Zdaniem ekspertów Platformy Migracyjnej EWL, przedłużenie uchodźcom prawa do legalnego pobytu i ochrony socjalnej na terytorium krajów UE to udzielanie pomocy w perspektywie długofalowej, gwarantujące poczucie stabilności i bezpieczeństwa uciekającym z objętej wojną Ukrainy. Ponadto, decyzja Komisji Europejskiej nie pozostaje bez wpływu na polski rynek pracy.
Czytaj również: Wielu uchodźców z Ukrainy może zostać na stałe - potrzeba dla nich rozwiązań >
Sprawdź w LEX: Wzory dokumentów dotyczące zatrudniania cudzoziemców z Ukrainy - w języku ukraińskim >
- Jeśli działania wojenne w Ukrainie się przedłużą, kolejne osoby mogą zdecydować się na wyjazd do krajów UE. Dotychczas najwięcej uchodźców z Ukrainy dotarło do Polski. Warto podkreślić, że ponad 430 tys. z nich podjęło już zatrudnienie, co stanowi duży potencjał dla rynku pracy w naszym kraju, a w szczególności branż, które zmagają się z niedoborem pracowników. Przedłużenie prawa do legalnego schronienia pozwoli na dłuższe zatrudnienie osób chętnych do pracy, na czym zależy polskim pracodawcom, a także pozwoli na rozwój zawodowy i większe zarobki, co jest w interesie samych obywateli Ukrainy – podkreśla Rafał Mróz, dyrektor operacyjny Platformy Migracyjnej EWL. Dodaje, że według najnowszego raportu EWL "Uchodźcy z Ukrainy – aktywizacja zawodowa w Polsce i Niemczech”, niemal połowa (48 proc.) pracujących w Polsce uchodźców z Ukrainy zamierza pozostać w naszym kraju na dłużej, co najmniej przez rok po zakończeniu wojny, a co piąty respondent (22 proc.) planuje wrócić do ojczyzny jak najszybciej.
Przypomnijmy, że zgodnie z dotychczasowymi unijnymi przepisami, obywatele Ukrainy, którzy od 24 lutego 2022 roku przekroczyli granicę z jednym z krajów UE, mogli legalnie mieszkać i pracować na terytorium tego kraju do sierpnia 2023 roku, czyli przez 18 miesięcy. Komisja Europejska zdecydowała o przedłużeniu obowiązywania dyrektywy o ochronie tymczasowej dla ukraińskich uchodźców w Unii Europejskiej co najmniej do marca 2024 roku.
Czytaj w LEX: Uproszczone zasady zatrudniania cudzoziemców z Ukrainy - PORADNIK >>>
Czytaj w LEX: Jak rozliczyć wynagrodzenie obywateli Ukrainy - poradnik na przykładach >>>
Czytaj w LEX: Rezydencję podatkową obywateli Ukrainy ustala się na podstawie oświadczeń >>>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.