Jedną z najważniejszych reform, która w 2025 roku dotyczyć będzie wszystkich przedsiębiorców, są zmiany w podatku od nieruchomości. Konieczność ich wprowadzenia wynika z orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował wcześniejsze definicje, odwołujące się do prawa budowlanego. Okazuje się jednak, że nowe przepisy nie rozwiązują wcześniejszych problemów. 

- Nowa definicja budowli jest z pewnością bardziej przejrzysta niż miało to miejsce do tej pory. Pochwalić trzeba w szczególności stworzenie załącznika do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, który zawiera listę kategorii obiektów stanowiących budowle. Problem polega jednak na tym, że w samej definicji znajdziemy zwroty bardzo nieprecyzyjne, które rodzą ryzyko swobodnego rozciągania zakresu opodatkowania na bliżej nieokreślone składniki majątkowe - wyjaśnia dr Adam Kałążny, radca prawny, partner associate w Deloitte.

Wyjaśnia, że definicja budynku ulega stosunkowo niedużym zmianom, jednak mogą mieć one doniosłe znaczenie dla przedsiębiorców posiadających różnego rodzaju obiekty magazynowe. Zgodnie z nową definicją budynek to (jak do tej pory) obiekt, który jest wyodrębniony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, posiada dach, fundament oraz jest trwale związany z gruntem. Do definicji budynku dopisano jednocześnie zastrzeżenie, że nie obejmuje ona obiektu, w którym są lub mogą być gromadzone materiały sypkie, materiały występujące w kawałkach, albo materiały w postaci ciekłej lub gazowej, którego podstawowym parametrem technicznym wyznaczającym jego przeznaczenie jest pojemność. - Oznacza to, że tego rodzaju obiekt magazynowy będzie opodatkowany jako budowla, nawet jeśli posiada wszystkie cechy konstrukcyjne wskazane w definicji budynku - dodaje dr Kałążny.

Przedsiębiorcy mają przedłużony do końca marca termin na składanie deklaracji. Do tego czasu muszą zweryfikować posiadane nieruchomości. 

W zasadzie każdy podatnik będzie zobowiązany przeprowadzić weryfikację posiadanego majątku pod kątem nowych przepisów. Istotne będzie zaangażowanie w ten proces nie tylko służb księgowych, ale również i służb technicznych - mówi Piotr Kalemba, dyrektor w Thedy&Partners.

 

Globalny podatek minimalny

1 stycznia 2025 r. weszły w życie polskie przepisy wdrażające globalny podatek wyrównawczy wynikający z dyrektywy UE (Pillar II). Mimo iż mają dotyczyć największych korporacji, to pośrednio będą miały wpływ na całą gospodarkę. Polskie przepisy obejmą grupy o skonsolidowanych przychodach ponad 750 mln euro rocznie, w dwóch z czterech poprzednich lat finansowych. Jeśli efektywny poziom opodatkowania (ETR) wynosi poniżej 15 proc., firma zapłaci podatek wyrównawczy. Samo Ministerstwo Finansów przyznało w uzasadnieniu do ustawy, że podatek ten może „zneutralizować” pozytywny efekt preferencji i spowodować spadek atrakcyjności inwestycyjnej Polski. Ryzyko dotyczy przede wszystkim firm prowadzących działalność w Polskiej Strefie Inwestycji. 

- Mimo iż podatek wyrównawczy jest podatkiem globalnym, państwa mają możliwość złagodzenia jego niekorzystnych skutków. Polska nie skorzystała dotychczas z tej możliwości, co w efekcie może zmniejszyć naszą atrakcyjność i zniechęcić inwestorów. Zauważamy, że już teraz przewagę zyskują te kraje, które w większym stopniu oferują inwestorom zachęty oparte o granty i dopłaty. Zachęty finansowe nie wpływają bowiem na kalkulację globalnego podatku wyrównawczego tak bardzo jak ulgi – mówi Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, dyrektor Departamentu Podatkowego Konfederacji Lewiatan.

Czytaj w LEX: Globalny podatek minimalny. O istocie filaru II międzynarodowej reformy podatkowej z perspektywy UE > >

 

JPK CIT - rewolucja w raportowaniu

Z początkiem 2025 r. rozpoczyna się też wdrożenie jednej z największych reform podatkowych w zakresie prowadzenia ewidencji i przekazywania danych skarbówce. Największe firmy będą musiały od 2025 roku prowadzić ewidencję w sposób, który umożliwi im złożenie JPK CIT. Według ekspertów wdrożenie JPK CIT będzie prawdziwą rewolucją, na dużo większą skalę, niż kilka lat temu było wdrożenie JPK VAT. Mimo iż pierwsze struktury będą przesyłane dopiero w 2026 r., to od początku 2025 r. konieczne będzie prowadzenie ewidencji w sposób pozwalający na zgromadzenie danych pozwalających na ich późniejsze uwzględnienie w strukturze pliku JPK.  

Krzysztof Czekaj, doradca podatkowy, zwraca uwagę, że wyzwaniem jest krótki czas na wdrożenie zmian. Rozporządzenie w sprawie JPK opublikowano w drugiej połowie sierpnia 2024 r.

