Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Chodzi o wykaz materiałów i usług, których zakup daje prawo do ulgi termomodernizacyjnej. 

Resort chce wyjaśnić wątpliwości dotyczące nabycia i montażu pomp ciepła, a zwłaszcza pompy ciepła powietrze-powietrze. Chodzi o to, by właściciele domów mogli odliczyć wydatki na zakup i montaż pomp służących do ogrzewania, a nie klimatyzatorów. W praktyce podatnicy korzystali z ulgi na zakup klimatyzatorów, które mogły mieć funkcję ogrzewania. - W celu ograniczenia tego typu nadinterpretacji przepisów, zaproponowano w rozporządzeniu rozwiązanie, które - pozostawiając możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków na zakup i montaż pompy ciepła - wprowadza dodatkowy warunek, że pompa taka jest częścią instalacji wykorzystywanej do ogrzewania pomieszczeń - uzasadnia MRiT.

Resort zaproponował też objęcie ulgą termomodernizacyjną przedsięwzięć polegających na realizacji mikroinstalacji wiatrowych, co przyczyni się do zwiększenia dostępności tej technologii, a tym samym do rozwoju energetyki prosumenckiej.

- Ma ona kluczowe znaczenie dla wzmacniania lokalnego bezpieczeństwa energetycznego, obniżenia rachunków za energię, ale również poprawę jakości powietrza, a tym samym komfortu życia Polaków. Propozycja wpisuje się w program prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pn. „Moja Elektrownia Wiatrowa”. Zrównuje tym samym beneficjentów programu „Mój Prąd” i programu „Moja Elektrownia Wiatrowa” - uzasadnia MRiT.

Dodatkowo zaproponowano objęcie ulgą termomodernizacyjną zakupu i montażu magazynów energii oraz magazynów ciepła.

Zobacz w LEX: Ulga termomodernizacyjna – odliczanie i zwrot >

Zgodnie z projektem nie będzie już można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na kotły gazowe, olejowe, zbiorniki na gaz lub olej, przyłącza do sieci gazowej oraz montażu kotłów.

Jak uzasadnia resort, taka zmiana wynika z dyrektywy EPBD, zgodnie z którą od dnia 1 stycznia 2025 r. państwa członkowskie nie udzielają żadnych zachęt finansowych do instalacji indywidualnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi, z wyjątkiem kotłów wybranych do inwestycji przed 2025 r.

Ministerstwo chce też rozwiązać problem z interpretacją pojęcia „przegród budowlanych". Chodzi o wyjaśnienie, czy „dach” można uznać za przegrodę zewnętrzną. - W celu wyeliminowania tego typu wątpliwości interpretacyjnych oraz ułatwienia stosowania przepisów, załącznik do rozporządzenia uzupełniono poprzez wskazanie „dachów” w wykazie materiałów budowlanych oraz usług uprawniających do skorzystania z ulgi - wyjaśnia MRiT.

Projekt zakłada też wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych co do zakupu drzwi zewnętrznych. Aktualne rozporządzenie stanowi o możliwości odliczenia wydatków na „stolarkę okienną i drzwiową, w tym okna, okna połaciowe wraz z systemami montażowymi, drzwi balkonowe, bramy garażowe, powierzchnie przezroczyste nieotwieralne”. - Wprawdzie katalog materiałów budowlanych mieszczących się w kategorii „stolarka okienna i drzwiowa” poprzez użycie sformułowania „w tym” jest otwarty, niemniej jednak wątpliwości interpretacyjne budzi brak wskazania w tym katalogu „drzwi zewnętrznych”, których parametry niewątpliwie wpływają na efektywność energetyczną budynków. W celu wyeliminowania tych wątpliwości i ułatwienia stosowania przepisów przez podatników i organy skarbowe, uzupełniono wymienione materiały budowlane o „drzwi zewnętrzne” - wyjaśnia resort. 

Rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2025 r.

Przypomnijmy, że obowiązująca od początku 2019 r. ulga termomodernizacyjna pozwala odliczyć wydatki, które mają na celu docieplenie domu i oszczędzanie energii. Limit odliczenia wynosi 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. Małżonkowie będący współwłaścicielami odliczą łącznie nawet 106 tys. złotych. 

Z ulgi skorzystać mogą zarówno osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, jak też osoby prowadzące taką działalność. Ulga przysługuje podatnikom opłacającym PIT według skali, 19-proc. podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, będących właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych, którzy ponoszą wydatki na przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Warunkiem jest ich zakończenie w okresie do trzech kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym został poniesiono pierwszy wydatek.

Czytaj również: KSeF jednak będzie wprowadzany stopniowo - są założenia projektu

 

Cena promocyjna: 143.1 zł

|

Cena regularna: 159 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 111.3 zł