united kingdom
ukraine
Krzysztof Sobczak

Krzysztof Sobczak

Dziennikarz i publicysta prawny. Pracował m.in. w PAP, Polskim Radiu, Telewizji Polskiej. Był redaktorem naczelnym „Gazety Prawnej” i kierownikiem Działu Prawa "Rzeczpospolitej”. Specjalizuje się w tematyce dotyczącej prawników i wymiaru sprawiedliwości. Laureat nagrody Adwokatury dla dziennikarzy "Złota Waga". Współautor książek – m.in.  "Rzeźbienie państwa prawa. 20 lat później" - z Ewą Łętowską, "Państwo prawa jeszcze w budowie" - z Andrzejem Zollem czy "Warto chronić państwo prawa" - z Andrzejem Wróblem.

Artykuły autora

Specjalna procedura w sprawach konsumenckich do likwidacji

Wymiar sprawiedliwości

Jeśli zostanie uchwalona tzw. ustawa naprawcza, mająca wycofać najbardziej uciążliwe zmiany w procedurze cywilnej z okresu 2015 - 2023, zniknąć ma odrębne postępowanie w sprawach z udziałem konsumentów. Zdaniem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, która właśnie przygotowała projekt, nie sprawdziło się. Podobny los czeka odrębną procedurę gospodarczą, ale tym projektem Komisja zajmie się później.

22.04.2025

Mec. Wolny: Nieproporcjonalne nawiązki uderzą w prawo do protestów

Wymiar sprawiedliwości

Proponowany przez rząd przepis, pozwalający na egzekwowanie nawiązek od uczestników protestów na drogach na rzecz poszkodowanych kierowców i pasażerów, może nieproporcjonalnie ograniczyć wolność zgromadzeń - twierdzi Marcin Wolny, adwokat, prawnik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. I podkreśla, że konieczne jest wyważanie proporcji pomiędzy ścierającymi się wartościami – wolnością zgromadzeń oraz wolnością obywateli do przemieszczania się swobodnie.

21.04.2025

Karalność mowy nienawiści wobec osób LGBT do Trybunału Konstytucyjnego

Prawo karne

Prezydent skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację kodeksu karnego, która ma przewidywać kary także za nawoływanie do nienawiści ze względu na niepełnosprawność, wiek, płeć i orientację seksualną. W wersji wstępnej katalog był rozszerzony o tożsamość płciową, ale w trakcie prac ją usunięto.

17.04.2025

Prof. Safjan: Teraz ustawa naprawcza, potem kolejne zmiany z prawie cywilnym

Wymiar sprawiedliwości

Blisko 200 szybkich zmian, głównie mających przywrócić sprawność w procedurze, następnie kolejne projekty dostosowujące prawo cywilne do współczesnych potrzeb, potem przygotowanie nowego kodeksu postępowania cywilnego i na końcu być może prace nad nową kodyfikacją cywilną – tak prof. Marek Safjan charakteryzuje prace kierowanej przez siebie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego.

17.04.2025

Składy trzyosobowe w apelacji - lepsza kontrola, dłuższe postępowania

Wymiar sprawiedliwości

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego chce powrotu do sędziowskich składów trzyosobowych w apelacjach. Jednoosobowe mają pozostać w postępowaniu uproszczonym. Co do zasady, sprawy rozstrzygane mają być również na jawnych rozprawach. Choć projektu jeszcze formalnie nie ma, sędziowie apelacyjni już biją na alarm, podkreślając, że w obecnej sytuacji kadrowej w sądach i ich obciążeniu, te propozycje to krok do całkowitej zapaści. W ich ocenie czas rozpatrywania spraw wydłuży się nawet do 4 lat.

16.04.2025
1  2  3  4  5  6  7  8  9    5705