Na liście sankcyjnej w związku z wojną w Ukrainie znajduje się obecnie 47 osób i firm. To tylko kwestia czasu, jak zaczną one tracić płynność finansową i zamykać się. Jest już zresztą pierwszy przypadek. 29 lipca do warszawskiego sądu upadłościowego wpłynął wniosek o ogłoszenie upadłości znanej sieć sklepów GO Sport Polska.
Upadłość tej firmy, jak i ewentualnie w przyszłości innych przedsiębiorstw, będą różnić się od tych "standardowych". Głos decydujący nie będzie bowiem należał do syndyka oraz sędziego-komisarza, ale do szefa Krajowej Administracji Skarbowej. A to oznacza jedno - taka upadłość to będzie istna droga przez mękę.
Czytaj też: Jest już polska lista sankcyjna - a na niej 50 podmiotów>>
Czytaj też: E-Urząd Skarbowy - podstawowe narzędzie do kontaktu z organami KAS >>>
Zamrożone aktywa, co z upadłością?
Upadłość będzie różnić się na każdym etapie postępowania – począwszy od likwidacji masy upadłości (co do zasady sprzedaży majątku upadłego), a skończywszy na wykonaniu planu podziału (wypłacie wierzycielom upadłego pieniędzy uzyskanych z likwidacji masy upadłości).
Czytaj też: Likwidacja masy upadłości - sprzedaż przedsiębiorstwa - komentarz praktyczny >>>
To duże wyzwanie prawne i logistyczne, zarówno dla syndyka jak i samego sądu. - Już na samym początku postępowania zachodziła wątpliwość czy sąd w ogóle może ogłosić upadłość, skoro wszelki majątek spółki uległ zamrożeniu, czyli zakazane jest korzystanie z niego przez kogokolwiek. Wyjątki od tej zasady podlegają ścisłej kontroli państwa i zawsze muszą wynikać z decyzji szefa KAS - tłumaczy Bartosz Sierakowski, doradca restrukturyzacyjny i wiceprezes zarządu Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja S.A. oraz syndyk Go Sport.
Pojawia więc się pytanie, czy syndyk w ogóle może sprzedawać zamrożone aktywa. W ocenie Bartosza Sierakowskiego, nie ma przeszkód do ogłoszenia upadłości i sprzedaży majątku GO Sport, co właśnie potwierdził sąd. Wprawdzie ogłoszenie upadłości nie powoduje odmrożenia majątku, ale zarazem nie jest przeszkodą do przeprowadzenia likwidacji.
- Problem w tym, że będzie to postępowanie bardzo nietypowe, ponieważ z jednej strony trzeba pogodzić międzynarodowy cel publiczny, czyli niedopuszczenie do wydania chociażby złotówki Rosjanom, a z drugiej strony cel upadłościowy – czyli zaspokojenie wierzycieli GO Sport na najwyższym możliwym poziomie. Przy tym dodać trzeba, że mowa tu tylko o takich wierzycielach, którzy nie są powiązani z Rosją. Ci ostatni na zaspokojenie swoich wierzytelności liczyć nie mogą - wyjaśnia Bartosz Sierakowski.
WZORY DOKUMENTÓW w LEX:
- Wniosek upadłego o wstrzymanie likwidacji masy upadłości >
- Postanowienie sędziego komisarza o wstrzymaniu likwidacji masy upadłości >
- Wniosek o wyłączenie niezbywalnych ruchomości z masy upadłości >
Szef skarbówki rządzi
W przypadku upadłości GO Sport szczególną rolę będzie odgrywał też szef Krajowej Administracji Skarbowej.
- Z uwagi na ustawę sankcyjną i „zamrożenie” majątku GO Sport, syndyk w zasadzie przed podjęciem każdej decyzji „majątkowej” będzie musiał pytać o zgodę Szefa KAS. Dotyczy to oczywiście likwidacji masy upadłości i planu podziału, ale również ponoszenia kosztów postępowania, np. wypłaty wynagrodzenia wstępnego syndykowi, które jest finansowane ze środków masy upadłości – na dziś „zamrożonych” - tłumaczy Łukasz Lewandowski, adwokat, doradca restrukturyzacyjny, dyrektor Działu Procesowego i Obsługi Transakcyjnej DSK Depa Szmit Kuźmiak Jackowski.
Zgoda szefa KAS będzie niezbędna m.in. w przypadku:
- likwidacji majątku dłużnika (sprzedaż przedsiębiorstwa, sprzedaż poszczególnych składników majątku, sprzedaż wierzytelności itd.)
