Ustawa o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw, z dniem 1 kwietnia 2023 r. wprowadziła nową regulację umożliwiającą obywatelom Ukrainy ubieganie się o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy. Dotyczy to osób, których pobyt na terytorium Polski uznaje się za legalny i status pobytowy dokumentuje posiadany numer PESEL ze statusem UKR. Nowe regulacje dotyczą zezwoleń, które związane są z podstawowymi formami aktywności ekonomicznej czyli:

Aby uzyskać jedno z wymienionych zezwoleń na pobyt, obywatel Ukrainy powinien spełniać wymogi określone w przepisach ustawy o cudzoziemcach.  

 

Kto może złożyć wniosek?

Wniosek o udzielenie wspomnianych zezwoleń na pobyt może złożyć obywatel Ukrainy, który:

  • przebywa w Polsce i ma numer PESEL z adnotacją UKR,
  • pracuje lub prowadzi w Polsce działalność gospodarczą np. na podstawie wpisu do CEIDG.

Możliwość ubiegania się o  zezwolenia pobytowe jest opcjonalna. Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski od dnia 24 lutego 2022 r. i nie skorzystają z tego rozwiązania, będą mogli nadal legalnie przebywać w kraju na podstawie ochrony czasowej. Bazując na decyzji Rady UE o wprowadzeniu ochrony czasowej, z dużym prawdopodobieństwem można spodziewać się, że okres pobytu uznawanego za legalny, który aktualnie kończy się 24 sierpnia br., zostanie stosownie wydłużony przynajmniej do 4 marca 2024 r.

WZORY DOKUMENTÓW:

 

Wniosek za pośrednictwem portalu

Wniosek o udzielenie zezwolenia najlepiej wypełnić za pośrednictwem portalu mos.cudzoziemcy.gov.pl. Następnie należy go wydrukować, podpisać, dodać niezbędne załączniki i przesłać pocztą lub dostarczyć do urzędu wojewódzkiego, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania obywatela Ukrainy. Aby usprawnić proces rozpatrywania sprawy proponujemy, aby kopertę z wnioskiem oznaczyć dopiskiem – „UKR”.

- W przypadku pytań dotyczących prowadzenia postępowań należy kontaktować się z wydziałem właściwym do spraw cudzoziemców w danym urzędzie wojewódzkim – mówi Jakub Dudziak, rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców.
Obecnie około 1 mln obywateli Ukrainy i członków ich rodzin korzysta w Polsce z ochrony czasowej, czego potwierdzeniem jest posiadanie numeru PESEL ze statusem UKR (nadanego zgodnie z ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa).  

Tomasz Pietrzak, Tadeusz Kołodziej, Michał Golec

Sprawdź  

Cena promocyjna: 15.3 zł

|

Cena regularna: 17 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł