Krzysztof Sobczak

Krzysztof Sobczak

Dziennikarz i publicysta prawny. Pracował m.in. w PAP, Polskim Radiu, Telewizji Polskiej. Był redaktorem naczelnym „Gazety Prawnej” i kierownikiem Działu Prawa "Rzeczpospolitej”. Specjalizuje się w tematyce dotyczącej prawników i wymiaru sprawiedliwości. Laureat nagrody Adwokatury dla dziennikarzy "Złota Waga". Współautor książek – m.in.  "Rzeźbienie państwa prawa. 20 lat później" - z Ewą Łętowską, "Państwo prawa jeszcze w budowie" - z Andrzejem Zollem czy "Warto chronić państwo prawa" - z Andrzejem Wróblem.

Artykuły autora

Wybór sędziego TSUE blokowany przez ustawę kompetencyjną

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Ustawa o współpracy władz w sprawie przewodnictwa Polski w Radzie UE, a konkretnie kwestia konieczności uzyskania zgody prezydenta na rządowego kandydata na stanowisko sędziego TSUE, ma być przyczyną nieogłaszania konkursu na to stanowisko. Tak wynika z wypowiedzi ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Prawnicy podkreślają jednak, że brak polskiego sędziego w Trybunale uderza w interesy Polski, więc z konkursem nie ma na co czekać. W ich ocenie ewentualna odmowa obciąży Andrzeja Dudę.

28.06.2024

Prof. Małecki: Polityczna zmiana ogranicza areszty, ale to jeszcze za mało

Wymiar sprawiedliwości

Mniejsza liczba prokuratorskich wniosków o tymczasowe aresztowanie to dobry sygnał. Ale nie może być tak, że prawo się nie zmienia, a tylko od zmiany politycznej w kraju zależy to, czy liczba tymczasowo aresztowanych rośnie, czy maleje – mówi dr hab. Mikołaj Małecki z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego.

27.06.2024

Nowy rząd, mniej wniosków o tymczasowe aresztowania

Wymiar sprawiedliwości

Nadużywanie instytucji tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Ale od początku roku trend wyraźnie się zmienia. Bez zmian w prawie i bez wytycznych z centrali, prokuratorzy kierują do sądów o 30 proc. mniej wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego.

26.06.2024

Polska będzie wykonywać wyroki ETPCz – rząd zapowiada specjalną ustawę

Wymiar sprawiedliwości

Ministrowie sprawiedliwości i spraw zagranicznych deklarują poważne traktowanie i wykonywanie wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Ma powstać specjalna ustawa, ale przede wszystkim konieczne jest poprawienie zakwestionowanych przez Trybunał przepisów. Problem jest jednak większy niż tylko „posprzątanie po PiS”, bo np. aborcyjny wyrok w sprawie Alicji Tysiąc czeka na wykonanie od 2007 roku.

17.06.2024

Prof. Zoll: Szybkie sprzątanie po poprzednim ministrze

Wymiar sprawiedliwości

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego powinna szybko naprawić to, co zostało w prawie karnym zepsute nowelizacją z 2022 roku. Czyli przywrócić wcześniejsze rozwiązania, a nad dalszymi niezbędnymi reformami powinna pracować spokojnie, z namysłem i konsultacjami. Ustawę o KRS trzeba szybko uchwalić z „poprawką Bodnara”, co pozwoli rozwiązać przynajmniej część problemów w wymiarze sprawiedliwości – mówi prof. Andrzej Zoll.

13.06.2024
1  2  3  4  5  6  7  8  9    5677