Obowiązujące obecnie przepisy podatkowe pozwalają na odliczenie darowizn przekazywanych zarówno w formie pieniężnej, jak i rzeczowej, z których skorzystać mogą firmy, jak i osoby fizyczne angażujące się w pomoc obywatelom Ukrainy.
Dotyczy to m.in. darowizn przekazywanych na działalność pożytku publicznego. Co istotne, taka możliwość dotyczy darowizn przekazywanych na rzecz takich organizacji działających zarówno w Polsce jak i na terenie UE i EOG.
- W przypadku osób fizycznych odliczenie może wynieść maksymalnie do 6 proc. dochodu, a w przypadku firm do 10 proc. dochodu. Należy zaznaczyć, że w sytuacji gdy podatnik przekazał darowiznę w trakcie 2022 r., możliwość jej uwzględnienia, a zarazem odliczenia będzie miał dopiero w momencie składania rocznego zeznania podatkowego za bieżący rok, a więc de facto do 30 kwietnia 2023 roku – tłumaczy Grzegorz Grochowina, deputy director, szef Zespołu Zarządzania Wiedzą w Dziale Doradztwa Podatkowego w KPMG w Polsce.
Zobacz również: Firmy wspierają ukraińskich pracowników - nie wiedzą jednak, co z podatkiem >>
1 proc. dla fundacji i stowarzyszeń
Części fundacji zachęca także do przekazania 1 proc. PIT w ramach pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Co ważne, takiego przekazania można dokonać już w momencie składania zeznania podatkowego za 2021 rok, czyli do końca kwietnia 2022 r. Niemniej jednak, należy mieć na względzie, że środki nie trafiają bezpośrednio do fundacji i stowarzyszeń.
Jak bowiem tłumaczy Grzegorz Grochowina, zgodnie z art. 45 c ust. 4 ustawy o PIT, kwoty 1 proc. naczelnik urzędu skarbowego przekazuje w terminie od maja do lipca roku następującego po roku podatkowym, za który składane jest zeznanie podatkowe, na rachunek bankowy właściwy do przekazania 1 proc. podatku podany przez organizację pożytku publicznego. Tak więc środki z 1 proc. podatku mogą trafić do potrzebujących dopiero w drugiej połowie bieżącego roku.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.