Deklarcję taką minister złożył po przeprowadzonej we wtorek rozmowie z ukraińskim ministrem oświaty i nauki Serhiyem Shkarletem na temat przyjmownia ukraińskich dzieci i młodzieży do polskich szkół.
- Odbyłem ważną rozmowę z ministrem edukacji Ukrainy. Rozmawialiśmy o systemie, który przygotowaliśmy dla dzieci i młodzieży. Mamy świadomość, że uchodźcy dzisiaj to matki z dzieci. Na 380 tys. osób, które przekroczyły granicę polsko-ukraińską, połowa to dzieci w wieku szkolnym – mówił minister Przemysław Czarnek po rozmowie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem. - Przygotowujemy bardzo elastyczny system, żeby obsłużyć dzieci uchodźców ukraińskich najlepiej jak to jest możliwe. Ile będzie potrzebnych środków, okaże się z biegiem czasu. Przy czym już dziś zaplanowaliśmy, że środki finansowe dla organów prowadzących szkoły i przyjmujących dzieci ukraińskie będą naliczane w cyklu miesięcznym, a nie rocznym, tak, by samorządy nie musiały angażować własnych pieniędzy na ten cel - powiedział minister.
Maksymalne odformalizowanie
- Maksymalnie odformalizowaliśmy przyjmowanie dzieci ukraińskich do polskich szkół. Jeśli rodzice nie mają świadectwa dziecka, wystarczy, że złożą oświadczenie o jego etapie edukacji – poinformował we wtorek wiceszef MEiN Dariusz Piontkowski. I wyjaśniał, że ze względu na skalę wydarzeń na Ukrainie wprowadzono dodatkowe regulacje, które ułatwią przyjmowanie dzieci z tego kraju do szkół. - Zdajemy sobie jednak sprawę, że rodzice w dużej części nie będą mieli ze sobą dokumentów, wystarczy więc oświadczenie rodzica, na jakim etapie edukacyjnym jest ich dziecko – powiedział wiceminister.
Natomiast Przemysław Czarnek zapowiedział też przygotowanie w tym celu kilku zmian legislacyjnych, które znajdą się w specustawie, jaka ma być rozpatrywana na najbliższym posiedzeniu Sejmu. - Jesteśmy umówieni z samorządowcami, że będziemy elastycznie reagować na wszelkie potrzeby zmian przepisów prawa - zadeklarował minister.
Poradnik dla nauczycieli
Natomiast Związek Nauczycielstwa Polskiego przygotował krótki poradnik "Nasza szkoła waszym domem, wsparcie dla naszych koleżanek i kolegów", który pomoże zorganizować pracę w szkole, gdy pojawią się w niej uczennice i uczniowie z Ukrainy. Celem było stworzenie dla uchodźców bezpiecznego środowiska edukacyjnego. - Zależy nam na tym, żeby fundament tego nowego szkolnego domu dla uchodźców był trwały i stabilny, żeby służył zbudowaniu wspólnoty pełnej wzajemnego zaufania – napisano na stronie internetowej ZNP. Więcej o poradach ZNP>>