Chodzi o opublikowane 27 grudnia rozporządzenie ministra rozwoju i technologii z 19 grudnia 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz.U. 2024. poz. 1943). Nowe przepisy wchodzą w życie już 1 stycznia 2025 r., a więc kilka dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. 

Rozporządzenie zawiera wykaz materiałów i usług, których zakup daje prawo do ulgi termomodernizacyjnej w podatku dochodowym od osób fizycznych. Wprowadza zmiany zarówno korzystne (nowe pozycje w wykazie), jak i niekorzystne dla podatników (uchylenie niektórych pozycji). Do zmian niekorzystnych należy uchylenie od 2025 r. możliwości odliczenia wydatków na zakup i montaż pieca gazowego i pieca olejowego. To oznacza, że jeśli ktoś kupi piec do 31 grudnia 2024 r. włącznie, skorzysta z ulgi termomodernizacyjnej, odliczy wydatek od dochodu i zapłaci dzięki temu niższy podatek. Jeśli kupi piec po 1 stycznia 2025 r, nie będzie już mógł odliczyć wydatku. 

 

Naruszenie konstytucyjnej zasady

Według prof. Ryszarda Piotrowskiego, konstytucjonalisty z Uniwersytetu Warszawskiego, tak krótki okres vacatio legis narusza zasadę wynikającą z orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego.

- W świetle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, zmiany w prawie podatkowym należy publikować nie później niż na miesiąc przed upływem okresu rozliczeniowego – mówi prof. Piotrowski. 

Jego zdaniem podatnicy mogą dochodzić swoich praw wynikających z naruszenia zachowania odpowiedniego okresu vacatio legis. Niewykluczone, że w przyszłości zostanie skierowana w tym zakresie skarga konstytucyjna. - Możliwe jest także kwestionowanie rozporządzenia przed Trybunałem Konstytucyjnym przez uprawnione do tego podmioty - dodaje prof. Piotrowski.

Podobnie uważa dr Jacek Matarewicz, adwokat i doradca podatkowy. - Z orzecznictwa TK wynika, że do wszystkich zmian na niekorzyść podatnika w zakresie rocznych podatków (przede wszystkim w zakresie podatków dochodowych) stosuje się zasadę publikowania zmian co najmniej na miesiąc przed początkiem kolejnego roku. Takie vacatio legis realizuje zasadę przyzwoitej legislacji oraz zaufania do ustawodawcy. Odebranie ulgi w rozporządzeniu wykonawczym publikowanym „za pięć dwunasta” jest naruszeniem tego standardu - mówi dr Matarewicz.

Resort rozwoju uzasadnia, że uchylenie możliwości odliczenia wydatków na zakup pieców wynika z dyrektywy EPBD, zgodnie z którą od dnia 1 stycznia 2025 r. państwa członkowskie nie udzielają żadnych zachęt finansowych do instalacji indywidualnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi, z wyjątkiem kotłów wybranych do inwestycji przed 2025 r.

- Nie zmienia to jednak faktu, że przepisy powinny być opublikowane z zachowaniem odpowiedniego okresu vacatio legis, zwłaszcza, że prawodawca o unijnych wymogach też wiedział już wcześniej  - mówi dr Matarewicz.

Czytaj w LEX: Wpływ nowoczesnych technologii na rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych > >

 

Cena promocyjna: 143.1 zł

|

Cena regularna: 159 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 159 zł


Co wynika z rozporządzenia

Zgodnie z rozporządzeniem nie będzie już można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na kotły gazowe, olejowe, zbiorniki na gaz lub olej, przyłącza do sieci gazowej oraz montażu kotłów. Wykreślono wydatki na:

  • kocioł gazowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin;
  • kocioł olejowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin;
  • zbiornik na gaz lub zbiornik na olej.

By skorzystać z ulgi na tego typu piece i zbiorniki, trzeba je kupić do końca 2024 r. Za datę poniesienia wydatku uprawniającego do ulgi uważa się dzień wystawienia faktury.

Ulga będzie przysługiwać na przyłącze do sieci ciepłowniczej lub sieci gazowej wykorzystującej jako źródło energii biogaz lub biometan.

Zgodnie z rozporządzeniem ulga będzie przysługiwać na "pompę ciepła wraz z infrastrukturą niezbędną do jej funkcjonowania, pod warunkiem że pompa ta jest częścią instalacji wykorzystywanej do ogrzewania pomieszczeń lub przygotowania ciepłej wody użytkowej".

Rozporządzenie zakłada też objęcie ulgą termomodernizacyjną przedsięwzięć polegających na realizacji mikroinstalacji wiatrowych, co przyczyni się do zwiększenia dostępności tej technologii, a tym samym do rozwoju energetyki prosumenckiej.

Ministerstwo rozwoju chce też rozwiązać problem z interpretacją pojęcia „przegród budowlanych". Chodzi o wyjaśnienie, czy „dach” można uznać za przegrodę zewnętrzną. - W celu wyeliminowania tego typu wątpliwości interpretacyjnych oraz ułatwienia stosowania przepisów, załącznik do rozporządzenia uzupełniono poprzez wskazanie „dachów” w wykazie materiałów budowlanych oraz usług uprawniających do skorzystania z ulgi.

Zobacz w LEX: Instalacja pomp ciepła nie zawsze z obniżoną stawką VAT > >

 

Tylko wydatki z listy dają prawo do ulgi

Przypomnijmy, że ulga termomodernizacyjna została wprowadzona 1 stycznia 2019 r. Polega na odliczeniu od podstawy obliczenia podatku (w przypadku podatników opodatkowanych według skali podatkowej oraz jednolitej 19 proc. stawki podatku) lub od przychodu (w przypadku podatników opodatkowanych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych) wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

Dzięki uldze właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych, jeśli poniosą wydatki na termomodernizację, np. ocieplenie, wymianę pieca czy montaż instalacji fotowoltaicznej, mogą odliczyć 53 tys. zł, a w przypadku małżonków łącznie 106 tys. zł. Odliczenie z tytułu ulgi termomodernizacyjnej stosuje się również do przedsięwzięcia termomodernizacyjnego rozpoczętego do 31 grudnia 2018 r. oraz zakończonego po tym dniu, jednak nie później, niż w okresie trzech kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek

Do odliczenia uprawnia tylko ten wydatek, który znajduje się na „liście wydatków”, czyli został wymieniony w rozporządzeniu ministra inwestycji i rozwoju - wyjaśnia Ministerstwo Finansów w objaśnieniach podatkowych z 30 marca 2023 r. 

Chodzi o rozporządzenie ministra inwestycji i rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 273), które zostanie zmienione rozporządzeniem z 16 grudnia 2024 r. (Dz.U 2024. poz. 1943). 

Sprawdź w LEX: Umowa o korzystanie z gruntu na cele farmy wiatrowej jako umowa dzierżawy > >