Wdrożenie JPK CIT będzie prawdziwą rewolucją, na dużo większą skalę, niż kilka lat temu było wdrożenie JPK VAT. Mimo iż pierwsze struktury będą przesyłane dopiero w 2026 r., to od początku 2025 r. konieczne będzie prowadzenie ewidencji w sposób pozwalający na zgromadzenie danych pozwalających na ich późniejsze uwzględnienie w strukturze pliku JPK. W szczególności należy mieć na uwadze znaczniki kont księgowych, które mogą przysporzyć podatnikom wiele problemów. Stosunkowo większy problem będą miały z tym duże podmioty, które jako pierwsze zostały objęte nowym obowiązkiem. Wynikać to może z prowadzenia rozbudowanej ewidencji rachunkowej, która ma dostarczać przede wszystkim informacje finansowo-zarządcze dla danego podmiotu oraz jego właścicieli/inwestorów. Dokonanie przełożenia takiej ewidencji na modelowy plan kont i ich opisanie zgodnie ze znacznikami (w szczególności podatkowymi) będzie procesem niezwykle trudnym i wymagającym. Niejednokrotnie podmioty te korzystają także z kilku systemów finansowo-księgowych. Obawiam się, że dla części tych firm może to być zadanie niezwykle trudne, ze względu na konieczność wprowadzenia daleko idących zmian w procesach księgowych, raportowania oraz planach kont – mówi Krzysztof Czekaj.

 

PIT kasowy dobrowolny i dla małych firm

Od początku 2025 r. obowiązuje też obiecywany przez rząd PIT kasowy. Przedsiębiorcy będą płacić PIT dopiero po faktycznym otrzymaniu zapłaty za wydany towar albo wykonaną usługę oraz potrącać koszty uzyskania przychodu w dacie zapłaty za otrzymany towar lub wykonaną usługę. Rozwiązanie będzie dobrowolne. Przedsiębiorca może rozliczać PIT metodą kasową, jeśli: 

  1. jego przychody z prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej w roku bezpośrednio poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczyły równowartości 1 000 000  zł , oraz
  2. w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą nie prowadzi ksiąg rachunkowych, oraz
  3. złoży naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze metody kasowej do 20 lutego roku podatkowego, a w przypadku podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu rozpoczęcia działalności. 

Kasowy PIT będą mogli stosować przedsiębiorcy, którzy rozliczają podatek dochodowy:

- Z rozwiązania będą mogły korzystać osoby fizyczne osiągające przychody z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie. Samodzielne prowadzenie działalności nie oznacza, że w tej działalności podatnik nie może zatrudniać pracowników. Samodzielne prowadzenie działalności oznacza, że prawa do kasowego PIT nie będą miały osoby prowadzące działalność gospodarczą, np. w formie spółki cywilnej czy spółki jawnej - wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

- To dobrze, że przedsiębiorcy będą mogli wybrać rozliczenie kasowe. W praktyce jednak zainteresowanie tym rozwiązaniem będzie niewielkie, zarówno ze względu na wysokość przychodów, jak też wymóg samodzielnego prowadzenia działalności (bez wspólników). Mimo iż celem kasowego PIT jest ułatwienie rozliczeń, to zniechęcające mogą być dodatkowe warunki: konieczność monitorowania płatności po stronie przychodów i kosztów, sprawdzania statusu kontrahentów pod kątem B2B oraz pilnowania niskiego progu przychodów - mówi Grzegorz Grochowina, szef Zespołu Zarządzania Wiedzą w Departamencie Podatkowym w KPMG w Polsce.

Czytaj również: Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

Czytaj także w LEX: Cyfryzacja ksiąg rachunkowych, czyli JPK CIT dogoni nas w roku 2025 > >

 

Przedsprzedaż
Prawo finansów publicznych i prawo podatkowe [PRZEDSPRZEDAŻ]
-20%
Przedsprzedaż

Elżbieta Chojna-Duch, Hanna Elżbieta Litwińczuk, Elżbieta Kornberger-Sokołowska

Sprawdź  

Cena promocyjna: 79.2 zł

|

Cena regularna: 99 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 79.2 zł


Małe firmy zwolnione z VAT w całej UE

Od 2025 r. małe firmy będą mogły skorzystać ze zwolnienia z VAT nie tylko w kraju siedziby, ale także w innych państwach unijnych. Jak uzasadnia Ministerstwo Finansów, ustawa pozwoli na korzystanie ze zwolnienia w VAT w Polsce przez małe przedsiębiorstwa mające siedzibę działalności gospodarczej w innym państwie członkowskim UE. Z drugiej strony polskie małe przedsiębiorstwa będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Zmiany są zatem skierowane do małych przedsiębiorstw prowadzących działalność w różnych państwach członkowskich UE. 

Chodzi o zwolnienie podmiotowe z VAT, którego limit wynosi w Polsce 200 tys. zł. Zwolnienie przysługuje podatnikom, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 tys. zł (nie wlicza się kwoty podatku). Podatnicy ci mogą jednak wybrać dobrowolnie opodatkowanie VAT. Dla firm rozpoczynających działalność limit jest liczony proporcjonalnie do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w trakcie roku.

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że od 1 stycznia 2025 r. zmianie ulegną reguły umożliwiające stosowanie procedury marży do dostawy dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, w przypadku, gdy podatnik osobiście zaimportował te towary lub nabył dzieła sztuki od ich twórców lub ich następców prawnych albo od podatników niekorzystających z procedury marży. Zgodnie z nowymi zasadami, w  takich przypadkach zastosowanie procedury marży będzie możliwe, jeżeli do importu dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków lub do dostawy dzieł sztuki nie była zastosowana stawka obniżona. Nowe regulacje nie zmieniają wysokości samej stawki VAT dla tych towarów, zarówno w przypadku stosowania zasad ogólnych, jak i procedury marży (w jednym i drugim przypadku podmioty, które handlują profesjonalnie tymi towarami stosują w ich odprzedaży stawkę podstawową).

Zobacz w LEX: Opodatkowanie VAT sprzedaży na odległość > >