Krzysztof Sobczak

Krzysztof Sobczak

Dziennikarz i publicysta prawny. Pracował m.in. w PAP, Polskim Radiu, Telewizji Polskiej. Był redaktorem naczelnym „Gazety Prawnej” i kierownikiem Działu Prawa "Rzeczpospolitej”. Specjalizuje się w tematyce dotyczącej prawników i wymiaru sprawiedliwości. Laureat nagrody Adwokatury dla dziennikarzy "Złota Waga". Współautor książek – m.in.  "Rzeźbienie państwa prawa. 20 lat później" - z Ewą Łętowską, "Państwo prawa jeszcze w budowie" - z Andrzejem Zollem czy "Warto chronić państwo prawa" - z Andrzejem Wróblem.

Artykuły autora

Prof. Tomaszewski: Problem biegłych trudny, ale do rozwiązania

Wymiar sprawiedliwości

Narastający od kilkudziesięciu lat problem biegłych sądowych wymaga wreszcie rozwiązania – mówi prof. Tadeusz Tomaszewski, pełnomocnik ministra sprawiedliwości ds. ustawy o biegłych sądowych. I jako najważniejsze problemy wymienia urealnienie wynagrodzeń, stworzenie zasad oceny kwalifikacji i pracy biegłych, a także wycofanie się z karania za nieumyślnie fałszywe opinie.

02.05.2024

Sejm po petycji NRA zajmie się owocami zatrutego drzewa

Wymiar sprawiedliwości

W Sejmie jest już projekt, zgodnie z którym niedopuszczalne będzie przeprowadzenie i wykorzystanie dowodu uzyskanego do celów postępowania karnego za pomocą czynu zabronionego. Petycję w tej sprawie skierowała Naczelna Rada Adwokacka. Uzasadniała w niej, że chce uniemożliwić władzy publicznej przeprowadzanie i wykorzystywanie dowodów uzyskanych w nielegalny sposób - czyli tzw. owoców zatrutego drzewa, z którymi polskie sądy i prawnicy mają problem od lat. Projekt "wzięli na siebie" i wnieśli posłowie Polski 2050 Trzeciej Drogi.

29.04.2024

Prof. Borecki: Fundusz Kościelny nie ma już racji bytu

Finanse publiczne

Nie ma już uzasadnienia do dalszego utrzymywania Funduszu Kościelnego, czyli państwowej dotacji dla kościołów i związków wyznaniowych. Proponowany w zamian dobrowolny odpis podatkowy jest dobrym rozwiązaniem, bo to obywatele będą decydować o przekazywaniu pieniędzy, a kościoły będą musiały zabiegać o ich względy – twierdzi prof. Paweł Borecki z Uniwersytetu Warszawskiego. 

27.04.2024

W tym roku ma być projekt nowej ustawy o biegłych

Wymiar sprawiedliwości

Zespół powołany dla przygotowania nowych przepisów o biegłych sądowych już pracuje. Do wakacji będą założenia, potem konsultacje i jesienią rząd będzie mógł zdecydować, czy projekt ustawy, która ma uregulować m.in. wynagradzanie biegłych, zasady oceny ich kwalifikacji i pracy oraz ucywilizować kary za fałszywe opinie, skierować do Sejmu.

26.04.2024

Prof. Miąsik: Unijny system prawny odporny na rewoltę wobec zasad i praw podstawowych

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Kwestionowanie w niektórych państwach członkowskich zasad i praw podstawowych prawa unijnego groziło destabilizacją tego systemu. Jednak okazał się on odporny na tę rewoltę i wypracował nowe standardy, włącznie z pomijaniem wyroków naruszających te zasady – twierdzi prof. Dawid Miąsik z Instytutu Nauk Prawnych PAN, sędzia Sądu Najwyższego. 

22.04.2024
1  2  3  4  5  6  7  8  9    5673