowane na znakach” jest niejasny i budzi wątpliwości interpretacyjne dotyczące możliwości wyrażania zgody na używanie znaków poza Siłami Zbrojnymi RP. Zaproponowany zapis wprost wskazuje, że Minister Obrony Narodowej wydaje zgodę na używanie, w tym modyfikowanie, znaków określonych w ustawie i przepisach wykonawczych.

MON proponuje też zmianę przepisów, które umożliwiają umieszczanie insygniów orderów, w tym przede wszystkim Orderu Wojennego Virtuti Militari na sztandarach.

- Wprowadzenie możliwości umieszczania na sztandarach szarfy ze wstęgi Orderu Virtuti Militari będzie dopełnieniem procesu kultywowania tradycji historycznych oddziałów przez współczesne jednostki wojskowe oraz jednocześnie pozwoli na zachowanie ciągłości funkcjonowania tego orderu, który nadawany jest wyłącznie w czasie wojny – uzasadnia resort.