Projektowane rozporządzenie w sprawie wzoru formularza sprawozdania zawierającego dane statystyczne dotyczące zgłoszeń zewnętrznych realizuje upoważnienie ustawowe zawarte w art. 47 ust. 5 ustawy z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów. Zgodnie z tym przepisem Rada Ministrów została upoważniona, po zasięgnięciu opinii Rzecznika Praw Obywatelskich, do określenia wzoru formularza sprawozdania zawierającego dane statystyczne dotyczące zgłoszeń zewnętrznych, które będą sporządzane przez organy publiczne za każdy rok kalendarzowy.
Sprawozdania będą sporządzane i przekazywane przez organy publiczne do RPO w terminie do 31 marca roku następującego po roku, za jaki sprawozdanie zostało sporządzone. Natomiast Rzecznik Praw Obywatelskich na podstawie przekazanych sprawozdań będzie sporządzał sprawozdanie za dany rok kalendarzowy i przekazywał je Sejmowi, Senatowi i Komisji Europejskiej, nie później niż do dnia 31 grudnia roku następującego po roku, za jaki sprawozdanie zostało sporządzane.
Przepis art. 47 ust. 1 ustawy wskazuje dane, jakie ma zawierać sprawozdanie:
- liczbę przyjętych zgłoszeń zewnętrznych;
- liczbę postępowań wyjaśniających i postępowań wszczętych w wyniku przyjętych zgłoszeń zewnętrznych oraz informacje na temat wyniku tych postępowań;
- szacunkową szkodę majątkową, jeżeli została stwierdzona, oraz kwoty odzyskane w wyniku postępowań dotyczących naruszeń będących przedmiotem zgłoszenia zewnętrznego – o ile organ publiczny posiada te dane.
Przeczytaj także: Zgłoszenia zewnętrzne w samorządach – obowiązki organów publicznych
Trzy główne dane
Rada Ministrów przekazała do konsultacji i opiniowania projekt wzoru formularza sprawozdania. Organ publiczny w formularzu przedstawiać będzie:
- liczbę wszystkich przyjętych zgłoszeń zewnętrznych w roku kalendarzowym, którego dotyczy sprawozdanie;
- liczbę wszystkich postępowań wyjaśniających podjętych przez organ publiczny w roku kalendarzowym, którego dotyczy sprawozdanie oraz – w przypadku zakończenia określonych postępowań – informację na temat ich wyniku;
- liczbę wszystkich postępowań wszczętych w roku kalendarzowym, którego dotyczy sprawozdanie w wyniku przyjętych zgłoszeń zewnętrznych oraz – w przypadku zakończenia określonych postępowań – informację na temat ich wyniku. W tej części sprawozdania wykazywane są postępowania wszczęte w sytuacji, gdy z przeprowadzonego przez organ publiczny postępowania wyjaśniającego wynika zasadność ich wszczęcia, w szczególności postępowania sądowe czy administracyjne.
Z uwagi na wymagane uproszczenia agregacji danych wszystkie informacje zawarte w formularzu przedstawione są w formie liczbowej i podawane będą w liczbach całkowitych. Treść wskazanej wytycznej wyklucza możliwość opisowego wypełniania formularza sprawozdania. Dotyczy to również danych dotyczących wyniku postępowań wyjaśniających prowadzonych przez organ publiczny oraz wyniku postępowań wszczętych w wyniku przyjętych zgłoszeń zewnętrznych.
Zobacz w LEX: Obsługa zgłoszeń sygnalistów w urzędzie – wymagania prawne, organizacyjne i techniczne >
Dane o wyniku prowadzonych postępowań
Przewidziane we wzorze formularza sprawozdania możliwe rezultaty postępowań wyjaśniających oparte są na zawartej w art. 2 pkt. 1 ustawy definicji działań następczych, z której wynika, że organ publiczny ocenia prawdziwość informacji zawartych w zgłoszeniu zewnętrznym oraz może podjąć działania w celu przeciwdziałaniu naruszeniu prawa będącemu przedmiotem zgłoszenia. W formularzu sprawozdania organ publiczny określi tylko wynik prowadzonych postępowań wskazując liczbę postępowań, w których w roku kalendarzowym, za który sporządzane jest sprawozdanie:
- uznał prawdziwość przekazanych informacji o naruszeniu prawa;
- zakończono postępowanie na etapie postępowania wyjaśniającego (organ nie uznał prawdziwości przekazanych w zgłoszeniu informacji);
- podjął działania mające na celu przeciwdziałanie naruszeniu prawa.
Autor formularza - Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazuje, że w ramach jednego postępowania możliwe jest albo uznanie prawdziwości informacji wskazanych w zgłoszeniu, albo zakończenie postępowania na etapie postępowania wyjaśniającego. Z kolei działania mające na celu przeciwdziałanie naruszeniu prawa mogą być podjęte w ramach postępowań, w których organ uznał prawdziwość informacji zawartych w zgłoszeniu.
Zobacz w LEX: Brak wdrożenia ochrony sygnalistów - skutki, koszty i kary > >
Dane za 2024 rok razem z 2025
Informacja na temat wyniku postępowań wszczętych w wyniku przyjętych zgłoszeń zewnętrznych, w tym w szczególności postępowań sądowych i administracyjnych, prezentowana będzie w formularzu sprawozdania jako liczba postępowań, w których w roku kalendarzowym, za który sporządzane jest sprawozdanie:
- stwierdzono chociaż jedno naruszenie prawa;
- nie stwierdzono żadnego naruszenia prawa.
Ministerstwo wskazuje, że przyjęcie jednolitego wzoru formularza sprawozdawczego zapewni kompletność i przejrzystość przekazywanych danych przez organy publiczne danych, a także umożliwi Rzecznikowi Praw Obywatelskich właściwą agregację przekazanych danych, celem właściwego i terminowego wypełnienia nałożonego na niego obowiązku przekazania sprawozdania do Sejmu, Senatu i Komisji Europejskiej.
W związku z tym, że organy publiczne przyjmowanie zgłoszeń zewnętrznych rozpoczęły od 25 grudnia, to sprawozdanie za 2024 rok złożą zbiorczo ze sprawozdaniem za rok 2025.
Cena promocyjna: 159.2 zł
|Cena regularna: 199 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 139.29 zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.