- Projekt przewiduje ułatwienie funkcjonowania administracji morskiej oraz innych podmiotów, które uczestniczą w szeroko pojętej gospodarce morskiej – czytamy w komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Przyjęte przez rząd regulacje będą miały wpływ na prowadzenie badań i postępowań z zatopionymi materiałami niebezpiecznymi.

Czytaj także: Nowe obowiązki dla samorządów w związku ze zmianami klimatu

Zmiany w ustawie o obszarach morskich RP i administracji morskiej

Najważniejsze rozwiązania, według KPRM:

  • Usprawniona zostaje koordynacja zadań realizowanych przez resorty, podmioty naukowe i prywatne, które zajmują się identyfikacją, badaniem, monitorowaniem i neutralizacją zatopionych materiałów niebezpiecznych na dnie morza.
  • Wprowadzony zostaje obowiązek prowadzenia przez właściwych dyrektorów urzędów morskich wykazów badań, które realizowane są na polskich obszarach morskich. Ma to umożliwić właściwe egzekwowanie istniejących przepisów oraz przyczynić się do powiększenia wiedzy na temat zatopionych materiałów niebezpiecznych.
  • Podmioty, które podejmują działalność mającą na celu neutralizację zatopionych materiałów niebezpiecznych, będą musiały występować do właściwego dyrektora urzędu morskiego o wydanie pozwolenia na planowane działania. Rozwiązanie to zwiększy kontrolę nad działalnością, która może mieć znaczący wpływ na bezpieczeństwo oraz stan środowiska morskiego.

 Przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.