Rada ministrów przyjęła we wtorek 24 maja br. projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw.
Podczas czwartkowej debaty za dalszymi pracami nad nowelizacją były wszystkie kluby parlamentarne. Przedstawiając projekt wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy Paweł Szefernaker podkreślał, że projekt zawiera pierwszy pakiet rozwiązań systemowych dla tej grupy.
Czytaj też: Świadczenia rodzinne dla cudzoziemców >
Czytaj też: Polecenia wydawane przez Prezesa Rady Ministrów w sytuacji kryzysowej wiążące JST >
Projekt przewiduje, że doprecyzowane i uzupełnione zostaną przepisy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Chodzi m.in. o zapewnienie odpowiedniego standardu ochrony obywateli Ukrainy, związanego z wykonywaniem przez nich pracy w Polsce. Wprowadzone zostaną także rozwiązania służące stabilnemu zapewnieniu przez samorządy opieki nad najmłodszymi dziećmi uchodźców, w szczególności w sytuacji, gdy ich rodzice pracują.
Najważniejsze rozwiązania
- Wprowadzone zostaną rozwiązania służące racjonalnemu i stabilnemu zapewnieniu przez samorządy opieki nad najmłodszymi dziećmi uchodźców, w szczególności w sytuacji, gdy ich rodzice pracują.
- Doprecyzowane zostaną przepisy pozwalające na eliminację przypadków ubiegania się i pobierania świadczeń przez obywateli Ukrainy, którzy wyjechali z Polski.
- Powiatowe urzędy pracy będą mogły organizować szkolenia z języka polskiego dla cudzoziemców.
- Wprowadzone zostaną ułatwienia, jeśli chodzi o organizowanie nauki osób przybyłych z Ukrainy. Dotyczy to także zapewnienia równego dostępu do wsparcia w postaci dodatkowej nauki języka polskiego dla osób będących oraz niebędących obywatelami polskimi, które kształciły się za granicą.
- Wojewodowie uzyskają dostęp do rejestru obywateli Ukrainy, którym nadano numer PESEL.
- Z możliwości objęcia regulacjami ustawy wyłączeni zostaną, obok obywateli polskich, również obywatele Unii Europejskiej.
- Uproszczone zostaną procedury związane z przebudową, remontem lub zmianą sposobu użytkowania budynków lub ich części, będących w posiadaniu jednostek samorządu terytorialnego i przeznaczonych docelowo na cele mieszkalne.
- Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych będzie mogła przyjmować w formie darowizny, przechowywać i wydawać oraz wywozić na terytorium Ukrainy, obok produktów leczniczych, także wyroby medyczne.
- Zapewniony zostanie odpowiedni standard ochrony obywateli Ukrainy, związany z wykonywaniem przez nich pracy w Polsce. Chodzi także o umożliwienie inspektorom pracy prowadzenia skutecznych działań kontrolnych w tym zakresie.
- Umożliwione zostanie przekierowanie w 2022 r. wolnych środków z Funduszu Zapasów Interwencyjnych oraz Funduszu Rozwoju Dróg na zakup surowców energetycznych przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych, aby wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne.
Czytaj także: Samorządy proponują 31 zmian, które mogą pomóc uchodźcom >>
Sprawdź też: W jaki sposób legalnie zatrudnić obywateli Ukrainy, którzy złożyli dokumenty na kartę pobytu u innego pracodawcy? >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.