- pokrywania z środków masy upadłości kosztów postępowania upadłościowego oraz innych kosztów powstających w toku postępowania, np. związanych ze zgromadzeniem majątku w jednym miejscu (transport, najem powierzchni na koszt dłużnika), w tym wypłat na rzecz pracowników
- zawierania jakichkolwiek umów w imieniu dłużnika, w tym wymienionych wyżej dotyczących transportu majątku czy jego oszacowania
- podejmowania jakichkolwiek działań na majątku dłużnika, np. zmiana miejsca składowania, oddanie na składowanie (ponieważ majątek jest zamrożony)
- dokonania jakichkolwiek spłat na rzecz wierzycieli dłużnika (po dokonaniu sprzedaży majątku i planu podziału), przy czym przynajmniej póki co wyłączone są spłaty dla podmiotów także objętych sankcjami
- zakończenie postępowania.
Nietypowy podział majątku
Upadłość GO SPORT to także niemałe wyzwanie logistyczne. Rolą syndyka będzie zinwentaryzować i oszacować cały majątek pod kątem przyszłej sprzedaży. Tymczasem majątek ten jest nadal zamrożony i znajduje się w poszczególnych punktach w galeriach handlowych rozproszonych na obszarze całej Polski, skąd – bez ryzyka naruszenia sankcji – nie można go zabierać. Syndyk więc będzie potrzebował zgody Szefa KAS na relokację całego towaru oraz na zawarcie nowych umów najmu, przewozu itp., by proces inwentaryzacji i zabezpieczenia przeprowadzić zgodnie z prawem. Jak więc widać, będzie to upadłość wymagająca ścisłej kooperacji na linii – syndyk – szef KAS oraz sędzia-komisarz.
Czytaj też: Podział spółek kapitałowych i zasady jego ewidencji >>>
- Nietypowy będzie również etap wykonania planu podziału (wypłaty przez syndyka pieniędzy wierzycielom). Jednym z wierzycieli są przecież wspólnicy, podpadający pod ustawę sankcyjną – tacy wierzyciele nie otrzymają nawet złotówki. Dotyczy to nie tylko wspólników, lecz innych wierzycieli GO Sport powiązanych z Federacją Rosyjską (wpisanych na listę sankcyjną) - oni również nie mogą zostać zaspokojeni w ramach planu podziału. Jest to w zasadzie niespotykana sytuacja, gdy wierzyciel (ujęty na liście wierzytelności) nie będzie uczestniczył - z mocy prawa - w podziale funduszów masy upadłości. Oznacza to, że po zaspokojeniu wierzycieli (innych niż powiązanych z Federacją Rosyjską) może pozostać jeszcze majątek w masie upadłości, który nie zostanie wydany upadłemu (GO Sport), co jest zasadą w prawie upadłościowym, lecz nadal będzie „zamrożony” pod kontrolą naszego państwa - mówi Łukasz Lewandowski.
Tempo postępowania raczej będzie ślimacze
To, że zgody szefa KAS mają znaczenie kluczowe, może powodować spore problemy, bo co wtedy kiedy odmówi ich wydania? - Jeżeli KAS takich zgód nie będzie wydawać albo będzie je wydawać wolno, niewątpliwie może to obniżyć sprawność postępowania, a w skrajnym przypadku związać syndykowi ręce. Można sobie wyobrazić, że syndyk znajdzie nabywcę, a KAS nie da zgody albo będzie z nią zwlekał. Co do wierzycieli, oni też na pewno muszą uzbroić się w cierpliwość, ponieważ to postępowanie będzie trwało raczej długo - uważa Aleksandra Krawczyk, adwokat, doradca restrukturyzacyjny z Kancelarii Prawnej Eco Legal.
O tym, że szybkiego tempa postępowań nie należy się spodziewać wskazuje pośrednio odpowiedź KAS , jaka otrzymało Prawo.pl. Spraw ma dużo a pracowników tyle samo.
KAS wyjaśniło, że od wejścia w życie ustawy z 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę, tj. od 16 kwietnia do 16 sierpnia 2022 r. , wpłynęło do niego 564 wnioski od 160 podmiotów w zakresie zwolnienia zamrożonych środków finansowych i zasobów gospodarczych – dotychczas wydano 306 rozstrzygnięć w tym obszarze. Ponadto wpłynęło 14 wniosków w II instancji – z czego załatwiono 10.
Cena promocyjna: 98.99 zł
|Cena regularna: 110 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 77 zł
Zadania dotyczące zwolnienia zamrożonych środków finansowych i zasobów gospodarczych podmiotów objętych sankcjami unijnymi i krajowymi w związku z wojną w Ukrainie realizowane są dotychczasowymi zasobami kadrowymi. Do realizacji ww. zadań nie zatrudniano nowych pracowników oraz funkcjonariuszy. Zadania te realizowane są w taki sam sposób jak wszystkie pozostałe, tzn. w oparciu o podział zadań przypisanych poszczególnym komórkom organizacyjnym, zgodnie z organizacją pracy opartą na wewnętrznych regulacjach.
Pracownicy oraz funkcjonariusze KAS uczestniczą w szkoleniach w ramach planów szkoleń funkcjonujących w KAS, według zgłaszanych indywidualnych potrzeb. Szkolenia dotyczyły również obszarów, które aktualnie są wykorzystywane przy sprawach sankcyjnych.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.