Jak przypomina resort, na mocy specustawy obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego, mogą podejmować pracę bez konieczności uzyskania specjalnego zezwolenia. W ramach takiej uproszczonej procedury przedsiębiorcy od połowy marca zatrudnili już 185 tys. osób.
- Od początku konfliktu zbrojnego na Ukrainie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wdrożyło szereg rozwiązań legislacyjnych i teleinformatycznych ułatwiających obywatelom Ukrainy podejmowanie pracy w Polsce. Dziś widzimy, że osoby te bardzo dobrze funkcjonują na naszym rynku pracy. Zatrudnianie obywateli Ukrainy to korzyść dla pracowników, pracodawców i całej gospodarki – powiedziała minister Marlena Maląg, cytowana w komunikacie resortu.
Czytaj też: Zatrudnianie cudzoziemców spoza UE - oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy >>>
Z informacji ministerstwa wynika, że wśród nowo zatrudnianych nadal przeważają kobiety – spośród 185 tys. pracowników niemal 135 tys. to kobiety. Najwięcej obywateli Ukrainy w ostatnim czasie znalazło pracę w woj. mazowieckim (41 tys.), dolnośląskim (19,6 tys.), wielkopolskim (18,3 tys.) i śląskim (13,7 tys.). Najmniej zatrudniono w woj. świętokrzyskim (1,5 tys.), podkarpackim (2,2 tys.) i podlaskim (3,5 tys.).
Czytaj więcej: Uproszczone zasady zatrudniania cudzoziemców z Ukrainy >>>
Czytaj: Ustawa ułatwiająca kontakty uchodźców z Ukrainy z pracodawcami podpisana>>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.