Pytanie użytkownika LEX: W kasie powstała nadwyżka. Nadwyżkę przeksięgowano w pozostałe przychody operacyjne. Czy nadwyżkę należy zakwalifikować do przychodów podatkowych?
ODPOWIEDŹ
W przypadku nadwyżki w kasie trzeba ustalić, dlaczego powstała, by ją prawidłowo ująć w rachunku podatkowym. W szczególności trzeba się upewnić, że nie jest to należność przyszłych okresów, niestanowiąca przychodów podatkowych, lub kwota tylko w kasie przechowywana. Takie wpłaty czy należności przyszłych okresów są wyłączone bowiem z przychodów podatkowych - art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - u.p.d.o.p.
Istotnym jest więc, by nadwyżka kasowa została uznana za trwałe przysporzenie dla spółki, a wówczas będzie stanowiła nieodpłatne świadczenie (choć od nieustalonej jak rozumiem osoby) generujące przychody podatkowe (art. 12 ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.p.).
Wydaje się przy tym, że skoro spółka zaliczyła nadwyżkę do przychodów bilansowo, to uznała ją za definitywne przysporzenie, powinna więc ująć ją także jako przychód podatkowy.
Podsumowując, nadwyżka w kasie może stanowić przychód, jeśli jest trwała.
Więcej pytań i odpowiedzi znajdziesz w LEX:
- Jak rozliczać na gruncie CIT odpłatne zbycie kryptowalut? >
- Jak rozliczyć zaliczki na CIT z nadpłatą za rok poprzedni - zyski kapitałowe oraz zyski z innych źródeł? >
- Czy nieodpłatne nabycie próbek z UE podlega VAT w Polsce? >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.